دکتر آراسب دباغ‌مقدم مي‌گويد ايران مرغ سبز دارد ولي مرغ ارگانيک ندارد
ناگفته هاي مرغ سبز

اگر اين روزها سري به فروشگاه‌هاي معتبر و زنجيره‌اي عرضه مواد‌غذايي يا ميادين ميوه‌ و تره‌بار زده باشيد، حتما مرغ‌هاي بسته‌بندي با عنوان «مرغ‌سبز» را ديده‌ايد...

برخي افراد گمان مي‌کنند «مرغ‌سبز» نام ديگر مرغ‌هاي ارگانيک است اما حقيقت چيز ديگري است. گفت‌وگوي ما را با دکتر آراسب دباغ‌مقدم، متخصص صنايع‌غذايي بخوانيد تا اطلاعات بيشتري در اين زمينه به دست آوريد.


سلامت: برخي فروشنده‌هاي مرغ ادعا مي‌کنند مرغ آنها از نوع ارگانيک است. آيا چرخه توليد مرغ ارگانيک در ايران به راه افتاده است؟

نه. ما در ايران مرغي به نام مرغ ارگانيک نداريم. مرغ ارگانيک به مرغي گفته مي‌شود که دانه و آبي که مي‌خورد، ارگانيک باشد؛ يعني از هيچ نوع ماده غيرطبيعي، شيميايي و افزودني‌ براي تغذيه و پرورش اين مرغ‌ها استفاده نشود. علاوه بر اينها، چنين مرغي نبايد هيچ‌گونه دارويي از جمله انواع آنتي‌بيوتيک‌ها را در طول دوران رشدش دريافت کرده باشد. در حال حاضر هم مرغداري‌هاي ايران توانايي توليد مرغ‌هاي ارگانيک را ندارند.

سلامت: پس نشان «مرغ‌سبز» که روي برخي از محصولات مي‌بينيم، به معناي ارگانيک بودن آن مرغ نيست؟

نه، «مرغ‌سبز» همان مرغ بدون آنتي‌بيوتيک است. يعني اين مرغ‌ها هيچ نوع آنتي‌بيوتيک و داروهاي ضد کوکسي‌ديوزي مصرف نكرده‌اند. کوکسي‌ديوز نوعي بيماري انگلي طيور است؛ معمولا مرغدارها براي پيشگيري از ابتلاي مرغ‌هاي خود به اين نوع بيماري، داروي کوکسي‌ديوز که نوعي آنتي‌بيوتيک است، به مرغ‌ها مي‌دهند اما همان‌طور که گفتم، مرغ‌هاي‌سبز هيچ نوع آنتي‌بيوتيکي دريافت نمي‌کنند. سازمان دامپزشکي کشور اين مرغ‌ها را در طول دوره پرورش، 3 بار آزمايش مي‌كند و اگر در هر 3 نوبت داروهاي نامبرده در بدنشان وجود نداشته باشد، مجوز عرضه به عنوان مرغ‌سبز را دريافت مي‌کنند. اگر وجود هرگونه آنتي‌بيوتيک يا داروهاي ضد کوکسي‌ديوز در بدن اين مرغ‌ها به اثبات برسد، ديگر نشان مرغ‌سبز براي فروش به آنها داده نمي‌شود و چنين مرغ‌هايي بايد مانند ساير مرغ‌هاي معمولي در بازار به فروش برسند.

سلامت: چرخه توليد مرغ‌هاي‌سبز، چند سال است در کشورمان به راه افتاده است؟

حدود 2 سال است که مرغ‌هاي‌سبز پرورش مي‌يابند و عرضه مي‌شوند.

سلامت: اين مرغ‌ها را از چه مراکزي مي‌توان تهيه کرد؟

خوشبختانه حجم توليد و عرضه مرغ‌هاي‌سبز به اندازه‌اي رسيده است که مردم مي‌توانند آنها را از بيشتر ميادين ميوه و تره‌بار تهيه کنند. فروشگاه‌هاي معتبر زنجيره‌اي و برخي از مرغ‌فروشي‌هاي سطح شهر هم مرغ‌هاي‌سبز را عرضه مي‌كنند. بر اساس آخرين آمارها، در حال حاضر اين مرغ‌ها در قريب به 16 استان کشور هم توزيع مي‌شوند.

سلامت: مرغ‌سبز با چه قيمتي در دسترس مردم قرار مي‌گيرد؟

طبق آخرين قيمتي که براي مرغ‌هاي‌سبز مطرح شده، قيمت آن حدود کيلويي هزار تومان بيشتر از مرغ‌هاي معمولي است.

سلامت: چرا اين افزايش قيمت وجود دارد؟

عرضه مرغ‌هاي‌سبز با قيمتي بيشتر از قيمت مرغ‌هاي معمولي به دو دليل کاملا طبيعي است؛ اول اينکه مديريت پرورش اين مرغ‌ها بسيار حساس و دقيق است زيرا ظرف 45 روزي که قرار است پرورش پيدا کنند، به هيچ وجه نبايد بيمار شوند تا مرغداران مجبور به استفاده از آنتي‌بيوتيک براي درمان آنها نباشند. دوم اينکه به دليل توليد و تقاضاي کم مصرف اين مرغ‌ها، قيمت آنها بيشتر مي‌شود. اميدواريم در آينده‌اي نه چندان دور، شاهد تبليغ و استقبال بيشتر از مرغ‌هاي‌سبز باشيم تا قيمت آنها هم پايين‌تر از حدي که است، برسد و تمام مردم قادر به خريدن آنها شوند.

سلامت: فوايد مصرف مرغ‌‌سبز آنقدر هست که مردم مايل باشند براي خريد آنها هزينه بيشتري را پرداخت کنند؟

حتما همين‌طور است. متاسفانه بسياري از مرغداري‌هاي ما دوره منع مصرف بعد از تجويز دارو را هنگام استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها رعايت نمي‌کنند و گاهي تا روزهاي آخر هم به مرغ‌ها دارو مي‌دهند. اين دارو با مصرف مرغ‌ها، وارد بدن ما مي‌شود و مقاومت دارويي در بدنمان ايجاد مي‌کند. با ايجاد مقاومت دارويي به آنتي‌بيوتيک‌ها، ممکن‌است بدن هنگام مواجهه با بيماري‌هاي مختلف، ديگر به آنتي‌بيوتيک‌هاي ساده جواب ندهد و مجبور به مصرف داروهايي قوي‌تر و با قيمتي گران‌‌تر باشيم. هرچه ميزان مصرف آنتي‌بيوتيک‌هاي قوي‌تر افزايش يابد، امکان آسيب و بروز عوارض دارويي در بدن بيشتر خواهدشد. نکته ديگر، حساسيت عده‌اي از افراد به برخي از انواع آنتي‌بيوتيک‌ها مانند پني‌سيلين است و مصرف مرغ‌هاي معمولي مي‌تواند براي آنها حساسيت‌هاي شديدي را در پي داشته باشد. ضمن اينکه برخي مرغداري‌ها هم از آنتي‌بيوتيک‌هاي غيرمجاز که از راه‌هاي قاچاق تهيه مي‌شوند، استفاده مي‌‌كنند. برخي از اين آنتي‌بيوتيک‌هاي غيرمجاز حتي مي‌توانند باعث متوقف‌شدن فعاليت مغز استخوان شوند و کم‌خوني‌هاي کشنده ايجاد کنند. برخي از متخصصان معتقدند چنين داروهايي مي‌توانند باعث ابتلا به سرطان خون هم بشوند. به دليل طيف وسيع مشکلاتي که مصرف برخي مرغ‌هاي معمولي مي‌تواند براي افراد به وجود بياورد، تلاش و توصيه ما به توليد، مصرف و استقبال بيشتر از مرغ‌هاي‌سبز است. ضمن اينکه مزه مرغ‌هاي‌سبز هم به مراتب از مرغ‌هاي معمولي بهتر است.

سلامت: مردم مي‌توانند از سلامت مرغ‌هاي معمولي و استفاده‌نشدن از آنتي‌بيوتيک‌هاي غيرمجاز هنگام پرورش آنها مطمئن باشند؟

با تهيه مرغ از فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي معتبر، فروشگاه‌هاي عرضه مواد‌غذايي، ميادين ميوه و تره‌بار و مرغ‌فروشي‌هاي سطح شهر که داراي مجوز وزارت بهداشت هستند، مي‌توان از سلامت آنها اطمينان حاصل کرد. ضمن اينکه پيشنهاد مهم ما به خريد مرغ‌هاي بسته‌بندي و داراي پروانه بهداشتي و مهر استاندارد و تاييد سازمان دامپزشکي است. بهتر است به هيچ‌وجه مرغ‌هاي فله‌اي نخريد تا مشکلي از نظر سلامت برايتان ايجاد نشود.