جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: فشار خون پائین (مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض فشار خون پائین (مقالات و گزارشات)

  فشار خون تان پايين است؟
  فشار خون نيرويي است که توسط جريان خون به ديواره رگ ‌ها وارد شده و يکي از علايم اصلي حيات محسوب مي‌ شود.

  اين فشار توسط عمل پمپ قلب ايجاد مي ‌شود، به اين‌ صورت که وقتي قلب منقبض مي ‌شود فشار خون در رگ ‌ها بالا مي ‌رود كه آن را فشار سيستوليك (ماکزيمم) مي ‌نامند و هنگامي كه قلب منبسط شده و دوباره از خون پُر مي ‌شود، فشار در رگ‌ ها پايين آمده و آن‌ را فشار دياستوليك (مينيمم) مي ‌نامند. گاهي اين نظم به هم خورده و فشار بالا يا پايين مي ‌رود.

  بنابراين هنگامي كه فشار خون را اندازه‌گيري مي ‌كنند، هر دو فشار فوق را در نظر مي ‌گيرند.

  در گفتگوي زير با دکتر منوچهر قاروني، متخصص بيماري‌‌ هاي قلب وعروق و عضو هيات علمي دانشگاه تهران با افت فشار خون بيشتر آشنا مي ‌شويم.

  آقاي دکتر، وقتي مي ‌گوييم فشار خون فردي پايين است، يعني چه؟
  اگر فشارخون طبيعي فردي به عنوان مثال هميشه 12 روي 8 باشد و بعد فشارش را بگيرد و عدد از اين مقدار پايين ‌تر آمده باشد، يعني اين که دچار افت فشار خون شده است.

  به ‌طور معمول بيشتر افرد جامعه، به خصوص خانم‌ ها، فشارخون پايين دارند و اين طبيعي است. معمولا فردي که فشار خون پايين دارد، پُرفشاري خون پيدا نمي ‌کند.

  ممکن است هر انساني در شرايط خاصي و در اثر عواملي فشارش افت پيدا کند که اين عوامل مي ‌توانند طبيعي يا بيمار‌ي ‌زا باشند، به عنوان مثال در تابستان با نخوردن آب يا نمک کافي و انجام فعاليت زياد بدني ممکن است خون غليظ شده و فشار خون پايين بيايد که اين عوامل بيماري‌ زا هستند، اما اگر يک خانم جوان هميشه فشارش پايين باشد، طبيعي است و مشکلي ندارد.

  علايم افت فشار خون چيست؟
  اولين علايم افت فشار خون چه به صورت طبيعي و چه به صورت بيماري‌ زايي عبارت‌اند از: رنگ ‌پريدگي شديد، خشک شدن آب دهان، سياهي رفتن چشم و تپش قلب.

  اگر در چنين شرايطي فرد به سرعت ننشيند يا دراز نکشد، خون به مغز نمي رسد و محکم به زمين مي‌ خورد و ممکن است با سر فرود آمده و عوارض ديگري به وجود بيايد.

  چرا بعضي ‌ها هميشه فشار خون شان، پايين است؟
  اين حالت معمولا ارثي است و بيشتر در خانم‌ ها شايع است و ضعف، بي‌ حالي و کسلي از عوارض آن است. اين افراد بايد در غذاي شان از نمک بيشتري استفاده کنند، اما افرادي هم هستند که به صورت پاتولوژيک (بيماري) دچار افت فشار خون مي ‌شوند. اين عوامل که سبب کاهش فشار خون مي ‌شوند عبارت‌اند از: سکته قلبي، اسهال شديد، فعاليت بدني در هواي گرم، کم‌ خوردن نمک، شوک، استرس زياد و ... . اين عوامل موجب مي ‌شود که رگ ‌ها گشاد شده و فشار خون پايين بيايد.

  گاهي وقت‌ ها افت فشار خون، وضعيتي است، يعني بستگي به وضعيت بدن فرد دارد، مثلا در حالت عادي و نشسته فشار فرد 12 است، اما به محض اين که بلند مي‌ شود فشارش 9 مي‌ شود. اين ها نشان مي ‌دهد سيستمي که بايد فشار را تنظيم کند، ضعيف است، يعني سيستمي که بايد به هنگام ايستادن فرد رگ‌ هاي پا را تنگ کند تا خون را به مغز برساند، خوب عمل نمي ‌کند و خيلي از اوقات به دليل همين فشار وضعيتي است که وقتي فرد صبح از رختخواب بلند مي ‌شود و راه مي رود ، در بين راه چشمانش سياهي رفته و حتي غش مي‌ کند.

  آيا فشار متغير که گاهي بالا و گاهي پايين مي ‌رود، طبيعي است؟
  بله، به طور کلي آدم زنده فشار خون متغير دارد و اين يک امر طبيعي است؛ مثلا ممکن است فشار خون فرد در حالت استرس روي 20 برود، اما يک ليوان آب خنک بخورد و فشارش روي 14بيايد، يا دنبال اتوبوس بدود و فشارش 16 شود.

  بنابراين کاهش يا افزايش فشار خون در اثر عوامل مختلف، طبيعي است.

  فرق بين افت فشارخون با افت قند خون چيست؟
  خيلي‌ ها افت فشارخون را با افت قندخون اشتباه مي ‌گيرند. تشخيص بين اين دو سخت است، زيرا علايم پريدگي رنگ، عرق سرد، سرگيجه، بي ‌حالي و... تقريبا در هر دو يکسان است.

  در اين زمان معمولا به فرد آب قند مي‌ خورانند که البته هم به نفع فشارخون پايين است و هم به نفع افت قندخون، زيرا وقتي به فرد قند مي ‌خورانيد، کانال‌هاي سديم سلولي هم باز شده و سديم(جزء نمک) بيشتري وارد آن‌ مي ‌شود. لذا فشار خون بالا مي رود و اين کار از نظر علمي درست است.

  خيلي وقت ‌ها مي ‌گويند هنگام افت فشار خون، کمي نمک روي زبان بريزيد. آيا موثر است؟
  بله، زيرا نمک از راه زبان جذب مي‌ شود. اين کار در هواي گرم مانند استان‌ هاي جنوبي يا هنگام حج در عربستان توصيه مي‌ شود، اما انجام اين کار براي همه افراد صحيح نيست و فقط افرادي که دچار افت فشار خون هستند، مي‌ توانند اين کار را انجام دهند.

  همچنين توصيه مي‌ کنم خانم‌ها در طي دوران عادت ماهيانه ‌شان، علاوه بر خوردن قرص آهن، از مقدار بيشتري نمک در غذا هم استفاده کنند، به عنوان مثال مي ‌توانند همراه غذا، خيار شور بخورند، زيرا خون‌ ريزي در اين مدت سبب مي‌ شود حجم خون کم شده و فشار خون پايين بيايد.

  يکي از راهکار هاي موثر در بهبود افت فشار خون اين است که فرد به صورت طاقباز خوابيده و پاهايش را کمي بالاتر از سطح زمين قرار دهد.(مانند شکل روبرو)

  در انتها يادآور مي ‌شوم نکته‌اي که خيلي مهم است، اين است که فشارخون درمان کردني نيست، کنترل کردني است.

  مريم منصوري
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 20-Jul-2009 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض فشار خون پايين هم خطر دارد

  اگر چه در بيماران مبتلا به بيماري مزمن كليوي، فشار خون بالا موجب بروز سكته مغزي مي‌شود اما اكنون پزشكان آمريكايي اظهار مي‌كنند كه فشار خون پايين هم چنين كاري انجام‌ ‌مي‌دهد. به گزارش يونايتدپرس، مطالعات جديد مركز پزشكي‌ ‌تافتز نيو اينگلند كه بر روي بيماران مبتلا به بيماري مزمن كليوي انجام شد نشان داد‌ ‌كه خطر بروز سكته مغزي در بيماراني كه فشار خون پايين داشتند، بيش از دو برابر‌ ‌بيماراني بود كه فشار خون آنها عادي بود. اين محققان تاثير بيماري مزمن كليوي و فشار خون را بر‌ ‌احتمال بروز سكته مغزي بررسي كردند. درحاليكه خطر بروز سكته مغزي با هر 10 ميلي‌ليتر بر جيوه كاهش فشار خون‌ ‌سيستوليك در تمام بيماران 18 درصد افزايش مي‌يابد، در نشريه انجمن نفرولوژي آمريكا> منتشر شد و مشخص شد سكته مغزي در بيماران مبتلا به بيماري مزمن كليوي بيشتر از بيماراني‌ ‌بود كه از اين مشكل برخوردار نبودند.

  فشار خون پايين در مبتلايان به نارسايي قلبي خطر مرگ را افزايش مي‌دهد

  محققان مي‌گويند پايين بودن فشار خون در مبتلايان به نارسايي قلبي، خطر مرگ را افزايش مي‌دهد. خبرگزاري رويترز از واشنگتن به نقل از اين محققان گزارش داد، پزشكان بايد فشار خون پايين و يا حتي طبيعي بيماران مبتلا به نارسايي قلبي را هنگام بستري شدن در بيمارستان نشانه پيشرفت بيماري فرض كنند. اين محققان كه مطالعه خود را در مجله "انجمن پزشكي آمريكا" منتشر كردند، پرونده ‪ ۴۸‬هزار و ‪ ۶۱۲‬بيمار مبتلا به نارسايي قلبي را كه در فاصله زماني مارس ‪ ۲۰۰۳‬تا دسامبر ‪ ۲۰۰۴‬در ‪ ۲۵۹‬بيمارستان آمريكا بستري شده بودند بررسي كردند.
  در اين مطالعه ديده شد بيماراني كه فشار خون سيستوليك آنها در زمان بستري شدن در بيمارستان بالاتر بود خطر مرگ در طول مدت اقامت در بيمارستان و پس از ترخيص بسيار كمتر از بيماراني بود كه فشار خون پايين‌تري داشتند. فشار خون سيستوليك عدد "بالايي" در قرائت فشار خون است و نشان‌دهنده فشار خون سرخرگي هنگام انقباض قلب است. دكتر "ميهاي گورگياد" از "دانشگاه نورت وسترن" در شيكاگو كه رياست اين مطالعه را بر عهده داشت گفت، هر چه فشار خون سيستوليك پايين‌تر باشد ميزان مرگ و مير بالاتر است. نارسايي قلبي يك بيماري مزمن است كه طي آن قلب نمي‌تواند تلمبه كردن خون را بطور كامل انجام دهد. اين بيماري اغلب موجب بزرگ شدن قلب مي‌شود و خون درون قلب بماند كه به احتقان (پرخوني) و برخي اوقات سرفه مي‌انجامد.
  اين بيماري در عرض پنج سال نيمي از مبتلايان خود را از پاي درمي‌آورد. فقط در آمريكا ساليانه دستكم ‪ ۵۰۰‬هزار تن به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. هر سال حدود يك ميليون آمريكايي به دليل نارسايي قلبي در بيمارستان بستري مي‌شوند. فشار خون بالا، عفونت‌هاي ويروسي و بيماري دريچه قلب همگي مي‌توانند موجب بروز نارسايي قلبي شوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان فشار خون پایین
  http://www.iransalamat.com/index.php...=show&id=11821
  فشار خون پایین و روش کنترل آن
  http://www.iransalamat.com/index.php...=show&id=11822

  نوشيدن آب در افزايش فشارخون بيماران دچار افت فشارخون مؤثرست

  دانشمندان به تازگي دريافته‌اند كه نوشيدن آب براي افرادي كه به دليل پايين بودن فشارخون در حالت ايستاده دچار ضعف و بي‌حالي مي‌شوند مفيد است.

  به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از شبكه خبري بي.بي.سي، محققان كالج ايمپريال لندن دريافته‌اند كه نوشيدن 2 ليوان آب در روز مي‌تواند موجب افزايش فشارخون شود.

  در اين مطالعات محققان 14 فرد مبتلا به مشكلات تنظيم فشارخون كه در حالت ايستاده دچار افت فشارخون مي‌شدند مورد آزمايش قرار دادند. مجله نورولوژي، نوروسرجري و سايكياتري نتايج اين تحقيق را منتشر كرده است. سيستم اعصاب خودكار مسؤول كنترل فعاليت‌هاي ناآگاهانه بدن است مانند تنظيم فشار خون و ضربان قلب كه به گفته محققان در اين 14 بيمار، 7 تن دچار اختلال عملكرد سيستم خودكار بودند كه اين اختلال مي‌تواند به تنهايي بر سيستم اعصاب خودكار تاثير نامطلوب بگذارد.

  در تمام اين موارد ايستادن باعث افتادن فشارخون اين افراد مي‌شد. پس از اين كه از اين بيماران خواسته شد 480 ميليمتر آب بنوشند پس از 5 دقيقه شاهد افزايش فشار خون بودند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نشانه‌های کاهش فشار خون

  هیپوتانسیون (کم‌فشاری خون) اصطلاحی پزشکی برای کاهش فشار خون است، که در آن اندام‌های حیاتی از جمله قلب و مغز خون کافی دریافت نمی‌کنند.

  علائم کاهش فشار خون این‌ها هستند:

  * تار شدن دید.
  * احساس سرگیجه و اغتشاش ذهنی.
  * غش کردن.
  * سیاهی رفتن چشم‌ها.
  * احساس خواب‌آلودگی.
  * احساس عمومی ضعف.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  کلیه دلائل فشار خون پائین به انگلیسی برای علاقه مندان

  Causes of Hypotension
  http://www.wrongdiagnosis.com/h/hypo...htm#causeslist

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت