جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: روزه داری -عیوب انکساری چشم

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض روزه داری -عیوب انکساری چشم

  دکتر ايرج احدزادگان - استاد چشم‌پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران

  در آستانه ماه رمضان همواره سوال مي‌شود آيا افرادي که از عينک استفاده مي‌کنند نبايد روزه بگيرند و آيا روزه‌داري موجب ضعيف‌تر شدن چشم‌هاي آنها و بالا رفتن شماره عينک مي‌شود و شايد دليل اين پرسش از آنجا ناشي شود که مردم عيوب انکساري چشم که براي اصلاح آن از عينک کمک مي‌گيرند را نمي‌شناسند. تاکنون هيچ مدرکي که ثابت کند روزه‌داري موجب مي‌شود مشکلات انکساري چشم بيشتر شود و يا شماره ‌عينک شما تغيير يابد نداشته‌ايم. تنها موردي که منع روزه‌داري از سوي متخصصان چشم تاکيد مي‌شود افرادي هستند که مبتلا به آب سياه يا گلوکوم هستند. اين بيماران فشار داخل چشم‌شان بالاست و اگر روزه بگيرند، در هنگام افطار که مايعات مصرف مي‌کنند و به اصطلاح روزه را افطار مي‌کنند يک دفعه فشار مضاعفي وارد مي‌شود که خطرناک است. اگر سن اين افراد بالا باشد و مشکلاتي چون بيماري‌هاي عروقي و اختلال در انعقاد خون داشته باشند، امکان دارد اين مشکل جدي‌تر و مساله‌ساز شود. غير از اين دو مورد، هيچ مشکلي در چشم‌پزشکي نيست که ممنوعيت روزه‌داري در نظر گرفته شود و به چشم فشار بياورد. عصب ‌بينايي که در ته کره‌چشم ما قرار دارد بسيار به بالا رفتن فشار چشم حساس است و هرگونه تغيير در غلظت خون و مايعات بدن، تغذيه يک ميليون رشته عصبي را که در فضاي کوچک ته چشم قرار دارند مختل مي‌کند و آنها را مي‌کشد. اميدوارم مبتلايان به آب‌سياه يا گلوکوم اين توصيه را جدي بگيرند
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 14-Aug-2009 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  روزه داري ، عيوب انکساري چشم را تشديد نمي کند

  عضو هيات علمي پانزدهمين کنگره سراسري چشم پزشکي ايران ، در آستانه حلول ماه مبارک رمضان با اعلام اين که روزه داري ، عيوب انکساري چشم (نزديک بيني و دوربيني) را تشديد نمي کند ، گفت : جز در موارد نادري مثل نزديک بيني شديد با نمره عينک بالاتر از 18 ، در موارد ديگر منعي براي روزه داري وجود ندارد. دکتر علي عبداللهي ، جراح و فوق تخصص شبکيه چشم اظهار کرد: تغذيه عصب بينايي در افراد مبتلا به نزديک بيني شديد با نمره عينک بالاتر از 18 ، در اثر روزه داري مختل مي شود و به همين دليل متخصصان چشم به اين افراد توصيه مي کنند روزه نگيرند. وي بيماران مبتلا به آب سياه با فشار طبيعي را دسته ديگري از بيماران چشمي دانست که روزه داري براي آنان ممنوع است.
  دکتر عبداللهي با بيان اين که هنوز آثار سويي ناشي از گرسنگي طولاني مدت و روزه داري بر روي بيماري هاي ديگر چشمي مثل آب مرواريد و پيرچشمي تاييد نشده است ، گفت : روزه داري سبب تشديد ضعف بينايي يا به عبارتي افزايش نمره عينک افراد نمي شود. وي درباره علت بروز تاري ديد ناشي از گرسنگي گفت : تاري ديد در برخي از افراد روزه دار هيچ ارتباطي به عيوب چشم ندارد و عموما به دليل کم خوني ، کاهش قند خون ، افت فشار خون و يا ناشي از اختلالات خون رساني به چشم و مغز است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  روزه و چشم‌ها
  در نزدیکی‌‌های ماه مبارک رمضان این سوال از طرف عده زیادی مطرح می‌شود که روزه گرفتن روی نمره چشم به خصوص در جوانان و نوجوانان اثری دارد یا خیر.
  بنابر نتایج یک بررسی مقایسه‌ای در خصوص تغییرات نزدیک‌بینی فیزیولوژیک چشم طی ماه‌های شعبان و رمضان، روزه گرفتن روی نمره چشم تاثیری ندارد.
  در یک تحقیق نمره چشم نمونه‌ها در سه مرحله اول ماه شعبان، اول ماه رمضان و اول ماه شوال به طریق رتینوسکوپی اندازه‌گیری شد و سن، جنس، سن شروع نزدیک‌بینی، نمره چشم اولیه و سابقه فامیلی متغیرهایی بودند که در این مطالعه بررسی شدند. نتایج نشان داد که روزه گرفتن هیچ تاثیری در ضعیف شدن چشم و افزایش نمره عینک ندارد.
  سیستم ضعیف شدن چشم وراثتی است و عیوب انکساری چشم (دوربینی، نزدیک‌بینی، آستیگاماتیسم) به صورت ارثی و ژنتیکی به نسل بعدی منتقل می‌شود و تغییرات آن هم متاثر از خواص ارثی است.
  با روزه گرفتن بافت‌های بدن چند ساعت در طول روز از مواد غذایی محروم می‌شوند که این محرومیت شامل بافت چشم هم می‌شود ولی این مساله به هیچ عنوان موجب ضعیف شدن چشم یا افزایش نمره عینک نمی‌شود.
  در حین روزه‌داری گلوکز سریع‌تر در بدن مصرف می‌شود و کاهش عمومی قند خون را درپی دارد که این مساله ممکن است موجب سیاهی رفتن چشم و یا ایجاد سرگیجه شود که هیچکدام دلیل بر افزایش نمره چشم نیست.
  به گفته متخصصان افراد دچار عیب انکساری نزدیک‌بینی باید با مشورت پزشک روزه بگیرند و روزه‌داری در سایر بیماران چشمی که دچار بیماری‌های سیستمیک همچون دیابت نیستند بلامانع است.
  بیمارانی که در حال درمان بیماری چشمی آب سیاه هستند نیز باید در خصوص روزه‌داری با پزشک خود مشورت کنند، چرا که روزه‌داری در دوره درمان این بیماری به بروز مشکلاتی همچون آسیب عصب بینایی منجر خواهد شد.
  دکتر«علیرضا غفاریه»، متخصص چشم و یکی از اعضای آکادمی چشم پزشکان آمریکا معتقد است از آنجا که در اغلب افراد دچار عیب انکساری نزدیک‌بینی با شماره عینک ۶ به بالا، پرده چشم نازک است بنابراین روزه‌داری موجب ایجاد خطراتی همچون کاهش حجم زجاجیه، جمع‌شدگی و کشش پرده چشم آنها می‌شود.
  دکتر «مسعود ناصری‌پور»، رییس مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه این مبحث معتقد است روزه‌داری در بیماران چشمی که دچار بیماری‌های سیستمیک همچون دیابت و فشار خون بالا هستند، مشکل‌ساز است زیرا این بیماران باید مدام با مصرف دارو و رعایت رژیم غذایی خاص بیماری خود را کنترل کنند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بیماری‌های چشم
  یکی از سؤالاتی که برخی افراد با شماره عینک بالا دارند، این است که آیا روزه‌داری می‌تواند عیوب انکساری چشم (نزدیک بینی و دور بینی) را تشدید کند و شماره عینکشان را بالا ببرد؟
  چشم‌پزشکان این موضوع را در شماره‌های پایین چشم رد می‌کنند، اما به گفته دکتر علی عبداللهی، جراح و فوق تخصص شبکیه چشم، تغذیه سر عصب بینایی در افراد مبتلا به نزدیک ‌بینی شدید با نمره عینک بالاتر از ۱۸،‌ در اثر روزه‌داری مختل می‌شود و به همین دلیل، متخصصان چشم به این افراد توصیه می‌کنند روزه نگیرند.
  بیماران مبتلا به آب سیاه با فشار طبیعی، دسته دیگری از بیماران چشمی هستند که روزه‌داری برای آنها ممنوع است.

  مطالب مرتبط
  رابطه ضعف چشم با روزه
  رابطه ضعف چشم با روزه
  نزدیک بینی - روزه گرفتن
  نزدیک بینی - روزه گرفتن
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت