جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: هورمون تستوسترون(اخبار وگزارشات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض هورمون تستوسترون(اخبار وگزارشات)

  تستوسترون

  ارتباط بين هورمون تستوسترون و افزايش قدرت عضلاني از دير باز براي پزشکان و محققين علوم پزشکي شناخته شده بود.اطباي قديم يونان و روم سالها پيش به ارتباط بين کاهش ترشح طبيعي هورمون تستوسترون و افت قواي جنسي پي برده بودند.پزشکان يوناني عهد باستان براي درمان اختلالات جنسي ناشي از افت ميزان ترشح طبيعي هورمون تستوسترون، مصرف بيضه گاو را به بيماران خود توصيه مي کردند.

  در سال 1800 ميلادي پزشکان به خواص درماني مصرف خوراکي بيضه گاو و همچنين خواص قدرتمند درماني عصاره آن پي بردند.در سال 1935 ميلادي نيز براي اولين بار فرم خالص تستوسترون استحصال و تهيه شد.پزشکاني که به اين موفقيت چشمگير دست يافته بودند،جايزه نوبل سال 1939 را از آن خود کردند.در سالهاي 1940 و 1944 نتايج اولين تحقيقاتي که در زمينه استفاده از هورمون تستوسترون براي درمان علايم و عوارض پيري در مردان سالخورده در امريکا انجام گرفته بود، منتشر شد.مقاله اي که در ذيل آمده،در مجله انجمن پزشکي آمريکا منتشر شده است.

  تحقيقاتي که بعدها در زمينه تستوسترون انجام گرفت به اين نتيجه رسيدند که با افزايش سن در آدمي از ميزان ترشح اين هورمون در بدن نيز به طرز محسوسي کاسته مي شود.اين تحقيقات همچنين ثابت کردند که پس از سن 30 سالگي،به ازاي هر 1 سالي که به سن انسان افزوده مي شود از حجم طبيعي ترشح اين هورمون در بدن نيز به ميزان تقريبي 2% کاسته مي شود.

  کاهش تدريجي ميزان ترشح تستوسترون در آدمي را مي توان معلول علتهاي زيادي دانست.از اصلي ترين علل کاهش تدريجي ترشح تستوسترون مي توان به کاهش ميزان و شدت اثر آنزيمهاي توليد کننده اين هورمون و همچنين کاهش تدريجي تعداد سلولهاي بينابيني بيضه ها در اثر روند طبيعي پيري اشاره کرد .ناگفته نماند که اين سلولها وظيفه تهيه و ترشح تستوسترون را بر عهده دارند.از ديگر عوامل کاهش تدريجي ترشح هورمون تستوسترون در بدن آدمي مي توان به کاهش حساسيت سلولهاي بينابيني بيضه نسبت به علايم و فرمانهاي غده هيپوفيز را اشاره کرد..ناگفته نماند که هورمون تستوسترون در اثر تحريکات غده هيپوفيز و در سلولهاي بينابيني بيضه ها توليد مي شود. در نهايت،افزايش ميزان (shbg) نيز که در دوران پيري اتفاق مي افتد و به تبع آن ايجاد پيوند برگشت ناپذير بين اين پروتئين و مولکولهاي تستوسترون باعث بي اثر شدن تستوسترون موجود در بدن شده و عليرغم وجود تستوسترون کافي در بدن،فرد را دچار عوارض نامطلوب کمبود تستوسترون در بدن مي کند.

  *علايم کمبود هورمون تستوسترون در بدن:
  * تستوسترون هورموني آنابوليک (عضله ساز) و آندروژن (افزاينده انرژي جنسي و مسئول بروز صفات مردانه) بوده و کاهش ترشح آن در بدن موجب بروز اختلالات فراوان مي گردد.از علايم کمبود اين هورمون در بدن مي توان به موارد زير اشاره کرد:

  · کاهش محسوس حجم و قدرت عضلاني
  کاهش قدرت و حجم عضلاني را مي توان از بارزترين علايم پيري در انسان دانست.کاهش ميزان ترشح هورمون تستوسترون با کاهش ميزان سنتز پروتئين در عضلات و در نتيجه کاهش حجم عضلات و همچنين با کاهش قدرت انقباض تارهاي عضلاني ارتباطي مستقيم دارد.کاهش حجم عضلاني نيز به نوبه خود موجب تشديد روند طبيعي پيري و همچنين افزايش خطر شکستگي استخوانها مي گردد.

  · افزايش ميزان تجمع چربي در بدن ،مخصوصا در اطراف شکم و پاها
  کاهش ميزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن علاوه بر افزايش ميزان تجمع چربي زايد در بدن ممکن است موجب بروز عارضه ژنيکوماستي (بزرگ شدن سينه در مردان) در مردان نيز گردد.با کم شدن ميزان تستوسترون موجود در بدن،ميزان ترشح هورمون «لپتين »نيز افزايش پيدا مي کند.«لپتين» هورموني پپتيدي است که از بافت چربي ترشح شده و اين امر بيش از پيش موجب تشکيل بافت چربي در بدن مي گردد.

  · کاهش تراکم استخواني
  تحقيقات نشان مي دهند که کاهش ميزان ترشح هورمون تستوسترون در مردان با کاهش تراکم استخوانها و در نتيجه با بروز عارضه پوکي استخوان رابطه اي مستقيم دارد.تحقيقات همچنين نشان داده است که کاهش ميزان ترشح هورمون «استراديول» و ايضا «تستوسترون »در زنان نيز موجب بروز عارضه پوکي استخوان مي گردد! يادآوري اين نکته نيز ضروري است که هورمون تستوسترون به ميزان اندک در بدن زنان نيز توليد و ترشح مي شود. گفته مي شود که بيش از 30% از مردان بالاي 60 سال جهان از عارضه پوکي استخوان رنج مي برند.به عبارت ساده تر مي توان گفت که از هر 6 مرد مسن لااقل 1 نفر در طول عمر خود دچار شکستگي استخوان در ناحيه لگن مي گردد.

  · کاهش محسوس قواي جنسي
  با کم شدن ميزان ترشح طبيعي هورمون تستوسترون در بدن از کيفيت فعاليت و همچنين از قواي جنسي نيز به شدت کاسته مي شود.از عوارض و اثرات کاهش ميزان ترشح اين هورمون در زمينه عملکرد جنسي در مردان مي توان به کاهش ميل،لذت و همچنين قدرت انجام فعاليتهاي جنسي و در زنان نيز به کاهش لذت و همچنين کاهش تحريک پذيري اشاره کرد.

  · کاهش مهارتهاي ياد گيري و کاهش قدرت تمرکز
  تحقيقات نشان مي دهند که کاهش ميزان ترشح هورمون تستوسترون با افت قواي يادگيري و همچنين با کم شدن قدرت حافظه در انسان ارتباط مستقيم و تنگاتنگي دارد.


  بحث دارويي و پزشكي قضيه :
  معرفي دارو:
  تستوسترون يك هورمون جنسي مردانه است كه بيضه‌ها و مقدار كمي هم تخمدانها آن را توليد مي‌كنند. موجب رشد استخوان و عضلات در مرد و زن و رشد جنسي در مردان ميشود. كمبود تستوسترون مي‌تواند بر اثر اختلال بيضه‌ها يا غده هيپوفيز باشد. اگر اين اتفاق بيافتد مي‌تواند تستوسترون سنتتيك يا حيواني را از طريق تزريق، قرص و يا كاشت به انسان منتقل نمود.
  اگر به علت كمبود هورمون رشد يا بلوغ مرد به تأخير افتاده باشد مي‌توان از تستوسترون براي تحريك بلوغ در مردان استفاده كرد. اين دارو مي‌تواند در افزايش باروري در مرداني كه دچار اختلالات غده هيپوفيز يا بيضه هستند كمك كند. اما منجر به توليد اسپرم در مردهايي كه بيضه‌هاي طبيعي دارند نمي‌شوند. تستوسترون را در موارد نادر براي درمان سرطان بيضه به كار مي‌برند.
  تستوسترون داراي يك سري عوارض جانبي است. مقدار مصرف آن در درمان تأخير در بلوغ بايد دقيقاً تحت نظر باشد زيرا ممكن است با رشد تداخل كند و باعث ايجاد رشد بسيار سريع جنين بشود. اگر به مقدار زياد مصرف گردد منجر به بم شدن صدا و رشد موهاي اضافه ميشود.

  طرز استفاده از دارو:


  اشكال دارو: كپسول، آمپول، قرصهاي كاشتني.

  مقدار و زمان مصرف: 2 بار در روز (كپسول)، هر 3 هفته 1 بار (تا 2 مدت مصرف) براي تزريق بسته به نوع درمان و هر 6 ماه (براي كاشت).

  مقدار مصرف براي بزرگسالان: بستگي به طرز يا نوع مصرف دارو دارد.
  كودكان: متناسب با سن كم شود.

  شروع تأثير دارو: 2 تا 3روز.

  ادامه اثر دارو: براي كپسول 1 تا 2 روز، آمپول 1 تا 3 هفته، براي كاشت تقريباً 6 ماه.

  نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.

  فراموش كردن نوبت دارو: جاي نگراني نيست اما بمحض يادآوري مصرف دارويتان را ادامه دهيد. اگر نوبت قرص بعدي 3 ساعت ديگر است فعلاً يك نوبت مصرف و از نوبت بعد صرفنظر كنيد.

  متوقف كردن دارو: بدون اجازه پزشك اين دارو را قطع نكنيد.

  مصرف مقدار اضافي: سعي كنيد از اين دارو بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. تا دچار مشكل نشويد در صورت بروز هر نوع علامت غيرعادي به پزشك مراجعه كنيد.

  عوارض نامطلوب:
  بيشتر عوارض جانبي از مصرف طولاني مدت اين دارو ناشي ميشود كه با كم كردن مقدار آن
  ممكن است رفع شوند.
  نشانه‌ها - يرقان، شيوع بندرت،‌موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو

  فقط مردان:
  نشانه‌ها- مشكل دفع ادرار، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.
  نشانه‌ها- نعوظ غيرطبيعي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

  فقط زنان:
  نشانه‌ها- رشد غيرطبيعي مو، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.
  نشانه‌ها- تغيير صدا، شيوع بندرت،‌موارد مشورت با پزشك همه موارد.
  نشانه‌ها- بزرگ شدن كليتوريس، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

  تداخل دارويي:
  ضدانعقادها: تستوسترون مي‌تواند اثر اين داروها را افزايش دهد. مقدار اين دارو را بايد تنظيم كرد.

  ضد تشنج‌ها: فنوباربيتون، فني توين و كاربامازپين خواص تستوسترون را كم مي‌كنند.

  ضد ديابتها: تستوسترون قند خون را پايين مي‌اورد بنابراين مقدار داروهاي ضد ديابت و انسولين را بايد كاهش داد.

  احتياط:
  در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.
  اختلالات مزمن كبد يا كليه، ناراحتي‌هاي قلبي، ناراحتي پروستات، فشارخون بالا، صرع-ميگرن، مصرف داروهاي ديگر.

  براي خانم‌هاي باردار: تجويز نميشود.

  براي خانم‌هاي شيرده: تجويز نميشود.

  براي اطفال و كودكان: تجويز نميشود. در صورت لزوم براي بزرگترها از مقدار دارو كم كنيد.

  براي سنين بالاي 60: بندرت به اين دارو نياز هست. در مردان مسن امكان ناراحتي‌هاي پروستات وجود دارد.

  مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: مشكلي نيست.


  استفاده بلند مدت:
  مصرف طولاني مدت اين دارو مي‌تواند رشد بالغين را كند سازد.
  اثرات درمان با تستوسترون بطور منظم بررسي شود.

  خلاصه:
  گروه دارويي: هورمون جنسي مردانه
  خطر مصرف اضافي: كم
  ميزان وابستگي: كم
  داشتن نسخه: بله
  به صورت ژنريك: بله

  اميدوارم ازين دارو استفاده درست بكنيد جراكه عقيمي موقت ريزش موي سر و بروز آكنه و مشكلات كبد و كليه و پروستات
  در صورت مصرف طولاني مدت و بدون ورزش كردن از عوارض جانبي آن ميباشند .

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  علائم بالینی کمبود تستوسترون به زمان شروع و شدت کمبود بستگی دارد.کمبود تستوسترون در ابتدای دوره پیش از تولد, منجر به
  تشکیل دستگاه تناسلی مبهم و دوجنسی مردانه میگردد( یعنی از نظر ژنی مرد است.. اما از نظر ظاهر تناسلی زنانه و یا مبهم است). کمبود اون هورمون در اواخر دوره حاملگی ممکن است منجر به کوچکی آلت یا نبودن یک یا دوطرفه بیضه در کیسه بیضه شود. در دوران بلوغ ,این هورمون.. مسئول ظاهر شدن.. صفات جنسی مردانه میباشد که بصورت رشد اسکلروتوم, اپیدیمیدیس, واز دفران, کیسه های منی, پروستات, پنیس, عضلات اسکلتی, و حنجره است. علاوه بر این اون هورمون مسئول
  رشد موهای زیر بغل, ناحیه زهار.. صورت و بدن.. است و فعالیت غدد چربی را نیز افزایش میدهد. این هورمون به استروژن یا همان هورمون زنانه(حتی در پسران) تبدیل شده و و با عث رشد ناگهانی رشد بلوغ میشود. بنا بر این کمبود این هورمون در دوران بلوغ باعث رشد کم عضلات, کاهش قدرت و استقامت, صدای زیر , موهای کم پشت در ناحیه زیر بغل و زهار و نبودن
  موی صورت و بدن میشود. استخوان ها ی بلند اندام تحتانی و بازوها ممکن است تحت تاثیر هورمون رشد بزرگتر شوند و منجر به بروز خصوصیات اختگی شوند که در این حالت فاصله بین بازوها 5 سانتی متر یا بیشتر از کل قد میشود و رشد اندام تحتانی
  نسبت به کل قد بیشتر است. کمبود تستوسترون پس از دوران بلوغ ممکن است منجر به کاهش میل جنسی, ناتوانی جنسی, انرژی کم, چروک های ریز در گوشه های چشم و دهان و کاهش موی صورت و بدن شود.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  عوارض دائم ناشی از مصرف نابجای ترکیبات مشابه تستوسترون در زنان و مردان

  عوارضی که از مصرف نابجای هورمون های استروئیدی حاصل میشه... بعضی هاشون با قطع دارو برطرف میشن و بعضی های اونها برطرف نمیشن و مشکل دائمی ایجاد می کنند.در مردان :زیاد شدن جوش های غرور جوانی ,کیست , پوست و موی چرب ,بزرگ شدن های دائمی سینه ,چروکیده شدن بیضه ها ,درد و مشکلات دیگر ادرار کردن ,افزایش احتمال سرطان پروستات دیده میشه و در زنان :مردانه شدن بدن ,ضخیم شدن پوست ,بزرگ شدن کلیتوریس ,خشن شدن صدا ,رشد زیاد موهای بدن , ریزش موی فرق سر ,تغییرات قائدگی و در کودکان و نوجوانان ,امکان مختل شدن رشد ... از جمله مواردی هستند که جزء عوارض دائمی به حساب میان

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  علل افزایش و کاهش تستوسترون در مردان و زنان

  - بلوغ زودرس در پسرها
  - وجود علائم مردانه در زنان
  - داروهائی که در متابولیسم تستوسترون دخالت می کنند : مقدار تستوسترون آزاد تحت تاثیر قرار نمیگیرد
  - تخمدان های چند کیستی در زنان
  - بیماریهای عامل ابهام های جنسی
  - موی اضافه بی دلیل ( هیرسوتیسم)
  - ترشح هورمون مردانه از تخمدان زنان( ovarian stromal hyperplasia )

  کاهش تستوسترون ( در مردان )

  - کم کاری غدد جنسی اولیه
  - کم کاری غدد جنسی ثانویه( مثل برداشتن بیضه ها)
  - testicular feminization : از جمله بیماریهای نادر عامل ابهام جنسی
  - سندرم klinefelter : در این سندرم نسبتا شایع مقدار هورمون تستوسترون از حالت نرمال کمتر است اما از نرمال زنان و مردانی که بیضه های آنها برداشته شده بیشتر است
  - درمان با استروژن
  - سیروز
  - نارسائی مزمن کلیه
  - چاقی مفرط

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  مقادیر طبیعی تستوسترون

  کودکان: هم مقدار free و هم مقدار total در طی رشد و بلوغ کودک افزایش می یابد

  مردان: total : 300-1200
  مردان: free: 9-30

  زنان: total : 80-20
  زنان: free: سه دهم تا 1.9

  همگی در واحد ng/dl

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت