جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع
Like Tree3Likes
  • 1 Post By دکتر سید حمید سجاد
  • 1 Post By امير ترابى
  • 1 Post By دکتر سید حمید سجاد

موضوع: محرک اشتها- بررسی مفید بودن سيپروهپتادين(CYPROHEPTADINE)

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض محرک اشتها- بررسی مفید بودن سيپروهپتادين(CYPROHEPTADINE)

گاهي ديده ميشه كه از طرف بعضي افراد .. كه عمدتا از گروه پزشكي هستن.. داروي سيپروهپتادين
    رو بعنوان محرك اشتها معرفي ميكنن.اين دارو يكي ازداروهاي رده گروه آنتي هيستامينها يا ضد حساسيت ها هست.
    و يكي از عوارض دارو.. تحريك اشتها هست. و از اين خاصيت در واقع بنفع بيمار استفاده ميكنن.
    من اين تاپيك رو ايجاد كردم كه جائي فراهم بشه تا بتونيم بطور جامع در باره اين دارو صحبت بشه و بررسي بشه كه آيا واقعا اين دارو چنين اثري داره يا نه..به چه نحو بايد مصرف بشه..چند روز دوره مصرفش هست..چه مسائل ديگه اي رو بايد هنگام تجويز و مصرف دارو رعايت كنيم.
    اميدواريم بتونيم از گذشت زمان حد اكثر استفادهرو براي پر بارتر كردن اين تاپيك داشته باشيم تا بتونيم بتدريج منبع تحقيقاتي
    جامعي رو در اينباره داشته باشيم..چون اگه همكاران گروه هاي پزشكي كه در رده هاي مختلف مشغول تحصيل هستن
    نقطه نظراتشون رو بنويسن.. و همينطور كاربراني كه به هر نحو با اين دارو سروكار دارن.. نظراتشون رو بنويسن..
    با مطالعه مجموع نظرات ميشه نتيجه گيري خوبي داشت.
    fa1989 likes this.

امير ترابى آفلاین است عضو فعال
    موقعیت
    تهران

پیشفرض

با سلام

من در مورد سيپروهپتادين در مارتيندل ( Martindale 2003 ) خوانده ام كه داروي مناسبي است براي افرادي كه داراي بي اشتهايي عصبي هستند البته در اطفال بايد با احتياط مورد استفاده قرار گيرد و در نوزادان زير يكسال به خاطر عوارض مغزي كه ممكن است ايجاد كند معمولا مورد توصيه نميباشد البته چون خودم به شخصه شاهد اين امر هستم كه خيلي از گروههاي پزشكي اين دارو را براي افزايش اشتها تجويز ميكنند و خيلي از مراجعين نيز از مصرف اين دارو رضايت دارند تاييد يا عدم تاييد ان جاي سوال دارد البته اين را هم ذكر كنم كه افراد زيادي را ديده ام كه ذكر كرده اند تا زمانيكه دارو را ميخورده اند افزايش اشتها و افزايش وزن مطلوبي داشته اند ( خصوصا در ابتداي دوره مصرف ) اما به محض قطع دارو و يا حتي كاهش دوزاژ ان دچار افت شديد اشتها و در نتيجه كاهش و برگشت وزن شده اند .

همچنين در صحبت با يك پزشك داروساز نيز ايشان بيان ميكردند كه افزايش وزن ايجاد شده از مصرف اين دارو بيشتر به خاطر ايجاد ادم كاذب در بدن است كه پس از چندماه و با قطع دارو ادم برطرف شده و در نتيجه وزن مجددا افت ميكند و در مجموع اين دارو را تاييد نميكردند :?:

همچنين يك نفر ديگر از همكاران داروساز نيز در اين زمينه معتقد بود كه تجويز اين دارو در دوزاژ پايين انهم براي حداكثر 3 ماه ممكن است تا حدي باعث افزايش اشتها و افزايش وزن در فرد بشود اما ايشان بيان ميفرمودند كه پس از اين مدت ديگر اين دارو اثرگذار نخواهد بود و به گفته ايشان نيز كاهش وزن و كاهش اشتهاي مجدد فرد يكي از معضلات اصلي در اين زمينه ميباشد.

در پايان بد نيست كه اين تجربه خود را نيز ذكر كنم كه شخصا ديده ام كه معمولا افرادي كه به دلايل مختلف مايل به دارا بودن يك رژيم صحيح افزايش وزن و وزن گيري تدريجي نيستند و بيشتر ميخواهند تا با استفاده از يك دارو سريعا افزايش اشتها و افزايش وزن پيدا كنند اصرار بر مصرف اين دارو داشته اند كه 2 معضل اصلي در انها مشهود بوده است .

اول اينكه حتي اگر در نظر بگيريم كه اين دارو باعث افزايش اشتهاي فرد ميشود چون معمولا اين افراد به علل گوناگون از يك برنامه غذايي اصولي پيروي نميكند بنابراين از بعد تغذيه اي افزايش وزن فرد صحيح نميباشد يعني فرد افزايش وزن پيدا ميكند اما اين افزايش وزن بيشتر به خاطر افزايش ميزان چربيهاي بدن ميباشد كه در نتيجه تناسب اندام فرد قابل قبول نيست و در برخي از مواقع بعضي از فاكتورهاي ازمايشگاهي مانند T.G و Chol و ... در فرد نيز دستخوش تغيير شده است.

مساله دوم اينكه شايد بتوانم بگويم كه بيش از 70 درصد افرادي را كه از اين تركيب براي افزايش اشتها و افزايش وزن استفاده كرده اند را ديده ام كه پس از چند ماه و با قطع دارو مجددا به وزن اوليه بازگشته اند و از اين بسيار ابراز نارضايتي ميكرده اند .
    fa1989 likes this.

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

از تحقیقی که انجام دادین تشکر میکنم... و جالب بود.
    من با نظر داروساز موافقم و اثر دارو را موقتی میدانم. اما چند نکته قابل ذکر هست

1- چون از عارضه دارو برای این منظور استفاده میشه.. ممکنه عوارض دیگر دارو هم عارض بشه..که معلوم نیست افزایش اشتها را تحت الشعاع قرار میده یا نه ..لذا چون برای این نحوه مصرف دوز استانداردی معرفی نشده..به نظر من بهتره به این نوع تجویز به دیده شک نگاه کنیم. و با احتیاط بیشتری برخورد کنیم

2- مسئله دیگه اینکه در هیچ یک از کتب معتبر( حتی غیر معتبر..) اشاره ای به این نحوه مصرف دارو برای افزایش
    اشتها نشده.. و اصولا روشهائی که برای افزایش اشتها پیشنهاد شده غیر داروئی هست..

3- شخص من حتی به همان افزایش وزن بدن( از طریق افزایش ادم ) هم اعتقاد ندارم.. و معتقدم تا نتیجه یک کار تحقیقاتی
    بدست نیاد نباید برای مردم تجویز کرد..به این تزتیب که باید به یک عده از این دارو داد وبه عده دیگر پلاسبو دارو را داد..
    یعنی دارونما میدیم و نتیجه را به این ترتیب باید ببینیم که در گروهی که داروی واقعی را مصرف کرده اند...آیا دریافت کالری
    بیشتری داشته اند یا خیر.. و آیا اثر دارو ماندگار بوده یا نه.. اگر از همکاران از چنین تحقیقی چه در داخل و چه در خارج اطلاعی دارند.. لطفا ما را هم در جریان بگذارند..
    fa1989 likes this.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت