دكتر پروين منصوري/ استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران
اگر بـارداريـدو مـي‌خـواهـيـد مـوهـايتان را صـاف کنـيـد...

يك خانم باردار بايد مدام اين موضوع مهم را به خود يادآوري ‌كند كه در حال گذراندن يك دوره حساس و كوتاه‌مدت است...

دوره‌اي كه هرگز تكرارشدني نيست پس نبايد تصميمي بگيرد يا رفتاري انجام دهد كه عواقب و عوارض آن متوجه جنينش شود و پشيماني به بار بياورد. هيچ‌وقت براي تجربه‌هاي جديد و ايجاد تغييرات در چهره و ظاهر دير نمي‌شود. شما بعد هم فرصت خواهيد داشت موهاي خود را فر، صاف يا رنگ و مش كنيد پس ريسك نكنيد و خود را با توصيه فلان آرايشگر كه مي‌گويد من هر روز چند مشتري باردار دارم كه براي مش و دكلره و انواع اقدام‌هاي زيبايي مراجعه مي‌كنند، در معرض موادشيميايي موجود در رنگ، مواد فركننده و صاف‌كننده مو قرار ندهيد. شما يك آدم ديگر هستيد با ويژگي‌هاي منحصر به فردتان، پس نبايد خود را با آنها مقايسه كنيد.

بدن آنقدر پيچيده است كه گاهي به دليل همين تغييرات هورموني بارداري به يك محصول بهداشتي يا آرايشي ثابت كه قبلا از آن استفاده مي‌كرده‌ايد، حساسيت نشان مي‌دهد چه رسد موادشيميايي‌اي كه تا به حال آن را امتحان نكرده‌ايد.

اگر به شما مي‌گويند موادشيميايي جذب پوستتان نمي‌شود، باور نكنيد چون به هر حال جذب پوستي را خودتان بهتر از هر كس ديگري متوجه مي‌شويد.

واكنش‌هاي حساسيتي، سوزش و خارش پوست سر در قسمت‌هايي كه با اين مواد در تماسند، بيانگر همين موضوع است. اين روش‌ها را وقتي تجربه كنيد كه در صورت بروز مشكلات احتمالي و آلرژي‌هاي ناخواسته، بتوان داروهاي لازم را براي شما تجويز كرد.

ما نمي‌توانيم داروهاي ضدحساسيت را براي يك خانم باردار تجويز كنيم. شما كه تصميم داريد در اين دوره حساس چنين ريسكي بكنيد، اين نكته را هم به خاطر بسپاريد كه به دليل اثر هورمون‌هاي بارداري، احتمال واكنش‌هاي آلرژيك بيشتر مي‌شود.

اگر حس مي‌كنيد به يك تغيير نياز داريد و مي‌خواهيد موهاي زيباتري داشته باشيد، بهتر است موهايتان را كوتاه كنيد.

يك مدل موي كوتاه كه شستشوي آن و مرتب كردنش خيلي وقت‌گير نباشد، براي چند ماه آينده كه نوزاد به دنيا مي‌آيد و به رسيدگي فراوان نياز دارد و بيشتر وقتتان را به خودش اختصاص مي‌دهد، مناسب است.

مي‌توانيد به سرعت دوش بگيريد و موهايتان را مرتب كنيد و از كساني كه براي ديدن شما و نوزادتان مي‌آيند، استقبال كنيد. به خصوص اينكه ريزش موي بعد از زايمان در اين حالت آزارتان نمي‌دهد.

موي بلند به رسيدگي زياد نياز دارد و براي اينكه تازه مادران فرصتي براي خود در اين ايام ندارند، موهايشان را معمولا مي‌بندند و همين حالت دم‌اسبي و كشش، به موها آسيب مي‌رساند و ريزش را بيشتر مي‌كند.

هفته نامه سلامت