بايد پزشک متخصص پوست معاينه دقيق و علت‌يابي کند و حتي بعضي مواقع انجام آزمايشات و تکه‌برداري از پوست، نياز است. چه بسا با گرفتن شرح حال، متوجه وجود بيماري‌هايي مثل نارسايي کبد و کليه يا برخي روماتيسم‌ها شود که خودشان تيرگي گسترده پوست را باعث مي‌شوند. با اين پيچيدگي روند درمان، متاسفانه گاه شاهديم افراد غيرپزشک و يا سالن‌هاي آرايش براي درمان لک‌هاي صورت يک يا چند نوع کرم ضد لک را بدون توجه به علت لک صورت تجويز مي‌کنند و بعضي از اين داروها تحت عنوان داروهاي گياهي عرضه مي‌شوند! ممکن است همين دارو حاوي ترکيباتي باشد که در درازمدت براي پوست وضعيتي به وجود آورد که حتي متخصصين پوست هم نتوانند آن را درمان کنند.


روش‌هاي درماني متعدد و استفاده از داروهاي موضعي مانند هيدروکينون، ترتينوئين و غيره و اقدامات درماني مثل پيلينگ‌هاي شيميايي، درم ابريژن، ليزردرماني و بسياري ديگر بايد توسط پزشک و با توجه به وضعيت بيمار، نوع لک و علت آن انجام شود.


به تازگي استفاده از عصاره گياه شيرين‌بيان جهت درمان لک‌هاي پوست مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته و نتايج خوبي نيز داشته است. عصاره شيرين‌بيان از ريشه گياهي گرفته مي‌شود که جزء فعال آن گياه حدود 10 تا 40 درصد گلابريدين است. تاثير گلابريدين 16 برابر اثر هيدروکينون است. فرموله کردن داروهاي حاوي اين گياه براي درمان ملاسما (لک‌ بارداري که هفته پيش توضيح دادم) در دست بررسي است.


اميدوارم همواره به ياد داشته باشيد که لک‌هاي تيره پوست در اثر افزايش فعاليت سلول‌هاي رنگدانه‌ساز پديد مي‌آيند و بدانيد عوامل مختلفي مي‌توانند روي ميزان و کيفيت رنگدانه‌ها و سلول‌هاي رنگدانه‌ساز تاثير بگذارند و باعث تغيير رنگ پوست طبيعي شما شوند. از جمله اين عوامل عبارت‌اند از: بيماري‌ها، اختلالات ژنتيکي و ارثي، بيماري‌هاي هورموني، التهابي، عوامل شيميايي، علل تغذيه‌اي مثل کمبود ويتامين‌ها (که هفته پيش برايتان گفتم) و بالاخره بدخيمي‌هاي پوستي. رنگ طبيعي پوست که به شما ارث رسيده مي‌تواند در اثر تماس با نور آفتاب و مجموعه تداخلاتي که در بالا گفتم تغيير کند.