جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: ظروف چینی

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ظروف چینی

  چيني‌ها: حرف ندارند!
  ظروف چيني يكي از سالم‌ترين ظروف غذاخوري هستند كه از نظر ايجاد مشكل براي سلامتي هيچ حرف و سخني پشت سرشان شنيده نمي‌شود. اين ظروف همان طور كه از اسمشان پيداست اولين بار در چين توليد شده‌اند و به گفته مهندس رضايي مطلق، مدير يك كارخانه چيني‌سازي، اين قضيه به حدود 3-4 هزار سال پيش مربوط مي‌شود. سابقه توليد صنعتي چيني در ايران هم به حدود 3 تا 4 سال پيش از انقلاب باز مي‌گردد.
  خاك كائولن، فلدسپات (نوعي ماده معدني جلادهنده با نقطه ذوب پائين) و سيليس به همراه نوعي خاك چسبنده به نام بال‌كلي، مواد اوليه تهيه چيني هستند. توجه به اين مواد اوليه مشخص مي‌كند كه چيني‌ها يك نسبت خانوادگي هم با سراميك‌ها دارند.
  تفاوت عمده اين دو جنس به درجه حرارت پخت آنها مربوط مي‌شود. حداكثر درجه حرارت پخت سراميك‌ها 1100 درجه است كه البته درجه حرارت داخل اين ظروف از اين مقدار كمتر است.
  همين مسئله باعث مي‌شود كه در داخل ظروف سراميك خلل و فرج باقي بماند و اين ظروف از چيني‌ها سبك‌تر شوند و جذب آب داشته باشند و البته به همين دليل دوام آنها هم از چيني‌ها كمتر است. در مقابل، چيني‌ها در 1400 درجه پخت مي‌شوند و به همين دليل درجه ‌حرارت داخل و بيرون آنها يكسان شده و سنگين‌تر و با دوام‌تر هستند.
  چيني‌ها بر خلاف جنس‌هايي مانند بلور در تماس با غذاي داغ زود داغ نمي‌شوند و همچنين با سرد و گرم شدن به راحتي نمي‌شكنند. همچنين اين ظروف هيچ‌گونه مواد سمي و مضري ندارند.
  مهندس رضايي درباره استفاده چيني‌ها مي‌گويد: <در تمام دنيا در مراسم تشريفاتي از ظروف چيني استفاده مي‌شود، اما چيني‌ها انواع گوناگوني دارند. مثلاً چيني‌هاي ضخيم و بسيار مقاوم معمولاً در هتل‌ها استفاده مي‌شوند و چيني كاغذي‌ كه نوعي چيني بسيار نازك و براق و استخواني بسيار گران قيمت است، در انگلستان و كره مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ما ايراني‌ها هم معمولا از چيني پورسلن استفاده مي‌كنيم كه ضخامت متوسطي دارد و از براقيت خوبي برخوردار است.>
  درشستشوي ظروف چيني بهتر است از سفيدكننده‌ها و اجسام خشن مانند سيم ظرف‌شويي استفاده نشود تا جلاي لعاب از بين نرود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چینی یا ملامین؟


  هنوز تحقیقات اثبات نكرده كه ظروف ملامین سرطان‌زا باشند، اما در این مورد اتهاماتی به ملامین شنیده می‌شود. از جمله عده‌ای از كارشناسان معتقدند ملامین‌ها نمی‌توانند رنگ را در خود نگهدارند و به مرور زمان رنگ آنها وارد غذا می‌شود.  درهمه آشپزخانه ها می شود نشانه‌ای ازاین دو رقیب را پیدا كرد.هنوز هم خیلی‌ها هستند كه به طور معمول از ملا‌مین استفاده می كنند و میانه ای با ظروف چینی ندارند.جز موقع مهمانی. در مقابل خیلی ها هم ملا‌مین را قبول ندارند وغذا فقط توی ظروف چینی بهشان می‌چسبد. اما واقعا چه كسی كار درست را انجام می دهد!
  ملامین اولین‌بار در حدود ۴۵ سال پیش در ایتالیا ساخته شد و از حدود ۳۰ تا ۳۵ سال پیش به ایران راه یافت. امروزه این ظروف خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند اما هنوز هم در خانه‌ها وجود دارند و گاهی به عنوان ظروف پیك‌نیك از آن‌ها استفاده می‌شود.
  این ظروف چند مزیت بر چینی‌ها دارند. از جمله اینكه سبك و قابل حمل هستند، قیمت آنها كمتر است و دیرتر می‌شكنند، به همین دلیل برای استفاده در مسافرت و پیك‌نیك مناسب‌تر هستند. البته هنوز تحقیقات اثبات نكرده كه ظروف ملامین سرطان‌زا باشند، اما در این مورد اتهاماتی به ملامین شنیده می‌شود. از جمله عده‌ای از كارشناسان معتقدند ملامین‌ها نمی‌توانند رنگ را در خود نگهدارند و به مرور زمان رنگ آنها وارد غذا می‌شود.
  در ضمن مونومرهای سمی در مواد اولیه آنها وارد غذا شده و حتی ماده براق كننده ظروف هم برای سلامت افراد ضرر دارد. از سوی دیگر تولیدكنندگان ملامین معتقدند اگر فرآیند تولید ظروف ملامین درست انجام شود یعنی مقدار لعاب آن كافی بوده و زمان پخت نیز مناسب باشد، این ظروف مضر نخواهند بود. برای اطمینان از كافی بودن زمان پخت و مقدار لعاب، موسسه استاندارد آزمایش‌هایی بر روی آن انجام می‌دهد كه از جمله این آزمایش‌ها، بررسی میزان نفوذ اسید در ظروف است كه اگر نفوذ داشته باشد، مشخص می‌شود كه زمان پخت كافی نبوده و ظرف مزبور كیفیت مناسبی ندارد.
  اما ظروف چینی كه حدود سه چهار هزار سال پیش اولین بار در چین تولید شد‌ه‌اند تولیدشان در ایران، ۳ تا ۴ سال قبل از انقلاب آغاز شده . مواد اولیه چینی عبارتند از: خاك كائولن، فلدسپات (نوعی ماده معدنی جلا‌دهنده با نقطه ذوب پایین) و سیلیس به همراه نوعی خاك چسبنده به نام بال كلی كه در ۱۴۰۰ درجه پخته می‌شوند به‌طوری كه درجه حرارت بیرون و داخل آنها یكسان شود و به همین دلیل سنگین و بادوام هستند. چینی‌ها چندین مزیت دارند، از جمله در تماس با غذای داغ زود داغ نمی‌شوند و با سرد و گرم شدن به راحتی نمی‌شكنند. در ضمن هیچ‌گونه ماده سمی و مضری در تركیبات آنها وجود ندارد. زیبایی و ظرافت از جمله مزیت‌های دیگری است كه باعث شده در تمام دنیا در مراسم تشریفاتی از این ظروف استفاده شود.
  البته چینی‌ها انواع مختلفی دارند. نوع ضخیم و بسیار مقاوم آن معمولا در هتل‌ها به كار گرفته می‌شود. چینی‌ ظریف و كاغذی نوعی از چینی است كه بسیار نازك و براق و استخوانی و بسیار گران قیمت است و در انگلستان و كره مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران معمولا از چینی پورسلن كه ضخامت متوسطی دارد، استفاده می‌شود.
  البته چینی‌ها معایب خاص خود را دارند از جمله اینكه با كوچكترین ضربه‌ای لب پر شده یا می‌شكنند دیگر اینكه اغلب سنگین‌تر از سایر ظروف هستند و ممكن است جابه‌جا كردن و استفاده زیاد از آنها موجب درد مفاصل مچ دست شود. در هنگام مصرف ظروف چینی و ملامین برای اینكه دوام بیشتری داشته باشد، بهتر است از سفید كننده‌ها و اجسام خشن مانند سیم ظرفشویی استفاده نشود چون لعاب آن از بین می‌رود و خش برمی‌دارد. علاوه بر این، در هنگام استفاده از ملامین باید مراقب باشید تا چاقوی تیز با ظرف برخورد نكند چون باعث از بین رفتن لعاب محافظ می‌شود و باعث می‌شود میكروب‌ها به راحتی به ظروف نفوذ كنند و در نوبت‌های بعدی استفاده از ظرف موجب آلودگی غذاها شود.
  به هرحال مهم ترین نكته در استفاده از ظروف ملا‌مین این است كه استفاده از ملامین‌های ترك‌دار و كهنه به‌دلیل نفوذ میكروب‌ها می‌تواند برای سلامت انسان مضر باشد. همچنین هنگام خرید ملامین از استاندارد بودن و حك شماره پروانه بهداشتی ساخت در پشت این ظروف مطمئن شوید. بنابر اعلام معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، همه واحدهای تولیدی ظروف ملامین، ملزم به حك این شماره در پشت ظروف هستند. ‌  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت