جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 2 ابتداابتدا 12
نمایش نتایج 11 تا 13 از 13 مجموع

موضوع: آميزش جنسي دهاني- حفظ سلامت عمومی

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ارزیابی خطر انتقال ایدز با روش مقاربت دهانی

  تماس جنسي و تحريک از راه دهان با واژن (عضو جنسي زنانه) و يا با آلت تناسلي مرد را تماس جنسي امن نمي شناسند. تحقيقات تاکنون ثابت کرده اند که تماس از راه دهان مي تواند ويروس اچ. آي. وي. و علاوه بر آن ديگر بيماري هاي مقاربتي سرايتي را انتقال دهد.


  * تحريک جنسي از راه دهان مسئله اي که عموميت دارد
  تماس از راه دهان تحريک بر انگيزبوده و قوه جنسي را تحرک مي دهد. اين کار از طريق مکيدن پنيس (آلت تناسلي مرد)، و يا ليسيدن واژن(عضو جنسي زنانه) و مقعد صورت مي گيرد.
  "Fellatio" نام لاتين روشي است که در آن آلت مرد توسط زبان تحريک مي شود.
  "Cunnilingus" به روشي گفته مي شود که دهان به تحريک واژن(عضو جنسي زنانه) و چوچوله مي پردازد.
  "Anilingus" اصطلاح لاتين روشي است که دهان با مقعد براي تحريک در تماس است.

  مطالعات نشان مي دهد که تماس جنسي دهاني معمولاً دربين همه گروه هاي سني که اين جوانان را هم شامل مي شود، رايج است و در بين بسياري از شرکاي جنسي زن و مرد وهمچنين بين شرکاي جنسي هم جنس رواج دارد.

  دربين جوانان به خصوص خانم هاي جوان ممکن است به دليل عدم تمايل به دخول و حفظ بکارت به عنوان نوعي تمرين در رشد توانايي جنسيتي ويا پاسخ به کنجکاوي هاي روابط جنسي اين عمل جالب باشد که با توجه به خطر انتقال ويروس بهتر است که با هيچ يک از گروه هاي شرکاي جنسي انجام ندهيد.
  (البته درتحريک دهاني آلت تناسلي مردانه در صورت استفاده صحيح از محافظ کاندوم، خطر انتقال بسيار ناچيز خواهد بود.)

  * تماس جنسي دهاني و خطر انتقال ويروس اچ. آي. وي.
  خطر انتقال ويروس اچ. آي. وي. از يک شريک جنسي آلوده از طريق تماس جنسي دهاني بسيار کمتر از ريسک انتقال اچ. آي. وي. از طريق نزديکي مقعدي و واژينال است. از اين جهت که، مشخص کردن ميزان دقيق خطر ريسک انتقال ويروس اچ. آي. وي. از راه سکس دهاني مشکل است. بعلاوه اينکه بيشتر اشخاص در روابط جنسي شان شکل هاي ديگري از تماس هاي جنسي را علاوه بر رابطه دهاني دارند. مانند دخول در واژن و يا مقعد. به اين دليل مشکل مي توان مشخص کرد که اين انتقال نتيجه تماس دهاني بوده و يا نتيجه تماس هاي خطرناک ديگربوده است.
  ضمن اين که علاوه برخطر انتقال ويروس اچ. آي. وي. در تماس دهاني بيماري هايي سرايتي مقاربتي نيز از اين راه منتقل مي شوند.

  وقتي که پزشکان خطرانتقال دادن يک آلودگي مسري مانند اچ. آي. وي را توصيف مي کنند بيشتر از اصطلاح "خطر بالقوه" ويا "خطر نظري" استفاده مي کنند. به زباني ساده تر "خطر بالقوه" يعني انتقال از يک شخص به شخصي ديگر ممکن است، هر چند که تاکنون مدارکي مستند براي اثبات قطعي آن وجود ندارد.

  " خطر بالقوه" به معني "خطر مستند" نيست. به کلام ديگر انتقال آلودگي با ويروس اچ. آي. وي. از نظر "نظري ممکن" است اما الزاماً منظور اين نيست که حتماً اتفاق خواهد افتاد. "خطر مستند" در توصيف "انتقالي" استفاده مي شود که مدارک مستند علمي کافي براي اثبات آن وجود داشته باشد.


