محققان استراليايي اعلام كردند كه تصوير كلي از رگ‌هاي خوني بسيار ظريف در چشم مي‌تواند هشداري براي بروز فشارخون بالا در آينده باشد.

به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از منابع اينترنتي، پروفسور پل مايكل از دانشگاه سيدني و دستيارانش به تازگي دريافته‌اند كه با مشاهده تحليلي رايانه‌اي تصاوير حاصل از دوربين‌هاي ويژه از رگ‌هاي خوني در شبكيه چشم مي‌توان احتمال بروز به فشارخون بالا را در آينده پيش‌بيني كرد.

اين تكنيك نوع بسيار پيشرفته از بررسي چشم است كه متخصصان عروقي روزانه از آن استفاده مي‌كنند. در اين روش متخصص مربوطه شبكيه چشم يعني بخش پشتي چشم شما را به چرخه خون آن ادامه گردش خون مغز است مورد بررسي قرار مي‌دهد.

در واقع شكبيه تنها ناحيه‌اي از بدن است كه رگ‌هاي خوني آن آشكار و بدون حفاظ است. از آنجا كه بررسي عادي اين سيستم تنها تغييرات و يا آسيب در رگ‌هاي بزرگ خوني را نشان مي‌دهد لذا از يك تكنيك نرم افزاري رايانه‌اي كه اين محققان آن را به كار گرفته‌اند و توسط متخصصان دانشگاه و سيكونزين ماديسون طراحي شده‌ است، مي‌توان براي بررسي رگ‌هاي بسيار ظريفتر استفاده كرد.

مطالعه 5 ساله بيش از 3600 شهروند سيدني با اين شيوه نشان داد كه نازك شدن اين رگ‌هاي كوچك در مقياس‌هاي بسيار ظريف مي‌تواند هشدار مهمي نسبت به احتمال بروز فشارخون بالا در آينده باشد.

نتايج اين پژوهش‌ها در مجله هايپرتنش منتشر شده است.