زن هلندي كه در هنگام مرگ در ‪ ۱۱۵‬سالگي كهنسال‌ترين فرد جهان بود، ظاهرا تا پايان عمر از ذهن فعال و سالمي برخوردار بود و به شوخي ترشي شاه ماهي را راز عمر طولاني خود مي‌دانست.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از آسوشيتدپرس ، دانشمندان مي‌گويند درون هنريكيه فان آندل شيپر كه در سال ‪ ۲۰۰۵‬درگذشت، به همان خوبي و سلامتي بود كه از با ديدن او مي‌شد گمان كرد: زمايشهايي كه پس از مرگ روي مغز او انجام گرفت نشان داد نشانه‌هاي قابل توجهي از آلزايمر و يا ديگر بيماري‌هايي كه با زوال عقل در كهنسالي مرتبط هستند در مغز او وجود ندارد.

پروفسور گرت هولشتگه از دانشگاه گرونينگن با ابراز شگفتي از اين يافته ها گفت همه فكر مي‌كنند كه مغز پس از ‪ ۱۰۰‬سالگي دچار مشكل مي‌شود.

وي سخت شدگي معمولي رگها و توليد پروتئين‌هاي مرتبط با آلزايمر را از جمله مواردي عنوان كرد كه در سنين بالا در مغز روي مي‌دهد.

به گفته اين پژوهشگر اين نخستين مغز بسيار پيري است كه چنين مشكلاتي نداشته است.

فان آندل پيش از مرگ در سال ‪ ۲۰۰۵‬در شهر هوگوين هلند، كهنسال‌ترين انسان جهان بود و نام اين به همين دليل در كتاب ركوردهاي جهان گينس ثبت شده است.

فان آندل در سال ‪ ۱۹۷۲‬در سن ‪ ۸۲‬سالگي بدن خود را براي كاوش‌هاي علمي به دانشگاه گرونينگن اهدا كرد. وي در سن ‪ ۱۱۱‬سالگي نگران از اينكه نكند ديگر براي علم اهميتي نداشته باشد دوباره خواسته خود را به دانشگاه اعلام كرد.

در آن زمان هولشتگه مصاحبه با وي را آغاز كرد و توانايي‌هاي شناختي وي را در سن ‪ ۱۱۲‬و ‪ ۱۱۳‬سالگي مورد بررسي قرار داد.

اگر چه وي دچار مشكلات بينايي شده بود اما از ميزان آگاهي خوب و عملكرد بهتري نسبت به ميانگين سني ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۵‬سالگي برخوردار بود.

دورايسوامي متخصص آلزايمر گفت توليد پروتئين‌هاي مرتبط با آلزايمر در بخش هايي از مغز با بالارفتن سن افزايش مي‌يابد. در نتيجه متخصصان اين فرضيه را مطرح مي‌كنند كه هر كسي كه زياد عمر مي‌كند سرانجام به اين پروتئين ها مبتلا مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه ون آندل ابر اثر ابتلا به سرطان معده مرد و احتمال مرگ هر كسي بر اثر ابتلا به سرطان معده وجود دارد افزود اين مورد نشان مي دهد كه افراد بسيار پير بر اثر بيماري و نه بر اثر افزايش سن مي‌ميرند.

فان آندل در هنگام تولد در سال ‪ ۱۸۹۰‬تنها ‪ ۱/۶‬كيلوگرم وزن داشت و مادرش انتظار داشته وي در طفوليت جان خود را از دست بدهد.

وي كه فرزندي نداشت، همسرش را در سال ‪ ۱۹۵۹‬از دست داد. عمر طولاني وي جنبه ارثي داشته و تمامي خواهر و برادرها و مادر وي در سن ‪ ۱۰۰‬و ‪ ۷۰‬سالگي در گذشتند.