در جستجوی جدیدترین داروهای ضددیابت
با رایج‌ترین قرص‌های ضددیابت که برای کنترل قند خون در دیابت نوع ۲ مصرف می‌شوند، آشنا شوید


یکی از شایع‌ترین پرسش‌های دیابتی‌ها، پرسش درباره انواع داروهای ضددیابت است. بیشتر دیابتی‌ها دوست دارند بدانند کدام دارو جدیدتر است و کدام دارو کم‌عارضه‌تر. این هفته، به همین بهانه، نگاهی انداخته‌ایم به مجموعه‌ای از داروهای ضددیابت. با ما همراه شوید...
منظور از قرص‌های جدید ضددیابت، داروهای نسل جدیدند که در حال حاضر در بازار (در ایران و خارج از ایران) وجود دارند. در این مطلب، از ذکر نام تجاری (برند) دارو خودداری و به ذکر نام ژنریک داروها اکتفا می‌کنم. البته بدیهی است که انتخاب نوع دارو به عهده پزشک معالج شماست و این اطلاعات صرفا جهت بالا بردن سطح آگاهی عمومی شما در این زمینه است.
قرص‌های ضددیابت صرفا به منظور کنترل قند خون در دیابت نوع ۲ مصرف می‌شوند. درمان دیابت نوع ۲ در درجه اول، اصلاح شیوه زندگی است؛ چون دیابت نوع ۲، اساسا یک بیماری وابسته به شیوه زندگی است.
اگر اصلاح شیوه زندگی، مقدور یا موثر نباشد؛ آن‌گاه باید از داروهای خوراکی ضددیابت استفاده نمود و اگر این داروها هم نتوانند قند خون را کنترل کنند و یا دیابت نوع ۲، با عوارض همراه شود آن‌گاه ناچاریم به جای قرص از انسولین استفاده کنیم. بیمارانی موفق هستند که از همان ابتدا با اصلاح شیوه زندگی خود از حداقل دارو استفاده کنند و خود را وابسته به داروها نکنند. کنترل وزن، الگوی تغذیه صحیح، تحرک جسمانی، ورزش، ترک سیگار، کنترل فشار خون و ترک عادات و رفتارهای پرخطر، می‌تواند ما را از داروهای ضد دیابت نوع ۲، بی‌نیاز کند.
قرص‌های ضددیابت، بدون استثنا دارای عوارض جانبی هستند. داروهای ضددیابت پرمصرف به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:
▪ سولفونیل اوره‌ها
این گروه، قدیمی‌ترین داروهای ضددیابت محسوب می‌شوند. تولازاماید، اولین دارویی است که برای دیابت نوع ۲ به جامعه پزشکی عرضه شد (سال ۱۹۵۰). تولبوتاماید، کلرپروپاماید و استوهگزاماید به تدریج وارد بازار شدند. کلروپروپاماید در سه تا چهار دهه پیش، روی قلم پزشکان و جزو پرمصرف‌ترین داروهای ضددیابت بود. من خود، خاطرات زیادی از عوارض این دارو دارم (مثل افت قند خون که ساعات‌ها یا روزها طول می‌کشید و حتی به بستری شدن بیمار، منجر می‌شد.) داروهای سولفونیل اوره نسل جدید شامل گلی‌پی‌زاید، گلی می‌پی‌راید، گلی بوراید، گلی‌بن‌کلاماید و... هستند که با اسامی تجارتی (براند) مختلفی در بازار ایران موجودند؛ یا ساخت داخل و یا به صورت وارداتی. پرمصرف‌ترین این گروه از داروها، همان گلی‌بن‌کلاماید است.
مکانیسم اثر این داروها از طریق تحریک سلول‌های بتا و ترشح انسولین است. دارو باید قبل از غذا مصرف شود. دو عارضه مهم دارو، یکی افت قند خون (هیپوگلیسمی) است که در چند شماره قبل، مفصلا توضیح داده شد و دیگری اضافه وزن است. بعد از چند سال، دارو بی‌اثر خواهد شد و سلول‌های بتا دیگر به دارو جواب نمی‌دهند. برای چاق‌ها، داروی مناسبی نیست. به صورت قرص‌های پنج میلی‌گرم در ایران ساخته شده است. سولفونیل اوره‌های نسل اول امروزه مصرف نمی‌شوند مگر در موارد خاص و با عادت بیمار به آنها.
▪ بی‌گوانیدها
پرمصرف‌ترین داروی این گروه، همان متفورمین است. این دارو، اولین داروی انتخابی در دیابت نوع ۲، به ویژه در چاق‌هاست. به خاطر دارم که این دارو در چند دهه قبل وارد بازار شد ولی بعد از مدتی توسط fda جمع‌آوری شد و در سال‌های اخیر مجددا مورد تایید قرار گرفت. متفورمین، افت قند خون (هیپوگلیسمی) نمی‌دهد و چاق نمی‌کند و حتی برعکس، لاغر هم می‌کند. مصرف متفورمین ممکن است چربی بد (ldl) و تری گلیسرید را هم پایین بیاورد. تهوع، اسهال، سوءهاضمه از عوارض نسبتا متداول و اسیدوز لاکتیک از عوارض نادر ولی مهلک این دارو محسوب می‌شود. علت جمع‌آوری متفورمین و فن‌فورمین در چند دهه قبل، همین عارضه اسیدوز لاکتیک بود. این عارضه امروزه خیلی به ندرت ممکن است دیده شود. مصرف دارو بعد از مصرف غذاست. انواع آهسته و معمولی آن، به اسامی تجارتی مختلف و با قدرت مختلف وجود دارد. در ایران هم به صورت قرص‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌گرمی و با نام‌های تجاری گوناگون، ساخت کارخانجات داخلی و وارداتی هم اکنون موجود است. متفورمین فعلا داروی خط اول درمان در دیابت نوع ۲ محسوب می‌شود.
مکانیسم اثر دارو، از طریق کاهش تولید گلوگز در کبد، کاهش مقاومت به انسولین و افزایش سوخت گلوکز در بافت‌های محیطی است. یکی از نکات جالب در ارتباط با متفورمین، کاربرد آن در سایر بیماری‌هاست؛ مانند تخمدان پلی‌کیستیک، القای تخمک‌گذاری، چاقی و حتی بعضی سرطان‌ها که هیچ‌کدام به طور قطع و یقین به اثبات نرسیده و تنها در دیابت نوع ۲، این دارو همچنان یکه‌تاز است.
▪ مهارکنندگان آنزیم گوارشی
آلفاگلوکوزیداز، آنزیم مخصوصی است که موجب جذب گلوکز از روده می‌شود. داروهای مهارکننده این آنزیم می‌توانند قند خون را کاهش دهند و از جذب گلوکز، جلوگیری کنند. معروف‌ترین و قدیمی‌ترین آنها آکاربوز است که با نام‌های تجارتی مختلف در ایران موجود است. دارو باید با اولین لقمه غذا مصرف شود تا بتواند جذب گلوکز در روده‌ها را کُند نماید. غالبا همراه با سایر داروها تجویز می‌شود. دو عارضه شایعه این داروها،اسهال و سوءهاضمه (نفخ) می‌باشد. میگ لیتول، ترکیب جدیدتری از این گروه است. از ۲۵ میلی‌گرم شروع و تدریجا هر چهار تا شش هفته، ۲۵ میلی‌گرم در روز اضافه می‌شود.
▪ تیازولیدیندایون‌ها (tzd)
این داروها حساسیت عضلات و بافت چربی را نسبت به اثر انسولین بالا می‌برند. همچنین ممکن است چربی خوب (hdl) را اندکی افزایش دهند ولی به همان نسبت ممکن است چربی بد (ldl) را نیز بالا ببرند. اضافه وزن و ادم یا خیز (تجمع آب زیر پوست) از عوارض شناخته شده این داروهاست. نارسایی قلب و حتی حمله قلبی با این داروها گزارش شده و به همین علت، در سال ۲۰۰۷، اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا، رسما هشدار داد که روزی گلیتازون ممکن است موجب حمله قلبی و حتی مرگ شود. ضایعات کبدی شدید نیز گزارش شده است. دو ترکیب دارویی با نام ژنریک روزی گلیتازون و پیوگلیتازون در این گروه معروف‌ترند. در ایران دو نام تجارتی از این داروها به صورت قرص‌های ۱۵، ۳۰ و ۴۵ میلی‌گرمی موجود است. اثر عمده این داروها، کاهش مقاومت به انسولین، افزایش جذب گلوکز در بافت‌ها و کاهش جزیی در تولید گلوکز توسط کبد است.
▪ مگلی تینایدها
این دسته دارویی موجب تحریک لوزالمعده و ترشح بیشتر انسولین می‌شوند ولی زمانی موثرند که قبل از غذا خورده شوند. اگر قرار نیست یک وعده غذا صرف شود، دارو نیز نباید مصرف شود.رپاگلی ناید و ناتگلی‌ناید دو فرآورده ژنریک از این گروه‌اند که با دو نام تجارتی معروف به صورت وارداتی در بازار ایران موجودند، با نام ژنریک رپاگلی‌ناید. اگر همراه با سولفونیل اوره مصرف شوند، خطر افت قند خون مضاعف خواهد شد زیرا هر دو دارو، ترشح انسولین را تحریک و اثر یکدیگر را تقویت می‌کنند. مصرف الکل همراه با این قبیل داروها، خطر افت قند را خیلی بالا می‌برد. این قرص‌ها با قدرت ۵/۰، ۱ و ۲ میلی‌گرمی تهیه شده است.
▪ مهارکنندگان آنزیم dpp-۴
آنزیمی به نام دی پپتیدیل پپتیداز – ۴ یا dpp-۴ در بافت‌ها وجود دارد که قادر است glp-۱ را تخریب و بلااثر کند.
Glp-۱ یا پپتید شبه گلوکاگن شماره ۱ ماده‌ای است پروتئینی که برخلاف گلوکاگن، قادر است قند خون را کاهش دهد.آنزیم یاد شده مزاحم و مانعglp-۱ می‌باشد و لذا به محض ظاهر شدن glp-۱ در جریان خون، توسط آنزیم dpp-۴، تخریب و ناپدید می‌شود. داروهای مهارکننده این آنزیم با آن مقابله کرده و glp-۱ را همچنان فعال نگه می‌دارند و از این طریق قند خون کنترل می‌شود. این دارو بسیار جدید است و یک نام ژنریک و معروف آن، سیتاگلی‌پتین (فسفات) است که در بازار اروپا و آمریکا هم اکنون با یک براند تجارتی معروف موجود است. این دارو همراه با سایر داروهای خوراکی و یا به تنهایی تجویز می‌شود. مختص دیابت نوع ۲ است. قرص‌های این دارو در کشور انگلیس مثلثی شکل و صورتی رنگ است تا با سایر قرص‌ها اشتباه نشود. سیتاگلی پتین‌ها، در واقع تقویت‌کننده این کرتین‌ها هستند. این کرتین‌ها به هر ماده‌ای در بدن گفته می‌شود که بتواند ترشح انسولین را تحریک و اثر آن را تقویت کند مانند glp-۱ که یک این کرتین است. اثر دارو فقط زمانی است که قند بالا می‌رود و لذا هیپوگلیسمی نمی‌دهد. هر ساعت از روز بدون توجه به زمان مصرف غذا، تجویز می‌شود و سه بار در روز. دوز دقیق دارو را باید از پزشک معالج خود بپرسید زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد. قرص‌های یکصد میلی‌گرمی دارد. گران است و مصرف آن تا ۲۵۰ دلار در ماه هزینه دارد (در مقایسه با متفورمین که بین ۴ تا ۷۸ دلار است).
عفونت دستگاه تنفس فوقانی، گلو درد و اسهال از عوارض شناخته شده این دارو است. سایر آثار جانبی آن در آینده برملا خواهد شد. هر داروی جدیدی، هرچه قدر لوکس و معروف هم باشد، دال بر خوب بودن آن نیست. به شگردهای شرکت‌های دارویی بین‌المللی توجه داشته باشید. داروی دیگر از این گروه ویلدارگلی پتین است. تقریبا تمام داروهای خوراکی ضددیابت ممکن است عوارض کبدی بدهند لذا آزمون‌های کبدی باید حتما پایش شود.
دو داروی بسیار جدید و تزریقی که اخیرا توسط fda تایید شده‌اند:
▪ پرام لینتاید با یک نام تجارتی معروف اکنون در بازار موجود است. پرام لینتاید، چیزی نیست جز همان هورمون آمیلین. آمیلین به همراه انسولین و گلوکاگن از سلول‌های بتا ترشح می‌شود و همراه با تزریق انسولین موثر است و تزریق آن، a۱c را پایین می‌آورد. در تیپ ۱ و ۲ همراه با انسولین تزریق می‌شود لیکن با ویال انسولین نباید مخلوط شود. تهوع از عوارض این دارو است. این دارو جدید است و هنوز تجربه کافی در مورد آن وجود ندارد. حداکثر دوز آن ۱۲۰ میکروگرم قبل از صبحانه است.
▪ مقلدهای این‌کرتین: در سواحل جنوبی آمریکای شمالی، نوعی سوسمار عظیم الجثه زندگی می‌کند که نیش آن خطرناک و سمی است. بزاق این جانور، حاوی ماده‌ای است که قند خون را کاهش می‌دهد. این ماده، اثرات این کرتین را تقلید می‌کند. این کرتین‌ها، همان هورمون‌های تنظیم‌کننده قند خون هستند مانند انسولین، گلوکاگن و glp-۱ و... ماده‌ای که از بزاق این سوسمار غول پیکر استخراج گردیده است exenatide نامگذاری شده است.
اگزناتاید، اولین دارویی است که از این گروه شناسایی و با همین نام ژنریک عرضه شده و توسط fda در سال ۲۰۰۷ مورد تایید قرار گرفته است. این دارو مختص دیابت نوع ۲ است ودر بیمارانی مصرف می‌شود که با رژیم غذایی و داروهای خوراکی ضد دیابت، از کنترل قند خون‌شان عاجزند. دو بار در روز، قبل از صبحانه و شام به صورت تزریقی تجویز می‌شود؛ مثل انسولین.
اگزناتاید، ترشح انسولین را تحریک و ترشح گلوکاگن را مهار می‌کند و به این ترتیب قند خون را کاهش می‌دهد. همچنین زمان تخلیه معده را کند و احساس گرسنگی را کم و احساس سیری را زیاد می‌کند. دارو را می‌توانید به متفورمین یا سولفونیل اوره اضافه کنید ولی معمولا همراه با انسولین مصرف نمی‌شود. تاثیر دارو در کنترل قند و کاهش هموگلوبین a۱c چشم‌گیر است. تهوع و اسهال خفیف، تنها عوارض داروست. همراه با سولفونیل اوره ممکن است افت قند خون بدهد ولی همراه با متفورمین هیپوگلیسمی نمی‌دهد. اگزناتاید چاق نمی‌کند و در نارسایی کلیه، ممنوع است. پانکراتیت‌ حاد و مهلک با مصرف این دارو گزارش شده است.
... و این داستان ادامه دارد
باید خاطرنشان ساخت که هر روز داروی جدیدی توسط شرکت‌های دارویی تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود (هر دم از این باغ بری می‌رسد/ تازه‌تر از تازه‌تری می‌رسد) هر دارویی که جدیدتر، لوکس‌تر، شیک‌تر و گران‌تر باشد، لزوما بهتر نیست.
شرکت‌های بزرگ داروسازی می‌دانند با صرف هزینه‌های سرسام‌آور، چگونه از یک فرآورده معمولی و جدید یک معجزه‌گر بسازند. هر داروی جدید وقتی به جامعه پزشکی معرفی می‌شود، در ابتدا با ابراز احساسات و اقبال پزشکان مواجه شده و تا چند سال دوران ماه عسل خود را می‌گذراند. لیکن بعد از چند سال یا چند دهه، عوارض آن آشکار می‌شود. بیش از یک قرن است که آسپرین را می‌شناسیم و به مزایای آن پی برده‌ایم و با خواص متعدد آن از یک مسکن و ضدالتهاب و ضدتب معمولی گرفته تا خاصیت ضد‌سرطانی آن آشنا هستیم ولی عارضه معروف آن را که خون‌ریزی است، در سال‌های اخیر شناخته‌ایم و سال‌های متمادی از این عارضه خطرناک غافل بوده‌ایم و چه بسا صدها انسان جان خود را به علت همین عارضه از دست داده باشند.
داروها به منزله انسان‌ها هستند. برای شناخت آنها، سال‌های متمادی وقت و فرصت و تجربه و آزمون و خطا لازم است. دارویی خوب است که ساده، شناخته شده، ارزان و در دسترس باشد و پزشک و بیمار با آن دارو اخت و مانوس شده باشند.
به هر تقدیر نباید فراموش کنیم که پزشکی، یک علم خشک و منجمد نیست. پزشکی یک فن است، یک هنر است و پزشک، یک هنرمند. به علاوه، علم پزشکی، علمی است دایما در حال تغییر و تحول و حرکت رو به جلو.



دکتر منوچهر جزایری
فوق‌تخصص بیماری‌های غدد
روزنامه سلامت