يك متخصص پوست:
لامپ‌هاي کم مصرف مهتابي سبب بروز کک و مک مي‌شود


يک متخصص پوست و مو گفت: استفاده از کرم‌هاي ضد آفتاب زير نورلامپ‌هاي مهتابي، مانع ايجاد کک و مک در افراد مي‌شود.

دکتر اکبر ايلاتي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اينکه کک و مک به شکل ضايعه پوستي هم سطح و به رنگ قهوه‌اي بوده که بيشتر در ناحيه صورت نمايان مي‌شود، اظهار کرد: لامپ‌هاي کم مصرف مهتابي به علت وجود اشعه‌هاي مضر باعث ايجاد کک و مک مي‌شوند، بنابراين بايد از حضور در مقابل آنها اجتناب کرده و يا در چنين محيط‌هايي از کرم‌هاي ضد آفتاب استفاده کرد.

وي با اشاره به اينکه بي‌رنگ کننده‌ها اثرات درماني کمي در از بين بردن کک و مک دارند و تنها در پوست‌هاي روشن نتايج خوبي را ظاهر مي‌کنند، گفت: بهترين راه پيشگيري از بروز کک و مک مي‌تواند مصرف منظم کرم‌هاي ضد آفتاب و پرهيز از مواجهه طولاني مدت در معرض نور آفتاب و همچنين ليزر درماني باشد.

اين متخصص پوست و مو با تاکيد بر ژنتيکي بودن کک و مک گفت: کک و مک معمولا داراي فاکتورهاي ژنتيکي بوده و در افراد با موهاي روشن، چشم آبي و رنگ پوست روشن شيوع بيشتري دارد.

وي در مورد تاثير روغن جوانه گندم، در کاهش کک و مک گفت: روغن جوانه گندم که با چرب شدن پوست، سبب انعکاس نسبي آفتاب مي‌شود، تاثير کمي در جلوگيري از کک و مک دارد.

ايلاتي در مورد تاثير قرص‌هاي ضد بارداري در بروز کک و مک اظهار کرد: مصرف قرص‌هاي ضد بارداري در ايجاد آن تاثيري نداشته بلکه در تشديد ضايعه پوستي بنام "ملاسما" نقش دارد.