جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 10 از 10 مجموع

موضوع: لکنت زبان / گفتگو با کارشناسان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض لکنت زبان / گفتگو با کارشناسان

  سهل‌انگاري در درمان مساوي با پيشروي لکنت زبان!
  يك كارشناس ارشد گفتار درماني:
  سرزنش، تحقير و تنبيه موجب تشديد اين بيماري در کودکان مي‌شود


  يك كارشناس ارشد گفتار درماني با بيان اينکه لکنت در كودكان به شكل تكرار كلمه ظاهر شده و به تكرار هجا، كشيده گويي و در نهايت قفل شدگي در اندامهاي گفتاري تبديل مي‌شود که در صورت عدم درمان سير پيشرونده‌اي خواهد داشت، اظهار كرد: طبق آمار سازمان بهداشت جهاني، يک درصد افراد بالغ هر جامعه به اين اختلال گفتاري دچار هستند.

  محمد رحيم شاه بداغي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشكي تهران با بيان اينکه لكنت اختلالي است كه در دوران كودكي شكل مي‌گيرد و به شكل نارواني طبيعي در گفتار، خود را نشان مي‌دهد، اظهار داشت: با توجه به ناتواني کودک در کنترل اين بيماري، عدم درمان و مراجعه به گفتار درمان از سوي خانواده موجب تغيير شکل و تشديد اين ناهنجاري مي‌شود.

  اين کارشناس ارشد گفتار درماني افزود: عواملي كه باعث تغيير و تشديد لکنت مي‌شود متعدد است اما مهمترين علت ايجاد تغييرات و تشديد اين ناهنجاري محيط زندگي كودك است.

  وي ادامه داد: نوع برخورد و نگاه والدين به اختلال گفتاري کودک، نوع تفكر كودك و همچنين واكنش‌هايي كه از محيط اطراف به طور مثال گروه همسالان و خويشاوندان دريافت مي‌كند در تسريع روند اين اختلال تاثيرگذار است.

  وي گفت: تنبيه، تمسخر و تحقير كودك از خطرناك‌ترين روشهاي والدين در جهت رفع اين ناهنجاري است كه سبب تشديد اختلال لكنت و احتمالا بروز مشكلات روحي براي كودكان مي‌شود.

  ترس ناگهاني عامل آشکار شدن لکنت است نه پيدايش آن

  شاه بداغي با بيان اينکه والدين مي‌توانند مهمترين نقش را در درمان اختلال گفتاري كودك با مراجعه به يك گفتار درمان و گرفتن مشاوره داشته باشند، گفت: گفتار درمان بايد اين زمينه را در ذهن خانواده‌ها ايجاد كند كه فرزند شما داراي ويژگي و الگوي رفتاري خاص است وعلت و چگونگي درمان را براي آنها شفاف کند.

  اين کارشناس ارشد گفتار درماني افزود: در اغلب مواقع اين تصور غلط در بين خانواده‌ها وجود دارد كه علت بروز لكنت عوامل محيطي از قبيل ترسيدن است در حالي که اين عوامل تنها عوامل آشكارساز اين اختلال هستند.

  وي با اشاره به اينکه عوامل محيطي نمي‌توانند معيار اصلي براي شروع و شكل گيري لكنت باشند، ادامه داد: كمبود وا‍ژگان و مشكلات دستور زبان از عوامل زمينه ساز در بروز اختلال در گفتار است.

  اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: طبق آمار who، يک درصد افراد بالغ در هر جامعه‌اي داراي لكنت هستند که در پسرها 3 برابر شايع‌تر از دخترهاست و در ايران در سنين پايين‌تر اين عارضه شايع‌تر است. تعداد كمي از افراد در سنين بالا درمان مي‌شوند اما تعداد بسيار بيشتري در همان وضعيت لكنت باقي مي‌مانند.

  اين كارشناس ارشد گفتار درماني با بيان اينكه درمان لکنت در هر سني، شرايط و مقتضيات خاص خود را دارد، اظهار داشت: درمان در هر سني امكان پذير است اما در سنين كودكي يك امتياز مثبت وجود دارد كه اختلال تثبيت نشده و يك امتياز منفي نيز وجود دارد كه انگيزه پايين است اما در بزرگسالي نقطه مقابل آن وجود دارد به طوري كه انگيزه زياد مي‌شود اما اختلال تثبيت شده است.

  اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: با توجه به نوع اختلال و ويژگي‌هاي زمان بندي و توليد گفتار، روشهايي وجود دارد که الگوي گفتاري را اصلاح مي‌كنيم و بر اساس آن به كودك آموزش مي‌دهيم تا گفتار خود را اصلاح كند.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 07-Sep-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك گفتار درمان:
  ترس در دوران كودكي، مهمترين علت لكنت زبان است
  برخي از مشكلات گفتاري تا سه سالگي قابل درمان هستند

  يك گفتار درمان گفت: مشكلات گفتاري و لكنت زبان بيشتر در سنين سه تا پنج سالگي بروز مي‌كند كه در بعضي از موارد تا سن سه سالگي مشكلات گفتاري قابليت درمان دارند.

  دكتر مهدي برائتي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه يزد، هرگونه تكرار و اختلال در تلفظ و گفتار كلمات به اندازه‌اي كه رواني كلام را تحت تاثير قرار دهد را لكنت زبان عنوان كرد و اظهار داشت: مهمترين علت لكنت زبان، ترس در دوران كودكي است و اين عارضه بيشتر در سنين سه تا پنج سالگي شايع بوده و مي‌تواند جنبه ارثي نيز داشته باشد.

  وي گفت: گفتار درماني يكي از حرفه‌هاي توان بخشي است كه به برطرف كردن مشكلات گفتاري، تلفظي و گرفتگي صدا ناشي از بيماري‌هاي حنجره مي پردازد.

  وي ادامه داد:‌ در بعضي از موارد، در صورتي كه شرايط محيطي مساعد باشد و محيط خانواده نيز اين مشكل را تشديد نكند، مشكلات گفتاري تا سه سالگي قابليت بهبود دارند.

  دكتر برائتي به خانواده‌ها توصيه كرد: در موارد مشاهده تكرار و گير روي كلمات از تشديد آن پرهيز كنند؛ به طوري كه كودك خود را تحت فشار قرار ندهند، از ايجاد استرس در كودك خودداري كرده و همچنين وي را روي اين موارد حساس نكنند.

  اين گفتار درمان در پايان خاطرنشان كرد: خانواده‌ها در صورت مشاهده مشكل لكنت زبان هر چه زودتر به گفتار درمان مراجعه كنند و از خود درماني بپرهيزند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بااشاره‌به شيوع يك‌درصدي‌لكنت‌زبان درسنين مدرسه
  رييس انجمن گفتاردرماني:
  تك فرزندي،‌آپارتمان نشيني ووابستگي فرزندان به خانواده دربروزلكنت زبان كودكان موثراست


  رييس انجمن گفتار درماني با اشاره به شيوع يك درصدي لكنت زبان در سنين مدرسه در جهان گفت: تك فرزندي، آپارتمان‌نشيني و وابستگي بيش از حد فرزندان به خانواده از جمله ريسك فاكتورهاي بروز لكنت به شمار مي‌روند.

  اتابك وثوقي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه خلا بين كنش و توانش مغز يكي از دلايل ايجاد نارواني‌هاي طبيعي محسوب مي‌شود، گفت: هر كودكي بين سنين دو تا سه سالگي دچار نارواني طبيعي مي‌شود كه در برخي كودكان با شدت بالا و در برخي ديگر نيز بسيار خفيف بروز مي‌كند.

  وي با بيان اين كه وضعيت نارواني كودك بستگي به فرهنگ و آگاهي خانواده دارد، اظهار كرد: برخي خانواده‌ها بدون مديريت صحيح و با اعمال حساسيت شديد بر روي كودك، سبب بالا رفتن آگاهي كودك از نارواني شده و در نهايت نارواني طبيعي تبديل به نارواني غيرطبيعي مي‌شود.

  رييس انجمن گفتار درماني با بيان اين كه والدين بايد از هر گونه بازخورد پرهيز كنند، اذعان داشت: براي بهبود و درمان نارواني با توجه به رويكردهاي جديد در گفتار درماني استفاده از داستان ‌خواني‌هاي شمرده و شعر خواني‌ها در جهت افزايش دايره لغات فرد، افزايش كنش گفتاري و توانش مغزي در اين زمينه بسيار حائز اهميت است.

  وي تصريح كرد: چنانچه در نارواني غيرطبيعي كه آگاهي فرد از گفتار بالا بوده، مديريت صحيح از سوي خانواده‌ها صورت نگيرد، نارواني تبديل به لكنت اوليه و در نهايت در دوران دبستان به علت بازخورد گروه همسالان تبديل به لكنت پايه مي‌شود.

  وثوقي با بيان اين كه رفتارهاي ضد انتظار جامعه، حركات بيش از تيك‌هاي عصبي در صورت از جمله علائم لكنت به شمار مي‌روند، خاطرنشان كرد: در نارواني طبيعي اكثر كودكان واژه به خصوص هجاي اول كلمه را تكرار مي‌كنند.


  دلسوزي و ترحم به كودك در صورت داشتن لكنت زبان، بدترين اقدام محسوب مي‌شود

  وي با بيان اين كه دلسوزي و ترحم در صورت ايجاد لكنت در كودك بدترين اقدام محسوب مي‌شود، افزود: خانواده‌ها بايد وضعيت فرزند خود را درك كنند زيرا برخي خانواده‌ها از چنين عكس‌العمل‌هايي در فرزندانشان به شدت ناراحت شده و فرزند خود را تنبيه مي‌كنند كه به دنبال آن واكنش‌هاي استرس‌زا براي كودك به وجود مي‌آيد.


  تنبيه كودكان دچار لكنت توسط معلمان يكي از مشكلات اساسي سيستم آموزش و پرورش است

  رييس انجمن گفتار درماني، تنبيه كودكان داراي لكنت توسط معلمان را يكي از مشكلات اساسي سيستم آموزش و پرورش دانست و يادآور شد: در بسياري از مراجعات اين كودكان به مطب‌هاي گفتار درمانگرها مشاهده مي‌شود كه معلمان به علت عدم صراحت در گفتار، دانش‌آموزان را مورد تنبيه قرار مي‌دهند كه در نهايت تمامي اين عوامل باعث افزايش لكنت مي‌شود.

  وي با بيان اين كه معمولا لكنت اوليه در سنين پيش دبستاني بروز مي‌كند، خاطرنشان كرد: مديريت خانواده در كاهش لكنت ضروري است و والدين بايد كودكان را به گفتار درمانگر معرفي كنند اما متاسفانه در اكثر اوقات اين كودكان توسط پزشكان يا روانشناس مورد معاينه قرار مي‌گيرند.

  وثوقي در پايان خاطرنشان كرد: آپارتمان‌نشيني، تك فرزند بودن، حساسيت بيش از حد خانواده‌ها، گرفتن توانايي حل مساله و وابستگي فرزندان به والدين باعث ايجاد لكنت در كودكان مي‌شود زيرا تمامي اين عوامل تعاملات كودك را با ديگران كاهش مي‌دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لکنت زبان در صورت عدم درمان پيشرفته‌تر مي‌شود
  كارشناس ارشد گفتاردرماني:
  شيوع لكنت زبان در مردان، سه، چهار برابر زنان است  يک كارشناس ارشد گفتاردرماني گفت: لکنت زبان اختلالي درون رشدي است که در صورت عدم درمان پيچيده‌تر و حادتر مي‌شود و درمان آن به همكاري همه جانبه اطرافيان فرد احتياج دارد.

  محمدرحيم شاه بداغي، عضو هيات علمي دانشکده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا علوم پزشکي تهران با ذکر اين مطلب که تعاريف مختلفي در مورد لکنت وجود دارد، ادامه داد: وجه مشترک همه تعاريف اين است كه فرد مي‌داند چه مي‌خواهد بگويد اما به دليل برخي از علائم مانند قطع، تکرار و کشش که مانع از بيان سليس و روان مي‌شوند قادر به صحيح سخن گفتن نيست.

  وي با ذکر اين که هر قطع، کشش و تکرار در گفتار را نمي توان لکنت دانست در توضيح ويژگي‌ها و علائم لکنت گفت: لکنت ويژگي‌هاي خاص گفتار خود را دارد اعم از تکرار قسمتي از يک کلمه به مانند تکرار «من من من»، کشش صدا يا هجايي در گفتار مانند «مممن»، ميان اندازي که در گفتار روان اتفاق نمي افتد و تکرار مداوم کلمه مانند «مثلاً من» در ميان صحبت‌ها يا اداي صداي«اِاِاِ»، اين ويژگي‌ها گفتار روان را دچار دستخوش و تغييرات مي‌کنند که سبب نارواني گفتار در فرد مي‌شود.

  شاه بداغي در توضيح ويژگي‌هاي لکنت افزود: مکث‌هاي خاموش نيز از ديگر ويژگي‌ها و علائم لکنت گفتاري هستند و به مکث‌هايي اطلاق مي شود که فرد براي بيان يک صدا در محلي كه که در آن جا هيچ صدايي نيست تلاش و تقلا مي‌کند و کلمات را شکسته ادا مي‌کند.

  اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با ذکر اين مطلب که هنوز علم در سبب شناسي پديده لکنت تصميم قاطعي نگرفته به دو عامل مطرح زمينه ساز و آشكار بروز لكنت اشاره كرد و گفت: در برخي از افراد زمينه ابتلا به لکنت بالاست که اين جزء عوامل زمينه ساز مي‌شود و به علاوه محيط که از سنين کودکي در خانواده و در ادامه آن جامعه و... است از عوامل آشکار ايجاد کننده لکنت هستند.

  وي در ادامه با رد اين باور كه اکثر والدين معتقدند لکنت به يک باره در کودک بروز مي‌کند، تاكيد كرد: معمولاً اين گونه نيست و حتماً پيش از آن شکلي از نارواني گفتاري در فرد وجود داشته است.

  شاه بداغي تنش‌هاي روزانه بين اوليا و يا اولياء با فرزند و کمتر شدن رابطه عاطفي و عميق بين والدين به خصوص مادر و فرزند را از زمينه‌هاي اين اختلال گفتاري دانست و گفت: تنش‌ها و درگيري‌هاي والدين حال چه کلامي و چه غيرکلامي و حتي نوع و طرز نگاه به ويژه چشم غره‌ها، گفتار و رفتار کودک را به نحوي تحت تاثير قرار مي‌دهد.

  وي با اشاره به اين مطلب که افراد مبتلا به لكنت گاهي مورد شماتت زماني هستند، اذعان كرد: در زندگي روزمره اغلب افراد کمبود وقت و عجله دارند و فرد لکنتي با زمان مشکل دارد چرا كه در يک واحد زماني مي‌تواند تعداد کمي از کلمات را بيان کند و نمي‌تواند عجله کند كه اين امر به گوشه گيري فرد منجر مي شود.

  اين كارشناس ارشد گفتاردرماني لکنت را يک اختلال درون رشدي ناميد که در صورت عدم درمان و با افزايش سن حادتر مي‌شود و در ادامه اضافه كرد: در صورت عدم درمان، اين اختلال عوض شده و از شکل تکرار کلمه که يک نارواني طبيعي است مي تواند به تکرار در سطح هجا و صدا که اختلال غيرطبيعي است، تبديل شود.

  وي با ذکر اين مطلب كه براي درمان لکنت به همكاري همه جانبه نيازمنديم، افزود: برچسب، انگ‌، تمسخر و درآوردن اداي فرد لکنتي از سوي جامعه همه باعث وارد شدن فشار بر اين افراد مي‌شود که به مرور سبب گوشه گيري و کم شدن انگيزه درمان اين افراد مي‌شود و ما بايد بگذاريم آنها نيز با زبان خود مطالبي را که دوست دارند بيان کنند.

  وي با رد برخي توصيه‌هاي عاميانه در درمان لکنت مانند دادن تخم کبوتر و بلدرچين اين روش‌ها را نامطلوب دانست و در توضيح گفت: عمده‌ترين نياز، يک مشاوره قوي با خود فرد و خانواده وي است و مطمئناً مشاورات درماني در روزهاي اول بسيار حياتي است و در صورت نياز گفتاردرماني غير مستقيم و سپس مستقيم را مي‌طلبد و در صورتي که فرد و خانواده او انگيزه دروني زيادي براي درمان داشته باشند ميزان موفقيت بيش از 99 درصد خواهد بود.

  شاه بداغي در ادامه با رد بحث خوددرماني افرادي که دچار لکنت گفتار هستند، گفت: اين روش نامطلوب است چرا که اگر خود درماني روش مثبتي بود ما الان نبايد شاهد لکنت در بزرگسالان باشيم.

  وي در مورد ميزان شيوع لکنت با ذکر اين مطلب که ميزان شيوع لکنت به خصوص در کودکان پسر بسيار بالاست توضيح داد: لکنت زبان در جنس مذکر 3 تا 4 برابر بيشتر از مونث است که با افزايش سن و ميزان تحصيلات اين نسبت کاهش مي‌يابد.

  شاه بداغي با تاكيد بر اين نكته که هرچند شيوع لکنت در سنين پائين بيشتر است و برخي از موارد، بهبودي خودبخودي و يا کاهش شدت و درصد لکنت را دارند اما مراجعه به مشاوره در تمام اين افراد ضروري است.

  اين كارشناس ارشد گفتاردرماني در خصوص تغذيه اين افراد به ايسنا گفت: استفاده از برخي مواد غذايي بر سيستم عصبي اثر سوئي دارد و برحسب تجربه والدين نشان داده شد که غذاهاي کم حجم پرکالري براي اين افراد از غذاهاي پرحجم کم کالري مناسب‌تر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درآستانه روزجهاني "آگاهي ازلكنت":
  رييس انجمن گفتاردرماني تاكيدكرد:
  بهبود50 تا80درصد مبتلايان به لكنت بابهره‌گيري ازخدمات توانبخشي،روانشناختي وگفتاردرماني  رييس انجمن گفتار درماني در آستانه روز جهاني "آگاهي از لكنت" (اول آبان ماه) با بيان اين كه اغلب كودكان در سنين 2 تا 4 سالگي با "نارواني طبيعي" در گفتار روبرو هستند و خانواده‌ها بايد از هرگونه بازخورد نسبت به كودكان پرهيز كنند؛ چرا كه ممكن است اين نارواني طبيعي به لكنت ماندگار تبديل شود، گفت: حدود 50 تا 80 درصد مبتلايان به لكنت پس از سپري كردن دوره‌هاي توانبخشي، روانشناختي و گفتاردرماني مناسب بهبود مي‌يابند.

  بابك وثوقي، كارشناس ارشد گفتاردرماني، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، لكنت زبان را به عنوان "نارواني غيرطبيعي" معرفي كرد و گفت: لكنت زبان در قسمت مربوط به ناخودآگاه فرد كه هنوز از بيماري خود آگاهي ندارد تحت عنوان "نارواني طبيعي" مطرح مي‌شود. اغلب كودكان در سنين 2 تا 4 سالگي اين مرحله را طي كرده و به دليل عدم آگاهي كافي خانواده‌ها با بازخوردهاي اشتباه مواجه مي‌شوند. به اين ترتيب اين "نارواني طبيعي" تبديل به لكنت بينابيني يا گاها لكنت اساسي و ماندگار تبديل مي‌شود.

  وي در تعريف "نارواني طبيعي" گفت: در اين مورد كودك حداكثر در ده درصد موارد دچار نارواني بوده، به آرامي با تنش‌ها و اضطراب‌هاي هنگام صحبت برخورد كرده و كل كلمه يا قسمتي از عبارت را تكرار مي‌كند. در مجموع در نارواني طبيعي فرد از اين نارواني آگاهي ندارد. اين امر وضعيت نرمالي است كه اغلب كودكان آن را طي مي‌كنند.


  اين كارشناس ارشد گفتاردرماني به ايسنا گفت: در نارواني‌هاي طبيعي خانواده‌ها بايد از هرگونه تنبيه، تشويق، متوقف كردن گفتار، ايجاد كلمه، ايجاد فضاي تشنج يا دلسوزي‌هاي بي جا پرهيز كنند.

  وي لكنت را نيز به «نارواني غير طبيعي» تعبير كرد و ادامه داد: در منابع متفاوت انواع و اقسام مختلفي از لكنت قيد شده است. در مجموع در نارواني "غيرطبيعي" يا "لكنت" براي گفتار تلاش و تقلا شده، در گفتار مكث مي‌شود و فرد از نارواني خود آگاهي دارد. اين امر بيشتراز 10 درصد موارد را در كلام فرد شامل مي‌شود.


  به گفته وثوقي، متاسفانه در جامعه ما نگرش صحيحي از اين "نارواني غيرطبيعي" وجود ندارد و اغلب به اين افراد به ديده يك بيمار مبتلا به افسردگي يا بيماري‌هاي رواني مزمن نگريسته مي‌شود. اين افراد معمولا از اعتماد به نفس پاييني برخوردارند. اين درحالي است كه اكنون در كشورهاي پيشرفته افراد لكنتي، بسياري از كارهاي مهم را برعهده دارند.


  داروهاي ضد افسردگي "لكنت" را تشديد مي‌كند

  وي با بيان اين كه براي درمان لكنت بايد رويكردهاي مختلفي را در نظر گرفت، ادامه داد: در ايران معمولا درمان‌ها به صورت تك بعدي پيش مي‌رود. بايد دانست كه داروهاي ضد افسردگي اثر معكوس در افراد مبتلا به لكنت داشته و لكنت را تشديد مي‌كند. همچنين درمان با ديدگاه روانشناختي هرچند رويكرد مناسبي است، اما تك بعدي است. در مجموع تعامل اجتماعي و ارتباط افراد لكنتي با ديگران بايد تقويت شود؛ چرا كه اين افراد به دليل وجود مشكلاتي در جامعه، از سوي معلم، دوستان و آشنايان، مورد ترحم، تنبيه و تشويق‌هاي اشتباه قرار گرفته و‌ دچار مشكلاتي در اعتماد به نفس شده‌اند.  ضرورت برخورداري فرد مبتلا به لكنت از خدمات توانبخشي و روانشناختي

  وثوقي در اين باره به آموزش و پرورش توصيه كرد: آموزش و پرورش بايد آگاهي كامل از لكنت و نارواني به دست آورد. بنابراين كودكاني كه به دليل نارواني قادر به پاسخ به معلم نيستند نبايد مورد تنبيه يا تمسخر قرار گيرند.همچنين نبايد به اجبار اين كودكان را در موقعيتي قرار داد كه حتما صحبت كنند. بنابراين مراجعه به گفتار درمانگر كه تجربه كار در اين زمينه را داشته باشد، الزامي است و حتما يك فرد لكنتي بايد از خدمات توانبخشي و روانشناختي باهم برخوردار شود. بايد از گروهي در درمان استفاده شود كه حتما در اين گروه روانشناس و گفتار درمانگر با هم حضور داشته باشند.


  2 تا 3 درصد كودكان در سنين زير 6 سال به نارواني غيرطبيعي دچار هستند


  بروز نارواني در پسران 3 تا 4 برابر دختران است


  به گفته رييس انجمن گفتار درماني، يك درصد كودكان سنين مدرسه را ناروان‌ها تشكيل مي‌دهند . بر اساس آمارهاي موجود2 تا 3 درصد كودكان در سنين 5 تا 6 سال دچار نارواني غير طبيعي و حدود 10 درصد به نارواني طبيعي در مناطق مختلف دچار هستند. همچنين بروز نارواني در پسران 3 تا 4 برابر نسبت به دختران بيشتر است.


  بهبودي 50 تا 80 درصد مبتلايان به لكنت با دوره‌هاي توانبخشي، روانشناسي و گفتاردرماني مناسب

  وي ادامه داد: بين 50 تا 80 درصد افراد مبتلا به لكنت پس از سپري كردن دوره‌هاي توانبخشي مناسب همراه با روانشناسي و گفتار درماني، حدود 90 تا 95 درصد بهبود مي‌يابند. در صورتي كه اين بيماران از اضطراب و استرس بيش از حد برخوردار باشند حتما بايد تحت نظر روانپزشك قرار گرفته و روانپزشك تنها در جهت رفع اضطراب وي اقدام كند؛ چرا كه اين اضطراب و استرس دوباره چرخه علت و معلولي را برهم زده و سيكل باطلي ايجاد مي‌كند.


  تاخير در رشد كلامي و تشنجات مختلف در مغز از عوامل بروز لكنت

  وثوقي افزود: بر اساس تحقيقات؛ معمولا تاخير در رشد كلامي و دركي در سنين كودكي و تشنجات مختلف در برخي مناطق مغز، لكنت را به دنبال دارد. افراد مبتلا به لكنت بايد تحت بررسي‌هاي نورولوژيك و آزمايشگاهي قرار گرفته و پس از محرز شدن مشكل نورولوژيك آنها، درمان ابتدا بر پايه نورولوژي و سپس بر اساس علامت درماني، روانشناختي و شناخت درماني انجام شود.

  به گفته اين كارشناس ارشد گفتاردرماني، بسياري از كشورها مسايل مربوط به گفتار و لكنت را به صورت آكادميك بررسي مي‌كنند و از رشته‌ها و ميان رشته‌هاي مختلفي در اين زمينه برخوردارند كه ايران براي رسيدن به كشورها راه زيادي در پيش دارد. در مجموع درمانگرها و توانبخش‌هاي ايراني نسبت به امكاناتي كه در اختيار دارند بسيار بهتر عمل مي‌كنند و در صورتي كه امكانات در اختيار آنها قرار گيرد مي‌توان خدمات ويژه‌اي ارائه داد.


  كمبود مراكز آموزشي براي لكنت‌ زبان‌ها در ايران

  وي افزود: در ايران حتي براي داشتن كوچكترين مركز توانبخشي يا كلينيكي به منظور ارايه خدمات به اين بيماران دچار مشكل هستيم. قوانين دانشگاه‌ها با يكديگر و قوانين نظام پزشكي با وزارت بهداشت در اين زمينه‌ها متفاوت است. اين در حالي است كه در انگلستان با تاسيس مدرسه لكنت، فرد مبتلا به نارواني لكنت آموزش نوع گفتار هر روزه به صورت مستقيم و غير مستقيم ارائه مي‌شود و حساسيت زدايي از آنجا آغاز شده و سپس به محيط گسترش مي‌يابد. آموزش‌ها به تدريج پس از ماه اول كمتر شده و فرد به جايي مي‌رسد كه به شكل تثبيت شده مي‌تواند از گفتار واضح و شمرده برخوردار شده و به زندگي عادي خود ادامه دهد. متاسفانه اين مراكز در ايران وجود ندارد.


  پرهيز خانواده‌ها از هرگونه بازخورد به كودكان دچار نارواني طبيعي يا غيرطبيعي

  رييس انجمن گفتار درماني در توصيه به خانواده‌ها گفت: خانواده‌ها قبل از اين كه برچسب لكنت به كودكان خود بزنند به گفتار درمانگر مراجعه كرده و از هر گونه بازخورد نسبت به گفتار ناصحيح، آماده كردن كلمه، مقايسه گفتار كودكان با يكديگر و ترحم پرهيز كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پسران بيشتر از دختران دچار لكنت زبان مي‌شوند
  روانشناسان اعلام كردند: لكنت قابل درمان است


  لكنت زبان در ميان پسران شايع‌تر از دختران است.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، لكنت زبان در ميان پسران بيشتر از دختران است و از تعداد افرادي كه مبتلا به لكنت زبان هستند 70 درصد را پسران و 30 درصد را دختران تشكيل مي‌دهند و در كل يك درصد مردم به آن مبتلا هستند.

  روانشناسان معتقدند لكنت زبان علت واحدي ندارد بلكه علل مختلفي دارد از جمله مشكل در نظم و هماهنگي حركات عضلات دستگاه گويايي در سالهاي اوليه زندگي، فشارهاي رواني يا ضربه عاطفي ناگهاني و يا فشار رواني مستمر، ترس شديد و ترس باعث مي‌شود كه كورتكس مغز نتواند كنترل خود را بر اندام‌هاي گفتاري اعمال كند. اختلال ارگانيك، داشتن والدين مضطرب و عصبي از ديگر علل است.

  بر اساس جديدترين تحقيقات به عمل آمده عارضه لكنت هميشه عارضه‌اي مادرزادي نيست و اگر افراد زود متوجه شوند قابل درمان است.

  با توجه به لكنت زبان، نحوه بيان كلمات، شدت و فشار مربوط به بيان كلمات، گاهي اوقات افراد لكنتي چون در بيان بعضي از حروف مثلا الف دچار مشكل مي‌شوند سعي مي‌كنند از بيان كلماتي كه با چنين حروفي آغاز مي‌شود خودداري كنند.

  ارزشمندترين پيش شرط براي درمان لكنت، اعتماد عميق قلبي فرد دچار لكنت در مقابل كنترل اختلال تكلم اوست استفاده از ضبط صوت يك سرمايه گذاري خوب براي درمان لكنت است و يكي از راههاي كاهش لكنت انجام تمرينات ورزشي است زيرا وقتي فردي با نرمش‌هاي بدني خود را مهيا مي‌كند بدن و عضلات مربوط به دستگاه گويايي‌اش تقويت مي‌شود.

  يكي از مهمترين و اصلي‌ترين راههاي درمان لكنت در افراد بزرگسال، كوشش در تغيير و اصلاح حالت كمرويي، خجالت و عجله است كه همراه با لكنت در آنان نمايان مي‌شود.

  روش زباني يا تلفظي براي اصلاح يا درمان لكنت در كودكان 7 سال به بالا كاربرد دارد كه توجه و تاكيد بر اصلاح تلفظ و ريتم تنفسي است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك گفتار درمان: لكنت زبان شايعترين اختلال گفتاري در كودكان است


  يك گفتار درمان در يزد اختلال لكنت زبان را شايعترين اختلال گفتاري در اثر غلبه‌ ترس بر كودك ذكر كرد و افزود: اين اختلال از دوران كودكي آغاز مي‌شود و در صورت عدم درمان به موقع تا دوران بزرگسالي نيز ادامه مي‌يابد.

  دكتر مهدي برائتي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه يزد - ‌در خصوص انواع اختلالات گفتاري اظهار كرد: يكي از مشكلات گفتاري در كودكان مشكل تلفظ در گفتار است، كه بروز اين مشكل تا شروع سن 3 سالگي طبيعي بوده، ولي بعد از اين دوران خانواده كودك مي‌بايست درصدد رفع آن اقدام كنند.

  وي لكنت زبان، ‌تاخير در تكلم كودكان يا دير زبان باز كردن و‌ نوك زباني حرف زدن را از ديگر اختلالات ناشي از مشكلات گفتاري عنوان كرد.

  دكتر برائتي از ديگر مشكلات گفتاري به اختلال تو دماغي حرف زدن اشاره و تصريح كرد: اين اختلال معمولاً در اثر شكاف كام و همچنين معيوب بودن يا كوتاهي زبان كوچك( نرم كام ) بوجود مي‌آيد.

  اين متخصص گفتار درمان، بد تلفظ كردن حروف، عدم جمله‌بندي كامل و عدم رعايت نكات گرامري در صحبت كردن را از ديگر مشكلات گفتاري دانست و بيان كرد: بروز اين اختلال گفتاري ناشي از بروز اختلال كم شنوايي در فرد است.

  دكتر برائتي خاطرنشان كرد: از ديگر اختلالات گفتاري، اختلال در بيان است كه در اثر تصادف و بروز سكته مغزي در فرد به وجود مي‌آيد كه در اين حالت قدرت درك و بيان در فرد مختل مي‌شود.

  وي گرفتگي صداي ناشي از اختلال در حنجره را از ديگر مشكلات گفتاري ذكر كرد و به ايسنا گفت: اين اختلال با مختل شدن عملكرد تارهاي صوتي در اثر سرما خوردگي و يا در اثر زياد صحبت كردن و فرياد زدن نيز بروز مي‌كند، كه در نتيجه منجر به بروز مشكلاتي از قبيل گرفتگي صدا و نهايتاً تن صداي فرد بلندي لازم را ندارد.

  اين گفتار درمان عارضه‌ اوتسيم، بي‌صدايي هيستريك(از دست دادن تكلم در اثر وارد آمدن شوك به فرد)، اختلال گفتاري ناشي از عقب ماندگي ذهني و بعضاً صداي زير غير طبيعي پسران در سنين بلوغ را از ديگر اختلالات گفتاري برشمرد و در پايان متذكر شد: بروز هر كدام از اختلالات گفتاري و زباني در فرد با تكنيك و شيوه خاص در طي جلسات گفتار درماني قابل بهبود است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ‌يك گفتاردرمانگر: خانواده‌ها نگران لكنت زبان كودكان خود تا قبل از 7 سالگي نباشند


  ‌يك گفتاردرمانگر اعلام كرد: لكنت زبان قبل از سن 7 سالگي از نظر گفتاردرمانها لكنت نيست، بلكه روان نبودن طبيعي گفتار است كه با آموزش برطرف مي‌شود.  دكتر حسن اسماعيلي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران اظهارداشت:  اگر خانواده‌ها به دليل عدم آگاهي، نسبت به لكنت قبل از 7 سالگي حساس شوند و درصدد رفع آن برآيند، قطعا در بزرگسالي تبديل به لكنت ثانويه خواهد شد و به همين دليل درصد بالايي از لكنت‌ها ريشه در دوران كودكي دارد.  وي ضمن اشاره به اين كه يك زبان ممكن است دستخوش تغييراتي گردد و روي كيفيت صدا تاثير بگذارد، گفت: اختلاف در تلفظ و توليد صدا، اختلال در تشديد صدا، زبان‌پريشي، بيماري صوت و تاخير در رشد زبان گفتار از شايع‌ترين اختلالات گفتار است.  وي افزود: زبان‌پريشي در اثر صدماتي كه به ناحيه زبان گفتار در مغز وارد مي‌شود به وجود مي‌آيد.  دكتر اسماعيلي به طول دوره درمان در هر يك از اين اختلالات اشاره كرد و اظهارداشت: اختلالات گفتار درماني مانند برخي بيماريها نيست كه با مصرف دارو و طي مدت زمان مشخصي درمان شوند، بلكه طول دوره درمان با توجه به شدت و ضعف اختلال، توانايي ذهني فرد، هوش، انگيزه و ميزان همكاري والدين در افراد مختلف فرق مي‌كند.  دكتر اسماعيلي تاكيد كرد: يك گفتار درمانگر براي اين كه به نتيجه مطلوب در درمان اختلالات گفتاري دست يابد، بايد روي جسم، روح و روان فرد كار كند، به همين جهت گفتار درمانگرها بايد با روانشناسان، روانپزشكان، متخصصان فيزيوتراپ، بينايي‌سنجها و ناشنوايي‌شناسها ارتباط تنگاتنگ و نزديك داشته باشد.  وي توضيح داد: كودكي كه مبتلا به فلج مغزي است، قطعا داراي اختلال گفتاري و حركتي است، بنابراين يك گفتاردرمانگر براي اين كه بتواند كودك را از نظر گفتار و زبان درمان كند بايد روي مهارتهاي حركتي او نيز كار كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يک متخصص اعصاب: پسران بيش از دختران دچار لکنت زبان مي‌شوند  يك متخصص مغز و اعصاب با اعلام اين كه لکنت زبان در ميان پسران بيشتر از دختران است، گفت: از ميان افراد دچار لکنت زبان حدود 70 درصد پسر و مابقي دختر هستند.

  دكتر رامين امامي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه به طور كلي حدود يک درصد مردم دچار لكنت زبان هستند، اظهار كرد: لکنت زبان در افراد مختلف علت واحدي ندارد بلکه دلايلي از جمله مشکل در نظم و هماهنگي حرکات عضلات دستگاه گويايي در سالهاي اوليه زندگي، فشارهاي رواني يا ضربه عاطفي ناگهاني و يا فشار رواني مستمر و ترس شديد باعث مي‌شود که کورتکس مغز نتواند کنترل خود را بر اندامهاي گفتاري اعمال کند.

  وي افزود: اختلال ارگانيک، داشتن والدين مضطرب و عصبي از ديگر علل بروز اين عارضه است.

  امامي تصريح کرد: بر اساس جديدترين تحقيقات به عمل آمده جهاني عارضه لکنت هميشه عارضه‌اي مادرزادي نيست و اگر افراد زود متوجه شوند قابل درمان است. يکي از راههاي مهم و اصلي لکنت در افراد بزرگسال، کوشش در تغيير و اصلاح کمرويي، خجالت و عجله است که همراه با لکنت در افراد نمايان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  متخصص گفتاردرمان:
  بهترين سن براي درمان لكنت زبان قبل از 7 سالگي است
  لكنت زبان در پسرها سه برابر شايع‌تر از دختران است

  يك متخصص گفتاردرماني در يزد بهترين سن براي درمان لكنت زبان در كودكان را قبل از 7 سالگي عنوان كرد.

  دكتر مهري برائتي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - منطقه يزد - عارضه لكنت زبان را ‌هر نوع گير و تكرار بر روي كلمات تعريف كرد و با بيان اين كه لكنت زبان عمدتاً در سنين كودكي ايجاد مي‌شود، اظهار كرد: از علل بوجود آمدن لكنت زبان در دروان كودكي مي‌توان مواردي همچون ترس‌هاي شوك آور دوران كودكي، عوامل مادرزادي و ژنتيكي، دو زبانه بودن محيط زندگي كودك و نيز تقليد و تكرار را برشمرد، كه عامل آخر بدين معناست كه انجام هرگونه تقليد و تكرار رفتاركودك دچار لكنت در اماكني همچون مهد كودك‌ها، توسط ديگر كودكان نيز مي‌تواند منجر به لكنت زبان شود.

  وي در ادامه از علل لكنت زبان در بزرگسالان را ناراحتي‌هاي روحي و رواني و همچنين تصادفات ذكركرد.

  دكتر برائتي از علائم و نشانه‌هاي لكنت زبان را تكرار و گير كردن كلمات هنگام صحبت كردن بيان كرد و افزود: لكنت زبان شديد در كودكان منجر به نمايان شدن علائم بارز ظاهري در چهره مي‌گردد، كه از آن جمله مي‌توان به فشرده شدن لب‌ها و پلك‌ها موقع گير كردن كلمه و يا پرش ابرو، پرش دست و همچنين تيك گردن و چشم اشاره كرد.

  اين پزشك گفتار درمان، با اشاره به اين كه 70 درصد مراجعه‌كنندگان داراي لكنت زبان، در محدوده‌ سني 6 - 2 سال و 30 درصد هم در سنين نوجواني هستند، خاطرنشان كرد:‌ بيماري لكنت در پسران به نسبت 3 به 1 بيشتر از دختران شايع است.

  وي در زمينه‌ روش‌هاي درماني اين عارضه، ابتدا رفتار درماني و در درجه بعد گفتار درماني را عنوان كرد و به ايسنا گفت: با توجه به اين كه فرد دچار لكنت زبان، به مرور زمان دچار مشكلاتي از قبيل عصبانيت و پرخاشگري، گوشه‌گيري و منزوي شدن، عدم اعتماد به نفس در صحبت كردن و همچنين افت تحصيلي در مدرسه مي‌شوند، در جهت درمان ابتدا بايست مشكلات رفتاري و روحي حاصل از اين عارضه رفع شود و در درجه بعد به فرد داراي لكنت تمريناتي داده شود تا بتواند شمرده شمرده صحبت كند.

  دكتر برائتي از ديگر روش‌هاي درماني لكنت زبان را دادن مشاوره به فرد و خانواده وي در راستاي افزايش اعتماد به نفس فرد و كاهش لكنت بيان نمود و ‌يادآور شد: استفاده از دستگاه لكنت شكن و تمرينات فرد براي شمردگي در صحبت كردن نيز از روش‌هاي درماني مؤثرند.

  وي با بيان اين كه بهترين سن براي درمان لكنت زبان قبل از 7 سالگي است، به خانواده‌هاي داراي چنين فرزنداني توصيه كرد: در صورت داشتن كودكي با لكنت زبان، هر چه زودتر در زمينه درمان عارضه وي به پزشك معالج مراجعه كنيد، چرا كه بعضاً تاخير در شروع درمان و شدت يافتن فشارهاي محيطي مي‌تواند منجر به بروز صدمات روحي و جسمي در آينده كودك گردد.

  دكتر برائتي در پايان همچنين خانواده‌ها را از دادن تذكر و فشار آوردن به كودك براي صحيح حرف زدن باز داشت و گفت: خانواده‌ها از كمك به فرزند داراي لكنت خويش در گفتن كلمات خودداري نمايند و سعي كنند با تشويق كودك به صحبت كردن در جمع، اعتماد به نفس وي را بالا ببرند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت