گياهان دارويي ؛ مفيد يا مضر؟


بسياري از مردم استفاده از داروهاي گياهي را به علت طبيعي بودن منشا آن به داروهاي رايج ترجيح مي دهند. نکته مهمي که اغلب ناديده انگاشته مي شود وجود تداخل در مصرف اين داروها با ساير داروهاي مورد استفاده بيمار است.
متخصصان تاکيد مي کنند که گياهان دارويي حاوي ترکيبات شيميايي خاص هستند که در صورت مصرف بي ضابطه مي تواند جان بيمار را به مخاطره اندازد.
مبتلايان به فشار خون بالا , افسردگي يا ساير مشکلات رواني , ديابت , بيماري قلبي , صرع , گلوکوم (آب سياه) و بيماري پارکينسون از جمله بيماراني هستند که قبل از هر گونه استفاده از داروهاي گياهي بايد با پزشک متخصص مشورت کنند.
در اينجا به معرفي تداخل اثر چند ترکيب گياهي مهم با داروها اشاره مي شود که توجه به آن خالي از فايده نخواهد بود.
1- سير: از سبزيجاتي است که خواص درماني فراواني دارد. از مصرف سير همراه با هر يک از داروهاي زير اجتناب کنيد اين داروها شامل آسپرين , دي پيريدامول , وارفارين , سيلکوسپورين (داروي سرکوب سيستم ايمني بدن) است.
مصرف داروهاي ضد انعقادي همراه با سير موجب خونريزي خود بخود و بيش از حد مي شود. سير همچنين ميزان تاثير داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني و داروهاي ايدز را کاهش مي دهد.
سير ممکن است ميزان قند خون را کاهش دهد که نتيجه آن نياز کمتر به انسولين براي بيماران ديابتي است. اگر شما سير و انسولين را بطور همزمان مصرف مي کنيد قند خون خود را به دقت کنترل کنيد و هر گونه تغيير را به پزشک خود اطلاع دهيد.

2- زنجبيل: گياهي است که به عنوان مقوي معده و ضد نفخ کاربرد دارد. زنجبيل ممکن است اثر داروهاي ضد انعقادي مثل وارفارين را افزايش دهد که نتيجه آن خونريزي بيش از حد است.
اين ماده همچنين موجب افزايش توليد اسيد معده مي شود که ممکن است اثر داروهاي آنتي اسيد را دچار اختلال کند. زنجبيل ميزان فشار خون و قند خون را نيز کاهش مي دهد.
بنابراين نياز بيماران مبتلا به فشار خون به داروهاي پايين آورنده فشار خون و همچنين نياز بيماران ديابتي به انسولين را کاهش مي دهد.
توصيه مي شود در اينگونه موارد حتما با پزشک خود مشورت کنيد. ضمنا توجه داشته باشيد هرگز استفاده از گياهان دارويي را جايگزين درمانهاي رايج نکنيد.

3- گينکو: (Ginkgo) داروي گياهي است که به عنوان درمان افسردگي , ضد سر گيجه و تقويت حافظه و افزايش هوشياري در سراسر جهان مورد استفاده واقع مي شود.
اين داروي گياهي نيز موجب افزايش اثر ضد انعقادي داروهايي مثل وارفارين مي شود بنابراين خونريزي بيش از حد در صورت استفاده همزمان اين داروها جان بيمار را تهديد مي کند.
از مصرف همزمان اين دارو همراه با آسپرين , انسولين , داروهاي ضد افسردگي و ساير داروهاي مورد استفاده براي درمان بيماران رواني خودداري کنيد. همانطور که مي بينيد گياهان دارويي و ترکيبات حاصل از آنها چنانچه تحت نظر پزشک استفاده نشود نه تنها مفيد نيستند بلکه موجب ايجاد خطرات جاني براي بيمار خواهند شد.

دکتر تقی خانی