جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 2 ابتداابتدا 12
نمایش نتایج 11 تا 19 از 19 مجموع

موضوع: عطاری ها /اخبار

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  وزارت بهداشت بر عملكرد عطاری ها نظارت ندارد

  مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور طب سنتی گفت: این وزارتخانه نظارتی بر عملكرد عطاری های سطح شهر ندارد.

  عباس حاجی آخوندی در گفت و گو با ایرنا افزود: برای نظارت دقیق تر بر داروهای گیاهی عرضه شده در بازار، پیشنهاد آموزش عطاری‌ها و پیوستن آن ها به صنف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ارایه شده است.
  وی با اشاره به جایگاه فرهنگی ایران در دنیا در زمینه داروهای گیاهی و طب سنتی اظهار داشت: بیش از 10 هزار آثار مكتوب از دانشمندان و صاحب‌نظران بین‌المللی طب سنتی وجود دارد كه تصمیم داریم این كتاب‌ها را به روز كنیم.
  حاجی آخوندی ادامه داد: هشت هزار و 500 گونه گیاهی در كشور وجود دارد كه از این میان تا كنون هزار و 500 گونه به عنوان گیاه دارویی و معطر شناسایی شده است.
  وی گفت: در حال حاضر شمار داروهای گیاهی ثبت شده در كشور به 440 مورد رسیده است.
  دبیر ستاد طب سنتی كشور با اشاره به اینكه میزان داروهای گیاهی 2 درصد بازار مصرف داروهای كشور را تشكیل می دهد، اظهار داشت: در حال حاضر در 34 كارخانه كشور، داروی گیاهی تولید می‌شود.
  حاجی آخوندی تصریح كرد، اگر در بازار جهانی سهم بیشتری از تولید داروهای گیاهی را به كشور اختصاص دهیم، به ایجاد اشتغال و تولید علم و ثروت در كشور كمك كرده ایم.
  به گفته وی، در زمان كنونی، سهم كشور در این بازار، بسیار اندك است و باید از نظر كمی و كیفی، سهم كشور را در این بازار افزایش دهیم.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  داروی گیاهی از عطاری ها نخرید!

  عطاری‌ها در حیطه فروش مواد بی‌ضرری مثل گلاب، عرق نعنا و نبات می‌توانند وارد شوند، اما تجویز دارو برای درمان بیماری‌ها در صلاحیت این مراكز نیست.


  امامی رضوی در عین حال گفت: عطاری‌ها در حیطه فروش مواد بی‌ضرری مثل گلاب، عرق نعنا و نبات می‌توانند وارد شوند، اما تجویز دارو برای درمان بیماری‌ها در صلاحیت این مراكز نیست.

  معاون درمان وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد، با عطاری هایی كه برای درمان بیماران، داروی گیاهی تجویز می كنند، برخورد قانونی می شود.

  ' حسن امامی رضوی ' در گفت و گو با ایرنا افزود: مردم در صورت مشاهده این گونه تخلفات، مراتب را به وزارت بهداشت گزارش دهند، زیرا ورود عطاری ها در تجویز داروی گیاهی برای درمان بیماری ها از جمله چاقی و لاغری ممنوع است.

  وی اظهار داشت: عطاری جای تجویز و درمان بیماری نیست، البته بسیاری از داروهای امروزی منشأ گیاهی دارد اما تجویز گیاهان دارویی از سوی افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت، دخالت در امور پزشكی و خلاف است.

  امامی رضوی در عین حال گفت: عطاری‌ها در حیطه فروش مواد بی‌ضرری مثل گلاب، عرق نعنا و نبات می‌توانند وارد شوند، اما تجویز دارو برای درمان بیماری‌ها در صلاحیت این مراكز نیست.


  وی با بیان اینكه آیین‌نامه مربوط به خدمات طب سنتی از سوی وزارت بهداشت در حال تدوین است، گفت: خدمات طب سنتی، فقط محدود به این نمی‌شود كه فلان ماده غذایی را بخورید یا نخورید بلكه حجامت، ماساژ درمانی و غیره را شامل می شود و نیازمند ساماندهی است.

  منبع : Tabnak.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مردم داروهای گیاهی خود رااز کلینیکهای معتبرطب سنتی تهیه کنند

  یک متخصص طب سنتی: بیش از 90 درصد عطاری‌ها در کشور مجوز لازم برای فعالیت را ندارند

  یک متخصص طب سنتی پیشگیری و حفظ صحه را مهمترین اصل درمانی طب سنتی دانست و گفت: متاسفانه بسیاری از افراد و مراکزی نظیر عطاری‌ها با فعالیت‌های غیرقانونی خود نظیر حجامت، سعی در مخدوش کردن طب سنتی در بین مردم دارند در حالی که طب سنتی از گذشته‌های دور تاکنون با اقدامات پیشگیرانه در حفظ سلامتی در انسان همواره در عرصه‌ی پزشکی پیشگام و موثر بوده است.

  دکتر منیره السادات روح‌الامینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، مراکز دانشگاهی را تنها مراکز معتبر جهت مراجعه برای استفاده از روش‌های علمی طب سنتی دانست و افزود: خوشبختانه چند سالی است که رشته طب سنتی با تایید و مجوز رسمی وزارت بهداشت بصورت تخصصی با کمک روش‌های جدید علمی در مراکز دانشگاهی توسعه یافته است و مردم می‌توانند جهت استفاده از خدمات این نوع طب به مراکز معتبر دانشگاهی مراجعه کنند.

  وی در ادامه با تاکید بر اینکه بسیاری از داروهای طب سنتی در بازارها و عطاری‌ها تقلبی هستند، تصریح کرد: متاسفانه امروز داروهای تقلبی طب سنتی در بازار رواج بیشتری یافته است. مردم نباید بدون مراجعه به متخصصان طب ستنی و کارشناسان مربوطه از داروهای موجود در بازار و عطاری ها استفاده کنند.

  دکتر روح الامینی همچنین با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد عطاری‌ها مجوز لازم برای فعالیت‌های خود را ندارند، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از عطاری‌ها به جای توزیع یک سری گیاهان مورد استفاده مردم در زمینه درمان و تجویز دارو فعالیت می‌کنند و اقدامات غیرعلمی این مراکز دیدگاه مردم را به طب سنتی مخدوش می‌کند.

  این متخصص طب سنتی یادآور شد: توصیه می شود مردم داروهای گیاهی خود را از کلینیک‌های معتبر طب سنتی که در آن داروسازهای معتبر این طب فعالیت می‌کنند تهیه کنند چون محصولات تولیدی آنها کنترل می‌شود.

  وی همچنین طب پیشگیری را مهم ترین اصل طبابت در طب سنتی دانست و تصریح کرد: حفظ سلامت و پیشگیری مهم ترین اصل و روش درمانی حکیمان طب سنتی از گذشته‌های بسیار دور است به طوری که در گذشته در هر منطقه‌ای یک سری حکیمان محلی حضور داشت که بر اساس مزاج شناسی افراد، روش‌های اصلی پیشگیری از بیماری را آموزش می داد.

  روح الامینی در پایان با تاکید بر اینکه طب سنتی و طب جدید تنها در کنار یکدیگر تکامل می‌یابند، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی افراد با فعالیت‌های غیرقانونی خود نظیر حجامت، طب سنتی را زیر سوال می برند و دیدگاه مردم در خصوص این نوع طب را منفی می‌کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  معاون دانشکده طب سنتي تهران:

  عطارها طبيب نيستند گول تبليغات آنها را نخوريد

  70 درصد بيماران طب سنتي در مرحله اول درمان مي شوند

  معاون آموزشي دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران، با بيان اينکه عطاري‌ها مکمل طب سنتي محسوب مي شوند؛ گفت: عطاري‌ها داروخانه هايي هستند که داروهاي گياهي و جانوري را خوب مي شناسند و وظيفه آنها توزيع دارو است نه درمان.

  دکتر منصور کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه طب سنتي بر مبناي اخلاط و مزاج‌هاي چهارگانه بيماري را تشخيص و درمان مي کند، افزود: طب سنتي بهم خوردن تعادل اخلاط و مزاج هاي چهارگانه را مهمترين علت بروز بيماري بيان مي کند و بر پايه آن طبيب را موظف مي کند با تشخيص علت عدم تعادل، سلامتي را به بيمار برگرداند.

  وي با بيان اينکه در طب سنتي فرد در حالت طبيعي بايد يکي از مزاج‌هاي چهارگانه سرد ، گرم ، تر و خشک را داشته باشد گفت: در صورتي که يکي از مزاج ها دچار مشکل شود فرد بيمار شناخته مي شود.

  دکتر کشاورز همچنين با انتقاد از عملکرد غيرقانوني و غيرعلمي عطاري‌ها كه به حيطه درمان ورود مي‌كنند، تصريح کرد: متاسفانه بسياري از عطاري ها با فعاليت‌هاي غير قانوني خود در درمان افراد آسيب هاي جدي به جايگاه طب سنتي وارد مي کنند.

  اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه در حال حاضر هيچ متخصص طب سنتي در عرصه درمان حضور ندارند؛ اظهار کرد: مردم بايد منتظر باشند تا دانشجويان متخصص طب سنتي و داروسازي سنتي از اين دانشکده فارغ التحصيل و جذب فعاليت هاي درماني و خدماتي شوند.

  وي همچنين با بيان اينکه در حال حاضر اقبال عمومي خوبي از طب سنتي در کل دنيا صورت گرفته است تصريح کرد: با توجه به اهميت مشتري محور بودن سيستم پزشکي در دنيا ، سازمان بهداشت جهاني همه کشورها را موظف کرده که جايگاه طب سنتي را در نظام سلامت و بهداشت درمان خود تعريف کرد.

  دکتر کشاورز در ادامه با اشاره به اينکه ايران جزء آخرين کشورهايي محسوب مي شود که اساسنامه سازمان بهداشت جهاني را در زمينه طب سنتي عملي کرده است؛ خاطر نشان کرد: حدود 150 سال پيش اين نوع طب، بهداشت و درمان جامعه را هدايت مي کرد، ورود طب غربي به دليل از خود بيگانگي و غرب زدگي افراد، طب سنتي بدون هيچ دليل منطقي کنار رفت و به طب غربي بها داده شد.

  دکتر کشاورز با تاکيد بر اينکه طب سنتي علي رغم پيشرفت هاي بسيار زياد همه نيازهاي پزشکي را جوابگو نيست؛ گفت: تلاش مي شود با تلفيق طب سنتي و مدرن، درمان قاطعي براي انواع بيماري ها پيدا کنيم تا به مهمترين هدف خود که ارائه خدمات بهتر و بيشتر به بيماران است، برسيم.

  اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اينکه نبايد با افراط و تفريط در طب سنتي، طب رايج و مدرن را ناديده بگيريم، افزود: طب سنتي ضمن حرکت در مسير متعادل خود وبازيافت صد در صدي خود هم همچنان نيازمند به طب مادر است و نبايد با تضاد پل ارتباطي اين دو علم را از بين ببريم.

  معاون آموزشي دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه طب سنتي در سه مرحله بيماران را درمان مي کند؛ اظهار کرد: تدبير بالاغذيه يا اصلاح برنامه غذايي، تدبير بالادويه (دارو درماني) و اعمال يادآوري (مداخله دستي) سه مرحله اصلي درمان در اين نوع طب به شمار مي رود.

  وي در ادامه با تاکيد بر اينکه 70 درصد درمان هاي مرحله اول در طب سنتي پاسخگوي نياز بيماران است گفت: در مرحله اول طبيب با تاکيد بر اصل سلامت نگري افراد، شش اصل ضروري زندگي انسان، آب و هوا، تغذيه، خواب و بيداري، حرکت وسکون، تدبير ورودي و خروجي مواد و اغراض نفساني (حالات هاي روحي و رواني) بيماري را تشخيص و درمان مي کند.

  اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران مرحله دوم درمان در طب سنتي را دارو درماني عنوان کرد و افزود: اصل اساسي در اين مرحله اين است که طبيب بيمار را با کمک داروهاي گياهي، معدني، حيواني و صنعتي و با در نظر گرفتن ملاک ها و معيارهاي اين نوع طب (مزاج و خلط) بيمار را درمان کند و تا زماني که داروي مفرده جوابگو باشد از داروهاي مرکب استفاده نکند.

  معاون آموزشي دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران در خصوص سومين مرحله درمان نيز تصريح کرد: در اين مرحله طبيب در طب سنتي با استفاده از مداخله هاي دستي شامل حجامت، فصد (رگ زني)، زالو درماني، غمز (طب فشاري)، مشت و مال (ماساژ درماني) و جراحي هاي لازم بيمار را درمان مي کند.

  دکتر کشاورز در پايان با انتقاد از زياده روي برخي رسانه ها در برجسته سازي طب سنتي تصريح کرد: ما هم اکنون در تلاش هستيم با استفاده ازمنابع متعدد و متنوع، طب سنتي را بازيافت و بازسازي کنيم و تا زماني که به مرحله اي جديد نرسيده ايم نبايد روي آن تبليغي صورت بگيرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  برخورد با عطاری‌هایی كه وارد كار درمان شوند

  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: عطاری‌ها مركز توزیع كالاهای مجاز هستند و اگر وارد حیطه دارو و درمان شوند بر اساس بازرسی‌های اداری یا گزارشهای مردمی پرونده قضایی برای آنها تشكیل می‌شود.

  به گزارش فارس، محمدرضا شمس اردكانی صبح امروز در حاشیه افتتاح ساختمان جدید طب سنتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال 1386 با مصوبه شورای گسترش دانشگاه‌های وزارت بهداشت با تأسیس دانشكده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشكی تهران مورد موافقت شد. اولین دانشكده طب سنتی تأسیس شد و در مقطع phd در رشته داروسازی سنتی و طب سنتی جذب دانشجو كردیم.

  وی افزود: برای رشته طب سنتی از پزشكان عمومی فارغ‌التحصیل و برای داروسازی سنتی از بین داروسازان عمومی فارغ‌التحصیل با امتحانی كه توسط وزارت بهداشت برگزار شد دانشجو انتخاب كردیم و دانشجویان دوره اول طب سنتی در حال فارغ‌التحصیل شدن هستند.

  شمس اردكانی اضافه كرد: همزمان برای گرفتن مجوز در رشته تاریخ پزشكی و همچنین رشته تغذیه در طب سنتی اقدام كردیم. همچنین فعالیت‌های مختلف آموزشی، پژوهش و خدمات دانشكده طب سنتی موجب شده تا طب سنتی را در كنار طب نوین در عرصه سلامت داشته باشیم.

  شمس اردكانی از تأسیس درمانگاه‌های طب سنتی خبر داد و گفت: 5 درمانگاه طب سنتی در تهران دایر كرده‌ایم كه آخرین درمانگاه در بیمارستان سینا هفته قبل به بهره‌برداری رسید.

  وی در مورد افتتاح ساختمان جدید دانشكده طب سنتی گفت: سعی كردیم با دانشگاه‌هایی مانند دانشگاههای چین و هند كه در زمینه طب سنتی قوی بوده و از سطح بین‌المللی برخوردارند وارد مذاكره شده‌ایم و توافقنامه‌ای داشته‌ایم كه بتوانیم به طور مشترك دوره طب سنتی را برگزار كنیم.

  شمس اردكانی در مورد نظارت بر عطاری‌ها گفت: عطاری‌ها مركز توزیع كالای مجاز هستند و اگر وارد حیطه دارو و درمان شوند معاونت غذا و داروی و بهداشتی وزارت بهداشت به جد بر این كار عطاری‌ها نظارت می‌كند و بر اساس بازرسی‌های اداری یا گزارشهای مردمی پرونده قضایی برای آنها تشكیل شده و در حال پیگیری هم هست.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #16
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عدم اطمینان به برخی اشخاص و اماکن فروش گیاهان دارویی


  با وجود این که رقابت برای مُدرن شدن همچنان در ظاهر خانه‌ های ما جریان دارد، اما هنوز در داخل کابینت ‌های "ام ‌دی ‌اف" همه ی ما مشتی گل‌ گاوزبان وجود دارد که به ‌عنوان آرام بخش دم می ‌کنیم و می‌ نوشیم، هنوز موقع سرماخوردگی یادمان نمی ‌رود از خاصیت دانه ی به دم کرده بگوییم و هنوز ته قلب مان احساس خوبی نسبت به این داروها در مقابل داروهای شیمیایی داریم.

  البته فقط ایرانیان از گیاهان به ‌عنوان دارو استفاده نمی ‌کرده ‌اند. کشف خاصیت‌ های درمانی گیاهان سرفصلی در تمدن نوع بشر است. اما ایرانیان و اهالی چین بیشترین تعداد داروهای گیاهی را می‌ شناختند و بزرگ ‌ترین گروه مصرف ‌کننده ی آن بودند. علم پزشکی ایرانی نیز بیش از هر چیز مبتنی بر شناخت خواص این گیاهان است.

  این سنت کهن، حالا در مغازه ‌های اغلب بی ‌‌دکور و ساده ‌ای نفس می ‌کشد که عطاری نام دارد. عطاری شغلی استوار بر دانش تجربی است. شاید عطار محل ما هیچ‌ گاه بافت یک گیاه را زیر میکروسکوپ ندیده باشد و تا به حال پا به هیچ آزمایشگاهی هم نگذاشته باشد، اما با دیدن هر کدام از گیاهان موجود در مغازه ‌اش خواص آن را می ‌گوید و ما هم طبعا به تجربه ی او اعتماد می ‌کنیم و به گروه بزرگ مصرف‌ کنندگان داروهای گیاهی می ‌پیوندیم.

  اما نتیجه ی یک تحقیق مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان می‌ دهد این اعتماد می‌ تواند خطرناک باشد.

  در این تحقیق 206 عطار تهرانی مورد مطالعه قرار گرفتند که مطالعه ی اندک و آگاهی کم آن ها و نیز عدم نظارت کافی از سوی نهادهای مسوول از مهم‌ ترین نقاط ضعف این شغل شناخته شد.

  بسته‌ بندی و خشک ‌کردن نامناسب این گیاهان می ‌تواند خواص دارویی آن را به حداقل برساند و این یکی دیگر از مشکلات عرضه ی سنتی این گیاهان است.

  از سویی دیگر شما به ‌راحتی نمی ‌توانید از هر داروخانه ‌ای آرام‌ بخش یا حتی استامینوفن کدئین‌ دار خریداری کنید، اما می‌ توانید وارد این عطاری ‌ها شوید و از انواع گیاهان با خاصیت مُخدر، یکی را خریداری کنید.

  مصرف کنترل نشده و نادرست گیاهانی نظیر انگشتانه یا تاتوره که در هر عطاری وجود دارد می ‌توانند به مرگ انسان منجر شوند.

  با همه ی این ها عطاران و جمع ‌آوری‌ کنندگان داروهای گیاهی هم بخشی از بدنه ی این حوزه هستند که به کسب درآمد از این کار می ‌پردازند. درآمدی که طبق تحقیق مذکور گاهی بیش از درآمد یک داروخانه است.  گزارشی از نابسامانی عطاری ها

  عطاری‌ ها روزگاری دارالشفای بیماران بودند، اما اکنون برخی از آن ها به محل فروش مواد شیمیایی غیرمجاز و تبلیغات مختلفی از جمله درمان تضمینی اعتیاد، لاغری و چاقی مبدل شده‌ اند.

  از طرفی با گسترش فرهنگ شهرنشینی و عوارض خاص این نوع زندگی که در پی آن انواع اعتیادها و چاقی ‌ها از یک طرف و کمردردها و مسائل جنسی و غیره از طرف دیگر اتفاق افتاده موجب شده است که برخی از مردم برای درمان بیماری ‌خود به همان عطاری ‌های قدیم متوسل ‌شوند اما وضعیت کنونی عطاری ‌ها در پرده‌ ای از ابهام قرار دارد تا جایی که برخی مسئولان و کارشناسان پزشکی کشور عقیده دارند که برخی از عطاری ‌ها به اسم داروی گیاهی از اعتماد مردم سوء استفاده می‌ کنند و بعضاً عوارضی هم از آن را شاهدیم.

  کار برخی از این عطاری‌ ها به جایی رسیده است که بر خلاف قانون‌ های موجود در کشور درمان بیماری ‌های مختلفی مانند چاقی، لاغری، تقویت جنسی، ریزش مو، سنگ کلیه، لکنت زبان، درد مفاصل، اعصاب، افسردگی، قاعدگی، شهوت، قلب، زخم معده، بواسیر و غیره را تبلیغ می ‌کنند و در برخی موارد مرگ بیمارانی که از این دارها استفاده کردند گزارش شده است.

  حالا چند سالی می‌ شود که موضوع ساماندهی عطاری ‌ها مطرح است که طرح ‌هایی هم در دست تدوین و اقدام هست اما این که چه میزان این طرح ‌ها توانسته است طب سنتی را از طب خرافه قدیمی جدا کند و مردم را به سمت طب صحیح سنتی هدایت کند جای ابهام دارد.

  عطاری ‌ها مجاز به تشخیص بیماری و تجویز داروی گیاهی نیستند

  به همین منظور برای بررسی هر چه بیشتر موضوع به سراغ مردم و کارشناسان امر رفتیم و نظرات آن ها را جویا شدیم.

  * پودر چاقی، کبدم را داغون کرد

  شهاب احمدی جوان 28 ساله که به منظور چاق شدن به یک عطاری مراجعه کرده بود می ‌گوید: به پیشنهاد عطار برای چاق شدن پودری دست ‌ساز که به گفته عطار از پودر قند، پودر پسته و شکر و ثعلب تشکیل شده که به گفته خودش هیچ عوارضی ندارد، کاملا گیاهی است و می‌ تواند 8 تا 10 کیلو ماهانه وزن را زیاد کند استفاده کردم به طوری که نیم ساعت قبل از غذا یک قاشق مربا خوری از این پودر استفاده می ‌کردم تا این که پس از مدتی به طرز وحشتناکی هنگام غذا خوردن گرسنه ‌ام می ‌شد و اشتهایم بالا می‌ رفت و پس از 3 ماه 20 کیلو چاق شدم.

  بعد از این که نتیجه مثبت استفاده از دارو را دیدم به پیشنهاد عطار برای این که دوباره لاغر نشوم این کار را ادامه دادم اما در این بین متوجه شدم رنگدانه ‌هایی در پوستم ایجاد می ‌شود که خیلی دیر از روی پوستم می ‌رود. با خودم گفتم احتمالا مشکل کبدی پیدا کرده ‌ام اما باز هم آن را مصرف کردم تا این که به دلیل سفت شدن سینه‌ هایم همراه با درد شدید به دکتر مراجع کردم که پس از معاینه پزشک گفت پرولاکتین خونم 5 برابر افراد عادی فعالیتش افزایش یافته که برایم اسکن مغزی نوشت اما خوشبختانه توموری در سرم نبود. همچنین پس از مدتی این دارو را کنار گذاشتم و فقط ورزش کردم تا این که این غده از سینه من رفت.

  البته عوارض دیگری هم با مصرف این دارو به سراغ من آمد که به عنوان مثال صبح‌ ها که از خواب بیدار می ‌شدم اضطراب شدیدی وجودم را می‌ گرفت و چربی خونم به شدت بالا ‌رفت و پاهایم در خواب می ‌گرفت. همچنین این دارو موجب خروپف ‌های بلند و زیاد شدن خواب من می ‌شد.

  * داروی سردرد یک عطاری موجب مرگ یک زن 40 ساله شد

  رسول ستوده ‌منش، عضو انجمن گوارش و کبد ایران نیز در این زمینه می‌ گوید: بیماران متعددی در بیمارستان ‌های مختلف می ‌بینیم که به دلیل مصرف بیش از حد و غیر قابل کنترل داروهای به اصطلاح گیاهی دچار مسمومیت ‌های مختلف از جمله مسمومیت با سرب می ‌شوند.

  وی می ‌افزاید: خانم 40 ساله ‌ای به خاطر سردرد دم‌ کرده ‌های متعددی مصرف کرده بود که آرام آرام دچار یرقان شده و فوت کرد. در این جا باید چه کسی پاسخگو باشد چرا که عطاری هم می ‌گوید این خانم اشتباه مصرف کرده است.  داروهای غیر مجاز با تبلیغات ماهواره‌ ای در جامعه مشتری پیدا کرده‌ اند

  ثریا امامی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اخیرا با تبلیغات ماهواره ‌ای و اینترنتی بسیاری از داروهای غیر مجاز که مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند وارد کشور شده و جای خود را در جامعه باز کرده ‌اند.

  نظام دارویی کشور داروهای وارداتی را بررسی می ‌کند و حتما این داروها باید به تأیید کارشناسان دارویی وزارت بهداشت برسند و پس از آن برای مصرف عموم توزیع شود.

  متأسفانه اخیرا با تبلیغات ماهواره ‌ای و اینترنتی بسیاری از داروهایی که مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند و کارخانه‌ های معتبری آن را تولید نکرده ‌‌اند وارد کشور شده و با تبلیغاتی سوء، جای خود را در بین جامعه باز می ‌کنند.

  هیچ دارویی را هر چند تبلیغات آن در جاهای مختلف شده باشد در صورتی که تأییدیه ی وزارت بهداشت را نداشته باشد نباید مورد استفاده قرار گیرد چرا که از نظر علمی قابل قبول نیست.

  در دانشگاه علوم پزشکی ایران مواردی از این داروهای تبلیغاتی را ردیابی و کشف کردیم که تبلیغات آن در ماهواره انجام می‌ شد اما مواردی که کشف شد برچسب تقلبی و حتی بارکد تقلبی داشت.

  موضوع افزایش قد توسط یک دمپایی نیز کاملا غیر کارشناسی است و هیچ تأییدی از متخصصان غدد تاکنون در این خصوص نداشته ‌ایم. اگر مردم موارد تخلف را به وزارت بهداشت دهند پیگیری انجام می ‌شود.

  فرآوری: مریم مرادیان نیری

  بخش تغذیه و سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #17
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عطاري‌ها آزادانه و غير قانوني دارو تجويز مي‌كنند

  عضو انجمن متخصصان گوارش و كبد ايران گفت: عطاري‌ها آزادانه و برخلاف قانون خودسرانه دارو تجويز مي‌كنند و وزارت بهداشت هم برخوردي با اين افراد كه سلامت مردم را تهديد مي‌كنند، برخوردي نمي‌كند.

  رسول ستوده منش در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: در قرص‌هاي شيميايي موجود پزشكان مي‌دانند دقيقاً چند ميلي‌گرم داروي مؤثر وجود دارد و اگر عارضه‌اي پيش آمد مي‌توان آن را شناخت و درمان كرد اما سؤال اين است آيا مي‌توان گفت در يك مشت گياه دارويي چند ميلي‌گرم داروي مؤثر وجود دارد يا دم كرده و غير دم‌كرده‌اش چقدر با هم فرق مي‌كند.

  وي افزود: متأسفانه مردم فكر مي‌كنند چون داروهاي گياهي از گياه تهيه شده‌اند مضر نيست اما بايد در نظر داشت كه ماده مؤثره تمام داروهاي شيميايي هم از گياه توليد مي‌شود.

  ستوده منش تصريح كرد: موارد بسياري در بيمارستان‌ها ديده شده است كه بيماران به علت مصرف بيش از حد و غير قابل كنترل داروهاي گياهي دچار مسموميت با سرب يا نارسايي كبد شده‌اند.

  عضو مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر عطاري‌ها خيلي آزاد مانند افرادي كه قاچاقي طبابت مي‌كنند و پزشك نيستند در اطراف ما فعاليت مي‌كنند، داروهاي متفاوت گياهي كه اصلا مجاز به تبليغ آنها نيستند به عنوان درمان تجويز مي‌كنند اما نظارت جدي روي آنها انجام نمي‌شود.

  ستوده‌منش با بيان اينكه اين نظارت بايد از طرف وزارت بهداشت انجام شود خاطر نشان كرد: در حال حاضر مشكل اين است كه وزارت بهداشت اعلام مي‌كند مسئول نظارت بر عطاري‌ها ما نيستيم كه اين نكته را بايد در نظر داشت نظارت بر عطاري‌ها نه وظيفه نيروي انتظامي است و نه يك كار قضايي بلكه بايد با يك كار علمي و متقن از طرف وزارت بهداشت خطر اين عطاري‌ها به مراكز قضايي و انتظامي تفهيم شود تا جلوي آنها گرفته شود.

  وي يادآور شد: البته پزشكان امروز از داروهاي گياهي غافل نيستند اما اينكه به عنوان مثال برگ اكاليپتوس به صورت خوراكي تجويز مي‌كنند كه با اين وجود به شكل سم مي‌شود يا داروهايي با عوارض بالا تجويز مي‌كنند اصلاً صحيح و علمي نيست.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 06-Dec-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #18
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فروش داروهای گیاهی بدون مجوز در اروپا ممنوع می‌شود


  فروش داروهای گياهی بدون مجوز، تعطيل!

  به ‌ زودی فروش داروهای گياهی بدون مجوز در اروپا ممنوع می‌شود.

  به‌گزارش خبرگزاری بی‌بی‌سی، اتحاديه اروپا به‌زودی قوانين جديدی اعمال می‌کند که به موجب آن، تا چند ماه ديگر از فروش صدها قلم داروی گياهی بدون مجوز جلوگيری می‌شود. به‌گفته اتحاديه اروپا هدف اين طرح حمايت از مصرف‌کننده است. در‌اين صورت گرفتن مجوز توليد داروهای گياهی، سرمايه‌ و اعتبار زيادی لازم دارد و ممکن است بسياری از شرکت‌های داروسازی کوچک، توليد داروهای گياهی را رها کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #19
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گياهان دارويي با داروهاي گياهي فرق دارند!

  گياهان دارويي با داروهاي گياهي فرق دارند!

  اشتباه رايجي که در بين اکثر افراد وجود دارد، قايل نبودن تفاوت بين گياهان دارويي و داروهاي گياهي است. گياهان دارويي مثل زيره، رازيانه، هل يا دارچين گياهاني هستند که برخي خواص درماني آنها که عمدتاً بي‌ضرر يا کم‌ضرر هستند، به اثبات رسيده است اما داروهاي گياهي حاصل تبديل برخي گياهان به دارو در کارخانه‌هاي داروسازي و طي فرآيندي خاص و استريل هستند...

  با اين توضيحات و ذکر تفاوت گياهان دارويي و داروهاي گياهي بايد گفت که عطاري‌ها تنها حق فروش گياهان دارويي را دارند، گياهاني که تعدادشان مشخص است و طي ساليان دراز فوايد و بي‌عارضه يا کم‌عارضه بودنشان به اثبات رسيده است. عطاري‌ها بايد گياهاني مثل گل گاوزبان که اثر درماني‌اش براي تقويت اعصاب يا زيره براي درمان نفخ که بر اساس تجربه‌هاي طولاني و نسل به نسل منتقل شده است را به فروش برسانند. مسلم است که مصرف بي‌رويه و بيش از حد نياز هر نوع خوراکي اعم از گياهي يا شيميايي مي‌تواند براي بدن ضرر داشته باشد. بنابراين اين گياهان دارويي هم بايد به موقع و به طور صحيح مصرف شوند. حدود 95 درصد از داروهاي گياهي عضو ليست داروهاي بدون نياز به نسخه هستند يعني اينکه مي‌توان آنها را بدون نسخه از داروخانه‌ها تهيه کرد و تقريباً عوارض خاصي پس از مصرف در پي ندارند و 5 درصد باقي‌مانده که به علت مصرف نابه‌جا عوارض دارند را بايد با نسخه از داروخانه‌ها تهيه کنيد. هم اکنون حدود 150 داروي گياهي عضو ليست داروهاي بدون نياز به نسخه در داروخانه‌هاي ايران و حدود 200 گياه دارويي در عطاري‌ها وجود دارد. عطاري فقط و فقط محل فروش گياه دارويي تغيير شکل نيافته است و نه محل تشخيص و درمان بيماري يا فروش داروهاي دست‌ساز، قرص، کپسول، شربت يا حتي گياه پودرشده. جاي دارو، تنها در داروخانه است.

  دکتر محمدحسين صالحي سورمقي/ متخصص گياهان دارويي و عضو هيأت علمي دانشکده داروسازي دانشگاه تهران

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت