جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: بیماری آکرومگالی(مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بیماری آکرومگالی(مقالات و گزارشات)

  آشنایی با بیماری آکرومگالی و روشهای درمانی آن


  آکرومگالی، بیماری غده هیپوفیز است.غده هیپوفیز، غده ای کوچک اما بسیار مهم است که در قاعده مغز و پشت پل بینی قرار گرفته است.عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می دهد. البته همیشه این تومورها نسبت به سرطانها کم خطرتر هستند و در هیچ جای دیگر رشدنمی کنند.

  آکرومگالی زمانی ایجاد می شود که وجود یک تومور در غده هیپوفیز سبب تولید بیش از حد هورمون رشد شود. آکرومگالی بیماری نادری است که سالانه از هریک میلیون نفر، فقط ٤ نفر به آن مبتلا می شوند و معمولاً در بزرگسالان ٥٠ ۳۰ ساله دیده می شود. اما در سنین دیگر هم ممکن است مشاهده شود.اگر آکرومگالی در سنین رشد (و قبل از توقف آن) بروز کند سبب ژیگانتیسم یا غول آسایی می شود زیرا افزایش هورمون رشد در بدن سبب رشد غیرمعمول استخوانهای پاها و بازوها می شود.

  ●علایم و نشانه های آکرومگالی

  علایم و نشانه های بیماری آکرومگالی در افراد بسیار متفاوت و متنوع است. اما این اطمینان وجود دارد که با درمان بیشتر این علایم برطرف شوند.برخی از نشانه های اولیه احساس خستگی و خواب آلودگی است. افزایش سطح هورمون رشد سبب بزرگی دستها و پاها می شود. علاوه بر آن این بیماری بر وضعیت چهره نیز تأثیر می گذارد و گاه باعث برجستگی غیرمعمول چانه و فک می شود، تعریق زیاد به خصوص در زنان و یا پوست چرب از جمله مشکلات این افراد است. همچنین این بیماران از احساس فشار و درد در دستهایشان رنج می برند و در حدود ٣/١ آنها مبتلا به دیابت هستند. بزرگ شدن غده هیپوفیز ممکن است باعث سردرد شود. تحت فشار قرار گرفتن اعصابی که از بالای غده هیپوفیز عبور می کنند سبب ایجاد مشکلاتی در میدان بینایی می گردد.وجود این تومور سبب کم کاری هیپوفیز می شود و از آنجایی که این غده اعمال تخمدانها، بیضه، تیروئید و غده آدرنال را در کنترل دارد، کم کاری آن علائمی چون ناتوانی جنسی، ناباروری و دوره های قاعدگی نامنظم را ایجاد می کند. البته غده تیروئید و آدرنال کمتر تحت تأثیر کم کاری غده هیپوفیز قرار می گیرند.با توجه به شناخت این علائم توسط بیمار و خانواده او می توان از پیشرفت و گسترش آنها جلوگیری نمود.

  ●روش تشخیص آکرومگالی

  پزشک انجام آزمایش قند خون را به شما توصیه می کند. میزان قند و هورمون رشد خون شما اندازه گیری

  می شود، در صورتی که مبتلا به آکرومگالی باشید میزان هورمون رشد بالاتر از مقدار طبیعی نشان داده می شود.اگر چنین باشد سایر هورمونها مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت کمبود، مقدار آنها، با دارو جایگزین می شود. علاوه بر آن با انجام یک اسکن (mri یا ct اسکن) اندازه غده هیپوفیز معین می شود. ممکن است جهت واضح تر شدن تصاویر، از تزریق دارویی قبل از انجام اسکن استفاده شود.

  ●آکرومگالی چگونه درمان می شود

  آکرومگالی ممکن است با عمل جراحی بر روی هیپوفیز، درمان با اشعه x، دارودرمانی و یا ترکیبی از همه این موارد درمان شود. امروزه برای بیشتر بیماران (البته بسته به شرایط آنها) نخستین درمان، جراحی است. هدف تمام روشهای درمانی کاهش تولید هورمون رشد و رساندن آن به حد طبیعی است که سبب از بین رفتن علائم بیماری و بهبود وضعیت عمومی بیمار می گردد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گفتگو با دکتر منوچهر جزايري فوق‌تخصص بيماري‌هاي غدد - دکتر عليرضا ناصري
  آکرومگالي از الف تا ي  سلامت : اگر موافقيد از غده هيپوفيز و عملکرد آن آغاز کنيم؟
  در قاعده مغز و در پشت راه بويايي، غده هيپوفيز تقريبا به اندازه‌اي در حدود يک فندق واقع شده است. برخلاف اندازه کوچک، اين غده مهم‌ترين غده درون‌ريز است. اين غده به عنوان مرکز کنترل‌کننده بلندمدت رشد، عملکرد روزمره و توانايي توليدمثل عمل مي‌نمايد. غده هيپوفيز متشکل از دو بخش است، بخش جلويي و بخش پشتي. بخش جلويي شش هورمون مجزا دارد، که پرولاکتين براي تحريک توليد شير در پستان و هورمون رشد براي تنظيم رشد فيزيکي بدن شما و چگونگي مصرف سوخت ترشح مي‌شود. چهار هورمون ديگر بر ساير غدد سيستم درون‌ريز تاثير مي‌گذارند و فعاليت غدد تيروييد، تخمدان‌ها، بيضه‌ها و غدد فوق کليه را تحريک مي‌کنند.
  سلامت : درباره بخش پشتي غده هيپوفيز هم توضيح مي‌دهيد؟
  بخش پشتي مسوول ترشح دو هورمون است که شامل اکسي‌توسين و هورمون ضدادرار هستند. اکسي‌توسين انقباضات رحمي حين زايمان را تحريک مي‌کند و در دوران شيردهي، پستان‌ها را براي توليد شير تحريک مي‌نمايد. هورمون ضدادرار روي کليه‌ها عمل کرده و برون‌ده ادراري را کنترل مي‌کند.
  سلامت : برخي اوقات براي غده هيپوفيز مشکلاتي پيش مي‌آيد که متعاقب آن دچار بيماري‌ مي‌شويم. دراين‌باره توضيح مي‌دهيد؟
  اغلب مشکلات غده هيپوفيز از تومورهاي اين غده ناشي مي‌شوند که به دو دسته عمل‌کننده (فعال) و غيرفعال قابل تقسيم هستند. تومورهاي عمل‌کننده مقادير بيش از حدي از يک هورمون هيپوفيزي را ترشح مي‌نمايند. در مقابل تومورهاي غيرفعال مقادير بيش از حد هورمون را نمي‌سازند. هر دو دسته اين تومورها ممکن است فقط به علت فشار روي بافت‌هاي مجاور مشکل‌ساز شوند. براي مثال اعصابي که کنترل‌کننده حرکات چشم و بينايي هستند در مجاورت غده هيپوفيز حرکت مي‌کنند و ممکن است توسط تومور هيپوفيز درگير شوند. اگرچه اغلب تومورهاي هيپوفيز سرطاني نيستند و منتشر نمي‌شوند ولي مي‌توانند منجر به اختلالات جدي گردند.
  سلامت : يکي از بيماري‌هاي شايع غده هيپوفيز، آکرومگالي است. نشانه‌هاي اين بيماري چيست؟
  بزرگ شدن تدريجي دست‌ها، پاها، فک، پيشاني، فاصله گرفتن دندان‌ها، زبان‌ بزرگ، تعريق بيش از حد، قطع تنفس در خواب و کم‌کاري غده هيپوفيز از نشانه‌هاي آکرومگالي است. آکرومگالي اختلالي است که منجر به رشد بيش از حد پيشاني، فک، دست‌ها و پاها مي‌شود. اين حالت معمولا به علت توليد بيش از حد هورمون رشد در بالغان است و از اختلال عملکرد غده هيپوفيز ناشي مي‌شود. در کودکان توموري که مقادير بيش از حد هورمون رشد ترشح مي‌نمايد حالتي به نام ژيگانيسم (غول‌آسايي) ايجاد مي‌نمايد که با رشدي به وضوح تسريع شده و افزايش قد نمود پيدا مي‌کند. مقادير بيش از حد هورمون رشد مي‌تواند موجب رشد استخوان و اعضاي دروني بدن شود. عوارض احتمالي ديگر شامل فشار خون بالا، ديابت، پوليپ‌هاي کولون، آرتريت و افت بينايي هستند. اگر آکرومگالي درمان نشود ممکن است قلب بزرگ گرديده و نارسايي قلبي بروز کند. اين تغييرات به تدريج و معمولا ظرف چندين سال پديد مي‌آيند و اغلب براي فرد مبتلا و خانواده‌اش محسوس نيستند.
  سلامت : و طرز تشخيص؟
  معمولا پزشک از بيمار مي‌پرسد که آيا اندازه کفش، کلاه و يا دست‌کشتان بيشتر شده است و آيا انگشترهاي قديمي هنوز اندازه هستند يا خير. علاوه بر اين در آکرومگالي آزمايش‌هاي خون نشانگر مقادير بيشتر از نرمال هورمون رشد و فاکتور شبه انسولين هستند. براي تاييد تشخيص، احتمالا اندازه‌گيري هورمون رشد بعد از خوردن گلوکز لازم مي‌شود. يک تست ميدان بينايي نيز ممکن است صورت گيرد زيرا هيپوفيز بزرگ شده مي‌تواند بر اعصاب کنترل‌کننده بينايي فشار وارد سازد و به نقصي در ميدان بينايي منجر شود. معمولا براي تشخيص تومور داخل غده هيپوفيز از سي‌تي‌اسکن سر يا ام‌.آر.آي استفاده مي‌شود.
  سلامت : از درمان آکرومگالي هم بگوييد لطفا.
  جراحي براي خارج ساختن تومور شايع‌ترين درمان مورد استفاده براي آکرومگالي است. بسياري اوقات امکان خارج ساختن کامل تومور وجود ندارد. در اين موارد از پرتودرماني يا داروها استفاده مي‌شود. پرتودرماني سلول‌هاي تومور را تخريب مي‌کند و در عوض توليد هورمون رشد را متوقف مي‌‌سازد. داروها توليد هورمون رشد را کاهش مي‌دهند ولي تومور را تخريب نمي‌کنند. اغلب از پرتودرماني متمرکز استفاده مي‌شود. اين روش موجب دريافت دوز بالاي اشعه روي تومور مي‌گردد، در حالي که از بافت‌هاي مجاور ميزان کمي از اشعه دريافت مي‌کند. همچنين ممکن است داروهاي قابل تزريق که توليد هورمون رشد از تومور را متوقف مي‌کنند، مورد استفاده قرار گيرند. گروه کوچکي از بيماران مبتلا به آکرومگالي به داروهاي خوراکي پاسخ مي‌دهند. داروهاي جديد اميدوارکننده‌اي که اثرات هورمون رشد را متوقف مي‌کنند در حال آزمايش هستند. اگر غده هيپوفيز توسط تومور يا حين دوره درماني آسيب ببيند، جايگزين نمودن هورمون لازم مي‌شود، اين کار به‌صورت تجويز داروهايي که عملکردي مشابه هورمون‌هاي هيپوفيزي که ديگر توليد نمي‌شوند، دارند صورت مي‌پذيرد.

  هفته نامه سلامت

  مقاله های انگلیسی برای علاقه مندان
  http://en.wikipedia.org/wiki/Acromegaly
  http://www.acromegaly.org/
  http://www.mayoclinic.com/health/acromegaly/DS00478
  http://emedicine.medscape.com/article/116366-overview
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت