دكتر رضا كياسالار
لكنت زبان مشكل آزار دهنده‌اي است كه ممكن است محدوديت‌هايي را براي مبتلايان بوجود بياورد. وقتي صحبت از اين مشكل مي‌شود، آدم احساس مي‌كند كه فرد دچار لكنت زبان بايد دور مشاغلي چون بازيگري، خوانندگي، گزارشگري و دوبلوري را خط بكشد. اما به واقع اين طور نيست.
<كارلي سيمون>، خواننده سرشناس امريكايي، از 8 سالگي به اين مشكل دچار بود. او در نوجواني شروع مي‌كند به سرودن ترانه‌هايي كه خيلي از آنها از ماندگارهاي موسيقي غرب در دهه 70 به شمار مي رود. اما كار ديگري كه او كرد اين بود كه با سماجتي مثال زدني، سعي كرد تا ترانه‌هايي را كه سروده بود، خودش شخصا بخواند. سماجت <سيمون> كار خودش را كرد، او بعد از مدتي نه تنها ديگر لكنت نداشت، كه تبديل به يكي از چهره‌هاي مطرح موسيقي غرب شده بود. او در كلكسيون جوايز خود، يك جايزه اسكار و يك جايزه <گرمي> نيز دارد. ترانه مشهور <تو خيلي پوچي>! اولين بار توسط او سروده و خوانده شد و بعدها بيش از 10 بار مورد تقليد قرار گرفت. <مل تيليس> خواننده سرشناس سبك كانتري نيز از كودكي به لكنت دچار بود اما در 25 سالگي، در حاليكه هنوز لكنت زبان داشت، به جرگه خوانندگان پيوست. جالب اينكه او در هنگام آواز خواندن، به هيچ وجه دچار لكنت نمي‌شد. او حتي پا را از اين هم فراتر گذاشت و از آنجايي كه خيلي بذله‌گو بود، تصميم گرفت به عنوان مجري و سرگرم‌كننده، به روي صحنه برود. جالب‌تر اينكه، او در مورد اتفاقات بامزه‌اي كه در رابطه با لكنت زبان برايش پيش آمده بود، لطيفه مي‌ساخت و براي مردم تعريف مي‌كرد. پاي <تيليس> خيلي زود به برنامه‌هاي طنز تلويزيون باز شد و به چهره‌اي محبوب در ميان بينندگان تلويزيوني تبديل شد. <تيليس> مي‌گويد: <در 18 سالگي براي كار به شركتي مراجعه كردم. كارفرما به خاطر لكنت زبانم مرا استخدام نكرد اما هنگامي كه از دفترش بيرون مي‌آمدم، دست‌نوشته‌اي به من داد و توصيه كرد كه هر شب قبل از خواب آن را بخوانم. آن تكه كاغذ زندگي‌ام را عوض كرد. روي آن نوشته شده بود: <خدايا به من شهامت اين را بده كه چيزي را كه مي‌شود عوض كنم، عوض كنم و به من آرامش خاطر بده تا چيزي را كه نمي‌توانم عوض كنم، بپذيرم و آگاهي اين را به من بده كه فرق بين اين 2 را بفهمم.< >جيمز ارل جونز> هنرپيشه و دوبلور برجسته هاليوود نيز دچار لكنت زبان شديد بود. در دوره دبيرستان، يكي از معلمان او را تشويق مي‌كند كه نمايشنامه‌هاي شكسپير را در فضاي باز و با صداي بلند براي خودش بخواند. بعد از اين كه <جيمز> روي يك نمايشنامه تسلط نسبي پيدا مي‌كرد، معلم از او مي‌خواست كه آن را با صداي بلند، اين بار در كلاس و براي ديگر دانش‌آموزان، بخواند. تدبير معلم كار خودش را كرد و <جيمز> جوان به تدريج لكنت خود را به فراموشي سپرد. از قضا، معروف‌ترين نقشي هم كه او در كارنامه هنري خود دارد به بازي در نقش اتللوي شكسپير برمي‌گردد. به علاوه، صداي شخصيت <دارت وادر> در فيلم جنگ ستارگان نيز به او تعلق دارد. او در سال 1995 در فيلم <يك امر خانوادگي> نقش يك مرد دچار لكنت زبان را ايفا كرد كه با استقبال زيادي نيز مواجه شد.
<پيتر برنز> كارگردان 68 ساله و مشهور هاليوود هنوز هم به لكنت زبان دچار است. او مي‌گويد: <خيلي برايم اتفاق افتاده كه هنگام امر و نهي كردن به بازيگران و ديگر عوامل در پشت صحنه، دچار لكنت شديد شده‌ام. اما نتيجه كار هميشه خوب بوده است. هرگز نگذاشته‌ام كه اين مشكل كوچك مرا از رسيدن به اهداف بزرگم باز دارد.> اين فهرست تمامي ندارد: <باب لاو> و <بيل والتون> ، بسكتباليست‌هاي حرفه‌اي و موفق ان.بي.اي نيز، هر دو دچار لكنت زبان بوده‌اند. <والتون> همينك و بعد از خداحافظي از دنياي بازيگري، به عنوان گزارشگر ورزشي در شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني مشغول به كار است

هفته نامه سلامت