توجه به آنچه بايد بخوريم و آنچه نبايد بخوريم روشي نسبتا آسان و كم‌خرج براي پيشگيري از ابتلا به سرطان و يا دست‌كم پيشگيري از ابتلا به انواع خاصي از سرطان است.
‌ دكتر ژابيز مدرسي
متخصص تغذيه

در قرن حاضر سرطان به يكي از شايع‌ترين علل مرگ و مير در جهان تبديل شده است. اگرچه شيوع انواع خاصي از سرطان در كشورهاي صنعتي بالاتر است اما اين به آن معنا نيست كه كشورهاي در حال توسعه مانند كشور ما از هجوم اين بيماري در امان هستند. متاسفانه با توجه به حركت اكثر كشورهاي جهان به سمت صنعتي شدن و به‌دليل وارد‌شدن بسياري از عادات ازجمله عادات غذايي غربي در فرهنگ ملل شرق، شيوع انواع خاصي از سرطان كه در اصطلاح به نام <سرطان كشورهاي صنعتي> شناخته مي‌شوند (مانند سرطان پستان، سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ) در اين كشورها به سرعت رو به افزايش است.

جالب است بدانيد افرادي كه از كشوري به كشور ديگر مهاجرت مي‌كنند به تدريج الگوي ابتلا به سرطان در آنها شبيه الگوي سرطان در افرادي خواهد شد كه در كشور جديد محل اقامت آنها زندگي مي‌كنند. به عبارت ساده‌تر، اگر در كشور جديد آنها ميزان ابتلا به سرطان روده بزرگ بالاتر از كشور اول بوده باشد، بعد از چند سال در اين افراد نيز احتمال ابتلا به اين نوع خاص از سرطان بالاتر مي‌رود.

اين نكته و بسياري از يافته‌هاي علمي ديگر دانشمندان را به اين فكر انداخت كه اگرچه مسائل ارثي مي‌توانند تا حدودي در ابتلا به سرطان تاثيرگذار باشند اما عوامل محيطي مثل رژيم غذايي و انواع تغذيه نيز مي‌توانند نقش قابل توجهي در افزايش يا كاهش خطر ابتلا داشته باشند. بررسي‌هايي كه در ايالات متحده آمريكا انجام شده نشان داده است كه يك سوم از مرگ‌ و ميرهاي ناشي از سرطان اين كشور را مي‌توان به مسائل تغذيه‌اي و ساير موارد را به شيوه و الگوي زندگي نسبت داد. به اين ترتيب آشكار است كه توجه به آنچه بايد بخوريم و آنچه نبايد بخوريم روشي نسبتا آسان و كم‌خرج براي پيشگيري از ابتلا به سرطان و يا دست‌كم پيشگيري از ابتلا به انواع خاصي از سرطان است.

چاقي، مشكل‌ساز هميشگي

بدون ترديد چاقي يكي از معضلات امروز انسان متمدن است. معضلي كه سبب بروز تعداد زيادي از بيماري‌ها مثل ديابت، بيمار‌ي‌هاي قلبي - ‌عروقي، ساييدگي‌هاي استخواني و آرتروز و البته برخي انواع سرطان مي‌شود.

عدم تحرك فيزيكي، مصرف زياد مواد غذايي پركالري و چاقي مي‌توانند موجب افزايش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در انسان شوند. از سوي ديگر بررسي‌ها نشانگر آن هستند كه ورزش كردن به‌طور مرتب مي‌تواند تاحدودي خطر ابتلا به سرطان سينه و روده بزرگ را كاهش دهد.

البته وجود ارتباط بين ميزان كالري مصرفي فرد و احتمال ابتلاي وي به سرطان هنوز صد در صد به اثبات نرسيده است اما واضح است كه با توجه به خطرات بي‌شمار چاقي، كاهش وزن اقدامي است كه نقش مثبت آن در سلامت قابل ترديد نيست.

سبوس، كليد سلامتي

جديدترين تحقيق دانشمندان پرسش‌هايي را درباره تاثير نوع ماده غذايي مصرفي به‌ويژه مواد قندي و نشاسته‌اي موجود در رژيم غذايي روي خطر وقوع برخي انواع سرطان مطرح ساخته است.

به‌نظر مي‌رسد بهتر است در رژيم غذايي، تركيباتي را كه حاوي قندهاي ساده هستند (مثل قند و شكر) و يا مواد نشاسته‌اي را كه از غلات بدون سبوس تهيه مي‌شوند (مثل كيك و شيريني و ...) با مواد غذايي سالم‌تري مثل نان‌ها و غلات سبوس‌دار جايگزين كنيم.

اين اقدام از يك سو در كنترل وزن و جلوگيري از چاقي اثر دارد و از سوي ديگر سبب خواهد شد مواد غذايي با ارزش غذايي بالاتر و حاوي انواع ويتامين و مواد معدني مورد نياز، جايگزين غذاهايي شوند كه از آردهاي بدون سبوس و باارزش غذايي كمتر تهيه مي‌شوند و در عين حال ممكن است در كاهش خطر ابتلا به سرطان نيز بي‌اثر نباشند.

باز هم ميوه و سبزي

يكي از جنبه‌هاي بسيار مثبت در عادات غذايي ما ايرانيان مصرف مقادير قابل توجه ميوه و سبزي در رژيم غذايي روزانه است. ميوه‌ها و سبزي‌ها حاوي مواد غذايي بسيار باارزشي هستند، مانند انواع ويتامين‌ها، برخي مواد معدني و موادي به نام فيبرهاي غذايي و ...

درباره تاثير فيبرهاي غذايي در كاهش احتمال ابتلا به سرطان از ديرباز تحقيق و بررسي‌هاي زيادي انجام شده است. اولين بار فردي به نام دكتر دنيس بوركيت مشاهده كرد كه ميزان سرطان روده بزرگ در نواحي از آفريقا كه مصرف فيبر غذايي در مردمان آن بالا بود، نسبت به ساير نواحي پايين‌تر بود.

از آن زمان تاكنون، تعداد بي‌شماري بررسي و مطالعه در اين زمينه انجام شده است. آنچه مي‌توانيم به عنوان يك توصيه تغذيه‌اي و با دانش موجود ارائه كنيم، آن است كه اگرچه تا امروز ارتباط قطعي بين ميزان مصرف فيبر و سرطان به‌دست نيامده است اما چون اين مواد علاوه بر تاثير احتمالي در پيشگيري از سرطان، موجب بروز فوايد ديگري مانند كاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي نيز مي‌شوند، بنابراين بايد تلاش كنيم حتما به ميزان مناسبي از اين مواد غذايي در رژيم غذايي خود استفاده كنيم كه اين به مفهوم استفاده از ميوه و سبزي به‌طور مرتب و روزانه است.

علاه بر فيبر، ميوه‌ها و سبزي‌ها حاوي موادي مانند ويتامين‌هاي e و c، مواد پيش‌ساز ويتامين a، سلنيوم و بسياري مواد ديگر هستند كه همگي توان بالقوه‌اي در پيشگيري از بروز صدمات و آسيب‌هاي سلولي را كه به سرطان منجر مي‌شوند، دارند. پس مصرف ميوه و سبزي را هرگز و به هيچ قيمتي فراموش نكنيد!

چربي، هرچه كمتر بهتر

در آن دسته‌از رژيم‌هايي كه در آنها چربي مصرفي بالا است اغلب ميزان مواد غذايي مثل گوشت قرمز نيز بالا است. به علاوه مصرف چربي بيشتر هميشه به معني مصرف انرژي بيشتر و در نتيجه افزايش خطر ابتلا به چاقي نيز هست. با اين توضيحات، روشن است كه تعيين ميزان تاثير مصرف چربي در بروز سرطان دشوار است.

به اين ترتيب و با توجه به آنكه احتمال دارد مصرف مقادير زياد چربي، به‌ويژه چربي حيواني (مانند كره، چربي‌هايي كه روي گوشت قرمز وجود دارد و يا لبنيات پرچرب) در بروز برخي سرطان‌ها مثل سرطان پروستات و البته به احتمال كمتري سرطان روده بزرگ يا سينه نقش داشته باشند، احتياط حكم مي‌كند كه از مصرف بيش از حد اين مواد خودداري شود.

واقعيت آن است كه در يك رژيم غذايي متعادل توصيه متخصصان مصرف چربي در حداقل ممكن است، زيرا به اين ترتيب نه تنها از احتمال بروز سرطان، بلكه از بروز مشكلات قلبي، چاقي و.... نيز جلوگيري خواهد شد.

ديابتي‌ها نگران نباشند

ترديدي نيست كه بسياري از شما درباره سرطان‌زا بودن برخي مواد شيرين‌كننده مصنوعي مطالبي شنيده‌ايد اما در حال حاضر بسياري از تركيبات شيرين‌كننده مصنوعي (مانند آسپارتام، ساخارين و ...) در تمام جهان مصرف مي‌شوند و عوارض سوئي نيز از مصرف آنها گزارش نشده است، بنابراين افرادي مانند مبتلايان به ديابت مي‌توانند بدون نگراني از اين مواد استفاده كنند.

و اما ...

مطالب جسته و گريخته ديگري نيز درباره ارتباط برخي ديگر از مواد موجود در رژيم غذايي با احتمال وقوع سرطان وجود دارند. مطالبي مثل تاثير قهوه در سرطان لوزالمعده و يا اثر مصرف زياد نمك در بروز سرطان معده اما مطالعات در اين‌باره آن‌چنان محدود است كه نمي‌توان بر پايه آن توصيه كلي ارائه كرد.

رژيم بي‌خطر

به‌عنوان كلام آخر، هميشه سعي كنيد رژيم غذايي غني از سبزي‌ها و ميوه‌ها، لبنيات كم‌چرب و غلات سبوس‌دار را رعايت كنيد و از مصرف زياد چربي‌ها به‌ويژه چربي‌‌هاي حيواني و مصرف زياد گوشت قرمز پرهيز كنيد. به علاوه هميشه تمام چربي موجود روي گوشت قرمز را كه با چشم قابل روِيت است، جدا كرده و مصرف نكنيد. از مصرف نمك زياد خودداري كنيد و مواد غذايي آماده مثل سوسيس و كالباس يا تنقلاتي مثل چيپس و پفك را در حداقل ممكن مصرف كنيد و وزن خود را با مشورت متخصص در حد مناسب براي سن و قد خود حفظ كنيد