جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 10 از 10 مجموع

موضوع: سیتی آنژیو گرافی قلب

 1. #1
  rezaee.f آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  ارسالها
  2

  پیشفرض سیتی آنژیو گرافی قلب

  با سلام

  یکی از اقوام من برای چک آپ قلب برای مسافرت حج به پزشک قلب مراجعه کردن تشخیص دادن که گرفتگی قلب دارن و بهتره آنژیو گرافی بشن.خیلی از اینکار میترسن چون همسرشون هم سابقه بیماری قلبی و عمل بای پس داشته خاطره خوبی از مسائل قلبی ندارن.خیلی تلاش کردیم متقاعدشون کنیم که برای آنژیو اقدام کنن ولی موافقت نمی کنن. به گوشمون خورده که می توان از روش جدید سیتی آنژیو گرافی برای این منظور استفاده کرد و مزایای زیادی داره ولی وقتی با پزشکششون صحبت کردیم گفتن به خوبی روش آنژیو گرافی نیست... به همین دلیل می خواستم نظر شما را بدونم با تشکر از زحمات

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  حق با پزشک قلب شما هست. سیتی آنژیو گرافی روش جدیدی هست که تونسته بعضی از اشکالات و ایرادات روش آنزیو گرافی را حذف کنه... و لی باز هم بقول معروف حرف آخر با آنژیو گرافی هست. تصمیم گیری با پزشک شما هست
  گاهی اینطور صلاح می بینند که از روش سیتی آنژیو گرافی استفاده کنن... گاهی از این روش استفاده می کنن و لی همانطور که گفتم باز هم لازم می دانند که آنژیو گرافی کنند. گاهی از همان اول آنژیو گرافی را لازم می دانند . مثل مورد شما.مسلما پزشک قلب شما خیلی بهتر از من و شما از خوبی ها و بدی هر روش آگاه هستند و مطمئن باشید هر پیشنهادی که به شما می دهند با در نظر گرفتن جمیع جهات است و آنچه که به صلاح بیمار است انجام می دهد و دلیلی برای ترس یا بی اعتمادی به پزشکتان وجود ندارد

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  آنژيوگرافي

  اين نام براي بسياري از بيماران ترسناك و وحشت‌انگيز است اما واقعيت اين است كه اين روش تصويربرداري آنقدر كه فكر مي‌كنيد هم ناخوشايند و خطرناك نيست. شايد بتوان گفت در حال حاضر ميزان مرگ و مير ناشي از آنژيوگرافي از يك درصد هم كمتر باشد اما از طرف ديگر اين روش تصويربرداري اطلاعاتي را به دست مي‌دهد كه شايد هيچ روش ديگري قادر به مهياكردن آنها نباشد. شايد مهم‌ترين ويژگي آنژيوگرافي بررسي دقيق عروق كرونر قلب باشد. در اين روش يك ميله نازك و انعطا‌ف‌پذير معمولا از درون يكي از سرخرگ‌هاي ران پا به بالا فرستاده مي‌شود تا به قلب برسد. سپس نوعي ماده رنگي به درون عروق كرونر قلب تزريق مي‌شود و در همان زمان از قلب تصويربرداري مي‌شود. اگر عروق قلب به‌طور كامل باز باشند، ماده رنگي يا همان ماده حاجب به خوبي در طول رگ امتداد پيدا مي‌كند اما اگر مناطقي از رگ دچار تنگي باشند در اين نواحي ماده حاجب خوب عبور نمي‌كند. با اين حساب در عكس به خوبي محل تنگي و شدت آن مشخص مي‌شود، يعني اطلاعاتي كه به هيچ عنوان توسط اسكن قلب يا اكوكارديوگرافي قابل دسترسي نبود، به دست مي‌آيد. متخصص قلب هم از روي همين اطلاعات، نحوه درمان و نياز به آنژيوپلاستي يا جراحي قلب را تعيين مي‌كند.

  باز هم تاكيد مي‌كنيم كه از اين روش تصويربرداري نترسيد. زمان انجام آنژيوگرافي شما درد و ناراحتي چنداني را تحمل نخواهيد كرد. هرچه استرس شما بيشتر باشد مشكلات هم بيشتر است.

  سي‌تي آنژيوگرافي

  به‌خاطر همين ترس و نگراني‌هايي كه بيماران از انجام آنژيوگرافي داشتند پزشكان تلاش كردند تا اقدامات ديگري را جايگزين كنند كه براي بيماران مقبول‌تر و راحت‌تر باشد. اين پيشرفت‌ها در نهايت به بروز سي‌تي آنژيوگرافي منجر شد. در اين روش مثل يك سي‌تي اسكن عادي، بيمار زير دستگاه مي‌خوابد و از او پس از تزريق نوعي ماده رنگي يا حاجب عكس گرفته مي‌شود. اين تصويربرداري چند ثانيه بيشتر طول نمي‌كشد و اطلاعات بسيار مفيدي درباره وضعيت عروق قلب به دست مي‌دهد. البته اين روش تصويربرداري هم بدون مشكل نيست. به‌طور مثال اگر سرعت ضربان قلب بسيار زياد يا بسيار كم باشد ممكن است در اين تصويربرداري تداخل ايجاد كند. از طرف ديگر هزينه اين تصويربرداري‌ بسيار بالاست. از همه مهم‌تر اين كه گاهي‌اوقات علي‌رغم اين تصويربرداري باز هم براي تصميم‌گيري نهايي به آنژيوگرافي قلب نياز پيدا مي‌شود.

  به نقل از هفته نامه سلامت

  مقاله انگلیسی برای علاقه مندان
  http://my.clevelandclinic.org/heart/...ronarycta.aspx

  آنژیوگرافی(اخبار و گزارشات)
  آنژیوگرافی(اخبار و گزارشات)

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سی‌تی آنژیوگرافی قلب چیست؟


  یک روش غیر تهاجمی جدید است که در دنیا به تدریج جایگزین روش تهاجمی آنژیوگرافی قلب می‌شود. در ایران نیز این دستگاه وارد شده و به جای آنژیوگرافی قلب از سی‌تی آنژیوگرافی قلب استفاده می‌شود. با این روش در عرض مدت 15 دقیقه از رگ‌های شما توسط پرتو‌های ایکس عکسبرداری سه بعدی انجام می‌شود تا مشخص گردد آیا رگهای قلب شما تنگ است یا نه، و چند درصد گرفتگی رگ‌های قلب دارید و در صورت تنگی عروق، محل دقیق و میزان آن مشخص می‌شود که دستگاه مولتی اسلایس سی تی آنژیوگرافی از یک تخت متحرک و یک دوربین عکسبرداری تشکیل شده که می‌تواند در هر ثانیه 194 اسلایس را عکسبرداری نماید و در مدت زمانی معادل 15 ثانیه از رگ‌های شما تصویربرداری می‌نماید.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يک متخصص راديولوژي: , «سي‌تي آنژيوگرافي» روشي كارآمد در تشخيص آنومالي‌هاي مادرزادي عروق کرونر است


  يک متخصص راديولوژي با بيان اين که «سي تي آنژيوگرافي» يک روش تصويربرداري غيرتهاجمي است گفت: در برخي موارد همچون آنومالي‌هاي مادرزادي عروق کرونر، «سي تي آنژيوگرافي» توانسته است تا حدود زيادي حتي جايگزين آنژيوگرافي استاندارد شود.

  دکتر نوشين شيرواندهي، متخصص راديولوژي و فلوشيب سي تي - ام آر آي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، با بيان اين مطلب گفت: اين روش تصويربرداري در بيماراني که جراحي قلب انجام داده‌اند و تمايل زيادي براي ورود مجدد کاتاتر به داخل رگشان وجود ندارد، مي‌تواند بسيار کمک کننده باشد.

  وي ادامه داد: اين روش غيرتهاجمي تصويربرداري براي رد مشکل در بيماراني که داراي فنر و استنت در قلب خود هستند و علايم غيراختصاصي نشان مي‌دهند، بسيار کمک کننده است.

  به گفته اين متخصص راديولوژي، مهم‌ترين و بيشترين استفاده‌اي که آنژيوگرافي سي تي دارد، رد بيماري کرونر مهم در برخي افرادي است که داشتن سي تي آنژيوگرافي طبيعي آنها را از ديگر اقدامات درماني بي نياز مي‌کند و مي‌توانند به راحتي مرخص شوند.

  وي ادامه داد: در بيماري که با درد قفسه سينه به اورژانس مراجعه مي‌کند با انجام يک سي تي آنژيوگرافي مي‌توان سه عامل مهم درد قفسه سينه، يعني آمبولي ريه، داي سکشن آئورت و تنگي عروق کرونر را از يکديگر افتراق داد.

  دکتر شيرواندهي گفت: با پيشرفت‌هاي هر روزه دقت سي تي آنژيوگرافي روز به روز در حال افزايش است و با اطلاع رساني بيشتر مي‌توان روش‌هاي غيرتهاجمي را جايگزين روش‌هاي تهاجمي کنيم.

  اين متخصص راديولوژي گفت: در اين روش تصويربرداري، هيچ کاتاتري به عروق بزرگ بيمار وارد نمي‌شود و تنها با يک تزريق ساده داخل وريدي، تصاوير گرفته مي‌شود که کل کار در حدود 10 دقيقه به طول مي‌انجامد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سي‌تي آنژيوگرافي: فقط تصويري زيباتر

  بر اساس يک مطالعه بين‌المللي جديد، هر چند سي‌تي‌آنژيوگرافي يک آزمون تشخيصي خوب براي انسداد عروق کرونر در افراد چاق مبتلا به درد قفسه سينه است، ولي به آن اندازه خوب نيست که بتواند جايگزين روش مرسوم آنژيوگرافي عروق کرونر شود...

  پس از مقايسه اين دو آزمون در 291 فرد بزرگسال، پژوهشگران نتيجه گرفتند که اگرچه سي‌تي آنژيوگرافي به طور کلي صحيح (accurate) به نظر مي‌رسد (سطح زير منحني ROC 93/0، فاصله اطمينان 95: 96/0 – 90/0)، اين روش جديد به علت ارزش اخباري منفي 83 (89 - 75) و ارزش اخباري مثبت 91 (95 - 86) نااميدکننده به نظر مي‌رسد. آزمون مذکور 13 از کل بيماران را در مقايسه با آنژيوگرافي مرسوم به اشتباه طبقه‌بندي کرده است.

  به اعتقاد دو صاحب‌نظر آمريکايي اگر نمي‌توان به منظور رد يا تاييد يک انسداد مشکوک از نظر باليني به سي‌تي‌آنژيوگرافي اعتماد کرد، پس اين آزمون واقعا چه جايگاهي دارد؟رشد انفجارگونه در به کارگيري اين روش و ساير فناوري‌هاي جديد در حال ورشکسته‌ کردن خدمات بيمه‌اي مديکر (Medicare) و مديکيد (Medicaid) است چراکه خزانه ملي هزينه آزمون‌هاي گران‌قيمت مورد ترديد نظير سي‌تي‌آنژيوگرافي را نيز به بيمارستان‌ها بازپرداخت مي‌کند. در سي‌تي آنژيوگرافي بيماران دوز پرتوتابي بالاتري نسبت به آنژيوگرافي مرسوم دريافت مي‌کنند و هيچ‌گونه شواهدي از اين مطالعه يا ساير مطالعات حاصل نشده است که نشان دهد خطرات اضافي با پيامدهاي بهتر نظير حملات قلبي کمتر جبران مي‌شوند. صاحب‌نظران معتقدند که «بدون چنين شواهدي يک تصوير سي‌تي‌آنژيوگرافي قلبي با وضوح بالا از قلب صرف يک نماي زيباتر است نه چيزي بيشتر!».
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  قلب زیر نگاه سی‌تی و آنژیو  از آنجا که روش‌های آنژیوگرافی در تصویربرداری و تشخیص بیماری‌های رگ‌های خونی مغز و قلب کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند، روز به روز نیز بر تکنولوژی مورد استفاده در آنها افزوده شده و دستگاه‌های جدیدتر با قابلیت‌های حیرت‌آوری به دنیای پزشکی معرفی می‌شود. یکی از این نوآوری‌ها، آنژیوگرافی است که به طور معمول به وسیله اشعه X انجام می‌شود و در گذشته در تشخیص پاتولوژی رگ‌های خونی استفاده می‌شد، اما امروزه رادیولوژیست‌ها و متخصصان قلب با استفاده از آن، جراحی‌های تهاجمی بسیار ظریفی را در سیستم گردش خون به خصوص شریان‌های قلبی انجام می‌دهند.
  در سالیان اخیر، تکنیک‌های کمتر تهاجمی برای تصویربرداری از سیستم گردش خون، توسعه یافته است که می‌توان به اولتراسوند، CT و MR اشاره کرد که تنها نیاز به یک کاتتر هست که به داخل رگ فرستاده شود و ماده حاجب تزریق شود. بر پایه داده‌های به دست آمده از آنژیوگرافی، دقیق‌ترین اطلاعات لازم در اختیار جراح قرار می‌گیرد تا بی‌خطرترین روش درمانی برای بیمار به کار گرفته شود و از اقدامات اضافی جلوگیری شود. از طرفی، پس از اختراع سی‌تی‌اسکن در سال ۱۹۷۰، با پیشرفت علم پزشکی و بر اساس نیازهای موجود، به تدریج قابلیت‌های این دستگاه نیز بالا رفت که تشخیص دقیق و سریع و به دنبال آن درمان مطلوب، از فواید آن است.
  ● سی‌تی‌ آنژیوگرافی چیست؟
  با تلفیقی از دو روش تصویربرداری ذکر شده، سی‌تی‌آنژیوگرافی به دنیای پزشکی معرفی شد که با استفاده از اشعه X، جریان خون در عروق مشاهده می‌شود. به این صورت که با استفاده از اشعه X و تحلیل کامپیوتری دستگاه CT، تصاویری را تولید می‌کند که امواج اشعه X از وسیله‌ای چرخشی از میان ناحیه مورد نظر بدن بیمار با زوایای گوناگون برای ساختن تصاویر Cross-Sectional عبور می‌کند، سپس به صورت تصاویر سه بعدی بازسازی می‌شوند. در مقایسه با کاتتر آنژیوگرافی که باید کاتتر درون رگ قرار بگیرد و ماده حاجب تزریق شود، CTA، کمتر تهاجمی است و بیمار احساس امنیت بیشتری دارد. در این روش، بیماران نیازی به بستری شدن در بیمارستان پیدا نمی‌کنند.
  ● موارد کاربرد
  ۱) بررسی شریان‌های تنفسی در ریه‌ها، برای جلوگیری از آمبولی تنفسی که خطری جدی اما قابل درمان است.
  ۲) مشاهده شریان خون کلیه در بیماران با فشارخون بالا و کسانی که مشکوک به داشتن بیماری‌های کلیه هستند. در این روش، تصاویری که Renal CT angiography می‌‌سازد، نیازمند تحلیل پیچیده‌ای است.
  ۳) مشخص کردن اتساع عروق آئورت و دیگر رگ‌های مهم بدن،
  ۴) تشخیص اتساع یا گرفتگی عروق مغزی تهدید کننده حیات،
  ۵) تشخیص بیماریهای آترواسکلروتیک،
  ۶) تشخیص ترومبوزهای عروق پا،
  ۷)تشخیص تنگی‌های شریان‌های کاروتید و همچنین ارزیابی‌ها پس از قرار دادن Stent (که آیا سر جای اصلی خود قرار گرفته‌اند یا خیر)،
  ۸)جزییات رگ‌های تغذیه کننده تومور.
  رگ‌های خونی به طور طبیعی در تصاویر رادیوگرافی دیده نمی‌شوند و کنتراست زیادی با بافت‌های اطراف‌شان ندارند. به این منظور، از ماده‌ای حاجب استفاده می‌شود که مایعاتی چگالی با عدد اتمی بالا مانند ید هستند و به دلیل همین چگالی بالا، فوتون‌های اشعه X را جذب می‌کنند و کنتراست زیادی پیدا می‌کنند. هم‌چنین از یک ماشین تزریق خودکار برای کنترل زمان و سرعت تزریق استفاده می‌شود که ممکن است در طول ثبت تصاویر نیز ادامه پیدا کند. در طول این روش، وسیله چرخشی اطراف بیمار می‌چرخد و باریکه‌های Fan شکلی از اشعه X ایجاد می‌کنند. در واقع کار اصلی CTA، پس از ثبت تصاویر است، هنگامی که نرم‌افزارهای قوی کامپیوتری، تصاویر را پردازش می‌کنند و تصویر نهایی ساخته می‌شود. کل دوره CTA، ۱۰ تا ۲۵ دقیقه به طول می‌انجامد که ایمنی کاملی دارد و خطری بیمار را تهدید نمی‌کند.
  ● مزایای CTA
  ۱) گرفتگی عروق را به صورت on-time نشان می‌دهد.
  ۲) ساختمان آناتومیک رگ‌های خونی را دقیق‌تر از MRI یا اولتراسوند نشان می‌دهد.
  ۳) ایمن‌تر و کم‌زمان برتر از کاتتر آنژیوگرافی است. همچنین با تزریق ماده حاجب در بازو نسبت به شریان‌های بزرگ پا، ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می‌شود.
  ● قابلیت انجام کار
  با توجه به اینکه در چرخش تیوب مولد اشعه ‌X از هیچ‌گونه تسمه و موتور گرداننده‌ای استفاده نمی‌شود و تحت یک میدان مغناطیسی قرار دارند، سرعت چرخش تیوب همراه با تعداد ردیف‌های زیاد پردازش‌گرها، سرعت تصویربرداری رابالا برده، تا جایی که پس از کم‌ کردن و تثبیت ضربان قلب بیمار، فقط با تزریق داخل وریدی ماده حاجب و با میزان دوز دریافتی بسیار کم، نسبت به دیگر دستگاه‌ها، می‌توان تصاویری با دقت و ظرافت بسیار زیاد با قطری کمتر از ۴ دهم میلی‌متر در هر اسلایس دریافت کرد. این تصاویر، کیفیت بالایی دارند و از طرفی با امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد استفاده، کلیه بازسازی‌های مورد نیاز داخلی و حتی فضایی داخل عروقی، در اسرع وقت فراهم و قابل ارزیابی است.
  ● معایب و محدودیت‌ها
  ۱) خطر داشتن حساسیت نسبت به ماده حاجب،
  ۲) صدمه زدن به عملکرد کلیه‌ها، در بیمارانی که بیماری کلیوی و دیابت سخت دارند. آسیب پوست در محل تزریق ماده حاجب،
  ۳) اگر بیمار در طول CTA حرکت کند یا قلب عملکرد نرمال نداشته باشد، تصاویر CTA می‌تواند تیره و کدر شود. از طرفی، رگ‌های خونی مسدود شده ممکن است سبب ایجاد تصاویری شوند که تفسیر آنها مشکل باشد. CTA در حال حاضر قادر به تولید تصاویر کوچک از شریان‌ها یا رگ‌های ارگان‌هایی که به سرعت حرکت می‌کنند، نیست.


  هفته نامه سپید
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از سي تي اسکن جايگزين روش هاي تهاجمي آنژيوگرافي قلب مي شود

  يک متخصص بيماري هاي قلب و عروق گفت: استفاده از سي تي اسکن جايگزين روش هاي تهاجمي آنژيوگرافي قلب مي شود.
  دکتر محسن قطبي روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين روش براي آنژيوگرافي در کشورهاي توسعه يافته مراحل تحقيقاتي خود را پشت سر گذاشته و بزودي به صورت عملي جايگزين روش هاي تهاجمي آنژيوگرافي عروق کرونر مي شود.
  وي اظهار داشت: استفاده از سي تي اسکن روشي بي خطر براي انجام آنژيوگرافي عروق کرونر قلب است که ضمن کم هزينه بودن، براي فرد ايجاد درد و ناراحتي نيز نمي کند.
  وي افزود: در آنژيوگرافي با استفاده از دستگاه هاي جديد و سي تي اسکن از اسکنرهاي جديد 16 رديفه با سرعت چرخش و
  جريان الکتريکي بالا استفاده مي شود که مي تواند تنگي هاي قابل توجه عروق کرونر قلب را با حساسيت بيش از 90 درصد نشان دهد.
  اين متخصص گفت: به دليل وضوح بالاي تصاوير نسل جديد اسکنرها و همچنين بالا بودن "کنتراست" آنها مي توان به جاي روش هاي تهاجمي آنژيوگرافي عروق کرونر که با وارد کردن "کاتتر" از طريق شريان "سمورال" و هدايت آن به درون شريان هاي کرونر که مي تواند با خطر مرگ حدود يک تا دو درصد همراه باشد، از اين روش استفاده کرد.
  قطبي افزود: در اين روش، ظرفيت هاي کاربردي بالاتري براي غربالگري بيماران بدون علامت که فاکتورهاي خطر عروق کرونر را دارند، وجود دارد.
  وي يادآور شد: آنژيوگرافي قلب زماني انجام مي شود که شک به تنگي عروق کرونر بيمار وجود داشته و بيمار داراي علائمي همچون فشار خون بالا، دردهاي غيرقابل تفسير در قفسه سينه، قند بالا و يا کلسترول بالا باشد.
  وي خاطر نشان کرد: آنژيوگرافي به روش هاي تهاجمي ضمن در برداشتن خطر و سختي عمل، داراي هزينه بالا است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از سي تي اسکن فوق مدرن
  راهكاري مناسب براي تشخيص لخته هاي خوني

  جام جم آنلاين: يافته هاي محقق ايراني دانشگاه جان هاپکينز و همکارانش نشان مي دهد استفاده از نسل فوق مدرن فناوري سي تي اسکن ، راهکاري مناسب و اميدبخش براي کمک به تشخيص و درمان سريع و ارزان قيمت تر لخته هاي خوني است.
  به گزارش مهر، در تحول علمي که محققان معتقدند به احتمال فراوان نگرانيهاي موجود درخصوص هزينه هاي سرسام آور تصويربرداري توموگرافي براي تشخيص لخته هاي عروقي را کاهش مي دهد، تيمي از دانشمندان بين المللي به سرپرستي دانشگاه جان هاپکينز از تحقيقات جديدي خبر داده اند که بر مبناي آن تصويربرداري جديدتر و در عين حال قدرتمندتر 64-ct مي تواند به آساني و با ضريب دقت بالا افراد مبتلا به بيماريهاي رگهاي خوني را شناسايي کند.

  به گفته محققان اين تکنيک نوين از ضريب دقتي معادل تکنيک تهاجمي آنژيوگرافي عروقي برخوردار است. محققان نه مرکز پزشکي در کشورهاي مختلف جهان که اين پروژه جهاني را هدايت کرده اند معتقدند، استفاده از فناوري تصويربرداري 64-ct معادل 93 درصد تصويربرداري تهاجمي پرهزينه فعلي دقت دارد.

  دکتر آرمين عرب زاده محقق ايراني دانشگاه جان هاپکينز که از جمله محققان پيشرو در اين بررسي است اميدوار است که با توسعه اين فناوري نوين، راهکار جديد و در عين حال ارزان قيمت تري براي شناسايي سريع بيماران مبتلا به لخته هاي خوني ارائه شود.

  ارائه اين اميدواري جديد در حالي صورت گرفته است که هم اکنون سالانه بيش از 250 هزار آمريکايي به دليل ايجاد لخته هاي خوني تحت اعمال جراحي مختلف قرار مي گيرند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فوق تخصص قلب و عروق:
  سي‌تي آنژيوگرافي بهترين روش تشخيصي بيماري‌هاي قلبي مادرزادي است

  سي‌تي آنژيوگرافي بهترين و اولين روش تشخيصي در بيماري‌هاي مادرزادي قلبي و بيماري‌هاي عروق خارج قلبي است.

  دكتر مصطفي داستاني عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد و فوق تخصص قلب وعروق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، ضمن بيان مطلب فوق افزود: همچنين، اين روش تنگي عروق كرونر قلب را به جز درصد تنگي آن به طور واضح مشخص مي‌كند.

  وي گفت: روش سي‌تي آنژيوگرافي به دليل اين كه ضربان قلب بيماران را هماهنگ مي‌كند و با استفاده از نرم افزارهاي متعدد، تصاوير سه بعدي از قلب، حفره‌هاي قلب و عروق مي‌گيرد، بهترين روش تشخيصي در بيماران قلبي است.

  وي تصريح كرد: اين روش مي‌تواند به طور صد درصد اختلالات مادرزادي قلب را تشخيص داده و از مشكلات و عوارض اين بيماري‌ها در آينده بكاهد.

  وي درباره نشانه‌هاي بيماري مادرزادي قلبي افزود: تپش قلب، ضعف و بي‌حالي، تنگي نفس هنگام فعاليت، تغيير رنگ و كبودي ناخن‌ها و ساير نقاط بدن و اختلال در رشد كودكان از نشانه‌هاي اين بيماري محسوب مي‌شود.

  وي گفت: اين بيماري در صورت درمان نشدن ممكن است باعث مرگ بيماران شود و يا كيفيت زندگي آنها را نسبت به افراد طبيعي به مخاطره بياندازد.

  اين فوق تخصص قلب و عروق در پاسخ به اين سوال كه آيا اين روش جايگزين مناسبي براي روش آنژيوگرافي خواهد بود، گفت: روش سي‌تي آنژيوگرافي از نظر كيفي در سطح مطلوبتري قرار دارد ولي از نظر كمي به دليل عدم تشخيص درصد تنگي عروق مناسب نيست.

  وي افزود: در گذشته سي‌تي اسكن براي تصويربرداري از بيماريهاي قلبي مورد استفاده قرار مي‌گرفت ولي به دليل اين كه تنفس و حركت بيماران تصاوير را مخدوش و فاقد كيفيت مي‌كرد روش مناسبي براي تشخيص بيماري‌هاي قلبي نبود. اين درحاليست كه امروزه با ايجاد روش‌هاي جديد اين مسائل تا حدودي برطرف شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت