رابطه ایده آل بین والدین و فرزند خوانده ها

سریال ترانه مادری این روزها به سریال محبوب بسیاری از خانواده های ایرانی تبدیل شده است.


● به بهانه سریال ترانه مادری

سریال ترانه مادری این روزها به سریال محبوب بسیاری از خانواده های ایرانی تبدیل شده است. این سریال که از شبکه سوم سیما پخش می شود به سرگذشت فرزندانی می پردازد که در حقیقت فرزندخوانده هستند و در این میان، فرخنده با بازیگری فاطمه گودرزی نقش مادری را ایفا می کند که دلسوزانه مادری می کند و تصور بسیاری از ما را درباره نامادری تغییر می دهد. به همین بهانه بد نیست به مساله فرزندخواندگی از زوایای دیگری نیز نگاهی بیندازیم.

افرادی که نمی توانند بچه دار شوند، کسانی که احتمالا اختلال ژنتیکی را انتقال می دهند یا آنهایی که مسن و مجرد هستند ولی دوست دارند خانواده ای داشته باشند، به طور چشمگیری به فرزندخواندگی روی می آورند.ولی در خصوص انتخاب فرزند برای خانواده هایی که تمایل به این کار دارند ملاک هایی نیز در نظر گرفته می شود. نهادهایی که در ایران یا خارج از ایران متولیت این کار را دارند تلاش می کنند والدینی را بیابند که از نظر پیشینه قومی و مذهبی مشابه پیشینه کودک باشند و در صورت امکان اغلب سعی می کنند والدینی را برگزینند که همسن والدین تنی باشند چون دستیابی به نوزادان سالم بسیار کم است.

● فرزندخوانده ها و مشکلات عاطفی

قطعا همه روابط کودکان و والدین به شکل روابط پویا و فرخنده در نمی آید اما توجه داشته باشید که خطر شکست فرزند خواندگی برای کودکانی که در سنین بالاتر به فرزندی پذیرفته شده اند و همچنین درباره کودکان معلول بیشتر وجود دارد. بیش از ۸۵ درصد کودکانی که به فرزندخواندگی قبول می شوند روابط مناسبی با پدر و مادر جانشین پیدا می کنند. همچنین ۱۵ درصدی که دچار سردی روابط می شوند به والدین تازه ای سپرده می شوند و اغلب آنها از تجربه فرزندخواندگی احساس رضایت می کنند.

فرزند خوانده های کودک و نوجوان، ممکن است در کشور خود یا کشوری خارجی متولد شده باشند که نسبت به کل جمعیت کودکان و نوجوانان مشکلات یادگیری و عاطفی بیشتری دارند. برای این مشکلات چند علت شناخته شده است. نخستین علت اینکه مادر تنی به دلیل مشکلات هیجانی که تصور می شود تا اندازه ای ژنتیکی باشد (مانند افسردگی شدید) ممکن است نتوانسته باشد از فرزند خود مراقبت کند و در نتیجه برخی مشکلات را به فرزند خود انتقال داده باشد و یا اینکه مادر واقعی در حاملگی دچار استرس، سوء تغذیه و فقدان مراقبت مناسب شده باشد. علاوه بر این، کودکانی که پس از نوباوگی به فرزندی پذیرفته می شوند اغلب سابقه روابط خانوادگی پر از تعارض و کمبود محبت دارند و بلاخره اینکه والدین یا کودکان اختیاری که ارتباط ژنتیکی ندارند از نظر هوش و شخصیت کمتر از خویشاوندان تنی به یکدیگر شباهت دارند، تفاوت هایی که می توانند سازگاری خانواده را تهدید کنند اما فراموش نکنید با وجود این همه مخاطراتی که اشاره شد، اغلب فرزندخوانده ها به طور شگفت انگیزی خوب رفتار می کنند.

● کنجکاوی درباره اصل و نسب

به طور معمول در نوجوانی، کنجکاوی حل نشده ای درباره اصل و نسب، زندگی فرزند خوانده ها را آشفته می کند. برخی از آنها به سختی می توانند قبول کنند که شاید هرگز والدین تنی خود را نبینند. برخی دیگر نیز نگران هستند که اگر والدین آنها پیدا شوند چه کاری خواهند کرد. با این حال، تصمیم به یافتن والدین تنی, به طور معمول تا اوایل بزرگسالی، زمان ازدواج یا بچه دار شدن به تعویق می افتد. ممکن است این سوال به ذهن متبادر شود که اگر قرار باشد فرزندخوانده ها همیشه به دنبال اصل و نسب خود بگردند, احتمال ناسازگاری در خانواده افزایش پیدا نمی کند؟

واقعیت این است که اغلب فرزند خوانده ها با وجود نگرانی درباره اصل و نسب در بزرگسالی خوب سازگار می شوند و اگر والدین اختیار شده این فرزندخوانده ها به آنها کمک کنند تا از میراث خود در کودکی باخبر شوند به طور عمده هویتی را پرورش می دهند که آمیزه ای از پیشینه تولد و تربیت آنهاست.

● ٓپویا و مادرش، بهرام و پدرش

پویا با بحران بزرگی به نام فرزندخواندگی مواجه است اما فردی آرام و درون گرا به نظر می رسد. پویا جوان بسیار باهوش و با استعدادی است. پویا نیز همانند بهرام دغدغه های زیادی دارد که شرایط سنی آن را به اوج رسانده است. توجه ویژه به پویا از طرف پدر و مادرش (به ویژه از طرف مادرش) موجب شده است که از اینهمه مراقبت به تنگ آید و برای رهایی از این وضعیت ناخودآگاه با اولین نگاه عاشق شود و تصمیم به ازدواج بگیرد. او پس از قبولی در دانشگاه سعی دارد به ناگاه از جامعه کوچکی که تا آن زمان در آن به سر می برده کنده شود و به جامعه بزرگ تری بپیوندد. در این میان فرخنده (مادر پویا) در نقش مادری بسیار دلسوز برای هر چه دورتر کردن پویا از جامعه تلاش می کند غافل از اینکه توجه بیش از حد این مادر به ضرر پویا تمام می شود. فرخنده در نقش مادری دلسوز حاضر نیست بپذیرد که پویا باید دل مشغولی های دیگری غیر از نان و پنیر آماده و دستمال اتو کشیده هم داشته باشد. فرخنده در حقیقت نمادی است از مهر و محبت بی دریغ و شاید بی منطق که از جانب برخی خانواده ها به بسیاری از جوانان تحمیل می شود و دیگر جایی برای استقلال و شکل گیری شخصیت با ثبات برای آنها نمی گذارد. برخی از مردم نیز از آن طرف بام می افتند و کمترین توجهی به فرزندانشان نمی کنند!

پدران و مادرانی را سراغ داریم که فکر می کنند فرزندشان دیگر بچه نیست و او را در دریای پرتلاطم جوانی رها می کنند تا خودش بزرگ شود. چیزی که بر سر بهرام و سینا می آید. بهرام هیچ ارتباط نزدیکی با مادر و پدر خود ندارد و در قیاس با جوانی چون پویا بی قید و بندتر است و شیطنت های دوران جوانی اش بیشتر به عنوان واکنش منفی به شیوه تربیتی اش قابل ارزیابی است. چیزی که پدرش (فرخ) به آن می بالد و می گوید:"بهرام را این جوری نگاش نکن. اون تا حالا جرات نکرده اسم یک دختر را جلوی من بیاره!"

مادری که برای ادامه زندگی، همسر و فرزندانش را رها می کند و پدری که تنها به فکر معاش و دغدغه های اجتماعی است، دنیای امروز همان است که مادربزرگ ها همیشه از آن می ترسیدند و مادربزرگ که در این داستان نشانی است برای سنت، آرامش، تفکر و تجربه باید در نگاه اول با خنده بگوییم چه مادر بزرگ روشنفکری، بلند شده رفته خانه دختری که نوه اش به آن دل داده اما در نگاه دوم باید نگاه عمیق و مسئولانه مادر بزرگ را دریافت که چنان به آینده و امنیت نوه اش می اندیشد که هر عملی را منطقی و اصولی پیش می برد و صبورانه به انتظار می نشیند.پورتال سیمرغ