راهنماي خريد عينک

از نخستين عينکي که سالوينو دارماتي ايتاليايي در سال 1284 ميلادي ساخته تا عينک‌هاي امروزي تغيير و تحولات زيادي در ساختار و کارايي عينک‌ها به‌وجود آمده و اين امر به متقاضيان عينک، اين فرصت را مي‌دهد که با دقت و ميدان انتخابي وسيع، عينک مناسبي را خريداري کنند. اگر مي‌خواهيد شما هم انتخاب مناسبي داشته باشيد، به شما توصيه مي‌کنيم قبل از خريد عينک، اين مطلب را بخوانيد...


در مرحله اول بهتر است عينکتان را از همان مرکز بينايي‌سنجي که آن را براي شما تجويز کرده است، خريداري کنيد زيرا در صورت بروز هر مشکلي (چه در تجويز و چه در ساخت) اپتومتريست مي‌تواند به سرعت، آن را شناسايي و نسبت به رفع آن اقدام کند و تنها در صورت نيافتن قاب دلخواه مي‌توانيد به ساير عينک‌فروشي‌ها که زير نظر يک اپتومتريست هستند، مراجعه کنيد و قاب دلخواهتان را بخريد. در خريد عينک نکته بسيار کليدي، انطباق شماره عينک با چشم شما است و زيبايي قاب (فريم) اهميت کمتري دارد و البته بي‌اهميت نيست.


نکته بعدي اين است که عينک شما دايمي است و يا فقط به منظور مطالعه مي‌خواهيد از آن استفاده کنيد. عينک‌هاي دايمي بايد قاب‌هاي سبک‌تري داشته باشند تا فشاري روي بيني ايجاد نکنند. در عين حال دسته عينک نيز اهميت زيادي دارد زيرا انحناي آن نبايد موجب درد گوش يا آسيب به سطح پوست شود و زخم ايجاد کند. اندازه قاب نيز مهم است زيرا اگر قصد خريد عينک طبي از نوع دايمي را داريد بايد بدانيد که مجبوريد از صبح تا شب براي ديدن از آن استفاده کنيد و اندازه قاب بايد کاملا متناسب با ميدان‌ديدتان باشد. عينک‌هايي با قاب باريک معمولا فاقد چنين خاصيت‌هايي هستند و بيشتر براي مطالعه مناسب‌‌اند.

عينکي براي ميانسالان و سالمندان


بسياري از افراد به ويژه آنهايي که چشمان روشني دارند به نور حساس‌اند و براي انتخاب عينک‌ دايمي مي‌توانند به سراغ شيشه‌هايي بروند که اصطلاحام فتوکروميک است و در نور تغيير رنگ مي‌دهد و تيره‌تر مي‌شود.


به گفته بسياري از چشم‌پزشکان اين‌گونه عينک‌ها در بين ميانسالان و سالمندان طرفداران بيشتري دارد و موجب ديد بهتر آنها در مکان‌هايي پرنور مي‌شود.

به فکر خريد جنس خوب باشيد


عدسي‌هاي ساخته شده از پلي‌کربنات فشرده‌ترين و مقاوم‌ترين نوع عدسي‌هاي پلاستيک به حساب مي‌آيند و به علت سبکي وزن، براي شماره‌هاي بالا بسيار مناسب‌اند.


در عين حال اين عدسي‌ها داراي لايه ضد خش نيز هستند و در مقابل اشعه ماوراي بنفش از چشم محافظت مي‌کنند و به علت فشردگي معمولا دير مي‌شکنند و ايمن‌اند و براي فعاليت‌هاي ورزشي مناسب هستند. عدسي‌هاي شيشه‌اي از ايمني کمتري برخوردارند و اگر بر اثر حادثه‌اي روي صورت بشکنند مي‌توانند صدماتي را به چشم وارد کنند.


حرف‌ آخر


نکته بسيار مهمي که در خريد بايد به آن توجه کنيد اين است حتما عينک خود را از مغازه‌هاي معتبرو با تاييد چشم‌پزشک خريداري کنيد و گول قيمت و کيفيت پايين دست‌فروشان خياباني را نخوريد. البته اگر به فکر سلامت چشمان‌تان هستيد!


کودک‌ها و عينک‌ها


خريد عينک براي کودکان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است زيرا کودکان معمولا از زدن عينک خودداري مي‌کنند و بايد در خريد آن کمي حوصله به خرج داد.


در گذشته فريم‌هاي پلاستيکي به علت وزن کم، استحکام زياد و قيمت مناسب، انتخاب خوبي بودند ولي در حال حاضر فريم‌هاي فلزي هم با اين مشخصات ساخته شده‌اند اما در مورد اينکه آلياژ کدام قاب، کمتر حساسيت ايجاد مي‌کند از فروشنده عينک سوال کنيد. از طرف ديگر، بيني کودکان هنوز به رشد کامل خود نرسيده و يکي از نکات مهم در خريد عينک براي کودکان توجه به پل بيني است. فريم‌هاي فلزي به علت داشتن پل بيني قابل تنظيم، مناسب‌ترند و قرار گرفتن فريم‌هاي پلاستيکي روي بيني کوچک کودکان، مشکل‌تر است. فريم‌هاي پشت گوش فنردار که دسته آنها دور گوش مي‌پيچد، گزينه مناسبي براي کودکان محسوب مي‌شود چرا که اين نوع دسته‌ها از سر خوردن و افتادن عينک جلوگيري مي‌کنند.