براي حفظ رطوبت پوست‌تان بيشتر آب بنوشيد

مراقبت‌هاي پوستي در دوران بارداري

آيا مي‌دانيد که مراقبت از پوست در دوران بارداري هم اصولي دارد که اگر اين اصول را نشناسيد، ممکن است به سلامت خود يا جنينتان آسيب برسانيد؟ اگر نمي‌دانيد که بايدها و نبايدهاي مراقبت پوستي در دوران بارداري چيست، خواندن اين پرسش و پاسخ‌ها را به شما پيشنهاد مي‌کنيم...


1. آيا استفاده از کرم ضدآفتاب در دوران بارداري ممنوع است؟

نه، درواقع تنها کرم‌هايي که مي‌توانيد بدون دغدغه در دوران بارداري استفاده کنيد، کرم ضدآفتاب با SPF 15يا حتي بيشتر و کرم مرطوب‌کننده است.

2. آيا هورمون‌هاي بارداري مي‌توانند باعث ايجاد لک روي صورت شوند؟

بله، تغييرات هورموني در دوران بارداري باعث افزايش رنگ برخي از رنگدانه‌هاي پوستي مي‌شوند. اين افزايش رنگ رنگدانه‌ها چيزي جز تيره و لک شدن برخي از قسمت‌هاي پوست صورت و حتي گردن خانم‌هاي باردار را در پي نخواهدداشت. استفاده از کرم‌هاي ضدآفتاب رنگي مي‌تواند يک راه فيزيکي ساده و مطمئن براي پوشاندن اين لک‌ها باشد.

3. آيا هورمون‌هاي بارداري مي‌توانند باعث رشد موهاي زائد در قسمت‌هاي صورت، پشت و سينه خانم‌ها شوند؟

بله، تغييرات هورموني در طول دوران بارداري مي‌تواند باعث تحريک رشد موهاي زائد در صورت، سينه و پشت بدن خانم‌ها شود. البته در اين مورد جاي نگراني وجود ندارد زيرا معمولا موهاي زائدي که در دوران بارداري به وجود مي‌آيند و رشد مي‌کنند، حداکثر تا 6 ماه پس از تولد نوزاد از بين مي‌روند.

4. آيا خانم‌هاي باردار در 3 ماهه دوم بارداري دچار آکنه‌هاي پوستي مي‌شوند؟

نه، معمولا بيشتر خانم‌هاي باردار، بدترين و شديدترين آکنه‌هاي پوستي را در 3 ماهه اول بارداري تجربه مي‌کنند. بهترين و ايمن‌ترين راه درمان چنين آکنه‌هايي، استفاده از محصولات ضدآکنه حاوي اسيدگليکوليک،‌ اسيدآلفاهيدروکسي، روغن فندق يا اريترومايسين موضعي است.

5. آيا بيشتر پزشکان استفاده از محصولات آرايشي و درماني حاوي رتينوييدهاي موضعي يا اسيدساليسيليک را در دوران بارداري نهي مي‌کنند؟

بله، بهترين و ايمن‌ترين روش‌ها براي پاک و شفاف کردن منفذهاي پوستي در دوران بارداري، فيزيکي هستند، نه شيميايي. مرطوب کردن پوست صورت در بخار حمام و مالش دادن آهسته آن با انگشتان دست، يکي از همين راه‌هاست که باعث خارج شدن و از بين رفتن آلودگي‌هاي موجود در منافذ پوستي و سلول‌هاي مرده پوست مي‌شود. استفاده از پاک‌کننده‌هاي سنتي نيز براي اين کار بسيار مناسب است.

6. آيا سياه شدن پوست در دوران بارداري براي بيشتر خانم‌ها اتفاق مي‌افتد؟

بله، معمولا بيشتر از 70 درصد خانم‌هاي باردار از سياهي پوست گردن، گونه‌ها، پيشاني، لب بالايي، چانه، بيني و بازوهاي خود شکايت دارند. اين سياهي اصلا ربطي به مشکل يا ناراحتي خاصي ندارد و نبايد نگران آن بود. سياهي‌هاي پوست که در دوران بارداري ايجاد مي‌شوند، حدود 6 تا 8 ماه پس از تولد نوزاد کاملا از بين مي‌روند. براي پوشاندن اين سياهي‌ها مي‌توان از کرم‌هاي روشن‌کننده با نظر پزشک يا ضدآفتاب‌هاي رنگي استفاده کرد. البته گاهي پوست اين قسمت‌ها ممکن است خشک و باعث تشديد سياهي شود. به همين دليل توصيه مي‌شود هميشه اين نواحي را با کرم‌هاي مرطوب يا نرم‌کننده، پوشش دهيد.

7. آيا نوشيدن آب فراوان، بهترين راه پيشگيري از خشکي پوست در دوران بارداري است؟

بله، نوشيدن آب کافي و فراوان در دوران بارداري باعث انتقال رطوبت از سطوح زيرين پوست به لايه‌هاي بيروني آن مي‌شود و اين امر مي‌تواند به حفظ هميشگي رطوبت پوست صورت و بدن و پيشگيري از خشکي پوست کمک کند. متاسفانه برخي خانم‌هاي باردار براي مرطوب نگه‌داشتن پوست خود، به استفاده از کرم‌هاي مرطوب‌کننده بسنده مي‌کنند در حالي که اين کار فقط باعث مرطوب‌شدن خارجي‌ترين لايه پوست مي‌شود و به همين دليل اثر آنها بعد از مدت کوتاهي از بين مي‌رود.

8. آيا استفاده از پمادهاي ضدخارش در دوران بارداري مجاز است؟

نه، بهتر است در طول دوران بارداري از مصرف پمادهاي ضدخارش براي التيام خارش پوست قسمت‌هايي از بدن که دچار خشکي و خارش شده‌اند، خودداري کرد. بيشتر اين پمادها حاوي ماده شيميايي کورتيزون و هيدروکورتيزون هستند و تماس با اين مواد براي خانم‌ها مي‌تواند مشکل‌ساز شود. در اين دوران براي چرب کردن پوست خشک و ملتهب مي‌توان از روغن زيتون يا روغن نارگيل بدون بو و وازلين استفاده کرد.

9. آيا ايجاد جوش‌هاي ريز قرمز در پوست ناحيه زير شکم و ران‌ها در طول دوران بارداري خطرناک است؟

نه، ايجاد جوش‌هاي ريز قرمزرنگ در ناحيه زير شکم، پستان‌ها، بازوها، باسن يا ران‌هاي يک خانم باردار از رايج‌ترين تغييرات پوستي در 3 ماهه سوم بارداري است. ممکن است اين جوش‌هاي ريز کمي خارش داشته باشند و خانم باردار را کمي ناراحت کنند اما چند روز پس از زايمان به‌راحتي و بدون استفاده از هيچ نوع دارو و پمادي، خودبه‌خود از بين خواهند رفت.

10. آيا درست است که ترک بدن فقط در
50 درصد خانم‌هاي باردار اتفاق مي‌افتد؟

نه، ترک بدن به‌خصوص در پوست شکم، ران و باسن در ماه‌هاي ششم و هفتم بارداري دربيش از 90 درصد خانم‌ها ايجاد مي‌شود. با رشد جنين، کشيده شدن پوست و افزايش وزن،‌ ترک خوردن پوست هم آغاز مي‌شود. ترک پوست در خانم‌هايي که وزنشان بيش از اندازه در دوران بارداري بالا مي‌رود يا چندقلوزايي دارند، بيشتر و مشخص‌تر از سايرين است. ورزش منظم و مناسب، استفاده از کرم‌هاي مرطوب‌کننده و لوسيون‌هاي حاوي اسيدآلفاهيدروکسي مي‌تواند به پيشگيري يا کاهش ميزان ترک‌هاي پوستي در دوران بارداري کمک کند. بهتر است براي اثربخشي بيشتر، استفاده از کرم و لوسيون را از ماه سوم بارداري شروع کنيد.

11. آيا داروهاي ضدآکنه‌‌اي که پيش از دوران بارداري مصرف مي‌شده، با شروع بارداري و در طول اين دوران هم مجاز است؟

نه، معمولا بيشتر داروهاي درمان آکنه حاوي ترکيب‌هايي هستند که مي‌توانند به سلامت جنين آسيب برسانند. به همين دليل استفاده از چنين داروهايي براي خانم‌هاي باردار يا حتي آنهايي که قصد باردار شدن دارند، ممنوع است.

منبع: Parents

هفته نامه سلامت