  * خطر انتقال ويروس در تماس دهاني با پنيس ( آلت تناسلي مردانه)
  خطر بالقوه:
  در تماس دهاني با آلت مردانه به شکل "نظري" خطر انتقال براي شريکي که تماس دهاني را انجام مي دهد (کسي که آلت را با دهان خود تحريک مي کند) وجود دارد. بدليل اينکه آلودگي از طريق ترشحات پيش ازمني و مني به دهان راه پيدا مي کند.
  براي شخصي که آلت وي بوسيله دهان شريک جنسي اش تحريک مي شود نيز، از نظر "نظري" خطر انتقال آلودگي وجود دارد به دليل آن که آلودگي مستقيماً از ترشحات دهان بوسيله خراش، بريدگي روي پنيس و همچنين از طريق مني با خون تماس پيدا مي کند.

  خطر مستند:
  البته ميزان خطر به مراتب بسيار کمتر از خطر تماس جنسي مقعدي و واژينال است.
  "ضمناً ويروس اچ. آي. وي. مي تواند به شخص دريافت کننده انتقال پيدا کند حتي در مواقعي که انزال صورت نگرفته و مايع مني خارج نشده باشد."  * خطر انتقال ويروس در تماس دهاني با واژن (عضو جنسي زنانه)
  خطر بالقوه:
  در تماس دهاني با عضو جنسي زنانه به شکل "نظري" خطر انتقال براي شريکي که تماس دهاني را انجام مي دهد (کسي که واژن را با دهان خود تحريک مي کند) وجود دارد. بدليل اينکه مايعات مهبلي آلوده و خون واژن آلوده مي تواند به داخل دهان راه پيدا مي کند. (اين مسئله محدود به خون دوران قاعدگي نمي شود.)
  براي خانمي که عضو جنسي وي بوسيله دهان شريک جنسي اش تحريک مي شود نيز، از نظر "نظري" خطر انتقال آلودگي وجود دارد، اگر ويروس و يا خون آلوده ازمايعات دهان و به واژن و زخم هاي مهبلي و يا ديواره واژن تماس پيدا کند.

  خطر مستند:
  ميزان خطر انتقال اچ. آي. وي. در اين مورد نيز به مراتب بسيار کمتر از خطر انتقال ويروس از طريق تماس جنسي مقعدي و واژينال است. در هر صورت در چندين مورد گزارش شده از انتقال ويروس ازطريق دهان، بيشتر تماس دهاني با واژينال گزارش شده است.


  * خطر انتقال ويروس در تماس دهاني با مقعد
  خطر بالقوه:
  در تحريک دهاني مقعد نيز به شکل "نظري" خطر انتقال براي شريکي که تماس دهاني را انجام مي دهد (کسي که مقعد را با دهان خود تحريک مي کند) وجود دارد. بدليل اينکه اين عضو در معرض خون آلوده قرار دارد که از ضايعات، ترشحات و خوني که بر اثر برش، زخم و يا خراش در اطراف مقعد پديد مي آيد به داخل دهان راه پيدا مي کند.
  براي شريک جنسي که مقعد وي بوسيله دهان ديگري تحريک مي شود نيز، از نظر "نظري" خطر انتقال آلودگي وجود دارد، اگر ويروس و يا خون آلوده ازمايعات دهان و با مقعد تماس پيدا کند.

  خطر مستند:
  مواردي مستدل ومستند از انتقال بوسيله تماس دهاني با مقعد ثبت شده است.


  * کاستن خطر انتقال ويروس اچ. آي. وي. در تماس جنسي دهاني
  پزشکان مواردي را گزارش کرده اند که ويروس اچ. آي. وي. از طريق تماس جنسي دهاني انتقال يافته است.
  خطر دريافت آلودگي به ويروس اچ. آي. وي. از طريق تماس جنسي دهاني را مي توان با استفاده از کاندوم هاي لاتکس کاهش داد.

  دکتر مازيار اشرفيان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آن چه باید در مورد سکس دهانی و ارتباط آن با ایدز بدانیم

  سکس دهانی یک فعالیت جنسی متداول

  سکس دهانی شامل دادن یا گرفتن تحریک دهانی از طریق ساک زدن یا لیس زدن آلت جنسی مردانه، آلت جنسی زنانه و یا سوراخ مقعد است. مطالعات نشان می دهد که سکس دهانی عموماً در اعمال سکسی مرد و زن و دو همجنس در سنین مختلف و نیز در افراد نابالغ صورت می گیرد. بعلاوه بسیاری، سکس دهانی را به عنوان یک عمل جنسی امن و بی خطر عنوان می کنند.

  سکس دهانی سکس کاملاً امنی به شمار نمی رود

  مثل هر فعالیت جنسی، سکس دهانی نیز خطراتی را در پی دارد. به ویژه اگر یکی از طرفین آلوده به HIV تشخیص داده شده یا وضعیت یکی از طرفین مشخص نباشد. مطالعات متعدد نشان می دهد که سکس دهانی می تواند منجر به انتقال HIV و سایر بیماری های مقاربتی گردد. اجتناب از سکس دهانی و مقعدی و واژنی یا داشتن سکس با همسر مونوگام (تک همسره) تنها راه هایی هستند که کاملاً فرد را از ابتلا به HIV از طریق سکس کاملاً محافظت می کند.


  سکس دهانی و خطر انتقال HIV

  خطر انتقال ایدز از شریک جنسی بیمار از طریق سکس دهانی بسیار کمتر از خطر آن از طریق سکس مقعدی و یا واژنی است و به این دلیل اندازه گیری دقیق خطر انتقال HIV به عنوان نتیجه ای سکس دهانی بسیار مشکل است. به علاوه از آنجایی که اکثر افراد سکس دهانی را همراه با سایر اعمال جنسی مقعدی و واژنی با هم انجام می دهند، لذا تعیین اینکه آیا انتقال بیماری از کدام طریق صورت گرفته نیز بسیار دشوار است. در نهایت عواملی ممکن است خطر انتقال HIV را از طریق سکس دهانی افزایش دهد که از آن قبیل می توان به زخم دهانی کوچک (حتی حاصل از یک مسواک زدن) یا بزرگ، ترشحات همراه با خون، زخم های آلت تناسلی و حضور سایر بیماری های انتقال یابنده از طریق سکس اشاره نمود. جواب اینکه آیا امکان انتقال از طریق مبادرت و یا دریافت سکس دهانی دجود دارد مثبت است. هر چند موارد بسیار اندکی از آن دیده شده است. هیچ کس به روشنی نمی داند که اندازه این خطر چقدر است. در صورت دریافت آب منی و یا پیش منی و خون و مایع واژنی بلع شدن آن از سوی فرد سالم احتمال انتقال بالاتر می رود. در صورت بلعیده نشدن هم سلول های دهانی آسیب دیده فرد (حتی در جد میکروسکوپی) ممکن است به ویروس اجازه ورود به داخل بدن را بدهد. لذا مسواک قبل و بعد از سکس مطلقاً توصیه نمی شود.


  در صورتیکه یه سکس دهانی مبادرت می کنید و شریک جنسی شما مرد است از کاندوم لاتکس بر روی آلت جنسی مردانه استفاده کنید. کاندوم پلاسنیکی در صورتیکه یکی از شما به لاتکس آلرژی دارید توصیه می شود.

  مطالعات نشان داده که استفاده از کاندوم لاتکس در جلوگیری از انتقال در صورت استفاده درست و مداوم بسیار مؤثر است هر چند کامل نیست.

  در صورتیکه شریک جنسی شما زن است و شما قصد سکس دهانی دارید از حائل هایی از جنس لاتکس (مثل یک کاندوم بریده شده و باز شده بین دهان و واژن استفاده کنید. این کار از ورود خون و یا مایع واژنی به دهان جلوگیری می کند. پلاستیک مورد استفاده برای بسته بندی مواد غذایی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  در صورتیکه شریک جنسی شما مرد و یا زن است و شما به سکس دهانی مقعدی مبادرت می کنید. از همان لاتکس به عنوان حائل استفاده کنید.


  در صورتیکه از وسایل مصنوعی مثل دیلدوها و وییریتورها به عنوان مشترک استفاده می کنید. حتما از کاندوم جدید بر روی آلت جنسی مصنوعی استفاده کنید.

  در هر حال زمانیکه دانشمندان از خطر انتقال HIV بحث می کنند همواره از واژه Theorerical ( از نظر تئوری) استفاده می کنند. این به این معنی است که خطر تئوریکی به معنی است که انتقال آلودی از فرد بیمار به فرد سالم امکان پذیر است، حتی اگر چه مدرک عملی دال بر آن وجود نداشته باشد. خطر تئوریک با احتمال انتقال یکی نیست. در واقع احتمال تئوریکی به این معنی نیست که احتمالاً این پدیده اتفاق بیافتد و تنها شاید این کار عملی شود

  دکتر مازیار اشرفیان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آیا رابطه جنسی دهانی مشکل ساز است؟

  نظر اکثریت زوج ها را نمیتوان در یک محدوده خاص تعریف کرد. در واقع سلیقه زوجها در مورد رابطه دهانی بسیار متفاوت است. در یک سر طیف عده ای بطور کل از رابطه دهانی پرهیز میکنند و در سر دیگر طیف زوجهایی جای دارند که آن را جزء جدانشدنی از رابطه جنسی روزمره خود میدانند. عده ای بیشتر تمایل دارند که برای آنها اینکار انجام شود تا برای دیگری اینکار را انجام دهند (معمولا خانم ها) برعکس عده ای تمایل زیادی برای انجام آن نشان میدهند (معمولا آقایان). اگر بخواهیم به چند مزیت رابطه دهانی در زوجها اشاره کنیم میتوانیم از این موارد یاد کنیم:

  1. رابطه دهانی امکان جذابی برای متنوع کردن رابطه جنسی به زوج ها میدهد. نشاط و هیجانی که از چند دقیقه لیسیدن و بوسیدن ناحیه تناسلی به فرد دست میدهد او را آماده ورود به مرحله بعد میکند. معمولا شروع تحریک ناحیه تناسلی با بوسیدن و لیسیدن آرام ناحیه مدخل مهبل و بخصوص کلیتوریس باعث ترشح و لغزندگی کافی مهبل و آمادگی آن برای مرحله دخول آلت بدون درد و سوزش میشود. در مورد مردان هم بخصوص آنان که در سنین میانسالی یا بالاتر قرار دارند تحریک دهانی آلت باعث سفت شدن بهتر و سریعتر آن میشود (درصورتی که ممکن است در حالت معمول با تماس با آلت زن به اندازه کافی سفت نشود)
  2. انجام اینکار برای دیگر باعث ایجاد حالت نوعی خضوع جنسی لازم برای ادامه یک رابطه جذاب دوطرفه میشود. بسیاری از آقایان هنگام رابطه جنسی ممکن است هنوز به نوعی رابطه رئیس و مرئوس و یا قوی و ضعیف را با همسر خود حفظ کرده باشند (دست کم ممکن است خانمها هنوز چنین احساسی داشته باشند). بوسیدن و لیسیدن آلت زن در این موارد به او نشان میدهد که هنگام رابطه جنسی باید چنین احساساتی را کنار گذاشت و فقط به فکر لذت بردن از رابطه جنسی بود.
  3. تحریک دهانی را میتوان بعنوان جایگزین مناسبی برای روابط جنسی کاملا “آلت محوری” معرفی کرد. تصور بعضی از زوج ها از رابطه جنسی تنها دخول آلت مرد بداخل مهبل زنانه- حرکتهای متوالی آلت و سرانجام انزال و ارضاء دوطرفه است. درصورت بروز اشکال در روند سفت شدن آلت و یا زودارضایی و یا درد و سوزش و انقباض عضلات مهبلی این روند بصورت بسیار آزارنده و خسته کننده ای در میآید که براحتی تمام زندگی زناشویی دوطرفه را مختل میکند. استفاده از رابطه دهانی دوطرفه میتواند جایگزین خوبی برای دخول آلت باشد. دراینصورت زوجها میتوانند با آرامش و راحتی بیشتری به ادامه رابطه خود بپردازند و حتی الامکان در فرصت مناسب تری به بررسی و درمان مشکل پیش آمده بپردازند.

  در مورد بهداشتی بودن یا نبودن اینکار باید گفت با وجودیکه بطور طبیعی گونه هایی از باکتری های اغلب غیربیماریزا (و بعضا بیماریزا) در مدخل و داخل مهبل خانمها حضور دارند معمولا تماس دهانی با این قسمت منجر به بروز مشکل جدی نمیشود و شما با خیال راحت میتوانید از بوسیدن و لیسیدن این قسمت لذت ببرید. البته درصورت وجود هرگونه احتمال عوامل بیماریزای مقاربتی (مانند تبخال یا سوزاک) بهتر است اینکار با تأمل بیشتری صورت بگیرد. مشکلی که در مورد خانم ها وجود دارد این است که درصورت داشتن رابطه جنسی کنترل نشده با چند نفر بدلیل بی علامت بودن عفونت در خانم ها اغلب تا مدت ها از وجود آلودگی اطلاعی در دست نیست. نکته مثبت در مورد آقایان این است که با نصب کاندوم های طعم دار میتوان بدون هراس از امکان انتقال عوامل بیماریزا اینکار را انجام داد. نکته جالب توجه این است که بعضی اصرار دارند که زوج ها حتی در دوران قاعدگی خانمها هم لازم نیست از رابطه دهانی اجتناب کنند و میتوان اینکار را بدون تماس با خون قاعدگی انجام داد (درهرحال فکر میکنم اغلب زوجها به اصطلاح ترجیح بدهند عطای این کار را به لقای آن ببخشند).

  دکتر میثم رحیمی
  پزشک
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت