جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: آخرین پیشرفتهای علمی درباره ملاسما

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آخرین پیشرفتهای علمی درباره ملاسما

  آخرین پیشرفتهای علمی درباره ملاسما

  http://www.drshizarpoor.ir/index.php...D=7777&LanID=1
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بااشاره به بروزملاسما در70 درصد زنان باردار؛
  يك متخصص پوست ومو:
  ليزردرماني براي زناني كه پوست تيره دارند توصيه نمي‌شود
  تماس با نورآفتاب،ملاسما راتشديد مي‌كند

  يك متخصص پوست و مو، با اشاره به اين‌ كه ملاسما (ماسك حاملگي) بر روي پوست70 درصد زنان باردار ايجاد مي‌شود، گفت: ليزر درماني را براي زناني كه پوست تيره دارند و به اصطلاح سبزه هستند، توصيه نمي‌كنيم.

  دكتر رقيه شمس‌الديني در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، افزود: در مورد ماسك حاملگي، بهتر است هيچ گونه مداخله ليزر درماني بر روي پوست زنان با پوست تيره انجام نشود. ليزر ممكن است حتي اين لك‌ها را تشديد كند.

  وي با بيان اين مطلب كه پس از زايمان به فرد توصيه مي‌كنيم حتما از كرم ضدآفتاب استفاده كند، گفت: ايجاد ملاسما (ماسك حاملگي) يا به علت تغيير هورموني و يا تماس با آفتاب است. اگر با مراقبت‌ها و استفاده از ضدآفتاب‌ اين مشكل برطرف نشد، مداخله دارويي را انجام مي‌دهيم.

  اين متخصص پوست و مو درباره تغييرات پوست در دوران بارداري توضيح داد: در دوران بارداري بدن مادر دچار تغييرات هورموني و متابوليكي مي‌شود. در ابتداي اين دوره اين تغييرات معمولا قابل تحمل هستند، اما پس از مدتي اثرات به هم خوردن اين تعادل هورموني بر روي ارگان‌هايي چون پوست، مو و ناخن تظاهر مي‌يابد.

  وي ادامه داد: تغييرات پوست در دوران بارداري به صورت شايع ديده مي‌شوند. به علت اينكه مادران باردار شرايط روحي و رواني خاصي در اين دوران پيدا مي‌كنند، اين تغييرات مي‌تواند باعث ايجاد نگراني شود.

  تماس با نور آفتاب، ملاسما را تشديد مي‌كند

  شمس‌الديني با بيان اين‌ كه ماسك حاملگي يا ملاسما يك تغيير بسيار شايع است كه حدود 70 درصد زنان باردار را بويژه در نيمه دوم حاملگي درگير مي‌كند، گفت: ملاسما بيش از نواحي ديگر، لب بالا، گونه، پيشاني و چانه را درگير مي‌كند و فاكتوري كه باعث تشديد اين تيرگي مي‌شود تماس با نور آفتاب است.

  وي اضافه كرد: اين تيرگي عموما قهوه‌اي رنگ است و در دو طرف صورت به صورت قرينه ديده مي‌شود. اين ماسك حاملگي ممكن است پس از زايمان از بين برود و يا گاهي با شيوع آن، حالتي از تيرگي و لك پس از بارداري هم باقي بماند.

  شمس‌الديني با بيان اين‌ كه تيرگي پوست نيز به وفور در دوران بارداري رخ مي‌دهد، گفت: با شروع بارداري، تعداد رنگدانه‌هاي پوستي بيشتر و متعاقب آن پوست تيره‌تر مي‌شود. اين حالت در90 درصد زنان باردار درهفته‌هاي اول تا چهاردهم بارداري رخ مي‌دهد.

  وي افزود: اگر پوست خود فرد تيره باشد، اين تيرگي ناشي از بارداري هم زودتر و هم با شدت بيشتري بروز مي‌يابد.

  اين متخصص پوست و مو ادامه داد: تغيير ديگر خال‌ها هستند. در طول بارداري ممكن است خال‌هايي كه فرد از قبل داشته است، بزرگتر و تيره‌تر شوند.

  وي با اشاره به اين‌كه خال‌ها معمولا همگي با هم دچار تغيير مي‌شوند، اظهار كرد: ولي اگر يك يا چند خال دچار تغييرات عرضي و يا خارش، سوزش و خونريزي شوند بايد حتما توسط متخصص پوست بررسي شوند.

  افزايش غيرطبيعي وزن مادر مي‌تواند علت بروز عارضه بثورات كهيري باشد

  اين متخصص پوست و مو به خارش حاملگي نيز اشاره كرد و گفت: 20 درصد زنان باردار دچار خارش مي‌شوند. خارش حاملگي در اكثر موارد مي‌تواند ناشي از يك بيماري شناخته شده چون كهير، اگزما، حساسيت، حساسيت دارويي يا عفونت‌هاي انگلي چون گال باشد. اين حالت منحصر به حاملگي است و در سه ماهه دوم حاملگي شروع و بيشتر در ناحيه شكم اتفاق مي‌افتد و به ندرت ممكن است كاملا منتشر شود.

  وي ادامه داد: اين عارضه پس از زايمان از بين مي‌رود. اگر اين مسئله براي مادر ناراحت كننده شود، ما معمولا درمان ضد خارش را در نظر مي‌گيريم. تنها خطري كه وجود دارد اين است كه ممكن است در دفعات بعدي حاملگي و يا با مصرف قرص‌هاي ضد حاملگي مجددا اين حالت عود كند. اما هيچ خطري براي سلامتي وي و جنين وجود ندارد.

  به گفته شمس‌الديني، ممكن است احتمال بروز سنگهاي صفراوي در اين زنان افزايش يابد.

  اين متخصص پوست و مو ادامه داد: بيماري خارش دار ديگري كه در اين دوران رخ مي‌دهد، بثورات كهيري است. حدود نيم درصد زنان باردار در سه ماهه سوم دچار اين ضايعه مي‌شوند. اين عارضه در بارداري‌هاي اول بيشتر ديده مي‌شود و ممكن است به ندرت در بارداري‌هاي بعدي تكرار شود كه علت آن مشخص نيست.

  وي اضافه كرد: گاهي اوقات عنوان مي‌شود افزايش غيرطبيعي وزن مادر علت بروز اين عارضه است. اين مشكل از ناحيه شكم شروع مي‌شود و ممكن است در نواحي فوقاني بازوها هم ديده شود و 2 تا 3 هفته پس از زايمان از بين مي‌رود.

  شمس‌الديني به قرمزي كف دست نيز به عنوان يكي ديگر از تغييرات پوستي در دوران بارداري اشاره كرد و گفت: قرمزي كف دست در 40 درصد زنان باردار سفيد پوست و 30 درصد زنان باردار سياه پوست مشاهده مي‌شود كه مي‌تواند به صورت نقاط منتشر در تمام كف دست و يا متمركز در يك ناحيه باشد.

  وي افزود: همچنين تعريق در تمام بدن افزايش مي‌يابد، ولي در اين زمان تعريق دركف دست و پا كاهش مي‌يابد. حتي ممكن است افزايش جوش‌هاي عرق سوز را در دوران حاملگي داشته باشيم. خنك نگه داشتن پوست و قرار نگرفتن در محيط گرم مي‌تواند به اين افراد كمك كند.

  تغذيه در بروز تغييرات پوست دوران بارداري نقشي ندارد

  اين متخصص پوست و مو با بيان اين مطلب كه خطوط كششي بر روي پوست 90 درصد زنان باردار ايجاد مي‌شود، عنوان كرد: در سه ماهه سوم حاملگي كه وزن جنين افزايش پيدا مي‌كند و پوست جداره شكم، دچار كشش زياد مي‌شود اين اتفاق رخ مي‌دهد. تغييرات هورموني و كشش بيش از اندازه پوست و پارگي الياف نگهدارنده پوست دليل ايجاد خطوط كششي بر روي پوست است.

  وي افزود: معمولا طول اين خطوط به چند سانتيمتر مي‌رسد و عرضشان از 1 تا 10 ميلي متر متغير است. اين خطوط پس از زايمان به رنگ پوست طبيعي در مي‌آيند اما حالت فرورفتگي و چروكيدگي پيدا مي‌كنند كه متاسفانه درمان خاصي برايش وجود ندارد. البته كرم‌هاي ضد ترك وجود دارد كه مي‌توانند در دوران بارداري بويژه از اوايل دوره بارداري مورد استفاده قرار دهند.

  شمس‌الديني با اشاره به اين‌ كه برخي براي درمان اين عارضه از ليزر استفاده مي‌كنند، گفت: اين روش مي‌تواند پاسخ‌دهي داشته باشد ولي در نهايت درمان قطعي ندارد.

  وي با بيان اين مطلب كه تغذيه در تغييرات پوست در دوران بارداري نقش زيادي ندارد، اظهار كرد: اما نژاد و رنگ پوست فرد و آفتاب مي‌توانند در بروز اين عارضه‌ها تاثيرگذار باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت