جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 10 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 92 مجموع

موضوع: حاملگی هفته به هفته (مقالات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض حاملگی هفته به هفته (مقالات)

  هفته دوم: هنوز اول عشق است


  از همان موقعي كه تصميم به بچه‌دار شدن گرفتيم، بايد قرص‌هاي تقويتي مي‌خوردم: اسيدفوليك و مولتي‌ويتامين، <حالا حتما بايد بخورم؟ نميشه با غذا و ...؟( >قرص‌ خوردن را هيچ وقت دوست نداشتم)
  خانم دكتر خيلي جدي گفت (انگار كه هيچ برو برگردي ندارد< :)!نه كه نميشه؟ براي تكامل دستگاه عصبي بچه، كه اكثرش تو سه ماهه اول بارداري اتفاق مي‌افتد، رسيدن اسيد‌فوليك حياتي و خيلي مهمه! مقدارش هم خيلي بيشتر از حد معموله و معلوم نيست رژيم‌ غذايي بتونه همشو تامين كنه. نمي‌خواي كه بچه‌ات عقب‌مونده ذهني بشه؟>!
  <اما چرا از حالا؟ حالا كه هنوز باردار نشده‌ام>!
  جوابش اين بود كه چون تكامل دستگاه عصبي از همان روزهاي اول بعد از بارداري شروع شده،‌نمي‌شود رساندن اسيدفوليك را به تاخير انداخت. <اين يه ريسكه، متوجهي؟>
  متوجه بودم و حالا هر روز يك فوليك به بچه‌ام مي‌رسانم. به اضافه روزي يك كپسول مولتي ويتامين. موقع خوردن قرص‌ها، اول كلي سفارش مي‌كنم: <ميرين پيش اون توپه، سلول‌هايي رو كه مي‌خوان مغز بچه‌ام بشن، پيدا مي‌كنيد. اول سلام مي‌كنيد، خودتونو معرفي مي‌كنيد،‌خيلي هم مودب! بعد اجازه مي‌ديد كه ازتون استفاده كنند. آفرين! سلام منو هم بهش برسونيد>!
  عليرضا كلي مسخره‌ام مي‌كند و سربه سرم مي‌گذارد. اما مي‌گويم: <اين هم جزء تفريحات جانبي بارداريه؟ به دل نگير>!
  خودم سيگار نمي‌كشم. عليرضا هم سيگاري نيست، اما بدبختانه هميشه مجبور بودم دود سيگار‌هاي نخ به نخ برادرم را تحمل كنم. حالا وضع فرق كرده. خيلي مودبانه و در عين حال جدي، بهش تذكر مي‌دهم:
  <رضا جان! لطفا جلوي من و بچه سيگار نكشيد، ضرر داره>!
  او هم كه مثل من در حال يادآوري مداوم است براي <دايي شدن>، فوري عذرخواهي مي‌كند و مي‌گويد: <اصلا مي‌خوام تا قبل از به دنيا اومدن اين بچه،‌كلا بذارمش كنار. نمي‌خوام دايي‌اش الگوي منفي براش بشه>!
  خدا مي‌داند كه اين بچه تا آخر مي‌خواهد چه اثرهاي خوبي روي كل فاميل بگذارد! آن قدر كه از سيگاري شدنش در آينده مي‌ترسم، نگران كم‌شدن اكسيژن بندناف و ناهنجاري‌هاي عصبي و غيرعصبي و كم‌وزني و غيره و غيره ناشي از دود سيگار نيستم، آخر مگر چقدر در دوران حاملگي همنشين يك سيگاري مثل برادرم هستم؟ اما‌<الگو...> اين خطرناك است؟

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 3

  کودک شما چگونه تغییر می کند؟
  در اين هفته اتفاقات زيادي در رحم شما در حال رخ دادن است. كوچولوي شما فعلا فقط يك توده متشكل از صدها سلول است كه بطور ديوانه واري در حال تكثير مي باشند. اين توده سلولي به اندازه 0.1 ميليمتر شبيه سر سوزن است و اگر درون شما قرار نداشت، مي شد با چشم غير مسلح هم آن را ديد و اصلا به يك جنين يا كودك شباهت ندارد. توده سلولي شما در اين زمان بلاستوسيت نام دارد و در حال جايگزيني در ديواره رحم نيز هست، جايي كه بعدها جفت به آن مي چسبد و محل اتصال جفت و رحم و تبادلات جنين و مادر خواهد بود. قسمتي از توده سلولي بلاستوسيت هم تبديل به جفت خواهد شد و شروع به ترشح هورمون بارداري يا hCG مي كند. ماده اي كه به تخمدانهاي شما فرمان مي دهد تا تخمك جديدي آزاد نكنند و همچنين موجب تحريك افزايش ترشح هورمونهاي استروژن و پروژسترون مي شود تا از ريزش و خونريزي جداره رحم جلوگيري كند. اين هورمون همان ماده اي است كه تست بارداري شما را نيز مثبت مي كند. در پايان اين هفته شما مي توانيد با استفاده از يكي از انواع تستهاي حاملگي خانگي اين موضوع را چك كنيد. اگر جواب آزمايش شما منفي شد مي توانيد 2 تا 3 روز بعد يك بار ديگر آزمايش را تكرار كنيد.
  بعلاوه مايع آمنيوتيك نيز شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولي مي كند و حفره پر از مايعي را بوجود مي آورد كه بعدها كيسه آب خواهد بود. اين مايع مانند بالشتكي در طول هفته ها و ماههاي آينده در اطراف جنين قرار گرفته و از وي محافظت مي كند. در اين زمان بلاستوسيت شما اكسيژن و مواد غذايي مورد نياز خود را از طريق سيستم گردش خوني ابتدايي بدست مي آورد كه بصورت تونلهاي ميكروسكوپي وي را به عروق خوني ديواره رحم شما مرتبط مي كند و از همين راه نيز مواد زايد را دفع مي كند، چرا كه ساختمان جفت هنوز توانايي انجام تبادلات را پيدا نكرده و تكميل ساختمان آن تا پايان هفته آينده طول مي كشد.

  شما چگونه تغییر می کنید؟
  در يك لحظه، اتفاق خارق العاده اي درون شما رخ داده است. يك اسپرم ديواره خارجي تخمك را شكافته و به دورن آن راه يافته، آنرا بارور كرده است! چند روز بعد از لقاح، تخم بارور شده شروع به لانه گزيني در جداره داخل رحم كرده و به رشد خود ادامه مي دهد. يك انسان در حال پديد آمدن است. شما احتمالا هنوز نمي دانيد يا اينكه مطمئن نيستيد كه باردار شده ايد. تعداد كمي از زنان از باردار شدن خود باخبرند. به ياد داشته باشيد كه هنوز تاخير در قاعدگي نداشته ايد. ممكن است در انتهاي اين هفته لكه بيني مختصري داشته باشيد. بعضي از خانمها فكر مي كنند كه شايد پريود شده اند، در بعضي هم خونريزي بسيار مختصر است كه شايد متوجه آن نشوند و در گروه اندكي نيز اصلا اتفاق نمي افتد. به هر حال اين فقط چند لكه مختصر است كه "لكه بيني لانه گزيني" نام دارد و ناشي از فرورفتن تخم بارور شده در ديواره پرخون داخل رحم است، جايي كه اگر لقاح اتفاق نمي افتاد فرو ريخته و خونريزي قاعدگي را در شما موجب مي شد. اين روند احتمالا از هفته پيش آغاز شده يعني حدود 6 روز بعد از باروري تخمك، اما واقعا نمي توان در مورد زمان دقيق آن خيلي هم مطمئن بود.

  فعالیت های این هفته
  يك تست حاملگي خانگي از داروخانه تهيه كنيد. ممكن است بعضي از آنها چند عدد در يك جعبه داشته باشند و اگر بار اول مثبت نشد مي توانيد در نوبت بعد هم از آن استفاده كنيد. بيشتر اين تستها در هفته اي كه موعد قاعدگي است (يعني دو هفته بعد از تخمك گذاري) بارداري را نشان مي دهند. براي گرفتن جواب بهتر از ادرار صبحگاهي استفاده كنيد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 3 - مقاله دوم

  هفته سوم: دلشورههاي ماه اول
  انواع عرق نعناع و تره تيزك و غيره و غيره را به توصيه مادر خودم و عليرضا، همسايهها و زنهاي توي اتوبوس امتحان كردهام. ولي فايده ندارد، خودشان هم ميگويند: <وياره ديگه! بعضيها دارند. بايد تحمل كني كه اين سه ماه بگذره>!
  اين سه ماهي كه هر روز صبحش با اين احساس نفرت و تهوع شروع ميشود! بيشتر از همه از اين نگرانم كه نميتوانم چيزي بخورم:<به اين بچه چي ميرسه؟ من كه چيزي نميتونم بخورم.> صف درازي كه روي نيمكت نشسته و برجايشان وول ميخورند يا بيقرار قدم ميزنند، تماشا ميكنم. بعضيها شكمشان برآمده و مشخص است. بعضيها يك بچه كوچولوي ديگر هم دارند كه توي راهروها ميدوند و با بچههاي ديگر مشغول شيطنتند. بعضيهاي ديگر هم مثل من بااضطراب و نگراني نشستهاند و مواظبند بچهاي كه نزديكشان ميآيد، لگدي بهشان نزند. اگر حال و حوصلهاي داشتم،خندهام ميگرفت از اين وسواسهاي بچه اول كه خودم هم دچارش بودم. يك كمي هم بهم خنديد، مامايي كه براي مراقبت بارداري پيشش رفته بودم.
  <چرا فكر كردي بايد تحمل كني؟مگر دكتر زنان نداري؟ خيلي راحت ميتوني ازش سوال كني كه چارهاش چيه! ما هم كه هستيم>!
  <آخه فكر كردم خيلي مسئله پيش پا افتاده! همه هم ميگن طبيعيه! منم كه نميدونستم...> به هر حال، يك آمپول ويتامين b6 بهم زد و چيزهايي يادم داد كه واقعا اثر كرد. صبح، بعد از بلند شدن يك تكه بيسكويت شور يا نان خشك را ميجوم. بعد از غذا هم فعاليت شديد نميكنم و در طي روز خشكبار كم شيرين ميخورم.
  با صداي زنگ يكهو از جا ميپرم، مادر عليرضاست كه برايم <ويارانه> آورده. حليم بادمجاني كه خيلي قشنگ و با سليقه با پيازداغ و نعناع داغ و چيزهاي ديگر آرايشش كرده و بوي خوشي دارد. با اشتياق نان و چند بشقاب ميآورم. اين هم از مزاياي خوشمزه ويار است!

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 4 بارداری

  اين هفته آغاز دوره روياني در جنين است. از حالا تا ده هفته ديگر تقريبا تمام دستگاههاي بدن جنين شما تكامل يافته و شروع به فعاليت مي كند. بنابراين در اين مدت نسبت به عوامل زيان آور بسيار آسيب پذير است.
  در حال حاضر جنين شما از دو لايه خارجي (اپي بلاست) و داخلي (هايپوبلاست) تشكيل شده كه بعدها اعضا و دستگاههاي بدن جنين را مي سازند. جفت ابتدايي نيز از دو لايه تشكيل شده كه در حال حفر كردن تونلهاي بسيار ظريف و ايجاد فضاهايي در ديواره رحم شما هستند تا در آينده اكسيژن و كليه مواد غذايي لازم را براي جنين تامين كرده و مواد زائد را دفع كنند، تقريبا در اواخر اين هفته اين سيستم شروع به كار خواهد كرد. همچنين گبولهاي قرمز نيز در حال ساخته شدن هستند تا بتوانند اكسيژن را به تمام بدن كوچك جنين برسانند. در ضمن كيسه آب كه حاوي مايع آمنيوتيك است جنين را در بر گرفته و وي را از آسيبهاي احتمالي در دوران بارداري محافظت خواهد كرد.

  شما چگونه تغییر می کنید؟
  در اين هفته ديگر با استفاده از يك تست حاملگي خانگي مي توانيد مطئمئن شويد كه آيا باردار هستيد يا خير؟.
  اگر تست شما مثبت باشد خيلي خوب است كه با پزشك خود تماس بگيريد يا اگر تاكنون انتخابي نداشتيد فردي را برگزينيد و يك قرار ملاقات براي اولين جلسه مراقبتهاي بارداري با وي بگذاريد. ممكن است به دلايل مختلف يا طبق نظر پزشك اولين قرار شما تا چند هفته ديگر به تعويق بيافتد. نگران نشويد و در اين مدت تا حد امكان دارويي مصرف نكنيد. اگر تاكنون مصرف ويتامينهاي مخصوص دوران بارداري را شروع نكرده ايد حتما اسيد فوليك را روزانه ميل كنيد چرا كه چند هفته آينده دوران بحراني تكامل جنين شما خواهد بود. جفت ابتدايي اكنون مي تواند آنچه را كه در خون شما وجود دارد به بدن جنين برساند و از اين نظر داروها، خوراكيها و هر آنچه را كه با آن در تماس هستيد، با اهميت مي سازد.
  اگر تست بارداري شما منفي شد، مي توانيد در چند روز آينده يك بار ديگر آزمايش را تكرار كنيد. در بعضي از خانمهاي باردار هنوز مقدار كافي هورمون بارداري ساخته نشده تا در آزمايش براحتي تشخيص داده شود. اگر هم در اين چند روز قاعدگي در شما اتفاق افتاد مي توانيد در ماه آينده دوباره براي بارداري اقدام كنيد. اما اگر تاكنون يك سال يا بيشتر (و اگر بالاي 35 سال سن داريد، 6 ماه) است كه براي باردار شدن تلاش مي كنيد، بهتر است با پزشك خود مشورت كنيد تا بررسي هاي لازم را جهت تشخيص احتمالي و علت ناباروري در شما و همسرتان انجام دهد. ممكن است نتايج اين بررسي ها خوشايند نباشد ولي واقعيت اين است كه اگر براي شما تشخيص ناباروري وجود داشته باشد آگاهي از آن و اقداماتي براي درمان سريعتر بهتر از تاخير بيمورد خواهد بود.

  فعالیت های این هفته
  تهوع حاملگي يا ويار ممكن است زودتر از آنچه كه انتظار داريد به سراغ شما بيايد. مي توانيد چند بيسكويت خشك يا كراكر به همراه داشته باشيد، آب نباتهاي ليمويي يا آنتي اسيدهاي جويدني بعد از هر حمله استفراغ كمك كننده است. آدامسهاي طعم دار نعناع و زنجبيل خشك شده نيز به تغيير ذائقه شما كمك خواهد كرد. بهتر است تعدادي از مواد فوق را به همراه يك پاكت يا كيسه نايلون براي استفراغ و تعدادي دستمال خشك يا مرطوب براي پاك كردن دهان در كيف، ماشين، ميز كار يا هر جاي ديگر داشته باشيد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 4 - مقاله دوم

  شدهام يك شاگرد تمام عيار(!به قول عليرضا: شاگرد اين فسقلي)! بله، اين كوچولو دارد خيلي چيزها يادم ميدهد. يعني مجبور شدهام بهخاطر او هم كه شده، همه اينها را ياد بگيرم. كلي جزوه و كتابچه و بريده روزنامه جمع كردهام. از اثرات فلان خوراكي بر جنين گرفته،تا ورزش در دوران بارداري و تربيت بچه و غيره و غيره. درست مثل بچه مدرسهايها،جزوهها را دورم پخش ميكنم، از يكي چيزي ميخوانم، زير جمله آن يكي خط ميكشم، عكس يكي ديگر را ميبرم و كنار ميگذارم. چند روز پيش كه براي تشكيل پرونده پيش ماما رفته بودم،ديگر طاقت نياوردم و پرسيدم:
  <اين همه ميپرسيد( تاريخ آخرين قاعدگيات كي بوده؟)براي چه؟>
  <تاريخ آخرين روز قاعدگي براي اينكه سن بارداري رو از اون موقع بايد حساب كرد. تاريخ تخميني زايمان رو هم از روي اين تاريخ حساب ميكنيم...>
  اين جوري شد كه فهميدم سن دقيق بچهام الان چقدر ميشود: آخرين روز آخرين قاعدگي سوم دي ماه بود. پس امروز كه سيويكم است، كلا و در مجموع چهار هفتهاش ميشود! طبق محاسبه ايشان،عدد 7 به روز اضافه و عدد 3 از ماه كم ميشود، يكسال ميرويم جلو، هفده مهر58؛ يعني چقدر وقت داريم؟
  خانم ماما مچم را گرفت:<حالا خيلي زوده بخواهي شمارش معكوس كني، فعلا برو اين آزمايشها رو انجام بده، جوابش رو دفعه بعد برام بيار.>
  <مگه مشكلي پيش اومده كه آزمايش بدم؟>
  <مشكل كه نه، اين آزمايش رو براي همه مادرهاي باردار درخواست ميدهيم. آزمايش ادرار، براي اينكه اگر عفونت ادراري بيعلامت داشته باشي، كشف بشه. خون هم براي تعيين گروه خوني و قند و ...>
  برعكس بعضيها كه دوست دارند مدام بروند پيش دكتر و آزمايش چكآپ بدهند، من از آزمايش دادن اصلا خوشم نميآيد. ولي،هر جور بود خودم را راضي كردم؛ همهاش هم بهخاطر همان كوچولويي كه تعداد سلولهايش همينطور دارد زياد و زيادتر ميشود.از توي اين جزوههايي كه پيدا كردهام،يك سري عكس هست كه جنين را توي مراحل مختلف نشان ميدهد. حالا كه ميدانم چهار هفته دارد، از روي اين عكسها ميفهمم كه الان بچهام چه شكلي است. با وجودي كه اين همه ميگويند رشد سريع در سه ماه اول، اما به نظر من خيلي باطمانينه جلو ميرود. ظاهرش هم حقير و ناچيز است. بااين حال، يكزندگي دارد در درون آن به وجود ميآيد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 5

  در داخل رحم شما، جنين كوچكي به سرعت در حال رشد است. در اين مرحله، او تنها به اندازه يك دانه كنجد مي باشد، و بيشتر به يك بچه قورباغه شباهت دارد تا بچه يك انسان؛ اين جنين از سه لايه تشكيل شده است (لايه هاي اكتودرم، مزودرم و اندودرم) كه بعدا اندامها و بافتهاي بدن او را تشكيل مي دهند. بخشي از سلولهاي اين جنين در حال ايجاد اندامهاي بزرگ بدن مانند كليه ها و كبد هستند و مجراي عصبي او نيز در ابتداي مسير رشد قرار دارد. اين لوله عصبي (كه بعدا مغز، نخاع، اعصاب و ستون فقرات كودك شما را به وجود خواهد آورد)، در لايه بالايي كه اكتودرم ناميده مي شود، رشد مي كند. همچنين، اين لايه، نهايتا پوست، مو، ناخنها، غده هاي سينه، غده هاي عرق و همچنين ميناي دندان كودك را تشكيل خواهد داد. شكل گيري قلب و سيستم گردش خون او در لايه مياني يا مزودرم، آغاز مي شود. در اين هفته حفره هاي قلب كوچك او شكل مي گيرند و قلب او شروع به تپش و پمپ كردن خون خواهد كرد. مزودرم ماهيچه ها، غضروفها، استخوان و بافتهاي زيرپوستي او را نيز شكل خواهد داد. لايه سوم يا اندودرم در تشكيل ريه ها، روده ها، سيستم اوليه ادراري، و همچنين تيروئيد، كبد و لوزالمعده نقش خواهد داشت. در همين حال جفت اوليه و بند ناف، كه مواد غذايي و اكسيژن را به كودك شما مي رسانند در حال فعاليت هستند.

  شما چگونه تغییر می کنید؟
  در صورتي كه نشانه ها و بيماريهاي ناشي از حاملگي تا كنون بروز نكرده باشند، در اين هفته بالاخره خود را نشان خواهند داد. شايد شما هم مانند بسياري ديگر از زنان، دچار تهوع و استفراغ (كه ممكن است در زمانهايي غير از صبح نيز رخ بدهد)، درد سينه، خستگي، و تكرر ادرار شويد. همه اين موارد طبيعي هستند، همه آنها ممكن است شما را اذيت كرده و به ستوه آورند، اما از سوي ديگر اين اتفاقات نيز بخشي از حاملگي هستند و هيچ كدام دائمي نبوده و براي هميشه باقي نخواهند ماند. افرادي كه اطراف شما هستند هيچ نشانه اي از رشد حيرت انگيزي كه درون بدن شما در حال رخ دادن است نمي بييند.
  بهتر است برنامه منظم ورزشي خود را ادامه دهيد، يا در صورتي كه چنين برنامه اي نداشتيد آن را آغاز كنيد. ورزش به شما كمك مي كند تا ميزان كشيدگي طبيعي عضلات خود، قدرت آنها و ميزان استقامت و تحمل آنها را به حد مناسبي برسانيد. بعلاوه، ورزش به شما كمك خواهد كرد تا با اضافه وزني كه تحمل مي كنيد، كنار بياييد و براي مواجهه با مراحل سختتر حاملگي آماده شويد. همچنين در صورتي كه يك برنامه منظم ورزشي براي خود تنظيم كنيد، پس از زايمان درخواهيد يافت كه بازگشت به حالت طبيعي برايتان راحت تر خواهد بود. يك فعاليت ورزشي متعادل و بي خطر را كه دوست داريد، انتخاب كنيد پياده روي و شنا، انتخابهاي مناسبي براي خانمهاي باردار هستند.

  فعالیت های این هفته
  يك پزشك يا ماما انتخاب كنيد و با او قرار ملاقات بگذاريد. براي آماده شدن جهت معاينه، اولين روز از آخرين دوره پريود خود را يادداشت كنيد (اين كار براي تعيين زمان تقريبي تولد كودك لازم است)، و سپس يك ليست از سوالاتتان تهيه كنيد. در مورد سابقه پزشكي، از اقوام خود و شوهرتان پرس و جو كنيد. ممكن است پزشك از شما درباره بيماريهاي مزمن يا ناهنجاريهاي ژنتيكي در هر دو خانواده سوال كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 6

  بدن كودك شما در حال شكل گيري است، و سلولهايي كه بعدا اندامها و سيستمهاي بدن او را تشكيل خواهند داد، به سرعت در حال تقسيم شدن هستند. اكنون، او به اندازه يك دانه كوچك عدس (با عرض تقريبي 4 تا 5 ميلي متر) است. اگر شما مي توانستيد درون رحم خود را ببينيد، يك سر بزرگ و چند نقطه تيره رنگ را مي ديديد كه محل تشكيل چشمها و بيني او خواهند بود. دو حفره كوچك در دو طرف سر ، محل شكل گيري گوشها هستند، و دستها و پاهاي او به شكل برآمدگيهاي كوچكي قابل مشاهده مي باشند. دستها و پاها شبيه به باله ماهي هستند كه پرده ضخيمي بين انگشتهاي در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پاي او به زودي از يكديگر جدا خواهند شد. زير سوراخي كه بعدا دهان او خواهد شد، چين هاي كوچكي قرار دارند كه نهايتا به گردن و آواره پايين تبديل خواهند شد. در داخل بدن او، زيان و تارهاي صوتي در حال شكل گيري مي باشند.
  قلب كودك شما كه مرحله تقسيم به حفره هاي چپ و راست را آغاز كرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقيقه (تقريبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقيقه) مي زند، و جريان خون در بدن او آغاز شده است. روده هاي او در حال رشد هستند و مجاري كوچك عبور هوا به تدريج در محلي كه بعدا به ريه او تبديل خواهد شد، ظاهر مي شوند. توليد سلولهاي ماهيچه اي آغاز شده است و احتمالا از اواسط اين هفته، كودك شما تكان دادن اعضاي كوچك خود را آغاز خواهد كرد. متاسفانه بايد تا چند هفته پس از پايان سه ماهه اول دوران حاملگي خود صبر كنيد تا بتوانيد از احساس كردن حركتهاي آرام كودك خود، لذت ببريد!

  شما چگونه تغییر می کنید؟
  اگر تا كنون هم اين احساس را تجربه نكرده باشيد، به زودي خود را در مسير پرتلاطم احساسات دوران حاملگي خواهيد يافت؛ ممكن است يك روز بداخلاق و روز ديگر شاد باشيد! هرچند ممكن است اين احساسات متضاد براي شما نگران كننده باشند (به خصوص اگر قبلا به اينكه كاملا بر احساسات خود تسلط داريد، افتخار مي كرده ايد)، اما كاملا طبيعي هستند و ممكن است در تمام مدت حاملگي شما ادامه پيدا كنند. اين احساسات متضاد در اثر تغيير ميزان هورمونها و معمولا به خاطر ميزان زياد هورمونها، رخ مي دهند. جداي از بحث هورمونها، كل زندگي شما نيز در حال تغيير است، و چه كسي در اين حالت دچار هيجانات روحي نمي شود؟!
  ديدن لكه خون پس از ادرار بر روي لباس زير يا دستمال توالت و يا خونريزي در اوائل دوران حاملگي طبيعي است؛ اما گاهي از اوقات ممكن است علامت اوليه سقط جنين نيز باشد. در صورت مشاهده لكه يا خونريزي، به سرعت با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد تا او مشخص كند كه آيا اين موارد بيانگر يك مشكل احتمالي مي باشند يا خير.

  فعالیت های این هفته
  براي مصرف ويتامينهاي روزانه برنامه منظمي طراحي كنيد: ويتامينها را در يك جعبه دارو كه محفظه هاي جداگانه اي براي هر يك از روزهاي هفته دارد، قرار دهيد. هر روز شك كرديد كه آيا ويتامينهاي آن روز را مصرف كرده ايد يا نه، محفظه مربوط به آن روز را چك كنيد. جعبه دارو را در كنار مسواك خود قرار دهيد تا هر شب در هنگام مسواك زدن، مصرف ويتامين را به ياد بياوريد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 6 - مقاله دوم

  (هفته ششم) دوران محدوديت‌هاي شيرين

  مثلا در روزهاي آلوده بايد كمتر از خانه بيرون بروم. يا وقتي براي غذا خوردن با دوستان به رستوران مي‌رويم، من از نوشابه‌هاي رنگ‌وارنگ و سوسيس و كالباس‌هاي وسوسه‌انگيز توي پيتزاها و ساندويچ‌ها مي‌گذرم و به سوپ و نان يا حداكثر كمي مرغ سوخاري اكتفا مي‌كنم. همين باعث مي‌شود ديگران - حتي عليرضا- خيلي از غذا خوردن با من لذت ببرند! اين است كه مي‌گويم دارد خودش را تحميل مي‌كند. البته وقتي فكرش را مي‌كنم، مي‌بينم اين هم غير طبيعي نيست. وقتي من با اين سن وسال و بدن كامل و سالم يك آدم بزرگ نمي‌توانم هواي آلوده تهران را تحمل كنم و سرفه و سرگيجه مي‌گيرم و قلبم به تپش مي‌افتد، آن بيچاره كوچولو كه هنوز هيچ دم و دستگاه پاك كننده آلودگي و ميكروبي ندارد و به زور قلبي دارد - يك حفره ناقص و بي شكل - كه بتپد، براي او در اين هواي كثيف چه اتفاقي مي‌افتد؟ حالا كه ما جزء آن مادران بيچاره‌اي نيستيم كه در هواي آلوده از بمب‌‌هاي اتمي- مثلا در هيروشيما- نفس كشيدند و ده‌ها سال بعد با وحشت و سرخوردگي بچه‌هاي ناقص‌الخلقه‌اي را تماشا كردند كه بعد از 9 ماه انتظار و تحمل به دنيا آورده بودند، پس چرا ما خودمان را دستي دستي بيندازيم توي اين هچل و بعد غصه‌اش را بخوريم؟
  تازه اينها چيزهايي است كه اين به اصطلاح دانشمندان <تا حالا> به آن رسيده‌اند. از كجا معلوم خيلي چيزهايي كه الان فكر مي‌كنيم بي خطرند، فردا معلوم نشود كه روي ژن‌هايمان تاثير بد دارد يا مثلا باعث شكسته شدن كروموزوم‌ها، جهش ژن‌ها و چه مي‌دانم اتفاقات ناجور ديگر در جنين مي‌شود؟
  يا همين خوراكي‌هايي كه به طور مصنوعي توليد مي‌شوند؛ تا قبل از آنكه اين بچه 6 هفته‌اي بخواهد شرايط خودش را به ما تحميل كند، همه ما با هر غذايي نوشابه مي‌خورديم. يا هر وقت از سركار مي‌آمديم و عجله داشتيم، فوري سوسيس‌ها را با يك عالم روغن سرخ مي كرديم و مي‌خورديم. (حالا كه فكرش را مي‌كنم اصلا حالم بد مي‌شود)!
  رنگ‌هاي مصنوعي، راديكال‌هاي آزاد، نيترات‌ها، مواد ‌نگهدارنده ... همه اين اسامي خطرناك چيز‌هايي هستند كه تازگي در موردشان خوانده‌ام، تا بدانم خوردن چه چيزهايي- از خوراكي‌هايي كه ديگر برايمان عادي شده - خطرناك و بي‌ضرر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 7

  وقتي به خانم دکتر گفتم سي دي رشد هفتگي بچه‌ام را گوش دادم، خنديد و گفت: «از هفته چهارم تا هشتم اسم او رويان است.من همه داستان‌هايي که راجع به رشدش مي‌گويم، براي اين است که تو در ابعاد سر سوزن هم بداني او چه شکلي است.
  براي مثال رويان در اين هفته هنوز يك دم كوچك دارد (كه در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته‌هاي بعدي از بين خواهد رفت. اكنون تقريبا يک تا دو سانتي متر (به اندازه يك تمشك) است و مفصل آرنج و همچنين انگشتان دست و پا قابل تشخيص هستند، هرچند هنوز هم پرده نازكي ميان آنها وجود دارد. در سر او كه خيلي بزرگ‌تر از بدن او است، هر دو نيمكره مغز در حال رشد هستند. دندان‌ها و فضاي داخلي دهان او در حال شكل‌گيري است و گوش‌هاي او نيز به رشد خود ادامه مي‌دهند! ضخامت پوست او به نازكي يك برگه كاغذ است و رگ‌هاي او را به وضوح مي‌توان ديد. بند ناف او، اكنون رگ‌هاي خوني واضحي دارد كه تبادل اكسيژن و مواد غذايي را بر عهده دارد. او در خانه آبي خود تکان مي‌خورد اما هنوز تو حسش نمي‌کني. راجع به تکرر ادرارم پرسيدم، دکتر مي‌گفت: «حجم خون در دوران حاملگي به شدت افزايش مي‌يابد، در نتيجه حجم بسيار زيادتري از مايعات از كليه‌ها عبور مي‌كند كه در نهايت به جمع شدن ادرار بيشتر در مثانه منجر مي‌شود.متاسفانه تا آخر دوره اين مشکل را داري.شما در سه ماهه اول حاملگي قرار داريد. همان‌طور که گفتم رشد سريع سلول‌هاي بچه‌ات نيازمند تغذيه درست است. مبادا به بهانه حالت تهوع صبحگاهي از او غافل شوي.. در تغذيه‌ات 3 چيز را فراموش نکن: تعادل، تنوع و غذا خوردن به اندازه کافي. يادت باشد براي دو نفر غذا مي‌خوري نه به اندازه دونفر! بايد از همه مواد مغذي براي تامين انرژي، رشد سلول‌ها بهره بگيري: 55 درصد را از مواد قندي، 15 درصد را از پروتئين‌ها و 30 درصد را از چربي‌ها کسب کن.تنوع بده: اگر صبح نان سنگک خوردي، ناهار برنج و شام ماکاروني بخور که همه گروه غلات را در روز مصرف کرده باشي. درباره مقدار آن به هر سهمي ‌که نوشتم دقت کن، يک کف دست نان، نصف ليوان برنج و يا ماکاروني پخته شده، يک سهم محسوب مي‌شود. برايت نوشتم 6تا 11 سهم غلات. گروه سبزي و ميوه و شير و لبنيات را هم 4 سهم مي‌خوري. برنامه‌ات را اجرا کن.» از گوش کردن حرف‌هاي دکتر راجع به غذا حالم به هم مي‌خورد چه برسد به خوردنش! نمونه برنامه‌ام را هفته ديگر مي‌گويم. واي راستي يادم رفت بپرسم چرا گاهي يبوست يا نفخ دارم.ساق پام و پشتم هم درد مي‌کند.يادم باشد ازش بپرسم.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض هفته 7 - مقاله دوم

  (هفته هفتم) بارداري شايد يك امتحان باشد

  امروز رفته بودم دكتر، توي اين دو سه روزه حالم خيلي بد شده بود. اولش حس كردم فقط يك سرما خوردگي معمولي باشد، اما يواش يواش بدتر شد. سردرد خيلي شديدي پيدا كرده بودم، نصف صورتم، پشت چشم و گونه، بشدت درد مي‌كرد. وقتي دستم را روي گونه راستم مي‌گذاشتم، دردش آن قدر شديد مي‌شد كه احساس سرگيجه پيدا مي‌كردم. ولي به خاطر خطري كه فكر مي‌‌كردم هر چيزي ممكن است براي بچه داشته باشد، اصلا مسكن نخوردم و از ترسم حتي دكتر هم نرفتم! امروز ديگر به ضرب و زور عليرضا، پيش دكتري رفتيم كه به قول خودش خيلي قابل اطمينان بود.(اين روزها پيدا كردن چنين كسي، چه دكتر و غير دكتر، واقعا سخت است) خلاصه آقاي دكتر يك كم دعوايم كرد كه چرا اين قدر به خودم عذاب داده‌ام و زودتر نيامده‌ام. (البته احتمالا از عليرضا رودربايستي داشت وگرنه بيشتر دعوايم مي‌كرد) !
  - به هر حال اين درد و عفونتي كه تو بدنتون هست، به اندازه خودش براي بچه ضرر داره. اصلا مادرهاي باردار را غربالگري مي‌كنند كه اگر عفونتي دارند زودتر درمان بشوند تا به بچه آسيبي نرسد. حالا شما با اين سينوزيت حادي كه داريد، مي‌خواستيد چه كار كنيد؟
  بعد يك عالم دستور شستشو و بخور به اضافه نسخه‌اي از آنتي‌بيوتيك و مسكن و غيره بهم داد. آن وقت بود كه سعي كرد كمي مهربان‌تر باشد:
  - درسته كه مصرف دارو توي بارداري خطرناكه. خيلي هم خوبه كه شما مطالعه داريد و اين چيزها رو رعايت مي‌كنيد. اما اولا همه داروها در همه مراحل بارداري خطرناك نيستند. مثلا سه ماه اول باداري يا نزديك زايمان نميشه كوتريموكسا‌زول استفاده كرد، ولي بقيه دوران بارداري مشكلي نداره. ثانيا براي بقيه داروها هم بايد منافع و مضرات با هم سنجيده بشه. به همين خاطر مي‌گويند نبايد <سر‌خود> دارو مصرف كرد و نمي‌گويند اصلا دارو مصرف نكنيد.
  الان كه هنوز توي رختخوابم و آش دستپخت عليرضا را مي‌خورم (سعي كرده تمام هنر مردانه‌اش را به كار گيرد) به ‌آن جدول باريكي فكر مي‌كنم كه بايد رويش راه رفت. فقط مسئله اين بچه، دارو و ... نيست. انگار آدم در هر كاري، در هر تصميمي بايد زحمت راه رفتن در اين مسير باريك و پر خطر را به جان بخرد. شايد بارداري يك امتحان باشد: امتحاني براي زندگي

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

صفحه 1 از 10 123 ... آخرینآخرین

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت