استفاده از این دارو های هورمونی، به ویژه پس از بلوغ بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
تزریق آمپول های هورمون رشد در کودکانی که روند طبیعی رشد را سپری می کنند، چرخه طبیعی ترشح هورمون ها را مختل کرده و باعث بلوغ زودرس و کم کاری غده تیروئید می شود. همچنین، رشد عرضی بدن و بدشکلی اسکلتی را به دنبال خواهد داشت

يك فوق‌تخصص غدد درونريز:
داروهاي رشد را بدون تجويز پزشك مصرف نكنيد

فوق تخصص غدد درونريز و متابوليسم اعلام كرد: اختلالات رشد ناشي از اختلال در ترشح هورمون‌هاي جنسي، تيروئيدي، هيپوفيزي و مهمتر از همه هورمون رشد است كه مهمترين فاكتور در تشخيص اين عارضه كوتاهتر بودن سطح رشد قدي نسبت به همسالان است اما تشخيص و درمان آن بايد تنها توسط پزشك صورت گيرد و در اين ميان استفاده خودسرانه از برخي داروهاي رشد كه تنها جنبه تجارتي دارند جايز نيست.

دكتر حسين نويدي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه تشخيص اوليه اختلال رشد كه كوتاه قدي غير معمول است بر عهده خود بيمار است و در صورت پيدايش علائم بايد جدي گرفته شود، گفت: اگر افراد اين عارضه را تشخيص دادند بايد حتما به متخصص غدد مراجعه كنند تا فاكتورهاي مؤثر ديگر در ايجاد اين اختلال نيز تشخيص داده شوند.

وي ادامه داد: پس از تشخيص توسط پزشك بررسي مي‌شود كه فرد در كدام قسمت از منحني رشد قرار دارد تا در نهايت پس از انجام تست‌هاي اوليه و يا دقيق‌تر هورمون رشد، اين اختلال تشخيص داده شده و به كمك دارو درمان شود.

اين فوق تخصص بر عدم استفاده از داروهاي درمان اختلالات رشد بدون تجويز پزشك تاكيد كرد و افزود: اكثر اين داروها تجاري و تبليغاتي هستند كه تركيبات شيميايي مشخصي ندارند. لذا مصرف آنها احتمال ايجاد اثرات جانبي مضر را نيز براي فرد به همراه دارد.

دكتر نويدي در خاتمه تصريح كرد: بنابراين به بيماران كه دچار اختلال رشد هستند توصيه مي‌شود كه از تركيبات دارويي متفرقه استفاده نكنند و با مراجعه به متخصص، داروهايي با تركيب علمي مشخص و تاييد شده را مصرف كنند كه براي اختلال خاص رشدي آنها تجويز شده است زيرا مصرف داروهاي تقلبي، موجب ابتلاي افراد به ضايعات هورموني ديگري نيز مي‌شود.

ضرورتهای استفاده از هورمون رشد
http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=15262
کوتاهی قد - کمبود هورمون رشد
کوتاهی قد - کمبود هورمون رشد
هورمون رشد( مقالات و اخبار ونظرات)
هورمون رشد( مقالات و اخبار ونظرات)