افسردگی و استرس روی مصرف قرص‌های ضدبارداری تاثیر می‌گذارد

در یک بررسی جدید معلوم شد زنانی که به درجات مختلف افسردگی و علائم استرس مبتلا هستند معمولا به شکل مداوم و موثر از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند و مشکلات خلقی آنها روی نحوه استفاده آنها از این داروها تاثیرگذار است.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، کارشناسان در این مطالعه دریافته‌اند زنانی که به استرس و افسردگی مبتلا هستند در مقایسه با زنان سالم به دفعات بیشتر در مصرف قرص‌های ضد بارداری اهمال می‌کنند و گاهی اتفاق می‌افتد که حتی یک هفته مداوم از مصرف این داروها امتناع می‌کنند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز،‌ دکتر «کلی استیدهام هال» که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته می‌گوید: این یافته‌ها نگران کننده هستند چون با وجود این که پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته برای تمام زنان مهم است اما در مورد زنانی که با مشکلات و اختلالات روحی و روانی دست به گریبان هستند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

دکتر هال از کارشناسان بهداشتی مرکز مطالعات جمعیت دانشگاه میشیگان در این رابطه تصریح کرد: بارداری‌های ناخواسته برای زنانی که به این اختلالات دچار هستند، اغلب اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. از این رو توصیه می‌شود که مشاوران خانواده در مواجهه با مراجعان خود وضعیت سلامت روان آنها را نیز در نظر بگیرند و برای کنترل و رسیدگی به زنان افسرده و مضطرب در زمینه پیشگیری از بارداری بیشتر تلاش کنند.

شرح این مطالعات در نشست سالانه انجمن بهداشت عمومی امریکا ارائه شده ست.