جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: حاملگي - عفونت ادرار (مقالات)

BIDEL939 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض حاملگي - عفونت ادرار (مقالات)

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما و ساير همكارانتان و كليه دوستان و عزيزاني كه از اين سايت ديدن مي كنند .

اقاي دكتر عزيز
    من زني هستم 25 ساله كه حدود 2 ساله ازدواج كرده ام و الان 6 ماهه باردار مي باشم .
    من از بعد از ازدواج دچار سوزش ادرار و عفونت رحم شدم و به متخصص زنان مختلفي مراجعه كردم ولي بيماري من درمان نشد البته عفونت رحم من از بين رفت اما سوزش ادرار م از بين نرفته است و هربار كه به دستشويي ميروم سوزش زيادي دازم و خيلي هم عذاب آور است .
    با توجه به اينكه باردار نيز مي باشم و امكان دارد كه اين عفونت ادراري وارد خون من شده و از اين راه وارد خون جنين شود به من بگو ييد چه كار كنم تا اين عفونت از بين برود و همچنين وارد خون جنين من نشود.
    (داروهايي كه دكتر در دوران بارداري براي رفع عفونت من تجويز كرده بود عبارتند از سفالكسين500 ميلي گرمي و دو داروي ديگر كه نام آنها را فراموش كرده ام لطفا مرا راهنمايي كنيد.)
    سوال دومي كه داشتم در رابطه با زايمان بود كه سزارين بهتر است يا زايمان طبيعي لطفاُ مزايا و معايب هر كدام را براي من بگوييد و آيا در زايمان طبيعي آلت تناسلي به حالت اوليه خود برميگردد ويا اينكه گشادتر ميگردد. وچگونه مي توان زايمان طبيعي بدون درد داشت نام داروهايي را كه ميتوان استفاده كرد را به من بگوييد .
    منتظر جواب شما هستم به ايميلم بفرستيد.

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

مبحث عفونت های ادراری در خانمهای حامله و مسائل متعاقب اون یکی از مباحث شایع هست که در اغلب درمانگا ه هایزنان زایمان به کرات دیده میشود. من عنوان نامه شما رو به عفونت ادراری وبارداری تغییر میدم و سعی میکنم در آیندهاین بحث را تکمیل کنم.. تا بتونه بهترین منبع فارسی برای هم وطنان و همکاران گرامی بشه.. در ضمن ما معمولا به سوالات خصوصی مردم جواب نمیدیم مگر اینکه ضرورت خاصی داشته باشه و در تالار ها هم به سوالاتی که جنبه عمومی داشته باشه(مثل سوال شما) پرداخته میشه و اصولا تالار های پزشکی محلی برای حل مشکلات تک تک مردم نیست.. در ضمن سوالات بعدی شما ارتباطی با سوال اول شما نداره.. به کتابخونه بخش زنان مراجعه کنید اگر تابحال به چنین سوالاتی پاسخ داده نشده.. سوالاتتون رو با انتخاب عنوان مناسب در تاپیک های جداگانه مطرح کنید..

چیزی که برای زن حامله باید مهم باشه اینکه نباید هیچ گونه چرکی در ادرار دیده بشه.چه بطور ماکروسکوپی و چه بطور میکروسکوپی.. و اکیدا توصیه شده اگه حتی خانم حامله هیچ گونه شکایتی نداشته باشه ولی چرک در ادرارش دیده میشه باید درمان بشه..وهدف اصلی باید وجود چرک در ادرار باشه چون همانطوری که گفتین خطر گسترش اون به خون و کلیه ها و تمام بدن هست.. اما در این مرحله که در ادرار شما پرکی دیده نمیشه اما شما از سوزش ادرار گله مند هستید باید به مسائل دیگری فکر کرد..
    1- بعضی عفونتها هستند که برای بیمار ایجاد سوزش ادرار میکنن اما باعث ظهور چرک در ادرار نمیشن..که کلامیدیا ها از این دسته هستند.. و درمانشنون هم با کپسولهای doxycyline هست و یا حتی مصرف یکبار azitromycin
    2- بضی از خانمهائی که مثل شما چرکی در ادرارشون نیست ممکنه دچار تبخال های تناسلی یا قارچ اون قسمت شده باشن..
    3-بازهم ممکنه بعضی از این خانمها دچار سوزش ادرار ناشی از سوزاک بشن.. اما معمولا دوره کوتاهی دارن
    4- نهایتا بیماری در مثانه وجود داره که باعث سوزش ادرار عمدتا در خانمهای میانسال میشه..و با تکرر ادرار و فوریت در دفع
    ادرار و درد لگن مشخص میشه...بهترین روش تشخیص اینها سیستوسکوپی(دیدن داخل مثانه با دوریبن و تلویزیون) هست..

بهتره شما برای حل مشکلتون به پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری یا همون ارولژیست مراجعه کنید.

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

عفونت های ادراری در بارداری

نويسنده : .دكتر رباب بهدانی متخصص زنان و زایمان، نازایی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران

عفونت های دستگاه ادراری عارضه شایع بارداری هستند كه ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان به آن مبتلا می شوند. در واقع طی حاملگی دستگاه ادراری از نظر عملكرد و ساختمان تغییرات قابل ملاحظه ای پیدا می كند كه زمینه ساز عفونت بیشتر می شود.

«این تغییرات شامل موارد زیر می شود: افزایش خفیف اندازه كلیه، افزایش جریان خون كلیه به میزان ۴۰ درصد، گشاد شدن لگنچه های كلیه و حالب در حاملگی، كاهش حركات حالب.»بنا بر گفته های وی این عوامل در حاملگی منجر به ركود و تجمع ادرار می شوند كه خود باعث رشد بیشتر باكتری و بروز عفونت طی حاملگی می شود. قابل ذكر است علاوه بر موارد عنوان شده قند در ادرار به عنوان عامل موثر دیگری است كه می تواند زمینه ساز عفونت و رشد باكتری شود.

عفونت های دستگاه ادراری در بارداری به سه صورت قابل مشاهده هستند: وجود باكتری در ادرار بدون علامت، عفونت مجاری ادراری تحتانی شامل مثانه و حالب، عفونت مجاری فوقانی یا كلیه پیلو نفریت.

از میان علل ذكر شده وجود باكتری در ادرار بدون علامت شایع ترین عامل عفونی در حاملگی است اما علت وجود باكتری در ادرار بدون علامت چیست دكتر بهدانی می گوید: «باكتری اوری وجود باكتری در ادرار بدون علامت یعنی مقدار قابل ملاحظه ای باكتری در ادرار وجود داشته باشد اما فرد علائم ادراری نظیر سوزش ادرار و تكرر ادرار را نداشته باشد دو تا هفت درصد است و به این عوامل بستگی دارد: تعداد زایمان های قبلی، نژاد، سطوح اجتماعی اقتصادی، سابقه قبلی عفونت های ادراری، فعالیت جنسی و دیابت قندی.»

به گفته این متخصص زنان و زایمان، نازایی در باكتری اوری بدون علامت مهمترین نكته ای كه باید مورد توجه قرار گیرد برمی گردد به این موضوع كه در ادرار زن حامله عفونت و میكروب وجود دارد اما وی علامت خاصی ندارد و تنها راه تشخیص آن دادن آزمایش ادرار توسط زن حامله است. بنابراین از آنجا كه تشخیص باكتری اوری بدون علامت با كشت ادرار است باید در اولین ویزیت به بیماران تاكید شود كه آزمایش ادرار را انجام دهند و پیگیر جواب آن باشند. اگر در یك نمونه ادراری بیش از ۱۰۵ باكتری موجود باشد تشخیص باكتری اوری بدون علامت گذاشته می شود.اگر باكتری اوری بدون علامت درمان نشود ۲۵ درصد موارد به عفونت حاد و پیلونفریت یا عفونت كلیه منجر می شود. در حالی كه این احتمال در زنان غیرحامله به یك درصد می رسد. بنابر این با توجه به شیوع بالای عفونت در زنان حامله توصیه می شود درمان آنتی بیوتیكی را جدی بگیرند.

به گفته دكتر بهدانی عدم درمان قطعی باكتری اوری بدون علامت باعث ایجاد عوارض زیر می شود: عفونت حاد كلیه یا پیلونفریت، زایمان زودرس یا پیش از موعد، تولد نوزاد با وزن كم، افزایش فشار خون حاملگی و آنمی یا كم خونی در مادر و جنین.میزان عود عفونت حدود ۳۰ درصد است بنابراین حدود یك تا دو هفته بعد از قطع درمان باید آزمایش ادراریU-A ،U-C تكرار شود و اگر عفونت عود كرد باید درمان تا سه هفته بعد ادامه یافته و در صورت عودهای مكرر و عفونت پایدار مصرف دارو تحت نظر پزشك تا آخر حاملگی ادامه یابد.به گفته دكتر بهدانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، از دیگر عفونت های سیستم ادراری در حاملگی درگیری مثانه و حالب است كه علائم آن شامل سوزش و تكرر ادرار و به میزان كمتر تب و لرز است كه البته درمان آن مشابه باكتری اوری بدون علامت است.عفونت كلیه و یا پیلونفریت در یك تا دو درصد زنان حامله رخ می دهد. شروع عفونت كلیه ناگهانی بوده و با تب و لرز و درد ناحیه پهلوها، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ همراه است.

در این رابطه دكتر بهدانی تصریح كرد: «برخی بیماری ها علائمی شبیه عفونت كلیه یا پیلونفریت ایجاد می كنند در نتیجه ممكن است اشتباهات تشخیصی رخ دهد. عفونت كلیه ممكن است با بیماری های زیر اشتباه گرفته شود: دردهای زایمانی labor Pain، عفونت مایع آمینون كیسه آب، آپاندیسیت، جدا شدگی زودرس جفت، تومور عضلات میوم رحم و عفونت پوشش داخلی رحم.»

توصیه های پیشگیری كننده
    نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در هر روز، شیرین نكردن نوشیدنی های معمول، كاهش دادن مصرف چای، قهوه، آب میوه شیرین، الكل، مصرف ویتامین ث به میزان ۲۵۰ تا۵۰۰ میلی گرم در روز و بتاكاروتن ۲۵ تا ۵۰ هزار میلی گرم در روز و روی zn به میزان ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم در روز، عدم نگهداری ادرار در مثانه و به موقع ادرار كردن، ادرار كردن قبل و بعد از نزدیكی كردن، عدم نزدیكی در هنگام وجود عفونت ادراری، تمیز كردن دستگاه تناسلی خارجی پس از ادرار كردن از جلو به عقب، عدم مصرف صابون های قوی آنتی سپتیك، اسپری و پودر، عوض كردن به موقع لباس های زیر، عدم استفاده از لباس های تنگ و پلاستیكی، مصرف مرتب و مداوم داروهای تجویزی و انجام به موقع آزمایشات ادراری، نماندن بیش از ۳۰ دقیقه در حمام یا وان هنگام حمام كردن.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت