يك داروساز: داروهاي گياهي نمي‌توانند جايگزين داروهاي شيميايي شوند

يك داروساز با بیان اینکه داروهاي گياهي چند اثر دارد ولي داروهاي شيميايي تنها در يك زمينه مي‌توانند موثر و كارآمد باشند، گفت: داروهاي گياهي پايه‌اي براي داروهاي شيميايي محسوب مي‌شود ولي با اين حال اين داروها نمي‌توانند جايگزين داروهاي شيميايي شود.

دكتر حسن فرسام در گفت وگو با خبرنگار ايسنا منطقه دانشگاه علوم پزشكي تهران، درباره اهميت داروهاي گياهي اظهار داشت: داروهاي گياهي داروهايي هستند كه مردم به طور سنتي و در چندين دهه براي درمان بيماري‌ها از آن استفاده مي‌كنند و از منابع طبيعي بدست مي‌آيد كه در داخل كشور توليد مي‌شود.

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران با تاكيد بر ضرورت استفاده از داروهاي شيميايي اظهار كرد: در داروخانه‌ها نمي‌توانيم داروهاي شيميايي را حذف کنیم و ممكن است بعضي از داروهاي شيميايي براي بيماري‌هاي ويژه‌اي مفيدتر از داروهاي گياهي عمل كند.

داروهاي گياهي تنها مكمل طب شيميايي هستند

اين داروساز با اشاره به طرح جايگزين كردن داروهاي گياهي گفت: واژه طب جايگزين يا داروهاي جايگزين به منظور حذف كردن داروهاي شيميايي برای درمان بيماران نيست بلكه داروهاي گياهي داروهاي مكمل هستند.

دكتر فرسام درمورد كاربردي بودن داروهاي گياهي اظهار كرد: مردم از داروهاي گياهي براي درمان بيماري‌هاي ساده و پيشرفته استفاده مي‌كنند به طور كلي اثر داروهاي گياهي آرام‌تر و طولاني‌تر است و نياز به زمان دارد كه اثر خود را نشان دهد با اينكه مردم از داروهاي گياهي استفاده مي‌كنند اما نمي‌توان از اين داروها براي درمان تمام بيماري‌ها استفاده كرد و هنوز از نظر علمي اثبات نشده است.

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران درخصوص تاثيرات داروهاي گياهي اظهار داشت: داروهايي كه به نام داروهاي گياهي در فهرست بيمه قرار گرفته‌اند، توسط وزارت بهداشت بررسي و مورد تاييد قرار گرفته است و مجوز دارند.

وي با تاكيد بر انواع داروهاي گياهي كه در بازار موجود است، گفت: داروهايي كه در بازار هستند دو گونه‌اند، اكثر داروهاي گياهي كه مورد استفاده قرار مي‌گيرد، داروهايي هستند كه مشابه آنها در اروپا وجود دارد و استفاده مي‌شود و در ايران شبیه سازي شده است.

دكتر فرسام تصريح كرد: تعداد اندكي از داروها فقط توسط برخي از دانشمندان ايراني توليد، ارائه و عرضه مي‌شود.

هنوز كارهاي تحقيقاتي بر روي داروهاي گياهي صورت نگرفته است

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص بهبود كيفيت زندگي بيماران با استفاده از اين داروها گفت: با استفاده از داروهاي گياهي مي توان كيفيت زندگي را بهبود بخشيد، اما بايد سالها روي آن تحقيقات انجام داد تاكنون پژوهش‌هاي گسترده‌اي روي آن انجام نشده است.

وی تصریح کرد: داروهاي گياهي لزوما كيفيت زندگي را تغيير نمی‌دهد و اگر مقصود از كيفيت زندگي دستيابي به آرامش و آسايش باشد اين داروها اين كار را انجام می‌دهند ولي اگر منظور برگشت به وضع قبل از بيماري باشد این داروها این امکان را فراهم نمی‌کنند.

وي درخصوص عدم کارایی داروهای گیاهی در برخی بیماری‌های خاص گفت: ما نمي‌توانيم در بيماري فشارخون و ديابت دارويي تجويز كنيم اما مي‌توانيم دارويي تجویز کنیم كه از پيشرفت بيماري جلوگيري كند.

این داروساز پیرامون داروهای قرار گرفته در لیست بیمه گفت: چند نکته در مورد داروهاي گیاهی كه در ليست بيمه قرار گرفته‌اند قابل توجه است، قرار گرفتن این داروها در لیست بیمه در درجه اول بسته به توانايي مالي شركت بيمه دارد اما اگر داروهایي باشد که مصرف زیاد و یا قيمت بالايي داشته باشد بايد آنها را نيز بيمه کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: بايد تمام داروهای گیاهی بيمه شوند به شرط اينكه جزو فهرست داروهاي مجوز دار قرار داشته باشند.

دكتر فرسام پیرامون تهیه داروهای گیاهی از داروخانه يا عطاري بیان کرد: داروهاي گياهي كه از عطاري‌ها تهيه مي‌شود معمولا داروهاي بدون نسخه هستند و اگر داروهايي باشند كه توسط پزشك تجويز شده باشد بايد از داروخانه‌ها تهيه شود.

وی تصریح کرد: داروهايي كه از عطاري‌ها خريداري مي‌شود بهداشتي و استاندارد نيستند و البته تاييديه نگرفته‌اند و بايد نظام نظارتي بهتر و مناسب‌تري در كشور وجود داشته باشد.

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در پایان خاطرنشان کرد: تعداد داروهاي غيرمجوزدار و قاچاق در ايران زياد است كه اين داروها در دسترس مردم هستند در حالي كه تاثير آنها مورد بررسي و پژوهش قرار نگرفته است.