جام جم آنلاين: در انتخاب عينك خود چه ملاكي‌هايي داريد؟ قيمت، زيبايي، دوام، راحتي يا...؟ هر كس براي خود ملاك‌هايي را در نظر مي‌گيرد گاهي هم هيچ ملاكي مدنظر نيست و افراد به سليقه خود اعتماد مي‌كنند اما آيا سليقه كافي است يا دانش و معيارهايي هم لازم است. به بيان ديگر معيار صحيح انتخاب عينك چيست؟

قاب عينك

قاب عينك از چند نظر حائز اهميت است. در ابتدا، نكته مهم اين است كه يك فريم مناسب بايد شيشه يا لنز عينك را در فاصله مقتضي نسبت به چشم قرار دهد. دوم اين كه عدسي كه در فاصله مشخص قرار داده مي‌شود، بايد انحنايي متناسب با جهت‌هاي مختلف حركت چشم داشته باشد.

در هنگام انتخاب قاب ، بايد دقت كرد قسمت بالاي قاب با لبه تحتاني ابرو مماس باشد و قسمت تحتاني قاب قسمت تحتاني چشم را بپوشاند. همچنين در دو طرف چشم با بيني و گيجگاه پوشش كافي را ايجاد كند.

دسته‌هاي قاب نبايد دو طرف گيجگاه را فشار دهند و طول دسته‌ها بايد به شكلي باشد كه در پشت گوش قرار گيرند.

قاب‌هايي كه وجود دارند به 2 دسته فلزي و غيرفلزي تقسيم مي‌شوند. فريم‌هاي فلزي از آلياژهاي مختلف هماهنگ با بدن كه بايد سبك و مقاوم باشند انتخاب مي‌شوند.

اين قاب‌ها نبايد اثرات سمي در هنگام ترشح عرق داشته باشند و تغيير رنگ هم ندهند. فريم‌هاي غيرفلزي هم از تركيب‌هاي سلولزي يا پليمري ساخته مي‌شوند و مي‌توانند در عين ظرافت سطح خوبي براي عدسي فراهم كنند. اين قاب‌ها تنوع زيادي هم دارند و از عوارض كمتري نسبت به فريم‌هاي فلزي برخوردارند. ولي در اثر مرور زمان اين فريم‌ها خشك مي‌شوند و ترك خورده و مي‌شكنند. براي كودكان قاب‌هاي غير‌فلزي بيشتر توصيه مي‌شود، زيرا احتمال آسيب‌ رسيدن به پوست و چشم در اثر حوادث و برخوردها در اين قاب‌ها كمتر است.

شيشه

علاوه بر قاب عينك ، شيشه‌ها نيز از اهميت فوق‌العاده بالايي برخوردار است. شيشه‌هاي عينك كودكان حتما بايد از جنس بسيار سبك و نشكن ساخته شود. اگر قرار است عينك هميشه روي چشم شما باشد بهتر است شيشه فتوكروميك داشته باشد تا بتواند در برابر اشعه خورشيد نيز از شما محافظت كند.

شيشه‌ها در عينك بچه‌ها بايد درجه فتوكروميك بالاتري داشته باشند زيرا چشم‌هاي بچه‌ها نسبت به بزرگ‌ترها در برابر اشعه ماوراي بنفش حساس‌تر است.

زيبايي

زيبايي هم مي‌تواند يكي از معيارهاي فرعي باشد. به عنوان مثال شيشه عينك بزرگ چشم‌ها را بهتر نشان مي‌دهد پس اگر چشم‌هاي شما قشنگ است عينك شيشه بزرگ بيشتر به شما مي‌آيد يا كساني كه بيني خوش‌تراشي دارند بهتر است عينكي انتخاب كنند كه بخش زيادي از بيني را نپوشاند.

انتخاب با شما نيست

اپتومتريست‌ها افرادي هستند كه تحصيلاتشان در ارتباط با چشم و عينك است آنها مي‌توانند با در نظر گرفتن شكل و فرم صورت، نمره عينك، كاربرد آن، جنس عدسي، نوع عدسي و خصوصيات رنگي آن، انتخاب‌هاي مختلف را به بيمار پيشنهادكنند. پس اگر چنانچه براي تهيه عينك به مغازه‌اي مراجعه كرديد كه به شما گفتند هر قابي را مي‌خواهيد انتخاب كنيد و فقط سليقه شما مدنظر قرار گرفت، به كيفيت علمي كار آن مركز شك كنيد حتي اگر از نظر سليقه راضي باشيد. فراموش نكنيد در عينك فروشي انتخاب تنها با شما نيست.