جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: پیشگیری از پیر چشمی

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض پیشگیری از پیر چشمی

  اگر چه پیرچشمی قابل پیشگیری نیست اما با انجام اقدامات خاص می توان از چشم ها و بینایی محافظت نمود که شامل موارد ذیل است:
  ▪ انجام معاینات منظم و مناسب چشمی توسط پزشک
  ▪ کنترل بیماریهای زمینه ای نظیر مرض قند، فشار خون که بر روی بینایی آثار سوء دارند.
  ▪ مراجعه سریع و به موقع به پزشک در صورت بروز علائمی نظیر کاهش یکباره بینایی در یک چشم
  ▪ تنبلی یکباره یا تاری دید چشم ها، جرقه های نوری ، لکه های سیاه در میدان دید و هرگونه علامت دیگر
  ▪ استفاده از عینک های با شماره درست که مستلزم انجام معاینات منظم توسط پزشک است.
  استفاده از نور کافی و مناسب می باشد. بعلاوه می توان از جراحی نیز جهت درمان استفاده نمود.

  سوال:
  مي‌گويند مصرف برخي ويتامين‌ها و ميوه‌ها از جمله هويج موجب پيشگيري از پيرچشمي مي‌شود. نظر شما چيست؟
  جواب:
  پيرچشمي در اثر افزايش سن عارض مي‌شود و ويتامين‌ها و يا آب هويج هيچ اثري در جلوگيري از بروز پيرچشمي ندارند. اما مصرف ميوه براي سلامت کلي بدن ضروري است


  استفاده از عينك مطالعه در افراد بالاي 45 سال ضروري است

  استفاده از عينك مطالعه در تمامي افراد 40 تا 45 سال - حتي بدون عيوب انكساري چشم - لازم است .در ابتدا استفاده از عينك با قدرت كم و به تدريج با قدرت بالاتر توصيه مي‌شود
  پیرچشمی (مقالات)
  پیرچشمی (مقالات)

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض چشمانتان را جوان نگه داريد

  برخي از عوامل پير چشمي در كنترل شما هستند و مي‌توانيد با توجه به آنها، پير شدن چشمانتان را به تعويق بيندازيد:
  ‌شغل: اگر شما شغلي داريد كه دائما مجبور هستيد از ديد نزديك خود استفاده كنيد، احتمال ابتلا شما به عارضه پيرچشمي بيشتر است. تمام شغل‌هايي كه نياز به دقت و نگاه كردن طولاني مدت به اشياء‌ نزديك دارند، از مشاغل پير كننده چشم محسوب مي‌شوند. بنابراين نويسندگان، كاربران حرفه‌اي كامپيوتر، طلا و جواهرسازها، دندانپزشكان و خانم‌هايي كه كارهاي دستي انجام مي‌دهند، بيش از ديگران در خطر پيرچشمي خواهند بود.
  جنس: تحقيقات جديد نشان مي‌دهد خانم‌ها در موقع كار بيش از آقايان به عوارضي مانند، تاري ديد هنگام ديدن اجسام نزديك، مشكل خواندن و مطالعه و خستگي چشم در موقع كار كردن، مبتلا مي‌شوند. همه اين علايم، نشانه‌هاي پيرچشمي است و نشان مي‌دهد خانم‌ها بيش از آقايان به پيرچشمي مبتلا مي‌شوند.
  بيماري‌هاي چشم: اگر شما به برخي بيماري‌هاي چشم مبتلا باشيد و يا به چشمان شما ضربه‌اي وارد شده باشد كه به لنز (عدسي) يا ماهيچه‌هاي مژكي چشمان شما آسيب وارد شود، احتمال پيرچشمي و كم شدن تطابق چشمان شما افزايش خواهد يافت.
  بيماري هاي مرتبط: بيماري قند‌(ديابت) و همچنين بيماري ام.اس (مولتيپل اسكلروزيس) مي‌تواند شما را در خطر پيرچشمي قرار دهد. بنابراين اگر بيماري قند داريد، قند خود را پيوسته كنترل كنيد تا به اين عارضه مبتلا نشويد.
  داروها: داروهاي ضدافسردگي و همچنين ضدحساسيت‌ها (آنتي هيستامين‌ها) مي‌توانند انعطاف‌پذيري لنز را كاهش دهند و شما را در خطر ابتلا به پيرچشمي قرار دهند.
  محل زندگي : نتايج تحقيقات نشان داده‌اند كساني كه در مناطق جغرافيايي گرم و خشك زندگي مي‌كنند مانند مناطق جنوبي كشورمان يا كساني كه در نزديك خط استوا زندگي مي‌كنند، بيش از ديگران به پيرچشمي مبتلا مي‌شوند. در اين مناطق،‌ تابش نورخورشيد شديدتر و نورماوراي بنفش در فضا بيشتر است. اشعه ماوراي‌ بنفش براي چشم مضر است. بنابراين اگر ساكن چنين نواحي هستيد، حتما از عينك آفتابي مناسب استفاده كنيد

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض كمبود ويتامينهاي c و e شانس ابتلا به پيرچشمي را افزايش مي‌دهد

  استفاده از ويتامينهاي c و e پيرچشمي را به تعويق مي‌اندازد و كساني كه از نظر دريافت مواد ريزمغذي و ويتامينهاي c و e در شرايط مطلوبي نبوده‌اند و كمتر از اين مواد استفاده كرده‌اند بيشتر در معرض پيرچشمي قرار گرفته‌اند.

  تحقيقات انجام شده در دانشگاه ‌جان هاپكينز نشان داده كه ويتامين‌ها و مواد ريزمغذي در متابوليسم صحيح فيبروبلاستها مفيد هستند و باعث مي‌شوند عدسي چشم در شرايط مناسبي قرار بگيرد و اين باعث انجام انطباق صحيح مي‌شود. همچنين تحقيق مشابه در دانشگاه ‌ نيوانگلند اين نتايج را تاييد مي‌كند.

  عدسي چشم طيف جذبي قابل توجهي در محدوده غير مرئي طيف الكترومغناطيسي دارد و اين محدوده باعث ايجاد راديكالهاي آزاد مي‌شود و فعاليت سلولي و عمر سلول را كاهش مي‌دهد در نتيجه مرگ سلولي بوجود مي‌آيد.

  ويتامينها باعث از بين رفتن راديكالهاي آزاد شده و مرگ سلولي را به تعويق مي‌اندازند.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض نقاشان، فرشبافان ومترجمان مشاغل در معرض خطر پيرچشمي

  پيرچشمي عارضه‌اي است كه غالبا بعد از سن 40 سالگي تظاهر مي‌كند و نقاشان، فرشبافان و كساني كه با ديكشنري كار مي‌كنند (مترجمان) بيشتر در معرض ابتلا به پيرچشمي در سنين ميانسالي قرار دارند.

  دكترمحمد حسين افتخاري جراح چشم و مدرس دانشگاه شهيد بهشتي و دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب گفت: پيرچشمي به علت عملكرد نادرست عضلات تطابقي چشم پديد مي‌آيد كه عينكهاي مثبت يا پيرچشمي، كم‌كاريهاي تطابقي چشم را جبران مي‌كند.

  وي با بيان اين كه پيرچشمي با افزايش سن رابطه مستقيم دارد، در ادامه اظهار داشت: قدرت عملكرد تمام عضلات بدن با افزايش سن كاهش مي‌يابد و در اين ميان عضلات سي ديالي كه با رشته‌هايي با عدسي چشم در ارتباط هستند بيشتر در اثرافزايش سن به كاهش عملكرد دچارمي‌شود و بدين ترتيب عدسي چشم توان افزايش تحدب خود را براي انتقال تصوير به جلوتر را از دست مي‌دهد.


  دكتر افتخاري ادامه داد: بهترين راه درمان استفاده از عينك نزديك بين و ليزرهاي تطابقي است كه تا حدودي قدرت تحدب عدسي چشم را افزايش مي‌دهد.


  وي با بيان اين‌كه عدسي چشم به وسيله رشته‌هاي زوميلا به عضله‌هاي سي ديالي متصل است در ادامه توضيح داد: وقتي اين عضله نتواند به طور خودكار منبسط و منقبض شود عينك و ليزر اين كم كاري را جبران مي‌كند.

  افتخاري مهمترين عوارض اين بيماران را مشكلات شغلي عنوان ودر خاتمه به استفاده از كتاب‌هايي با حروف درشت تاكيد كرد.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت