جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 8 از 8 مجموع

موضوع: عینک طبی (اخبار)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عینک طبی (اخبار)

  عينک طبي يک وسيله تزييني نيست

  رييس جامعه اپتومتري ايران گفت:‌متاسفانه در جامعه کنوني عينک طبي توسط افراد تنها براساس زيبايي ظاهري انتخاب مي شود و مسايل درماني آن فراموش مي شود.
  به گزارش سلامتيران، افسانه هراتي زاده افزود: در يک عينک طبي علاوه بر عدسي، فريم يا قاب عينک نيز حائز اهميت است که کمتر مورد توجه قرار مي گيرد زيرا يک قاب استاندارد به گونه اي است که فرد ميدان بينايي کافي داشته باشدو طول دسته عينک نيز با توجه به تجويز نمره عينک، متناسب با فاصله عدسي تا چشم بيمار و همچنين فاصله کانوني عدسي طراحي مي شود.
  وي با تاکيد بر نقش و اهميت اپتومتريست ها در تجويز و ارائه عينک هاي طبي ادامه داد: همانطور که در هر داروخانه يک مسئول فني جهت ارائه دارو براساس نسخه حضور دارد، مسئوليت فني مراکز تعيين نمره چشم يا تجويز، ساخت و فروش عينک هاي طبي برعهده اپتوميريست مي باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  براي تهيه عينک طبي پارامترهاي مختلف را بسنجيد

  ايسنا: به گفته يک اپتومتريست، همواره بايد يک سري اصول علمي و کاربردي ويژه در نظر گرفته شود تا فرد به هنگام استفاده از عينک دچار مشکلات چشمي نشود...

  دکتر ابراهيم جعفرزاده‌پور در خصوص موارد قابل توجه در تهيه عينک گفت: «بايد در نظر گرفت که حتي در ساعت‌هاي اول استفاده از عينک، نبايد احساس تنش و ناراحتي به فرد دست دهد.» مدير گروه اپتومتري دانشگاه علوم پزشکي ايران تاکيد کرد: «عينک را بايد جهت تاييد به چشم‌پزشک يا اپتومتريستي که عينک را تجويز كرده نشان داد.» عضو انجمن اپتومتري ايران علت برگرداندن عينک را بررسي عينک از نظر نمره عينک و نيز پارامترهاي فيزيکي، هندسي و اپتيکي عنوان کرد و ادامه داد: «عينک بايد به ما کمک کند تا ديد و شرايط بينايي بهتري داشته باشيم که اين مقوله به چند پارامتر بستگي دارد. ممکن است بخواهيم از عينک تهيه شده در يک محيط بسته و شرايط نوري کنترل شده يا در يک محيط باز و با شرايط نوري متغير و غيرقابل کنترل استفاده کنيم يا اينکه بخواهيم براي استفاده از رايانه، هنگام رانندگي و يا مطالعه از آن استفاده کنيم که تمام اين شرايط در انتخاب نوع عدسي و روکش مطرح است و اينکه از روکش‌هاي آنتي رفلکس يا آنتي گلر يا از عدسي‌هاي فتوکراميک و يا عدسي‌هايي رنگي استفاده شود.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ساخت و فروش عینک طبی بدون مسئول فنی غیرقانونی است

  بر اساس احکام قضائی، ساخت و فروش عینک طبی واحدهای فاقد پروانه کار و یا بدون مسئول فنی (اپتومتریست)، غیرقانونی است.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، بر اساس رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور که رونوشت آن از طرف جامعه اپتومتری ایران در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفت، کلیه شاغلان حرفه های وابسته پزشکی که به نحوی دارای موسسه یا دفتر کار هستند و خدماتی مانند ساخت عینک طبی ارائه می دهند و کلیه مشمولان قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی، موظف به شرکت در دوره های خاص آموزش مداوم هستند و صدور و تجدید مجوز کار آنها منوط به ارائه گواهی شرکت در این دوره است.

  این رای بر اساس ماده 270 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاهها لازم الاتباع است.

  در همین راستا، اداره کل ابلاغ و اجرای احکام دیوان عدالت اداری نیز با ارسال نامه ای به معاونت درمان وزارت بهداشت، بر اجرای حکم دادنامه تاکید کرده است.

  در این نامه آمده است، در اجرای دادنامه شماره 56 الی 63 (27/2/83) صادره از شعبه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تهران و حومه، با توجه به قطعی و لازم الاجرا بودن آن و تذکراینکه عدم امتئال محکوم علیه از اجرای حکم، استنکاف محسوب و با مستنکف مطابق ماده 37 قانون دیوان عدالت اداری رفتار خواهد شد.

  در قسمت دیگری از این نامه آمده است: بدین وسیله اخطار می گردد ظرف مدت 15 روز پس از ابلاغ این اخطاریه نسبت به اجرای حکم اقدام و نتیجه را به این اداره کل کتبا گزارش نمایید و در صورت عدم اجرای حکم، مستنکف را معرفی تا اقدامات قانونی لازم معمول گردد.

  همچنین در نامه دیگری که از سوی رئیس مرکز نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت ارسال شده ، آمده است که صرفا دارندگان مدرک علمی دانشگاهی رشته اپتومتری در مقطع کارشناسی و نیز آن دسته از عینک سازان تجربی که در آزمون های سنوات گذشته وزارت بهداشت (سالهای 48،52،59،68) شرکت کرده و مجوز قبولی دریافت کرده اند، واجد شرایط و صلاحیت جهت ساخت و فروش عینک طبی هستند.

  بدیهی است، اخذ پروانه تاسیس و مسئول فنی از وزارت بهداشت نیز جهت افراد واجد شرایط ضروری است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فروش عينك طبي در مطب‌هاي چشم‌پزشكي ممنوع شد

  جام جم آنلاين: براساس آيين‌نامه جديد وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي ، فروش و عرضه عينك طبي در تمامي مطب‌هاي چشم‌پزشكي ممنوع است.
  به گزارش ايسنا، نرگس سيدان نماينده فارغ‌التحصيلان اپتيك با اعلام اين خبر گفت: براساس آيين‌نامه جديد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي كه 3 دي ماه 1387 به تمامي دانشگاه ‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور و معاونت‌هاي درمان آن و همچنين دفتر نظارت راهبردي رياست جمهوري ابلاغ شده است، ساخت، فروش و عرضه عينك طبي در تمامي مطب‌هاي چشم‌پزشكان كشور ممنوع است.


  وي افزود: براساس اين آيين‌نامه جديد، اشخاص حقيقي شامل: كارشناسان بينايي‌سنجي، دانش‌آموختگان رشته اپتيك دانشگاه جامع علمي كاربردي و نيز عينك‌سازاني كه موفق به قبولي در آزمون وزارت بهداشت شده‌اند مجاز به تاسيس و عهده‌دار شدن مسووليت فني مراكز و موسسات عينك‌سازي خواهند بود. همچنين دانش‌آموختگان رشته اپتيك با دريافت مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مجاز به تاسيس موسسه عينك‌سازي هستند.

  به گفته وي، اين آيين‌نامه از تاريخ ابلاغ در سراسر كشور لازم‌الاجراست و در صورت تخلف، بازرسان وزارت بهداشت با افراد خاطي برخورد جدي مي‌كنند. جزييات اين آيين‌نامه از طريق وزارت بهداشت قابل بررسي و پيگيري است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يک متخصص چشم:
  استفاده از عينک باعث تغيير حالت و گود افتادن چشم‌ها نمي‌شود


  يک متخصص و جراح چشم گفت: برخلاف تصور مردم از نظر علمي به هيچ وجه ثابت نشده که استفاده از عينک موجب تغيير در حالت چشم يا تغيير در رنگ پوست اطراف چشم و گود افتادن آن شود.

  دکتر عليرضا کشتکار جعفري جراح استرابيسم و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، در خصوص تأثير عينک در انحراف چشم تصريح کرد: در بعضي مواقع عينک غير از واضح کردن تصوير بر روي شبکيه، بعضي از انواع انحراف چشم را هم درمان مي‌کند.

  وي در ادامه افزود: البته استفاده نادرست و نابه‌جا از عينک هم مي‌تواند باعث انحراف چشم شود ولي اين اتفاق در موارد بسيار نادر است.

  دکتر كشتكار جعفري در خصوص علت تجويز عينک گفت: در اکثريت موارد هنگامي که اختلال در ديد وجود داشته باشد و علت اين اختلال اشکال در سطوح منکسر کننده (برگشت دهنده نور) و يا شکست دهنده نور باشد عينک تجويز مي شود.

  اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران عينک را وسيله‌اي فقط براي بهتر ديدن دانست و افزود: استفاده از عينک باعث تغيير در شماره چشم نمي شود بلکه تنها براي بهتر ديدن به کار برده مي شود و تغييري در ساختمان چشم ايجاد نمي‌کند.

  وي در ادامه افزود: البته استفاده از عينک براي کودکان در صورت لزوم بايد تجويز شود. چون تجويز عينک باعث رشد طبيعي سيستم بينايي کودک خواهد شد در حالي که در بزرگسالان اين چنين نيست. بنابراين کودکان حتماً بايد در صورت لزوم از عينک استفاده کنند.

  اين متخصص و جراح چشم در مورد به کار بردن لنز به جاي عينک گفت: استفاده از لنز ممکن است عوارضي را در پيش داشته باشد و در موارد خيلي استثنايي استفاده از آن توصيه مي‌شود.

  وي در پايان تصريح کرد: هنگامي که نمره چشم‌ها تفاوت زيادي با هم دارند براي جلوگيري از اختلال در اندازه تصوير از لنز استفاده مي شود، ولي استفاده از عينک به مراتب بهتر از لنز است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رييس اتحاديه عينك‌سازان و عينك‌فروشان اهواز:
  مردم عينك‌هاي مورد نياز خود را از مراكز طبي تهيه كنند

  « با توجه به بازگشايي مدارس و اجراي طرح سنجش براي دانش‌آموزان مقطع ابتدايي، والدين سعي كنند عينك‌هاي مورد نياز را از مراكز طبي عينك فروشي تهيه كنند.»

  غلامعلي آهنكوب نژاد، رييس اتحاديه عينك‌سازان و عينك‌فروشان اهواز، به خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه خوزستان - توضيح داد:« در حال حاضر محل ويژه‌اي با عنوان مركز فروش عينك‌هاي طبي به منظور بازگشايي مدارس در نظر گرفته‌ نشده اما قرار است تا سال آينده اين مركز راه‌اندازي شود.»

  وي تاكيد كرد:« مردم سعي كنند عينك‌هاي مورد نياز خود را از مراكز طبي عينك تهيه كنند.»

  وي درباره ويژگي‌هاي يك عينك مناسب گفت:« عينك بايد ساختاري سبك و راحت داشته و بيني را زخم نكند. والدين براي فرزندان با سنين پايين از عدسي طبي پلاستيكي استفاده كنند.»

  وي گفت:« با وجود آنكه عمر عدسي‌هاي پلاستيكي كمتر است اما در صورت اصابت شي خرد نمي‌شود و آسيب جدي به صورت وارد نمي‌كند.»

  وي خاطرنشان كرد:« بهتر است عدسي‌هاي ضد اشعه براي بچه‌ها استفاده نشود و به جاي آن از عدسي‌هاي طبي پلاستيكي استفاده شود.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از عينك مطالعه در افراد بالاي 45 سال
  ‌ايسنا: با افزايش سن، عدسي چشم به تدريج سفت و در مقابل تغيير شكل‌ ‌مقاوم مي‌شود. در اين حالت با وجود ديد طبيعي، ديدن اشياء دور و نزديك دچار اشكال شده و عارضه پير چشمي پديد مي‌آيد.
  دكتر غلامرضا خاتمي‌نيا، متخصص چشم، با بيان اين مطلب افزود: <عدسي چشم به عنوان عضوي شفاف در داخل چشم وظيفه تنظيم قدرت انكساري چشم را بر عهده دارد. هنگام‌ ‌تولد اين عدسي بي‌نهايت نرم و شفاف است و به آساني توسط عضلات مژگاني با توجه به‌ ‌نياز شخص براي ديدن اشياء دور و نزديك تغيير شكل مي‌دهد‌.> وي بر لزوم استفاده از عينك مطالعه در تمامي افراد‌ 04 ‌تا 54 سال -حتي بدون عيوب انكساري چشم- تاكيد و تصريح كرد: <در ابتدا استفاده‌ ‌از عينك با قدرت كم و به تدريج با قدرت بالاتر توصيه مي‌شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  300 ميليون نفر در دنيا به علت عدم امکان تهيه عينک، از نابينايی رنج می برند،

  حداقل 300 ميليون نفر در دنيا به علت نداشتن امکان تهيه عينک، از نابينايی رنج می برند، و اين در حالی است که برای رفع اين نقيصه نه جراحی نياز دارند و نه درمان دارويی! فقط کافی است دسترسی نمره عينک و عينک ارزان قيمت داشته باشند. برای آنهاييکه اصلاح ديد هميشه در دسترس و سهل الوصول بوده، شايد درک کردن اين موضوع کار ساده ای نباشداپتومتری کاملاً قادر به حل کردن اين مشکل است.

  حسین علیمیرزائی
  اپتومتریست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت