پرولاپس میترال

در این حالت دریچه میترال شل بوده یا افتاده و یا لق است. این حالت یك حالت طبیعی است و تنها در یك تا دو درصد زنان و مردان وجود دارد. اینگونه افراد می توانند با یك اكو eco خوب نوع پیشرفته و یا حالت عادی آن را تشخیص دهند. تنها به اینگونه افراد كه دریچه میترال آنها در حالت پرولپس طبیعی اجازه گرفتن روزه داده می شود و در حالت پیشرفته آن روزه توصیه نمی شود

بیمارانی كه دچار ناراحتی دریچه های قلب هستند
اینگونه بیماران در دریچه های میترال، دریچه آئورت و یا دریچه سه لتی قلب دچار مشكل هستند. در اینجا باید به بیمارانی اشاره كرد كه دچار بیماری «روماتیسم عضله قلب» شده اند در این حالت ممكن است دریچه ها صدمه دیده، دریچه ای كلفت شده، تنگ شده، گشادشده، گشاد و تنگ هر دو و یا بر روی دریچه ها كلسیم نشسته باشد، در اینجاست كه دریچه ها درموقع بازو بسته شدن، كارآیی خود را از دست می دهند. شایعترین اینگونه بیماریهای دریچه ای در آسیا و آسیای میانه از جمله ایران، تغییر شكل دریچه ها به علت «روماتیسم» است.
در بیمارانی كه دریچه های آنها تنگ شده است، دریچه میترال صدمه دیده و خون از دهلیز چپ بالا نمی رود و فشار عروق ریه بالا می رود. نارسایی در دریچه آئورت نیز موجب صدمه به قلب می شود به اینگونه بیماران نیز توصیه می شود تحت نظر پزشك درمان خود را ادامه داده و از گرفتن روزه جداً خودداری كنند.

بیماریهای قلبی مادرزادی
اینگونه بیماران به صورت مادرزادی در ارتباط بین دو بطن خون و یا دو دهلیز سوراخ وجود داشته باشد و یا ممكن است دریچه شریان ریوی مادرزادی تنگ و یا گشاد باشد. به اینگونه بیماران كه به صورت مادرزادی قلبی معیوب دارند نیز توصیه نمی شود روزه بگیرند. باید اضافه كرد كه دانش پزشكی ثابت كرده است كه موادمخدر، مشروبات الكلی، قدرت عضله را كاهش می دهد و موجب بروز نارسایی هایی در قلب می شود.

اگر به مشکلات دريچه‌اي قلب دچاريد منع روزه‌داري نداريد ولي با پزشک‌تان مشاوره کنيد چون هر بيماري شرايط منحصر به فردي دارد.

کساني که بيماري دريچه‌اي کنترل شده يا بيماري تنگی خفيف عروق دارند، مشکلي در روزه‌داري ندارند

آيا بيماران قلبي مادرزادي نيز كه به نحوي دچار عارضه در دريچه هاي قلبي هستند نيز نمي توانند روزه بگيرند ؟
اينگونه بيماران نيز كه به دليل وجود سوراخ در بين دو بطن و يا دهليز قلب خود و يا تنگي و يا گشادي دزيچه شريان ريوي دچار قلبي معيوب هستند اجازه روزه گرفتن ندارند .

بيماران آرتيسمي (نامنظمي) قلب مي توانند روزه بگيرند يا خير ؟
اينگونه بيماران به دليل تنگي در ديچه ميترال و نامنظم شدن تدريجي قلب احتمال لخته شدن خون و در نتيجه سكته مغزي در آنها بسيار زياد است . اينگونه بيماران حتماً بايد تحت نظر پزشك بوده و رژيم غذايي خود را كاملاً حفظ كنند ، قرصهاي خود را به طور مرتب مصرف كرده ، كارهاي سنگين انجام ندهند و اكيداً روزه نگيرند .