استفاده از برچسب مصرف انرژي روي وسايل خانگي، مزايا و فوايد گوناگوني براي جامعه، مصرف‌کنندگان و سازندگان اين‌گونه وسايل دارد. امروزه در بيش از 75 درصد از كشورهاي جهان معيارها و استانداردهاي مصرف انرژي رعايت مي‌شود...


در كشور آمريكا ميزان مصرف برق در رايانه خانگي150، تلويزيون250، مايكروفر 300، ماشين ظرف‌شويي 650، اجاق آشپزي برقي 700، فريزر 800، ماشين لباس‌شويي 950 و در يخچال 1100 كيلو وات ساعت در سال است. در ايران نيز در بين همه لوازم خانگي به ترتيب يخچال، ماشين لباس‌شويي، فريزر و ماشين ظرف‌شويي بيشترين مصرف برق را در يك خانه متوسط به خود اختصاص مي‏دهند. توجه به اين نكته بسيار مهم است كه وسيله خريداري شده چه مقدار مصرف انرژي دارد. توجه به اين موضوع کاهش هزينه انرژي مصرفي در خانوار‌ها را به همراه دارد و آلودگي محيط زيست را کاهش مي‏دهد. همچنين هموطنان بيشتري مي‏توانند از انرژي برق بهره ببرند. اين برچسب براي ساير انرژي‏ها به خصوص گاز نيز وجود دارد.


بخش‌هاي اول تا سوم برچسب مصرف انرژي كه روي وسايل برقي نصب شده است در تمامي اين وسايل مشترك و به ‌ترتيب نشان‌‌دهنده علامت تجاري شركت سازنده، نام شركت سازنده و مدل دستگاه است. بخش چهارم برچسب انرژي كه از اهميت خاصي نيز برخوردار است از 7 فلش رنگي (از سبز پررنگ تا قرمز تيره) كه روي هر يك از آنها يك حرف لاتين از a تا g‌ درج شده تشكيل شده است كه هر حرف و هر فلش رنگي نشانگر درجه‌اي از مصرف انرژي دستگاه است. حرف a نشانگر كمترين مصرف انرژي و بيشترين كارايي و حرف g نشانگر بيشترين مصرف انرژي و كمترين كارايي دستگاه است بنابراين هرچه رتبه دستگاه بيشتر باشد كارايي آن نسبت به ميزان انرژي كه مصرف مي‌كند، بيشتر است. برچسب انرژي در واقع به خريدار كمك مي‌كند كه در هنگام خريد، وسيله‌اي را انتخاب كند كه در مقايسه با ساير وسايل موجود، مصرف انرژي كمتر و كارايي بيشتري داشته باشد.