تغييرات کوچکي در شيوه زندگي روزمره مي تواند منجر به کاهش خطر ابتلاي به سرطان شود .احتمالاً شما گزارشات متناقض زيادي را از اخبار راجع به راههاي پيشگيري از سرطان شنيده ايد . به ۷ دستور العمل در زمينه پيشگيري از سرطان توجه کنيد .۱- عدم استفاده از دخانياتهمه انواع مواد دخاني شما را در معرض ابتلا به سرطان قرار مي دهند . کنار گذاشتن سيگار يا تصميم به ترک آن يکي از مهمترين تصميمات سلامتي است که مي توانيد انجام دهيد .دوري از مصرف دخانيات در هر شکلي بطور قابل ملاحظه اي خطر ابتلا به انواع سرطانها از جمله سرطان ريه ، مري ، حنجره ، دهان ، مثانه ، کليه ، پانکراس ، رحم ، معده و سرطان خون را کاهش مي دهد .در ايالات متحده مصرف سيگار عامل ابتلا به حدود ۹۰ درصد از موارد سرطان ريه است ، که منجر به مرگ در هر دو جنس زن و مرد مي شود .هر بار که شما سيگار مي کشيد بيش از ۶۰ ماده سمي را استشمام مي کنيد که سلولها را در معرض سرطاني شدن قرار مي دهند . بعلاوه تار موجود در سيگار يک لايه چسبنده قهوه اي رنگ را در بافت ريه و کانال هوايي ايجاد مي کند که اين لايه مواد سرطان زا را در خود نگه مي دارد .استفاده از پيپ و جويدن تنباکو نيز بسيار مضر است .*حتي اگر سيگاري نيستيد سعي کنيد کمتر در معرض دود سيگار قرار بگيريد . در امريکا سالانه حدود ۳۰۰۰ نفر غيرسيگاري بعلت سرطان ريه جان خود را از دست مي دهند . چون بعنوان سيگاري غيرفعال ( فردي که در معرض سيگار دود سيگار است ) بوده اند .۲- تغذيه مناسباگر چه انتخاب و مصرف غذاهاي سالم ضمانتي بر عدم ابتلا به سرطان نيست ولي مي تواند خطر ابتلا به آن را کاهش دهد .حدود ۳۰ درصد از سرطانها در ارتباط با موضوعات تغذيه اي اتفاق مي افتند .انجمن سرطان آمريکا توصيه مي کند :*به وفور از غذاهاي با منبع گياهي استفاده کنيد .

*به ميزان ۵ وعده يا بيشتر در روز از ميوه و سبزي استفاده کنيد . دانه هاي کامل و حبوبات را نيز فراموش نکنيد .

*سبزيجات برگ سبز و زرد تيره ، حبوبات ، محصولات سويا و سبزيجات چليپايي نظير کلم بروکلي خطر ابتلا به سرطان هاي کولون و معده را کم مي کنند .

*مصرف چربي را محدود کنيد . بويژه مصرف چربي هاي با منبع حيواني

*رژيم غذايي چرب خطر ابتلا به سرطان پروستات ، کولون ، رکتوم و رحم را بالا مي برد .

*مصرف الکل خطر ابتلا به انواع سرطانها از جمله سرطان دهان و مري را از افزايش مي دهد.۳- فعال باشيد و وزنتان را متعادل نگه داريد*وزن متعادل و ورزش منظم در پيشگيري از سرطان نقش مهمي دارد .

*چاقي خطر ابتلا به سرطانهاي پروستات ، کولون ، رکتوم ، رحم ، تخمدانها و سينه را افزايش مي دهد .

*سعي کنيد در اکثر روزهاي هفته حدود ۳۰ دقيقه تا بيشتر فعاليت بدني داشته باشيد .

*ورزش و فعاليت مي تواند بصورت يک پياده روي تند روزانه باشدکه تقريباً براي هر کسي قابل استفاده شده است .

*براي انتخاب ورزش مي توانيد از پزشک يا کارشناس فيزيوتراپي کمک بگيريد .۴- محافظت در برابر نور آفتابسرطان پوست يکي از معمول ترين انواع سرطانهاست و يکي از قابل پيشگيري ترين آنهاست .اگر چه که بطور مداوم در معرض اشعه x يا تماس با بعضي مواد شيميايي هم در ايجاد اين سرطان نقش دارند امانور خورشيد بيشترين علت ابتلا به اين سرطان است .*تقريباً همه انواع سرطان پوست قابل درمان است البته اگر زود تشخيص داده شوند اما راه بهتر پيشگيري از ابتلا است .

*سعي کنيد در فاصله زماني ۱۰ صبح تا ۴ بعدالظهر که خورشيد بيشترين تابش را دارد کمتر بيرون برويد .

*نواحي در معرض نور خورشيد را بپوشانيد . از کلاه لبه دار استفاده کنيد . لباسهاي رنگ روشن و گشاد بپوشيد .

*در مصرف ضدآفتاب خست بخرج ندهيد .

*حمام آفتاب نگيريد و از لامپهاي خورشيدي نيز استفاده نکنيد که ضرري بيش از نور خورشيد دارند .۵- سيستم ايمني خود را تقويت کنيدبعضي از سرطانها در ارتباط با عفونتهاي ويروسي هستند که با ايمن شدن در برابر آنها ميتوان از ابتلا به آنها جلوگيري کرد .هپاتيت b که مي تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را بالا ببرد . براي تمام کودکان تازه متولد شده تزريق اين واکسن پيشنهاد مي شود و براي بزرگسالان در معرض خطر نيز ضرورت دارد .و نيز ويروس پاپيلوماي انساني که از راه جنسي منتقل مي شود ميتواند منجر به سرطان دهانه رحم شود . سازمان غذا و داروي امريکا در سال ۲۰۰۶ واکسني را براي پيشگيري از ابتلا به اين ويروس پيشنهاد کرده است .۶- از رفتارهاي پرخطر دوري کنيد*با دوري از رفتارهاي پرخطر از بسياري از عفونتهاي که زمينه ساز خيلي از سرطانها هستند جلوگيري کنيد .خيلي از عفونتهاي ويروسي از راه جنسي و يا در اثر استفاده از سرنگ مشترک آلوده منتقل مي شوند . Hpv ( ويروس پاپيلوماي انساني ) خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت مردانه را بالا مي برد .Hiv ( ويروسي ايدز ) خطر ابتلا به سرطانهاي آنال ، گردن رحم ، کبد ، لنقوم و .... را بالا مي برد .هپاتيت b , c هم خطر ابتلا به سرطان کبد را بالا مي برند .*با دوري از رفتارهاي پرخطر ، استفاده از کاندوم حين تماس جنسي ، محدود کردن شرکاي جنسي ، عدم استفاده از سرنگهاي مشترک ، کنار گذاشتن اعتياد و .... از ابتلا به انواع زيادي از سرطانها جلوگيري کنيد .۷- بررسي و چکاپ منظم داشته باشيد*بررسي هاي منظم و آزمايشات شخصي براي پيشگيري از سرطانهاي مشخص اگر چه ممکن است پيشگيري کننده از سرطان نباشند اما شانس شما را در تشخيص زودرس سرطانها ( که منجر به درمان موفقيت آميزتر مي شود ) بالا مي برند .بررسي ها بايد شامل بررسي پوست ، دهان ، کولون ، رکتوم و .... باشد اگر مرد هستيد از نظر بيضه ها و پروستات خود را کنترل کنيد و اگر خانم هستيد از نظر سرطان سينه و رحم خود را کنترل کنيد . نسبت به تغييرات بدن خود اطلاع کافي داشته بشايد که به تشخيص زودهنگام سرطان کمک خواهد کرد و در نهايت به درمان موفق تر مي انجامد .*هر گونه تغيير در بدن را به پزشک اطلاع دهيد