● وقتی می‌خواهید قاب عینک بخرید، به دو نکته خیلی ساده توجه داشته باشید:
۱) قاب آنچنانی و پر زرق و برق توجه دیگران را به یکی از اعضای صورت جلب می‌کند .
۲) قاب ساده و معمولی باعث می‌شود تاکید و توجه از روی یکی از اعضای صورت برداشته شود.
● عینک برای بانوان:
۱) قاب‌‌هایی که لبه بالایی دارند و فاقد لبه تحتانی هستند باعث می‌شوند ابروها و پیشانی بیشتر جلوه کند.
۲) قاب‌های بزرگ به صورت‌های پهن و چهارگوش بیشتر می‌آید. اگر اجزای صورت‌تان خیلی کوچک و ظریف است بهتر است از این نوع قاب استفاده نکنید چرا که اجزای صورت‌تان تحت‌الشعاع بزرگی قاب قرار می‌گیرد و به اصطلاح محو می‌شود.
۳) آن دسته از قاب‌های نیمه که فقط لبه تحتانی دارند بیشتر به درد مطالعه می‌خورند. با استفاده از این نوع قاب‌، نگاه از بالای عینک نیز آسان‌تر صورت می‌گیرد.
۴) برخی از قاب‌های مد روز می‌توانند جذابیت چهره را چند برابر کنند. هنگام انتخاب رنگ این نوع قاب، به رنگ مو و چهره خود توجه داشته باشید. قاب‌هایی که به اصطلاح بیشتر توی چشم هستند با موهای کوتاه تناسب بیشتری دارند و جذابیت چنین چهره‌هایی را بیشتر می‌کنند.
۵) قاب‌های مستطیلی باعث می‌شود چهره‌تان گردتر به نظر بیاید.
پس اگر صورتی کشیده و باریک دارید بهتر است از چنین قاب‌هایی استفاده کنید. اما قاب‌هایی که به تازگی مد شده و به کل فاقد لبه هستند (به اصطلاح عینک‌های بدون قاب) چندان جلب توجه نمی‌کند.
این قاب جان می‌دهد برای آدم‌هایی که اصلا دوست ندارند جلب توجه کنند و به اصطلاح توی چشم باشند. مخصوصا اگر از آن دسته از آدم‌هایی هستید که نمی‌خواهید کسی به عینکی بودن‌تان توجه نشان دهد، از این نوع قاب استفاده کنید.
۶) عینک‌های آفتابی خیلی بزرگ اجزای صورت را به طور کامل محو می‌کنند و به جز در موارد خاصی که می‌خواهید چیزی را در صورت خود بپوشانید، توصیه نمی‌شود. عینک‌های آفتابی گرد جلوه‌ای زیبا و در عین حال قدیمی و سنتی دارند. هنگام انتخاب چنین عینکی سعی کنید قابی را که انتخاب می‌کنید دقیقا متناسب با بزرگی و کوچکی اجزای صورت‌تان باشد، نه بزرگتر و نه کوچکتر. عینک‌های آفتابی بدون لبه (بدون قاب) باید حتما با ابرویتان هماهنگ باشد. یعنی حاشیه فوقانی شیشه باید متناسب با شیب و شکل ابرو باشد. این عینک‌ها رازآلودگی چهره را بیشتر می‌کنند.
● عینک برای آقایان:
۱) قاب‌هایی که لبه فوقانی‌‌شان یکپارچه و پیوسته است، و به اصطلاح میل‌-‌ابرو )brow bar( دارد، باعث می‌شود طاسی سر مردان کمتر به چشم بیاید.
۲) کسانی که بینی‌ بزرگ دارند بهتر است از قاب‌های high temple استفاده کنند تا برجستگی بینی‌شان کمتر به چشم بیاید.
در این نوع قاب، دسته عینک به بالاترین قسمت لبه متصل می‌شود. با استفاده از چنین قابی، نگاه طرف مقابل به سمت بالا و به دور از بینی کشیده می‌شود.
۳) قاب‌های بزرگ و چهارگوش به صورت‌های ریش دار بیشتر می‌آید.
۴) رنگ قاب باید با ترکیب رنگی چهره، مو، ریش و سبیل هماهنگی داشته باشد.
۵) اگر ابرو و پیشانی زیبایی دارید، بهتر است از قاب‌هایی استفاده کنید که فقط لبه فوقانی دارند. اما اگر ابروهای خیلی شلوغ و پرپشتی دارید، بهتر است از قاب‌های بی‌لبه (عینک‌های بی‌قاب) استفاده کنید تا ابروهایتان کمتر به چشم بیاید.
۶) به خاطر داشته باشید که قاب‌های ظریف فلزی که رنگی خنثی دارند، درست مانند عینک‌های بی‌قاب، اصلا جلب توجه نمی‌کنند و به اصطلاح روی صورت دیده نمی‌شوند