نگاه کارشناس/ دکتر مهرداد کريمي/متخصص طب سنتي
گـيـاهـان دارويـي تـقـويـت کـنـنـده مـو

دانش استفاده از گياهان دارويي در سرزمين ما بسيار غني‌تر از غرب است و به قول يك استاد بزرگوار، ما از نظر گياه‌درماني، کشوري پيشرفته‌ايم...

کاربرد گياهان دارويي با توجه مزاج مي‌تواند باعث تقويت و زيبايي مو‌ها مي‌شود اما نبايد فراموش کنيم که تغيير شرايط و اصلاح شيوه زندگي، اثر پايدارتري بر سلامت و زيبايي مو دارد. از ديدگاه طب ايراني، مزاج مو خشک است و در صورت تماس مداوم با مواد ايجادکننده خشکي مانند رنگ مو، در معرض آسيب قرار مي‌گيرد اما استفاده از برخي گياهان دارويي و روغن آنها مي‌تواند سلامت و زيبايي را به موها برگرداند:

• «گل‌ختمي» و روغن آن براي موهاي خشک مفيد است. لعاب حاصل از گل ختمي ضمن شکل دادن به مو، تاثير قابل‌توجهي در بهبود وضعيت آن دارد.

• شناخته‌شده‌ترين روغن گياهي تقويت مو در کشور ما، «آس» يا «مورد» است که فرآورده استاندارد آن در دسترس و براي تقويت موها خوب است.

• «روغن بابونه» از مشهورترين گياهاني است که براي تقويت و زيبايي مو به كار مي‌رود. همان‌طور که مي‌دانيد، گل‌ها روغن ندارند و نمي‌توان مانند دانه‌هاي روغني همچون سياهدانه، کنجد يا آفتابگردان از آنها روغن گرفت بنابراين در طب سنتي ايران روغن گل‌هاي مختلف را در پايه روغن‌هاي ديگر به دست مي‌آورند؛ مثلا بابونه را با روش خاصي در مجاورت روغن کنجد قرار مي‌دهند. با اين كار برخي از مواد موجود در بابونه داخل روغن مي‌شود كه براي درمان به كار مي‌رود. روغن کنجد به تنهايي در صاف شدن مو موثر و روغن بابونه‌اي که بر پايه روغن کنجد است، براي رفع مشکلات مو ايده‌آل است.

• «روغن ياسمين» براي تثبيت رنگ و حفاظت بيشتر از موهاي بلند استفاده مي‌شود و با گياهان ديگر مانند «امله» و «صمغ عربي» به کار مي‌رود.

• برخي افراد استفاده از سرکه را براي زيبايي و براق كردن مو مفيد مي‌دانند، اما سرکه مزاج سرد و خشک دارد و گرچه با کاهش رطوبت‌هاي زائد مو و چربي آن به سلامت مو کمک مي‌کند، ولي در طولاني‌مدت باعث خشکي و آسيب بيشتر مو و مجعد شدن آن خواهدشد.


هفته نامه سلامت