جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
Like Tree2Likes
 • 1 Post By دکتر نادر
 • 1 Post By دکتر نادر

موضوع: آشنایی با رایج‌ترین قرص‌های خوراکی که برای دیابتی‌ها تجویز می‌شود

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آشنایی با رایج‌ترین قرص‌های خوراکی که برای دیابتی‌ها تجویز می‌شود

  افزایش آموزش‌های مرتبط با سلامت و اطلاع‌رسانی تقریبا مناسبی که درباره دیابت صورت می‌گیرد باعث تشخیص زودرس این بیماران می‌شود و به همین دلیل این بیماران نیازمند دانستن مطالب بیشتری درباره داروهایشان هستند. شاید پزشکان کمتر فرصت کنند درباره داروهای این بیماران اطلاعات مناسبی به آنها عرضه کنند. دیابت یا بیماری قند به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین پدید می‌آید...

  انسولین ماده‌ای است که در بدن توسط لوزالمعده تولید می‌گردد و باعث می‌شود قند یا به عبارتی مهم‌ترین منبع انرژی بدن مورد استفاده قرار گیرد. دیابت به دو شکل عمده بروز می‌کند:

  ● چه زمانی باید قرص تجویز شود؟

  رعایت رژیم غذایی و کاهش وزن و همچنین انجام فعالیت بدنی اساسی‌ترین اصول درمان در بیماران دیابتی نوع ۲ هستند و در صورتی که قند خون پس از چند هفته کنترل نشود، نیاز به درمان با قرص‌های خوراکی پدید می‌آید. به خاطر داشته باشید که مصرف قرص به هیچ عنوان جای رژیم غذایی را نمی‌گیرد و شما با وجود مصرف قند همچنان به یک رژیم غذایی خوب و فعالیت بدنی منظم نیاز دارید.

  ● آشنایی با قرص‌های خوراکی پایین‌آورنده قند خون

  قرص‌هایی که به‌طور معمول برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از:

  ۱) گلی‌بن‌کلامید یا گلیبوراید که نام دیگر آن دائونیل است. در همین گروه دارویی، از کلروپروپامید نیز گاهی استفاده می‌شود.

  ۲) مت‌فورمین. البته به تازگی قرص‌های متعدد دیگری نیز برای درمان دیابت نوع ۲ به بازار عرضه شده‌اند که هنوز استفاده از آنها خیلی رایج نشده است. در هر حال شما باید نام قرص‌های مصرفی خود را بدانید و اگر به خاطر سپردن آنها برایتان مشکل است نام قرص و تعداد دفعات مصرفی را روی یک کارت یادداشت کنید و همراه خود داشته باشید.

  ● قرص‌های خوراکی چگونه قند خون را پایین می‌آورند؟

  توجه داشته باشید که قرص‌های خوراکی همان انسولین نیستند و محتوی انسولین نیز نمی‌باشند. این قرص‌ها در افراد دیابتی که بدنشان هنوز انسولین می‌سازد، مصرف می‌شوند و از راه‌های زیر سبب کاهش غلظت قند خون می‌گردند:

  ۱) کمک به بدن برای آزاد شدن بیشتر انسولین در خون،

  ۲) تسهیل ورود قند به داخل سلول و

  ۳) کاهش میزان تولید قند در کبد.

  ● آیا مصرف قرص‌های خوراکی برای کنترل قند خون کافی است؟

  قرص‌های خوراکی فقط در دیابتی‌های نوع ۲ که قند خونشان با رژیم غذایی و فعالیت بدنی کنترل نشده است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین نتیجه درمانی از مصرف قرص‌های خوراکی پایین آورنده قند خون تنها هنگام انجام هم‌زمان فعالیت بدنی منظم، رعایت برنامه غذایی صحیح و در صورت لزوم کاهش وزن به دست می‌آید. مصرف قرص‌های خوراکی به معنای ترک انجام فعالیت بدنی منظم و عدم رعایت برنامه غذایی صحیح نیست چراکه در این صورت، استفاده از این قرص‌ها به تنهایی کمک‌کننده نخواهد بود. با مصرف منظم قرص‌های تجویز شده توسط پزشک و رعایت رژیم غذایی صحیح و ورزش منظم، غلظت قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارید و از پیدایش عوارض افزایش قند خون جلوگیری کنید.

  ● آیا قرص‌های خوراکی عوارض جانبی هم دارند؟

  قرص‌های خوراکی عوارض جانبی اندکی دارند اما مانند همه داروها باید با دقت مصرف شوند. پزشک مناسب‌ترین قرص خوراکی را با توجه به شرایط جسمی شما تجویز می‌کند اما گاهی اوقات ممکن است با مصرف این قرص‌ها مشکلات زیر پدید آید: برخی افراد ممکن است با مصرف قرص گلی‌بن کلامید دچار بثورات پوستی شوند که البته با قطع مصرف قرص، این عارضه از بین خواهد رفت. قرص‌های خوراکی ممکن است با داروهای دیگر تداخل اثر داشته باشند. به طور مثال هنگامی که این قرص‌ها را مصرف می‌کنید، از مصرف آسپرین بپرهیزید و برای تسکین درد از استامینوفن استفاده نمایید. البته در افرادی که به دلیل مشکلات قلبی آسپرین مصرف می‌کنند، میزان آسپرین مصرفی روزانه برای آنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد. گلی‌بن‌کلامید می‌تواند در برخی افراد باعث کاهش شدید غلظت قند خون شود بنابراین با مصرف این دارو باید برنامه غذایی را به درستی رعایت نمایید. با شروع مصرف قرص مت‌فورمین ممکن است مشکلات گوارشی مانند تهوع و اسهال رخ دهد که معمولا ظرف چند روز از بین می‌روند، برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع، بهتر است این قرص همراه با غذا یا پس از غذا استفاده شود. افراد دیابتی که قرص مت‌فورمین مصرف می‌کنند، باید به‌طور سالانه از نظر وضعیت کبد و کلیه‌ها بررسی شوند.

  ● قرص‌های خوراکی را در چه زمانی از روز باید مصرف کرد؟

  به دلیل تفاوت اثر قرص گلی‌بن کلامید و مت‌فورمین، بهتر است گلی‌بن کلامید نیم ساعت پیش از مصرف غذا و قرص مت‌فورمین برای کاهش عوارض گوارشی مثل تهوع، همراه با غذا یا بلافاصله پس از آن خورده شود.

  ● تا کی باید قرص‌ خورد؟

  این قرص‌ها باعث بهبود قطعی دیابت نمی‌شوند بلکه با روش‌های مختلف به کنترل غلظت قند خون کمک می‌کنند. اگر با یک نوع قرص کنترل مطلوب قند خون حاصل نشد، ممکن است پزشک استفاده هم‌زمان از دو نوع قرص را تجویز نماید. اگر فرد دیابتی به علت یک عفونت شدید یا مشکل قلبی یا عمل جراحی، در بیمارستان بررسی شود، ممکن است در طول دوران بستری به تزریق انسولین نیاز پیدا کند. در این صورت پزشک معالج میزان انسولین لازم (که جایگزین قرص‌ها می‌شود) را برای وی تجویز خواهد کرد. اگر دیابت شما با مصرف قرص کنترل نشود، ممکن است پزشک به منظور ایجاد کنترل مطلوب، تزریق انسولین را برای شما شروع کند.

  ● اگر بیمار شدم و اشتهای غذا خوردن نداشتم، باز باید قرص بخورم؟

  در صورتی که می‌توانید غذا بخورید حتما مصرف قرص را ادامه دهید. سعی کنید در دوران بیماری غذای معمولی مصرف نمایید و مایعات (بدون شیرینی) زیاد بخورید. اگر به علت تهوع، استفراغ و... قادر به خوردن غذا نیستید، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نمی‌توانید غذای معمولی بخورید، سعی کنید به جای آن سوپ، شیر یا آب‌میوه مصرف نمایید. کلا در دوران بیماری باید با پزشک خود مشورت کنید.

  ● کاهش وزن چه کمکی به کنترل قند خون می‌کند؟

  چاقی یک عامل تقریبا مشترک بین افراد دیابتی نوع ۲ است. چاقی باعث مقاومت سلول‌ها نسبت به انسولین می‌شود و در نتیجه بدن در تحمل مواد قندی دچار اختلال می‌گردد. پس با کاهش وزن و رساندن آن به حد طبیعی، باعث کنترل بهتر قند خون خود شوید.

  ● حرف آخر

  به‌ یاد داشته باشید بیشتر افرادی که دیابت نوع ۲ دارند و با قرص و رژیم غذایی قند خون را کنترل می‌کنند، می‌توانند بدون مشکل به زندگی خود ادامه دهند.  دکتر ایرج خسرونیا
  متخصص داخلی
  روزنامه سلامت
  s_mostafa likes this.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  قرص


  اگر شما به تازگی مبتلا به دیابت شده اید بهترین انتخاب برای شروع درمان دارویی، داروهای گروه اول زیرا لوزالمعده شما هنوز می تواند انسولین ترشح كند. البته به تدریج كه از میزان ترشح انسولین كاسته می شود نیاز شما به این داروها نیز افزایش پیدا خواهد كرد.


  ● مقدمه
  همانطور كه می دانید، در دیابت نوع ۲ قند خون به ۳ علت عمده بالا می رود:
  ▪ انسولین به مقدار كافی توسط لوزالمعده ترشح نمی شود
  ▪ در سلولهای بدن نسبت به عمل انسولین مقاومت وجود دارد
  ▪ كبد قند (گلوكز) بیشتری تولید می كند
  داروهای پایین آورنده خون هر یك با تغییر در یكی و یا بیشتر از عوامل فوق منجر به كاهش قند خون می شوند. البته نقش این داروها تنها مختص به پایین آوردن قند خون نیست. بعضی از این داروها باعث كاهش وزن و چربی خون كه از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی هستند نیز می شوند. ذكر این نكته لازم است كه تمام گروههای دارویی پایین آورنده قند خون به جز یك گروه (گروه سوم) هیچگونه تأثیری بر كنترل قند خون در دیابت نوع ۱ ندارند و تنها مختص افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می باشند.
  ● گروههای مختلف دارویی
  قرص های دیابت شامل ۴ گروه اصلی به شرح زیر می باشند:
  ▪ گروه اول: افزایش دهنده ترشح انسولین از لوزالمعده است
  ▪ گروه دوم: مسئول كاهش تولید گاز در كبد می باشد
  ▪ گروه سوم: موجب كاهش جذب گلوكز از روده ها می گردد و به این ترتیب نقش مهمی در كاهش قند خون بعد از غذا دارد
  ▪ گروه چهارم: گروهی جدید است و باعث كاهش مقاومت بدن به انسولین می گردد كه یكی از مهم ترین علل افزایش قند خون در دیابت نوع ۲ است
  ● خصوصیات داروهای پایین آورنده قند خون
  اگر شما به تازگی مبتلا به دیابت شده اید بهترین انتخاب برای شروع درمان دارویی، داروهای گروه اول زیرا لوزالمعده شما هنوز می تواند انسولین ترشح كند. البته به تدریج كه از میزان ترشح انسولین كاسته می شود نیاز شما به این داروها نیز افزایش پیدا خواهد كرد.
  داروهای نسل دوم گروه اول (مثل گِلی بن كلامید) به خاطر نیمه عمر كوتاهتر (نیمه عمر مدت زمانی است كه غلظت دارو در بدن به نصف مقدار اولیه می رسد) نسبت به نسل اول، كمتر موجب بروز حملات افت قند خون (هیپوگلیسیمی) می شوند و از طرفی قند خون بعد از غذا را نیز بهتر كنترل می كنند.
  از آنجایی كه داروهای نسل اول گروه اول (مثل كلروپروپامید) نیمه عمر طولانی دارند و مدت زمان زیادی در بدن باقی می مانند، خطر بروز هیپوگلیسیمی نیز به دنبال مصرف آنها زیاد می باشد. بنابراین بهتر است این داروها در افرادی كه متوجه قند خون پایینشان نمی شوند (عدم اطلاع از هیپوگلیسیمی) و نیز افراد مسن مصرف نشوند.
  یكی از عوارض مصرف داروهای گروه اول افزایش وزن می باشد. بنابراین اگر شما جزء افراد چاق هستید، بهتر است از داروهای گروه دوم مثل مِت فورمین استفاده كنید.
  از آنجایی كه در گروه اول ترشح انسولین به طور ناگهانی پس از مصرف دارو افزایش می یابد، لازم است كه شما این داروها را اندكی قبل از غذا مصرف كنید تا احتمال بروز حمله هیپوگلیسیمیِ بعد از غذا كمتر شود.
  اگر شما از داروهای گروه اول استفاده می كنید، احتمال بروز هیپوگلیسیمی در شما مخصوصاً هنگام تأخیر در خوردن غذا و یا افزایش فعالیت فیزیكی بیشتر خواهد شد. بنابراین لازم است تا شما همانند افراد دیابتی نوع ۱ همیشه مقداری غذای شیرین مثل قند همراه خود داشته باشید تا بتوانید به سرعت حملات هیپوگلیسیمی احتمالی را درمان كنید و جلوی پیشرفت آن را به سمت بیهوشی كامل بگیرید. علاوه بر شما خانواده، دوستان و همكاران نزدیك شما نیز باید حتماً با علائم هیپوگلیسیمی آشنایی كامل داشته، نحوه برخورد با آن را بدانند تا بتوانند اقدامات لازم را در موارد اوژانس انجام دهند.
  عوارض گوارشی گروه دوم را می توان با شروع مقادیر كم دارو و افزایش تدریجی آن هر۳-۲ هفته یكبار به حداقل رساند.
  شروع اثر داروهای گروه اول بسیار سریع می باشد در حالی كه داروهای گروه دوم به چند هفته با ماه وقت نیاز دارند تا اثرات خود را نشان دهند.
  از آنجایی كه مِت فورمین باعث كاهش وزن، بهبود وضعیت چربی خون و كاهش مقاومت بدن به انسولین می شود انتخاب بسیار خوبی برای شروع درمان در افراد اق مبتلا به دیابت نوع ۲ است كه چربی خون بالایی دارند.
  در مواقعی كه قند خون در شروع دیابت خیلی بالاست (بیشتر از mg/dl ۳۰۰) داروهای پایین آورنده قند خون مخصوصاً گروه اول نمی توانند به خوبی قند را كنترل كنند. در این مواقع بهتر است درمان با تزریق انسولین را شروع گردد و بتدریج كه قند خون پایین تر می آید قرص های دیابت جایگزین انسولین شوند.
  مطالعه آینده نگر دیابت در انگلستان یا UKPDS نشان داد كه برای رسیدن به مقادیر هدف قند خون در دیابت نوع ۲ و كاهش عوارض بلند مدت آن، نیاز به تنظیم دقیق داروهای مصرفی وجود دارد. در این مطالعه دیده شد كه بیمارانی كه از داروهای گروه اول استفاده می كنند بتدریج (هر سال ۱۰- ۵%) دچار شكست در درمان خواهند شد.بنابراین اگر داروهای فعلی شما نمی توانند قند خونتان را در محدوده هدف نگه دارند، باید طبق دستور پزشك مقدار آن را افزایش داد یا دارویی از گروهی دیگر را با آن تركیب نمود. از شایع ترین روشهای درمان تركیبی در دیابت نوع ۲، تركیب مِت فورمین یا انسولین NPH قبل از خواب با گِلی بِن كِلامید است.
  هیچگاه مقدار مصرف قرص های خود را سرخود افزایش ندهید چونخطر پایین افتادن شدید قند خون وجود دارد.
  هنگام مراجعه به هر پزشكی حتماً وی را از جود دیابت خود و نیز نام داروهایی كه مصرف می كنید مطلع سازید زیرا بسیاری از داروها ممكن است اثرات نامطلوبی بر روی كنترل دیابت شما داشته باشند و یا اثرات قرص های شما را كم یا زیاد كنند.


  اموزش دیابت گابریک
  s_mostafa likes this.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت