كدام ميوه‌ها نوع ارگانيك‌شان از نوع طبيعي‌شان بهتر است؟
آلوده‌ترين و تميزترين ميوه‌ها و سبزي‌ها

در بين تمام ميوه‌ها و سبزيجاتي که در سراسر دنيا وجود دارند، تعدادي لقب آلوده‌ترين‌ها را به خود گرفته‌اند و....

متخصصان توصيه مي‌کنند که بهتر است انواع ارگانيک (پرورش‌يافته بدون دخالت مواد شيميايي) آنها را بخريم و تعدادي لقب تميزترين را يدک مي‌کشند که خريدن ارگانيک يا غيرارگانيک‌شان فرق چنداني نمي‌کند. اگر شما هم به سلامت خوراکي‌هايي که مي‌خوريد اهميت مي‌دهيد بد نيست نگاهي به اين فهرست بيندازيد. منبع: Prevention

تميزترين‌ها

1.پياز: بوي تند و زننده پياز باعث شده که هيچ حشره‌اي جرات نزديک شدن به آن و آلوده‌کردنش را نداشته باشد. به‌علاوه کشاورزان در مراحل اوليه رشد اين گياه به آن کود مي‌دهند يا سمپاشي‌اش مي‌کنند و همين امر سبب مي‌شود که آلودگي‌هاي شيميايي تا هنگام برداشت از پياز دور شوند و تازه اگر چيزي هم باقي بماند، افراد موقع خوردن با کندن پوست رويي پياز، آن را جدا كنند.

2.آناناس: سم‌پاشي مزارع آناناس هم مانند زمين‌هاي پياز در اوايل فصل رشد اين ميوه خوشمزه انجام مي‌شود و تا اين خوراکي نه چندان قديمي به فصل برداشت برسد، تمام سموم از سطحش پاک مي‌شوند و آن پوست ضخيم و سفت هم اجازه ورود سموم را به داخل آناناس نمي‌دهد.

3.نخودسبز: همان‌طور که مي‌دانيد نخود سبز پوشش بسيار مناسبي دارد که اجازه ورود هيچ‌گونه آلودگي را به درون آن نمي‌دهد. فقط حواستان باشد که پيش از خارج کردن نخودها از لايه سبزش حتما آن را بشوييد.

4.کيوي: پوست زبر و پرزدار کيوي، باعث مي‌شود که حشرات درون آن گير بيفتند و به اين ترتيب نتوانند به داخلش نفوذ کنند.

5.کاهو: برعکس کلم، برگ‌هاي خارجي کاهو معمولا ضخيم و از بين رفته هستند و افراد قبل از خوردن، آنها را جدا مي‌کنند و دور مي‌اندازند. به اين ترتيب، عامل انتقال سموم شيميايي به باقي برگ‌هاي کاهو از بين مي‌رود.

6.هندوانه: پوست ضخيم و صيقلي هندوانه اجازه ورود هيچ‌گونه حشره يا آلودگي شيميايي را به درون اين ميوه نمي‌دهد. فقط يادتان نرود که اين ميوه به شرطي جزو تميزترين‌ها محسوب مي‌شود که پيش از مصرف حتما خوب شسته شود.

7.بادمجان: پوست ضخيم و چرم مانند بادمجان هم محافظ خوبي در برابر ورود انواع آلودگي‌هاي شيميايي و حشرات به درون آن است. تنها مانند موارد قبلي حواستان باشد که بادمجان را قبل از پوست کندن خوب بشوييد.

8.گريپ فروت: هرچند باغداران براي کنترل نوعي کپک در گريپ فروت به آنها قارچ‌کش مي‌زنند اما اين ماده شيميايي درون روزنه‌هاي پوست اين ميوه حبس مي‌شود و ديگر به داخل آن نفوذ نمي‌کند.

آلوده‌ترين‌ها

1.هلو: شيرين و آبدار‍! همان‌قدر که اين ميوه خوشمزه مي‌تواند ما را وسوسه کند خوردن‌اش براي انواع حشرات هم لذت‌بخش است. باغداران معمولا براي اينکه اين ميوه خوش‌طعم را از گزند حشرات دور نگه دارند، هفته‌اي يکبار درخت آن را سم‌پاشي مي‌کنند و تازه اين سم‌پاشي را از رشد اولين شکوفه تا به بار نشستن ميوه به دو بار در هفته هم مي‌رسانند.

2.توت‌فرنگي: اين ميوه هم به دليل شيرين و آبداربودنش بسيار مورد توجه حشرات مختلف است و به علاوه در برابر انواع آلودگي‌هاي ميکروبي، باکتريايي و قارچي بسيار حساس و مستعد دريافت اين نوع آلودگي‌هاست. بنابراين حتما پيش از خوردن آن را خوب بشوييد و کلاهک سبزش را هم جدا کنيد چون زير اين کلاهک منبع اصلي آلودگي‌هاي پنهان است.

3.شليل: شليل هم مانند هلو، ميوه مورد علاقه حشرات است و علاوه بر آن خيلي وقت‌ها موقع چيدن، شاخه آلوده درخت، داخل بدنه نرم و آبدار اين ميوه فرو مي‌رود و آن را آلوده مي‌کند. اما مزيت اين ميوه به هلو آن است که پوست صيقلي‌اش اجازه ورود آفت‌کش‌ها را به درون آن نمي‌دهد.

4.فلفل شيرين: اين نوع فلفل برخلاف هم خانواده‌هايش نه ته مزه تند دارد و نه تلخ و تخمه‌هاي شيرين‌اش بهترين مکان براي تجمع و تخم‌ريزي برخي حشرات محسوب مي‌شوند. بنابراين پيش از خوردن آن را خوب بشوييد و حتما تخمه‌هايش را دور بريزيد و نگذاريد که وارد غذا يا سالادتان شوند.

5.اسفناج: قسمتي از برگ پهن اين سبزي پرخاصيت معمولا توسط برخي حشرات مانند ملخ جويده مي‌شود و همين امر مي‌تواند عاملي براي انتقال آلودگي و بيماري باشد. به علاوه، اسفناج در برابر DDT (ددت) مقاوم است و مي‌تواند تا مدت‌ها آن را درون رگبرگ‌هاي خود نگه دارد.

6.کلم: برگ‌هاي بيروني کلم به علت سم‌پاشي معمولا سرشار از آلودگي هستند و بيشتر افراد هم به خاطر ترد و تازگي، پيش از خوردن آنها را دور نمي‌ريزند و به همين سادگي باعث ورود انواع آلودگي‌هاي شيميايي به درون بدنشان مي‌شوند.

7.گيلاس: گيلاس جزو ميوه‌هايي است که نه پوست دارد و نه برگي براي محافظت از آن. بنابراين موجوداتي مانند کرم و حشره مي‌توانند به راحتي داخل آن نفوذ کنند و نه تنها آن يک دانه گيلاس، بلکه گيلاس‌هاي هم‌جوارش را هم آلوده و خراب کنند. باغداران هم براي پيشگيري از فساد محصول‌شان روي درخت، مقدار زيادي حشره‌کش را به دفعات زياد مي‌پاشند که اين حشره‌کش‌ها مي‌توانند از پوست ظريف اين ميوه‌ آبدار بگذرند و آن را آلوده کنند.

8.ذرت: تعجب نکنيد! ذرت از آن دسته خوراکي‌هايي است که اگر درست استفاده نشود جزو آلوده‌ترين و اگر درست مصرف شود جزو تميزترين‌هاست. ذرت در صورتي مي‌تواند آلوده شود که شما پيش از پوست کندن آن، لايه نازک و رويي‌اش را نشوييد و کثيفي برگه‌هاي ظريفش را به دانه‌هاي دروني‌اش منتقل کنيد. اما اگر پيش از پوست کندن، حتي با آب خالي لايه‌هاي رويي را شست‌وشو دهيد مي‌توانيد مطمئن باشيد که دانه ذرتي که مي‌خوريد، پاکيزه‌ترين خوراکي دنياست زيرا لايه‌هاي پي‌درپي اجازه ورود هيچ‌گونه سم يا حشره‌اي را به آن نمي‌دهد.

هفته نامه سلامت