جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: کودک و عينک

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کودک و عينک

  آرزو از همکاران خيلي خوب من است. علاوه بر اينکه در محيط کار همه او را دوست دارند، مادر خيلي خوبي هم هست و خوشبختانه همسر و خانواده خيلي خوبي دارد...

  هر روز صبح که مي‌بينمش، شاد و پرانرژي است اما ديروز کاملا ناراحت به نظر مي‌رسيد. حوالي ظهر بود که کمي سرم خلوت‌تر شده بود، به اتاقش رفتم. خيلي تعجب کردم که آرزو داشت گريه مي‌کرد و براي دو نفر از همکاران ديگرم که به نظر دلداري‌اش مي‌دادند، صحبت مي‌کرد. خيلي نگران شدم و ماجرا را پرسيدم. مي‌دانيد داستان از چه قرار بود‌؟

  دکتر پس از معاينه چشم آناهيتا دختر پنج ساله آرزو گفته بود که بايد عينک بزند! فقط همين! رو به آرزو کردم و گفتم «واقعا از تو بعيد است، چنان اشک مي‌ريزي که گويا بيماري لاعلاجي اتفاق افتاده، خيلي از بچه‌ها عينک زدن را دوست دارند و اگر من و تو آن را خسته‌کننده و تنفرآميز تصور نکنيم، ذهنيت آنها خراب نمي‌شود.» آرزو پاسخ داد: «آخه آناهيتا دوست ندارد عينک بزند و مي‌گويد بچه‌هاي مهدکوک مسخره‌اش مي‌کنند. من هم ناراحتم که چرا فقط دختر من بايد نيازمند عينک باشد.»

  براي آرزو توضيح دادم که من قبلا با يکي از کارشناسان سلامت در اين خصوص صحبت کرده‌ام. اگر آرين روزي مثل آناهيتاي تو نيازمند عينک شود، مي‌دانم که اولين قدم براي تشويق او عادي جلوه دادن اين مساله است و بايد تصور مثبتي در او ايجاد کنم. مثلا عکس هنرپيشه‌هاي تلويزيون يا شخصيت‌هاي معروفي که عينک مي‌زنند را به او نشان مي‌دهم و مي‌گويم آرين مثل هري پاتر شدي! حتي به طور غيرمستقيم او را براي مقابله با متلک‌هاي اجتناب‌ناپذير يا مسخره کردن آماده مي‌کنم. مثلا پاسخ‌ دفاعي مي‌تواند الگو از شخصيت معروفي باشد که عينک مي‌زده. مشارکت دادن بچه در انتخاب عينک (شيشه پلاستيکي که امن‌تر باشد) و حتي بند چرمي و رنگي جالب که در پشت گوش قرار مي‌گيرد موجب تشويق او مي‌شود. مطمئنم اگر آرين عينکي شود، اين‌گونه مانند تو عزاداري نخواهم کرد. بهتر است تو هم اشک‌هايت را پاک کني و اين توصيه‌هاي علمي را به کار ببندي.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  اگر کودکتان عینک می‌زند

  اگر برای کودکتان عینک طبی تجویز شده است، ممکن است تا زمانی که او به عینک عادت کند، دوره دشواری را بگذرانید
  انجام این توصیه‌ها می‌تواند به شما در این دوره کمک کند:

  بگذارید خود کودک قاب عینک را انتخاب کند، و در مورد اینکه با عینک چقدر چهره‌اش زیبا شده است، از او کلی تعریف کنید.
  در ابتدا به کودک اجازه دهید در دوره‌های کوتاه مدت عینک بزند تا زمانی که با عینک احساس راحتی بیشتری کند.
  کودکتان را وادارید در زمانی که کاری لذت‌بخش انجام می‌دهد، مانند تماشای تلویزیون یا خواندن کتاب، عینک بزند.
  در مورد نزدن عینک کودک را سرزنش نکنید، اما به خاطر عینک‌زدن او را تحسین کنید.
  زدن عینک باید به بخشی به عادات روزمره کودک بدل شود، مانند مسواک زدن یا لباس پوشیدن.
  قهرمان‌های ورزشی، بازیگران یا سایر اعضای خانواده را که عینک می‌ز‌نند، به عنوان الگو به کودک یادآوری کنید.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چگونه عينک زدن را براي فرزندمان ساده کنيم؟


  وظيفه شما به‌عنوان پدر و مادر اين است که به کودکان‌تان بفهمانيد که «عينک وسيله‌اي براي مشاهده بهتر پيرامون‌شان است.» اولين قدم، تشويق کودکي است که به عينک نيازمند است زيرا کودک به حمايت و تشويق شما نياز دارد. اگر کودکي که به عينک نياز دارد از کاربرد آن خودداري کند، مشکلات زيادي در پيش خواهد داشت. گاهي احساس کودک درباره اين «مزاحم» تا آنجا پيش مي‌رود که مي‌خواهد آن را بشکند و براي هميشه کنار بگذارد ولي در اصل نبايد انتخابي براي کودک باقي بماند. هر جا مي‌رود و هر کار مي‌کند بايد عينک بزند. راه‌حل‌هايي را که به شما آموزش مي‌دهم به کار ببنديد تا مشکل عينک نزدن بچه‌ها حل شود.  تصوري مثبت در او ايجاد کنيد. در حالي که هنوز از عينک استفاده نکرده است و قرار است پزشک برايش عينکي تجويز کند، آن را به صورت اتفاقي خاص جلوه دهيد. کساني که عينک به چشم دارند و کودک، آنها را مي‌شناسد و دوست‌‌شان دارد، به او نشان دهيد (هنرپيشه‌هاي تلويزيون، شخصيت‌هاي معروف) البته اگر به اندازه کافي بزرگ است که بتواند مفهوم انتخاب را بفهمد. براي مقابله با متلک‌هاي اجتناب‌ناپذير درباره عينک، راه‌حل‌هايي پيش پاي کودک بگذاريد. درباره پاسخ‌هاي دفاعي فکر کنيد. براي مثال، شخصيت معروفي که عينک مي‌زده را به کودک بشناسانيد تا الگويي براي خود داشته باشد. مهم‌ترين نکته، تحسين کردن و تشويق کودک در استفاده مرتب از عينک است. با استفاده از يک جدول، ستاره‌هايي را مشخص کنيد که در ازاي گرفتن هر ستاره بايد در همه روز از عينک به‌طور صحيح استفاده کرده باشد. حتي در مدرسه نيز با تهيه کارتي از معلم او بخواهيد با شما همکاري کند. وقتي تعداد ستاره‌هاي جدول به عدد مورد نظر رسيد، هديه‌اي برايش بخريد. براي مثال، به عنوان هديه کتاب دلخواه يا رفتن به سينما را در نظر بگيريد. هم شما و هم معلم مدرسه به او القا کنيد که با عينک زدن شما را خوشحال کرده و کار بزرگي انجام داده است. يادتان باشد بند چرمي عينک که در پشت گوش قرار بگيرد يا شيشه‌هاي پلاستيکي که امن‌تر در هنگام بازي باشند و ديگر موارد که استفاده از عينک را سهل مي‌کند، با نظر چشم پزشک در انتخاب‌هاي عينک بگنجانيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چند نکته درمورد خرید عینک کودکان


  به کودک خود حق انتخاب بدهید و در نظر داشته باشید که او از زدن عینکی که دوست ندارد ، به بهانه های مختلف خودداری خواهد کرد. درضمن سعی کنید فریم انتخابی خیلی مطابق مد نباشد که در این صورت مجبورید برای سال بعد ، فریم دیگری تهیه کنید.
  اگر کودک شما به عینک نیاز دارد ، او را در خرید عینک شرکت دهید وسعی کنید عینک راحتی برایش در نظر بگیرید. این امر موجب افزایش انگیزه او در استفاده از عینک خواهد شد. به او توضیح دهید که عینک برای دید واضح و مؤثر او، لازم است و از این پس او راحت تر خواهد توانست نوشته های تابلو و کتاب را ببیند و حتی راحت تر خواهد توانست با هم سالانش بازی کند. سعی کنید ،در زمان مناسبی به معاینه و تهیه عینک اقدام کنید. برخی از کودکان صبح ها و بعضی دیگر عصرها آمادگی معاینه دارند و زمانی که کودک شما خسته، عصبانی و بدخو است، وقت مناسبی برای قرار معاینه نمی باشد.
  ● چند نکته درمورد خرید عینک کودکان
  می دانید که انتخاب فریم عینک کودکان کمی گیج کننده است ، آیا از میان فریم های موجود چه فریمی را باید انتخاب کرد که هم برای او راحت و باب میل باشد و هم به قولی مهمان دو روز نباشد؟
  ▪ ضخامت عدسی های عینک
  نسخه عینک اولین عامل دخیل در انتخاب فریم است بنا براین قبل از شروع بازدید از فریم ها با مسئول قسمت فروش مشورت کنید. بخصوص اگر عدسی های تجویز شده ضخیم هستند، فریم انتخابی باید تا حد امکان کوچک باشد که مسئول قسمت فروش می تواند شما را در این مورد که کدام فریم ضخامت شیشه را کمتر نشان می دهد ، راهنمایی کند.
  ▪ زمان استفاده از عینک
  عینک بسته به نوع و میزان عیب انکساری فقط برای موارد خاصی (مثل مطالعه) تجویز شده یا استفاده از آن برای همه ساعات بیداری توصیه شده است؟
  به کودک خود حق انتخاب بدهید و در نظر داشته باشید که او از زدن عینکی که دوست ندارد ، به بهانه های مختلف خودداری خواهد کرد. درضمن سعی کنید فریم انتخابی خیلی مطابق مد نباشد که در این صورت مجبورید برای سال بعد ، فریم دیگری تهیه کنید.
  ▪ پلاستیکی یا فلزی (سیمی)
  فریم های کودکان نیز مثل انواع بزرگسالان هم از نوع پلاستیکی و هم از نوع فلزی ساخته می شوند . بسیاری از سازندگان، فریم های کودکان را به سبک بزرگسالان می سازند که کودکان نیز این فریم ها را دوست دارند.
  در گذشته فریم های پلاستیکی بعلت وزن کم، استحکام زیاد و قیمت ارزان انتخاب مناسبی برای کودکان بود ولی درحال حاضر کارخانه داران فریم های فلزی را نیز با همان مشخصات تولید نموده اند .
  توجه داشته باشید اگر کودک شما به بعضی از مواد حساسیت دارد، از مسئول قسمت فروش درمورد اینکه آلیاژ کدام فریم کمتر حساسیت زا می باشد ، راهنمایی بخواهید .
  ▪ پل بینی مناسب
  از آنجایی که بینی کودکان به رشد کامل خود نرسیده است ، یکی از نکات مهم در انتخاب عینک کودکان پل بینی مناسب می باشد . فریم های فلزی بعلت داشتن پل بینی قابل تنظیم مناسب تر می باشند و قرار گرفتن فریم های پلاستیکی در روی بینی کوچک کودکان مشکل تر است . اگر پل فریم و بینی کودک متناسب نباشد، به خصوص بعد از نصب شیشه های عینک ، این عدم تناسب موجب سر خوردن عینک به سمت پایین خواهد شد .
  ▪ دسته های فریم
  فریم های پشت گوش فنر دار که دسته آن ها دور گوش می پیچد ، گزینه مناسبی برای کودکان نوپا هستند و از سر خوردن و افتادن عینک جلوگیری می کنند . البته این فریم ها در مواردی که عینک دائمی نیست ، خیلی مناسب نمی باشند .
  ▪ لولا های ارتجاعی (فنری)
  فریم های لولا فنری برای کودکان مناسب هستند . این لولا ها موجب می شوند که دسته های فریم بدون آسیب دیدن قابلیت خم شدن به سمت خارج را داشته باشند (بفزض اگر کودک با عینک بخوابد).
  ▪ جنس عدسی
  عدسیهای ساخته شده از پلی کربنات برای کودکان بسیار مناسب هستند چرا که فشرده ترین و مقاوم ترین نوع عدسی های پلاستیک می باشند . این عدسی ها بعلت سبکی وزن برای شماره های بالا نیز گزینه مناسبی هستند .عدسی های پلی کربنات دارای لایه ضد خش بوده و چشم را از اشعه ماورائ بنفش محافظت می کنند و بعلت ایمن بودن برای فعالیت های ورزشی کودکان نیز مناسبند .
  منبع : سایت Optiran.net


  سایت انجمن اپتومتری خراسان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عینك دوست داشتنی من


  بعضی از کودکان عینک زدن را دوست دارند، اما بسیاری آن را خسته کننده می‌دانند و از آن متنفرند. وظیفه شما به عنوان پدر یا مادر این است که به کودکانتان بفهمانید، عینک وسیله ای برای مشاهده بهتر پیرامونشان است.


  عینک، عصا، سمعک جزو آن دسته از لوازم جانبی محسوب می شود که سریعا ذهن انسان را به دوران سالخوردگی و کهولت می برد. اما این لوازم ، حتما مربوط به دوران خاصی از زندگی انسان نیست ؛ چرا که در دوران کودکی هم گاهی این گونه وسایل نقش بسیار مهمی در حیات اجتماعی فرد دارد. عینکی ها زمان کودکی خود را از یاد نمی برند. بنا بر تجویز دکتر چشم پزشک می بایست تا مدتی عینک به چشم بزنند و دنیا را از پشت شیشه های مربع یا دایره وار ناظر باشند ؛ اما این مساله گاهی با خنده و استهزای دیگر بچه ها به معضلی ناراحت کننده مبدل می شود و خاطره تلخی از آن روزها می سازد.
  بعضی از کودکان عینک زدن را دوست دارند ، اما بسیاری آن را خسته کننده می دانند و از آن متنفرند. وظیفه شما به عنوان پدر یا مادر این است که به کودکانتان بفهمانید ، عینک وسیله ای برای مشاهده بهتر پیرامونشان است.
  براساس آمارهای موجود یک نفر از هر ۴ کودک دانش آموز و یک نفر از هر ۲۰ کودک کوچکتر از سن مدرسه دارای نوعی مشکل بینایی است.
  چشمان کودک باید پس از تولد ، سپس در ۴ سالگی و پس از آن به طور دوره ای معاینه شوند. در طول سالهای رشد نیازهای بینایی یک کودک در هر ۶ ماه تغییر می کنند.
  اگر کودکی که به عینک نیاز دارد ، از کاربرد آن خودداری کند ، مشکلات زیادی برایش پیش می آید. ممکن است بخواهد عینک را بشکند یا برای همیشه آن را کنار بگذارد ، ولی در اصل نباید انتخابی برای کودک باقی بماند. هر جا می رود و هر کاری که انجام می دهد ، عینک باید همراهش باشد. این یک مسوولیت برای یک کودک خردسال است. در نتیجه شما باید اهمیت عینک زدن را به او بیاموزید و او را به استفاده از آن تشویق کنید.
  ● آموزش همراه با آگاهی
  اولین قدم، تشویق کودکی است که به عینک نیازمند است ، زیرا کودک به حمایت و تشویق شما نیاز دارد. همچنین احساس کودک را درباره این مزاحم دریابید. این مساله اهمیت دارد که کودک ، هنگام استفاده از عینک احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد. تصوری مثبت ایجاد کنید. در حالی که هنوز از عینک استفاده نکرده است ، آن را به صورت اتفاقی خاص جلوه دهید.
  کسانی را که عینک به چشم دارند و کودک آنها را می شناسد و دوستشان دارد، به او نشان دهید (چه در حضور آنها و چه در تلویزیون). کاری کنید تا او مانند یک دختر یا پسر بزرگ عینک بزند و در گردش بیرون از خانه آن را به دیگران نشان دهد. به عنوان تشویق ، ترتیبی دهید تا با کودکی که همیشه عینک به چشم دارد ، بازی کند. تجربه را با کتاب تقویت کنید. کتابهای فراوانی درباره تجارب کودکان با عینک نوشته شده است. این کتابها می توانند بسیار مفید باشند. کودک را در انتخاب عینک شرکت دهید.
  اگر به اندازه کافی بزرگ باشد ؛ می تواند در انتخاب عینک به شما کمک کند تا از میان انواع گوناگون آن، یکی را برگزیند. اگر کودک عینکش را دوست داشته باشد، میل بیشتری برای استفاده از آن خواهد داشت. سعی کنید یک بند چرمی که پشت سر کودک محکم می شود، به عینک وصل کنید این جزو اضافی برای کودکانی که مدام عینکشان را از چشم برمی دارند، بسیار مفید است. افزون بر اینها شیشه های پلاستیکی هم موجود هستند که هنگام ورزش یا بازی مطمئن تر و امن تر است.
  ● رفتار با عینک
  او را برای برخورد با کسانی که ممکن است مسخره اش کنند آماده کنید. برای مقابله با متلک های اجتناب ناپذیر درباره عینک راه حل هایی پیش پای کودک بگذارید. موقعیت را بازسازی کنید و درباره پاسخهای دفاعی فکر کنید. از شخصیت های معروف که عینک می زده اند، برای کودک تعریف کنید ، تا در موقع لزوم الگوهایی برای خود داشته باشد.
  یک نظام حمایتی خلق کنید. با معلمش درباره نیازهای احتمالی کودک صحبت کنید. ممکن است نزدیک تر نشستن به تخته سیاه برایش مناسب تر باشد. گاهی کمک یک معلم در مقابله با متلک های سایر دانش آموزان بسیار مفید است ، بویژه درباره کودکان خردسالی که عینک می زنند، مصاحبت با کودکی مانند خودشان ، بحثهای کلاسی درباره فایده های عینک، مطالعه کتابهای مناسب در کلاس یا دعوت از یک چشم پزشک برای سخنرانی در کلاس می تواند راه را هموارتر سازد.
  ● کارت های تشویقی
  کودک را تحسین کنید. به او بگویید از این که به طور مرتب عینک می زند، چقدر خوشحال هستید. اگر کودک هر روز برای یک مدت مشخص ، مرتب عینک بزند برای تشویق اجازه دهید به سینما برود، یا کتاب جدیدی برای خواندن داشته باشد (در اینجا پاداش از نوعی است که به نحوی با بینایی کودک مرتبط باشد). با استفاده از یک جدول، کودک را تقویت کنید. هر بار که کودک به طور صحیح عینک می زند، یک ستاره در جدول بگذارید. منظور از نحوه صحیح عینک زدن آن است که کودک هنگام مطالعه برای نگاه کردن به تخته سیاه هنگام تماشای تلویزیون یا همیشه از عینک استفاده کند. اگر کودک به مدرسه می رود ، می توانید یک دسته کارت یا قطعاتی کاغذی برای معلمش بفرستید ، تا شما را از وضعیت کودک در مدرسه آگاه کند. برای مثال روی کارت ها می توانید بنویسید: «مادر عزیز، مریم امروز در تمام مدت عینک به چشم داشت و کار بزرگی انجام داد».کارتها را جمع کنید، تا وقتی به تعداد مشخصی رسیدند ، به او یک هدیه بدهید.
  پروین نظری نژاد


  بنياد انديشه اسلامي
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت