جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: تاخیربلوغ (مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض تاخیربلوغ (مقالات و گزارشات)

  تاخیر بلوغ
  زمانی که هیچ علامتی از بلوغ تا سن 13 سالگی در دختران و 14 سالگی در پسران دیده نشود تاخیر در بلوغ ایجاد شده است.

  تاخیر سرشتی در رشد و بلوغ
  بیمارانی که تاخیر قابل توجه در سن استخوانی دارند( 1.5 تا 2 سال تاخیر به عنوان یک نوجوان)ولی همیشه سرعت رشد آنها نسبت به سن استخوانی شان طبیعی بوده است انتظار می رود که مبتلا به شروع تاخیری تکامل وابسته به بلوغ باشند. این حالت یک واریاسیون طبیعی است و اغلب فامیلی می باشد. بلوغ معمولا تا زمانی که سن استخوانی در پسر ها به 12 سال و در دختر ها به 11 سال برسد شروع شده است. در بیماران مبتلا به تاخیر سرشتی در بلوغ معمولا تکامل وابسته به بلوغ تا سن 18 سالگی شروع می شود.


  کم کاری غدد جنسی ناشی از کم کاری غده هیپوفیز مغزی

  این دسته از بیماران خصوصیات شبیه به افراد اخته شده(eunuchoid) را دارند و چون استخوان های بلندشان مدت بیشتری رشد می کنند لذا نسبت فوقانی به تحتانی بدن آنها کمتر از 9/. می باشد. اگر بیمار همزمان مبتلا به کمبود هورمون رشد هم باشد استثنائا قد او کوتاه خواهد بود.

  کمبود مجزای هورمون محرکه تولید تستوسترون

  اگر غده هیپوفیز مغزی در آزاد سازی هورمون های لازم ناتوان بوده اما هیچ اختلال دیگری در غده موجود نباشد , بیمار مبتلا به کمبود مجزای گنادوتروپین می باشد( تقریبا همیشه به علت فقدان GNRH). بیماران تا موقع جهش رشدی زمان بلوغ به طور طبیعی رشد می نمایند اما در این زمان رشد آنها تسریع نمی شود.

  سندرم کالمن
  کمبود ایزوله گنادوتروپین همراه با اختلال بویائی وجود دارد. این سندرم از نظر ژنتیکی, ناهمگون است. در برخی بیماران حس بویائی کاهش یافته و در دیگران تولید مثل غیر طبیعی بوده و برخی هم مبتلا به هر دو عارضه می باشد. این اختلال مربوط به جهش در ژن KAL در XP22.3(کروموزوم ایکس) است و موجب می شود که نرون هایGNRH در محل اولیه خود یعنی ناحیه نازال باقی بمانند و به محل طبیعی خود مهاجرت ننمایند. پیاز های بویائی اغلب در MRI دیده نمی شوند.

  اختلالات مغزی
  از علل جدی کمبود گنادوتروپین ها, تومور های مغزی است. حد اکثر بروز کرانیوفارنژیوما در دهه دوم بوده و ممکن است موجب هر نوع کمبود هورمونی( هورمون های هیپوفیز قدامی یا خلفی) شود. کرانیوفارنژیوماها کلسیفیه شده, زین ترکی را تخریب کرده و ممکن است برروی کیاسمای اپتیک فشار وارد آورند و موجب اختلال بینائی همی آنوپی بای تمپورال ( نیمه کوری
  در هر دو میدان بینائی) به علاوه آتروفی عصب اپتیک شوند.ژرمینوماها از تومور های هیپوتالاموسی هستند که کلسیفیه نمی شوند و غالبا با تولید HCG موجب بلوغ زودرس در پسر ها می شوند. این تومور ها ممکن است در ناحیه غده صنوبری نیز ایجاد شوند.هر دونوع تومور ممکن است موجب ایجاد سردرد شوند.

  کم کاری بی دلیل هیپوفیز

  عدم وجود مادرزادی ترکیبات متفاوتی از هورمون های هیپوفیزی ممکن است کم کاری هیپوفیز را به همراه داشته باشد. نحوه توارث ممکن است اتوزومی مغلوب یا وابسته به جنس (x-linked)باشد. انواع اسپورادیک کم کاری بی دلیل مادرزادی هیپوفیز شایع تر میباشد. کم کاری مادرزادی هیپوفیز ممکن است با کمبود هورمون رشد و یا همراه با کمبود گنادوتروپین و میکروفالوس(طول آلت کشیده نوزاد کمتر از 2.5 سانتی متر) تظاهر نماید. فقدان همزمان هورمون رشد وACTH ممکن است موجب کم شدن قند خون( به دلیل کاهش گلوکونوژنز) شود.ممکن است بیماری, همراه با نقص در بخش میانی صورت مانند شکاف کام یا هیپوپلازی عصب بینائی باشد.

  سندرم های کم کاری غدد جنسی

  کاهش وزن ناشی از سوء تغذیه, بیماری های مزمن, یا رژیم های اختیاری در صورتی که وزن بدن به زیر 80% وزن ایده آل برسد موجب کاهش عملکرد گنادوتروپین خواهند شد. بی اشتهائی عصبی(anorexia nervosa) با کاهش شدید وزن مشخص می شود. این عارضه غالبا در دختران مبتلا به آمنوره اولیه یا ثانویه دیده می شود و تکامل, وابسته به بلوغ در بیمار نبوده یا جزئی می باشد( بسته به میزان کاهش وزن). بازگشت وزن به حالت عادی( بازیابی وزن) ممکن است به سرعت موجب رفع اختلالات غددی نشود. افزایش فعالیت بدنی, حتی بدون کاهش وزن, می تواند موجب کاهش دفعات قائدگی و کمبود گنادتروپین ها شود. هر گاه فعالیت بدنی متوقف شود, وضعیت قائدگی ممکن است طبیعی گردد. کم کاری تیروئید شروع بلوغ را مهار کرده و موجب تاخیر در دوره های قائدگی می شود. بر عکس , کم کاری شدید اولیه تیروئید ممکن است شبب بلوغ زودرس گردد.


  کم کاری غدد جنسی ناشی از نارسائی اولیه گنادها

  نارسائی تخمدان
  سندرن ترنر که همراه با دیس ژنزی گناد ها است,یکی از علل شایع نارسائی تخمدان و کوتاهی قد است. میزان این سندروم1 مورد در هر 5000-2000 تولد است. بیماران مبتلا به واریانت های سنددرم ترنر, انواع دیگر دیس ژنزی های گناد ها, گالاکتوزومی, یا بعد از رادیو تراپی ها و شیمی درمانی نیز ممکن است نارسائی تخمدان داشته باشند.

  نارسائی بیضه
  سندرم کلاین فلتر( دیس ژنزی لوله های منی بر) شایعترین علت نارسائی بیضه می باشد. میزان بروز تقریبا 1 مورد در هر 1000 نفر افراد مذکر است.میزات تستوسترون ممکن است نزدیک به حد طبیعی باشد زیرا عملکرد سلولهای لیدیگ ممکن است طبیعی باقی بماند, اما عملکرد لوله های منی بر مشخصا از بین رفته, بیمار عقیم می شود. سن شروع بلوغ معمولا طبیعی بوده اما صفات ثانویه جنسی ممکن است به علت عدم کفایت عملکرد سلولهای لیدیگ, ایجاد نشود.

  تشخیص افتراقی
  زمانی که مشخص شد هیچ نوع صفات ثانویه جنسی موجود نیست( بعد از حد اکثر محدوده سنی تمامل وابسته به بلوغ), باید میزان گنادوتروپین ها اندازه گیری شود تا مشخص گردد بیمار مبتلا به کم کاری غدد جنسی به علت کم کاری غدد مغزی اوست یا به علت
  کم کاری خود غدد جنسی.اگر شرح حال فالیلی به نفع تاخیر سرشتی در رشد و یا اختلالاتی در دستگاه عصبی و حس بویائی به نفع کم کاری عدد مغزی مربوطه نباشد.. تمایز بین تاخیر سرشتی در رشد و کم کاری خود غدد جنسی مشکل می باشد. گاهی اوقات قبل اینکه تشخیص با تکمیل بلوغ یا فقدان آن تایید شود, تحت نظر گرفتن بیمار به مدت چندین ماه یا چند سال ضروری است

  درمان
  اگر وضعیت بیمار دائمی باشد, جایگزینی استروئید های جنسی لازم است. در دختران اتینیل-استرادیول( در مقادیر روزانه) تا زمان شروع خونریزی تجویز میشود. در این موقع نحوه تجویز دارو به شرح زیر می باشد: در 21 روز اول هر قائدگی یک دوز از اتینیل استرادیول داده شده و در روز های 12 تا 21( برای اینکه پریود های قائدگی طبیعی باشد) یک داروی پروژسترونی مانند
  مدروکسی پروژسترون استات نیز اضافه میشود.

  در پسر ها, از تستوسترون انانتات هر 4 هفته یکبار استفاده می شود.این رژیم در بیماران مبتلا به کم کاری غدد جنسی به هر دو علت( از علت مغزی و یا به خاطر کم کاری خود جنسی) مناسب است.

  هر دو گروه و همچنین بیمارانی که دچار تاخیر سرشتی می باشند در معرض خطر کاهش تراکم استخوان هستند. بیماران مبتلا به کم کاری غدد جنسی ناشی ازخود غدد جنسی, مکن است توانائی تولید مثل را با مصرف صحیح گنادوتروپین یا هورمون آزاد کنده هیپوتالاموسی, بدست آورند.

  در سندرم ترنر, برای زنانه سازی(feminisation) بهتر و بهبود عملکرد روانی و همچنین برای کاهش احتمال پوکی استخوان, ممکن است جایگزینی با استروژن پیشنهاد شود( استروژن در مقادیر کم و در سن بلوغ, تجویز میشود). هورمون رشد, میزان رشد و طول قد نهائی این بیماران را افزایش می دهد. بیماران مبتلا به سندرم ترنر با استفاده از روش IVF و اهداء تخمک با موفقیت بارور شده اند.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  زهرا د - مشهد: دختري 13 ساله دارم كه هنوز هيچ‌گونه از علائم بلوغ در او ايجاد نشده است. آيا ممكن است تاخير بلوغ داشته باشد؟ و آيا بايد كار خاصي براي او انجام دهيم؟‌
  بلوغ ديررس دختر خانم‌ها معمولا مواردي گفته مي‌شود كه پستان‌ها تا 14 سالگي رشد نكرده باشند. اما بايد اين نكته را نيز درنظر داشت كه اكثر اين بيماران سرانجام به‌طور خود به خود بالغ مي‌شوند. با اين حال، نمي‌توان آنها را بدون بررسي رها كرد و به اميد بهبود پيداكردن، بيمار را بدون بررسي و درمان رها نمود. اين تاخير بلوغ باعث ايجاد مسائل روحي و اضطراب در خود نوجوان و والدين مي‌شوند و تنها در صورتي كه احتمال وجود اختلالات جسماني به‌طور قطع رد ‌شد، مي‌توان به بيمار اطمينان داد كه تنها با صبر و گذشت زمان مشكل وي حل مي‌گردد. تاخير بلوغ معمولاً در افرادي كه ورزش‌هاي مفرط مي‌كنند يا دچار اختلالات تغذيه‌اي هستند و يا بيماري‌هاي جسماني منتشر (به‌طور مثال در دستگاه گوارش يا تيروئيد) دارند، ديده مي‌شوند اما در بخشي از موارد، منشاء آنها اختلالات غده هيپوفيز يا غدد جنسي (تخمدان‌ها) يا حتي غده فوق كليه است. با اين توصيفات هنوز نمي‌توان گفت كه دختر شما تاخير بلوغ دارد و بايد تا 14 سالگي صبر كنيد. اگر تا آن زمان علائم بلوغ ظاهر نشد، نياز به بررسي بيشتر توسط متخصص زنان و زايمان است.
  www.salamat.ir

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت