يك عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان:
بيش از80 درصد درمان لك ‌وپيس با استفاده ازسلولهاي بنيادي با موفقيت انجام مي‌شود


يك عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان اظهار كرد: ميزان بودجه مهمترين چالش در زمينه تحقيقات سلولهاي بنيادين است علاوه بر آن تعداد نفرات فعال در اين زمينه بسيار محدود است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ دكتر سعيد شفيعيان در حاشيه برگزاري سمينار تازه‌هاي پوست، مو و ليزر افزود: ايران در زمينه كار بر روي سلولهاي بنيادين جزو 10 كشور اول دنيا و در زمينه تحقيقات سلولهاي بنيادي براي درمان ناباروري جزو دو كشور اول محسوب مي‌شود و جزو كشورهاي انگشت‌شماري كه از اين شيوه براي درمان پوست استفاده مي‌كنند از سوي ديگر ايران جزو كشورهاي سرآمد در زمينه به كارگيري از سلولهاي بنيادين براي بيماري‌هاي ارتوپدي است.

وي افزود: در زمينه درمان بيماري‌هاي چشمي با استفاده از سلولهاي بنيادين در ايران كارهاي بزرگي انجام شده است علاوه بر آن در زمينه استفاده از اين شيوه براي بيماري ام اس نيز در كشورمان فعاليت‌هايي صورت گرفته است.

وي در ادامه اظهار كرد: سخت‌ترين حوزه در زمينه تحقيقات پژوهشهاي سلولي است و ما اين كار را در فازهاي مختلف انجام مي‌دهيم به گونه‌اي كه ابتدا تحقيقات را در فاز حيواني روي حيواناتي مانند موش انجام مي‌دهيم در ادامه بر روي سگ يا ميمون نتايج تحقيقات را مي‌سنجيم، بنابراين محدوديتي از نظر منابع آزمايشگاهي و حيوانات براي انجام تحقيقات در زمينه سلولهاي بنيادين نداريم.

شفيعيان درباره استفاده از سلولهاي بنيادين براي درمان بيماري‌هاي پوستي اظهار كرد: در سه دهه اخير از اين روش در كشورهاي دنيا استفاده مي‌شود كه نتايج قابل قبولي داشته است در ايران نيز ما در زمينه تغيير رنگدانه‌هاي پوست به ويژه لك وپيس فعاليت مي‌كنيم، علاوه بر آن كارهايي را نيز در زمينه درمان سوختگي، جوانسازي پوست، اسكارها مانند آكنه، سالك با استفاده از سلولهاي بنيادين كارهايي را انجام داده‌ايم.

وي با بيان اينكه در يك دهه اخير در زمينه استفاده از سلولهاي بنيادين براي درمان بيماري‌هاي پوست در ايران فعاليت مي‌كنيم، اظهار كرد: لك‌ وپيس نخستين بيماري بود كه با اين شيوه به درمان آن رسيديم البته در ايران برخلاف كشورهاي ديگر بدون برداشتن پوست، سلولها به پوست فرد بيمار انتقال داده مي‌شود.

وي افزود: دو تا 10 هفته پس از انجام اين كار رنگدانه‌سازي آغاز و بين شش تا 12 ماه رنگدانه‌سازي تكميل مي‌شود.

شفيعيان در پايان اظهار كرد: 81 درصد موارد استفاده از سلولهاي بنيادي براي درمان لك ‌وپيس، رنگدانه سازي با موفقيت انجام مي‌شود ولي تنها در 60 درصد از موارد رنگ پوست به حالت سابق برمي‌گردد.