جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 19 مجموع

موضوع: عطاری ها /اخبار

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عطاری ها /اخبار

  عطاری یا داروخانه؟

  داستان درمان كه روزی فقط حكیم‌باشی‌ها و شكسته‌بندها و عطارها روایتشان می‌كردند، امروز آن‌قدر گسترش پیدا كرده كه باید بین روش‌های متعدد درمان یكی را انتخاب كنی. طب مدرن با داروهای شیمیایی آرام‌بخش، طب سنتی با جوشانده‌ها و دم‌كردنی‌هایش، موسیقی درمانی، هومیوپاتی و... خلاصه در میان این همه روش درمانی كه هر از گاهی هم هریك پنبه دیگری را می‌زند، انتخاب بر عهده شماست. در میان تمام این طبیب‌ها و جراح‌ها و متخصص‌ها، طب خانگی و تجویزهای گاه و بیگاه مادربزرگ، خاله و عمه هم جای خودش را دارد و نمی‌توان حاصل تجربه آنها را نیز نادیده گرفت. نشاسته دوای سرفه است و عرق نعناع معالج نفخ‌های عذاب‌آور معده...

  اما همیشه اوضاع مطابق میل‌ و نظر مادربزرگ‌ها پیش نمی‌رود. خیلی وقت‌ها یك تجویز نابه‌جا یا زیاده‌روی در مصرف یــك گـیاه به ظــاهر بی‌ضرر جان انسانی را به خطر می‌اندازد. یك‌گـــیاه‌شــناس در ایــــن‌باره مـی‌گوید: «بســیاری به تصور اینكه گیاهان دارویی اگـــر منفعتی نداشته باشند حداقل خالی از ضرر هستند با خیال راحت این گیاهان را از عطاری‌ها می‌خرند و استفاده می‌كنند، در حالی كه این باور صددرصد غلط است.»

  غلامحسین میرزازاده كه تخصص خود را در زمینه كبد، صفرا و گیاهان دارویی گرفته است، در ادامه می‌گوید:«براساس تحقیقات علمی مشخص شده گیاهان دارویی دارای اثرات مثبت و منفی هستند و مصرف بسیاری از گیاهان كه ما گمان می‌كنیم بی‌ضررند، عوارض جانبی دارد. حتی برخی از گیاهان سمی بوده و باعث سقط جنین، مسمومیت‌های شدید و گاه مرگ می‌شوند. گیاهان دارای تركیبات شیمیایی هستند كه در استفاده از آنها باید به مقدار مصرفی توجه شود. یكی از معروف‌ترین و مر‌گ‌آورترین این گیاهان معروف‌به«شوكران» است.»

  ● «به‌دانه» یا اسپكترانت؟

  نظر شما چیست؟ بعد از چند روز سرفه و برای رهایی از گلو درد سراغ «به‌دانه» می‌روید یا شربت اسپكترانت؟

  از حق نگذریم سركشیدن شربت اسپكترانت خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از خیساندن به‌دانه است. قدیمی‌ترها شاید با «به‌دانه» موافق‌تر باشندو جوان‌ترها شربت اسپكترانت را ترجیح دهند.

  دكتر غلامحسین میرزازاده می‌گوید: «گیاه و آنچه مستقیم از طبیعت به ما ارزانی می‌شود، اگر درست استفاده شود، كم‌خطرتر از ساخته‌های شیمیایی ما انسان‌هاست. ساخته‌هایی كه در كنار اثر سریع و گاه آنی خود دارای عوارض جانبی بیشتری هستند.»

  حاج‌عبدالكریم رضاییان، از عطاران قدیمی است و داروهای گیاهی را خوشایند‌تر نمونه‌های شیمیایی آن می‌داند. او می‌گوید:«از آثار این داروها با داروهای شیمیای متفاوت است. چون داروهای شیمیایی با انواع مخدرهایش بیشتر درد را تسكین می‌دهد و آن را مخفی می‌كند. در حالی كه داروهای گیاهی در درازمدت بیماری را ریشه‌كن می‌كنند و یك دارو چندین مرض را مداوا می‌كند.»خیلی از ما فكر می‌كنیم طبیب‌های قدیمی یا حتی عطاری‌های خودمان فقط براساس آموخته‌های نسل‌درنسل از پدرانشان و با مطالعه كتاب‌های كهن به طبابت می‌پردازند. در حالی كه عبدالكریم رضاییان با قاطعیت این نظر را نفی می‌كند و می‌گوید: «حداقل در مورد من چنین چیزی صدق نمی‌كند. عقاید گذشتگان با ما فرق دارد و ما نمی‌توانیم به‌طور كامل براساس نظرهای آنها به معالجه بیماران بپردازیم. درست مانند یك انبار پر از اسلحه‌های خوب اما بی‌فشنگ! ما باید براساس آنچه امروز در دسترس داریم، طبابت كنیم. این طب مربوط به آگاهی فرد از خودش است و طبیب باید با توجه به مزاج بیمار، شرایط روحی و فیزیكی و شرایط محل زندگی و آب و هوا و... دارو تجویز كند. یك دارو برای همه سازگار نیست.»

  در این دنیای پر از آرا و نظرهای مختلف در طب هم نظرها فرق می‌كند و گاه این نظرها در مقابل یكدیگر قرار می‌گیرند، هر كدام از این عقاید دارای طرفدارانی است كه همه آنها برای عقیده خود اصول و دلایلی دارند. در حالی كه عطارها معتقدند بیماری‌های مختلف با داروهای گیاهی و طب سنتی قابل درمان هستند. گروهی با شدت این نظر را رد می‌كنند و می‌گویند: «طب سنتی و گیاه دارویی از مداوای بسیاری از امراض عاجز است. چون در تشخیص صحیح بیماری‌های تخصصی باید از آزمایش‌ها و عكسبرداری‌های دقیق استفاده شود و فقط براساس گفته‌ها و ظاهر بیمار نمی‌توان قضاوت كرد.دكتر میرزازاده برخلاف حاج‌آقا رضاییان معتقد است: «عطارها هرگز نمی‌توانند صددرصد همه بیماری‌ها را مداوا كنند و باید در كنار تجربه، تحصیلات دانشگاهی هم داشته باشند تا بتوانند با به‌كارگیری علم و تجربه مفیدتر باشند.»

  اوضمن بهتر دانستن طب‌هایی با ریشه گیاهی ادامه می‌دهد: هومیوپاتی و مدیتیشن از جمله روش‌های درمان قابل اعتمادی هستند كه با تكیه بر گیاهان، با داشتن اثرات سوء كمتر به مداوای بیماران می‌پردازند. اما... همیشه هر جا اما می‌آید. انگار پتكی است كه تمام ساخته‌های ذهنی آدم را تخریب می‌كند. با این حال از آن گریزی نیست. چون ما در عصری زندگی می‌كنیم كه عقاید و نظرها و آرای مختلف با «اما» در مقابل هم قرار می‌گیرند و یكدیگر را نقض می‌كنند. ما هم مجبوریم از قول دیگران بگوییم اما انتخاب تمام این روش‌ها شاید خالی از خطر هم نباشد و گناه آن به گردن افراد سودجو و ناآگاهی است كه بدون پروا به رغم داشتن اطلاعات ناكافی از این علوم، به تجویز این داروها و گیاهان می‌پردازند. اما عبدالكریم رضاییان یكی از مخالفان سرسخت این عقیده است و ادعا می‌كند هر بیماری به‌جز نقص عضو به وسیله طب سنتی قابل درمان است حتی بیماری‌های خاص و لاعلاج و بیماری‌های روحی.

  ● چند می‌خری؟

  پول همیشه شیرین است. این جا كارهایی وجود دارد كه برای اجناس آن همین قیمت‌های ناثابت هم وجود ندارد و به‌راحتی می‌توان اجناس را به قیمت و میزان دلخواه فروخت. این حرفه‌ها وسوسه‌برانگیزند. عطاری یكی از كارهایی است كه قیمت كالاهایش مشخص نیست و به میزان زیادی بسته به انصاف فروشنده دارد. به عقیده عطارهای قدیمی، نبود یك نرخ ثابت و نظارت كافی روی قیمت‌های گیاهان دارویی باعث افزایش عطاری‌ها شده. آن هم عطاری‌هایی كه بدون داشتن آگاهی لازم از این كار و شناخت درست گیاهان و امراض، اقدام به فروش گیاهان دارویی و گاه تجویز آنها می‌كنند. عبدالكریم رضاییان كه از كودكی به عطاری مشغول بوده است، می‌گوید: «یك طبیب قبل از هر چیز باید به كارش اعتقاد داشته و هدفش شفای بیماران باشد و كسی كه فقط به دنبال كسب درآمد است، هرگز تجویزش مؤثر نخواهدبود. عطاری از قدیم بیشتر یك حرفه خانوادگی بوده و دارای اسرار و رازهایی است كه اهل فن فقط به شاگردهای امین خود آموزش می‌دادند تا افراد سودجو نتوانند سوءاستفاده كنند.»  روزنامه تهران امروز

  ۱۸ نکته‌ درباره خرید و مصرف گیاهان دارویی
  ۱۸ نکته‌ درباره خرید و مصرف گیاهان دارویی
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 10-May-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گياهان دارويي كه در عطاري‌ها عرضه مي‌شود، استاندارد شده نيستند

  معاون سلامت وزارت بهداشت ايران :” گياهان دارويي كه در عطاري‌ها عرضه مي‌شود، استاندارد شده نيستند”
  دکترعلويان: مصرف گياهان دارويي عطاري‌ها مي تواند مضر باشد/هيچ موردي از انرژي درماني در كشور وجود ندارد

  معاون سلامت وزارت بهداشت اعلام کرد:« گياهان دارويي كه در عطاري‌ها عرضه مي‌شود، استاندارد شده نيست و مصرف آن از سوي مردم عوارض و مشكلاتي ايجاد مي كند كه براي رفع اين مسئله كلينيك‌هاي درمان سنتي تاسيس مي‌شود. »


  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دکتر سيد مويد علويان، معاون سلامت وزارت بهداشت، ‌گفت: «بسياري از داروهاي مجوزدار كشور منشاء گياهي دارند اما گياهان دارويي كه در عطاري‌ها عرضه مي‌شود، استاندارد شده نيستند و ممكن است دوز نامناسب آن براي افراد مضر هم باشد، معلوم نيست اين داروي مثلا كليه براي چه بيماي تجويز مي‌شود، ممكن است فرد نارسايي كليه داشته باشد، پروتئين دفع كند و موارد ديگر و تجويز دارو از سوي عطاريها مجاز نيست. »
  وي گفت: «براي حل اين مشكل قرار است، كلينيك‌هاي درمان سنتي با مجوز وزارت بهداشت و با حضور پزشك دوره ديده داير شود تا آن زمان مصرف گياهان دارويي كه عطاري‌ها عرضه مي‌كنند، قطعاً عوارض و مشكلاتي را براي مردم ايجاد مي‌كند.»
  علويان همچنين در پاسخ به اين پرسش كه تكليف شاكي شما در پرونده انرژي درماني چه شد، گفت:«شكايت آن فرد به جايي نرسيد اما من در مورد سرنوشت وي پيگيري نكردم فقط مي‌توانم بگويم اكنون هيچ موردي از انرژي درماني در كشور وجود ندارد.»
  وي تصريح کرد:« البته تخلفات ديگري مانند ادعاهاي افزايش قد يا چاقي و لاغري به روش غير علمي وجود دارد كه بايد با آن برخورد شود.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض انتقاد ازروند افزايشي مراكز فروش داروهاي گياهي

  باانتقاد ازروند افزايشي مراكز فروش داروهاي گياهي
  عضوانجمن داروسازان:
  عطاري‌هاي كشور تعطيل شوند
  نظارت مسئولان براين مراكز ضعيف است


  عضوهيات مديره شوراي عالي داروخانه‌هاي انجمن داروسازان با انتقاد از روند افزايشي مراكز فروش داروهاي گياهي، خواستار تعطيلي عطاري‌ها شد.


  دكتر رهبر مژدهي آذر در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گفت: ‌در سال‌هاي اخير شاهد افزايش تعداد عطاري‌ها و مراكز فروش گياهان دارويي هستيم،‌ حال آن كه اغلب اين مراكز تحت نظر وزارت بهداشت فعاليت نمي‌كنند.  بسياري از داروهاي موجود در عطاري‌ها تقلبي هستند


  گياهان دارويي و داروهاي گياهي را فقط از داروخانه‌ها خريداري كنيد

  وي با اشاره به اين كه تمام داروها بايد پيش از فروش از سوي وزارت بهداشت تاييد شوند، اظهار كرد: اما بسياري از داروهاي موجود در عطاري‌ها هيچ گونه نشاني از تاييد وزارت بهداشت را ندارند و حتي بسياري از آنها نيز تقلبي هستند.

  اين عضو انجمن داروسازان همچنين به ظهور داروهاي فريبنده مانند داروهاي ترك اعتياد در عطاري‌ها اشاره و خاطرنشان كرد: در حالي مردم اقدام به خريد اين قبيل داروها مي‌كنند كه هيچ گونه پايه و اساس علمي در مورد اثر بخشي و حتي بدون عارضه بودن آنها وجود ندارد.

  مژدهي آذر همچنين فعاليت‌ عطاري‌ها را موجب بروز افكار واهي و خرافه در جامعه دانست و با بيان اين كه گياهان دارويي و داروهاي گياهي در داروخانه‌ها نيز به فروش مي‌رسند،‌ به مردم توصيه كرد تا اين قبيل داروها را فقط از داروخانه‌ها خريداري كنند.  دانش تجربي صاحبان عطاري‌ها زير سوال است


  با وجود متخصصان داروسازي ديگر دليلي براي فعاليت عطاري‌ها مشاهده نمي‌شود

  وي از سوي ديگر با اشاره به اين كه در گذشته صاحبان عطاري‌ها داراي دانش تجربي و خصوصيات اخلاقي منحصر به فرد بودند،‌ ابراز عقيده كرد: اما امروزه دانش تجربي اين افراد زير سوال است و به طور قطع خصوصيات اخلاقي آنها نيز با گذشته تفاوت دارد.

  اين داروساز اذعان كرد: در حالي كه با پيشرفت علم و پرورش متخصصان در دانشگاه‌ها و همچنين وجود رشته داروسازي در مراكز دانشگاهي، امكان فعاليت داروخانه‌ها بر اساس دانش و آموزه‌هاي علمي وجود دارد، ديگر دليلي براي فعاليت عطاري‌ها مشاهده نمي‌شود.

  مژدهي آذر از سوي ديگر از نظارت ضعيف مسئولان وزارت بهداشت بر اين مراكز ابراز ناخرسندي كرد و يادآور شد: چند سال پيش آيين نامه‌اي براي تاسيس داروخانه‌هاي داروهاي گياهي تدوين شد اما هيچ گاه به مرحله اجرا نرسيد.

  عضوهيات مديره شوراي عالي داروخانه‌هاي انجمن داروسازان بر اين اساس از مسولان كشور خواست تا نسبت به ساماندهي عطاري‌ها و مراكز فروش داروهاي گياهي و گياهان دارويي اقدام كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عموم فروشندگان داروهاي گياهي از دانش كافي برخوردار نيستند

  محقق علوم دارويي:
  عموم فروشندگان داروهاي گياهي از دانش كافي برخوردار نيستند
  مصرف داروهاي گياهي با تجويز پزشك صورت گيرد  يك محقق علوم دارويي و استاد دانشگاه اعتقاد دارد: عموم افرادي كه اقدام به
  فروش داروهاي گياهي مي‌كنند، دانش كافي نسبت به آنها ندارند.

  دكتر نرگس ياسا در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان
  ايران، با بيان اين كه داروهاي گياهي و شيميايي قطعا داراي عوارضي هستند، تصريح
  كرد: داروهاي گياهي به دليل وجود تركيبات متابوليست‌هاي ثانويه كه مواد موثره
  گياهي هستند ممكن است داراي عوارضي باشند اما عوارض و خطرات آنها كمتر از
  داروهاي شيميايي است.

  وي افزود: در عطاريها به جهت تصحيح كردن اثر داروي اصلي تعدادي دارو در كنار آن
  تجويز مي‌شده‌اند ولي امروز شاهديم عده‌اي به دليل عدم وجود دانش و آگاهي كافي
  نسبت به اين نوع داروها تنها يك دارو را تجويز مي‌كنند كه ممكن است مشكلاتي
  ايجاد كند.

  اين محقق علوم دارويي تصريح كرد: عموما افرادي كه امروز اقدام به تجويز داروهاي
  گياهي مي‌كنند، اطلاع كافي از نحوه مصرف داروهاي گياهي ندارند و اطلاعات خود را
  از تعدادي كتاب بدست آورده‌اند.

  وي با تاكيد بر نظارت مغازه‌هاي عرضه كننده داروهاي گياهي گفت: هنگامي كه
  درخواست ايجاد چنين مغازه‌هايي داده مي‌شود نبايد يك نگاه صنفي داشت بلكه بايد
  از سوي افراد مجرب و با گذراندن دوره‌هايي به آنها مجوز داد و وزارت بهداشت نيز
  بايد در اين مورد نظارت كافي داشته باشد.

  دكتر ياسا گفت: در گذشته هم اگر كسي داروي گياهي مصرف مي‌كرد با تجويز و نه
  خودسرانه صورت مي‌گرفت كه امروز نيز بايد اگر فردي اقدام به مصرف اين داروها
  مي‌كند حتما از سوي فرد مجرب يا پزشك تجويز شده باشد.

  وي با اشاره به اين كه داروهاي گياهي بيشتر براي بيماريهاي مزمن بكار مي‌رود،
  خاطرنشان كرد: براي پزشكان بايد با تهيه بروشورها و بولتن‌هايي، آنها را نسبت
  به وجود ماده مؤثره و درصد ميزان آن در دارو و اثرات آن و در نتيجه نحوه مصرف
  داروهاي گياهي آگاه كرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بسياري از عطاريها گياهان دارويي غيربهداشتي را به مشتريان عرضه مي‌كنند

  عضو هيات علمي گروه فارماكولوژي بيمارستان قائم:

  بسياري از عطاريها گياهان دارويي غيربهداشتي را به مشتريان عرضه مي‌كنند

  تا هنگام روشن نشدن استانداردهاي گياهان دارويي نبايد آنها را مورد استفاده جدي قرار داد.  به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر حسن رخشنده عضو هيات علمي گروه فارماكولوژي بيمارستان قائم (عج) مشهد گفت: هنوز دوز مؤثر گياهان دارويي براي پزشكان مشخص نشده و ابهامات زيادي در اين زمينه وجود دارد كه نيازمند مطالعات علمي است.  وي خاطرنشان كرد: اگر بدون مطالعه دقيق داروهاي گياهي را وارد بازار كنيم ممكن است در آينده تبعاتي به دنبال داشته باشد.  وي با بيان اين كه در حال حاضر نظارتي بر كار عطاري‌ها و مراكز فروش گياهان دارويي صورت نمي‌گيرد، تصريح كرد: بسياري از عطاريها گياهان دارويي مشابه را در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند كه هيچگونه اثر درماني ندارد و معمولا به صورت غيربهداشتي همراه گرد و غبار به مشتري عرضه مي‌شود.  همچنين، دكتر رضا شفيعي‌نيك مدير گروه فارماكولوژي بيمارستان قائم گفت: شرايط آب و هوايي و فصل  جمع‌آوري گياه و حتي طريقه خشك كردن و نگهداري گياه بر خواص دارويي آن تاثير مي‌گذارد كه عطاريها‌ و مراكز فروش گياهان دارويي به اين نكات كمتر توجه مي‌كنند.  وي خاطرنشان كرد: اگر بخواهيم مصرف گياهان دارويي را ترويج دهيم بايد ابتدا طريقه صحيح استفاده از آنها را به مردم آموزش دهيم چرا كه مصرف بي‌رويه برخي از گياهان دارويي مضر هستند و ايجاد مسموميت مي‌كنند و بايد به صورت علمي بر روي گياهان دارويي كار شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گياهان دارويي عرضه شده در عطاريها چندان قابل اعتماد نيستند

  مدير گروه فارموكوگلوزي پژوهشكده گياهان دارويي:
  گياهان دارويي عرضه شده در عطاريها چندان قابل اعتماد نيستند

  مدير گروه فارموكوگلوزي پژوهشكده گياهان دارويي گفت: داروهاي گياهي صد درصد بدون عوارض نيستند و بايستي در مصرف آنها دقت كرد به خصوص اگر به صورت فرآورده‌هاي دارويي باشد حتما با دستور پزشك مصرف شد.

  دكتر شمس علي رضازاده در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص سابقه گياهان دارويي در كشور گفت: گياهان دارويي از ديرباز در كشور ما بوده و يكي از زادگاه‌هاي اصلي اين نوع گياهان ايران بوده و در كنار آن چند كشور ديگر همچون چين و يونان نيز داراي گياهان دارويي بوده‌اند.

  وي ادامه داد: سابقه گياهان دارويي در كشور ما از سال‌هاي بسيار دور بوده به طوري كه مي‌توان از آن جمله به كتاب شفا از ابن‌سينا اشاره كرد كه نشان دهنده وجود اين فرهنگ در بين مردم ما بوده است.

  اين دكتراي عمومي داروسازي افزود: در كشورهاي پيشرفته مثل اروپا، امريكا و كانادا استفاده از داروهاي گياهي و گياهان دارويي طي دو دهه اخير رشد زيادي داشته و بازار بزرگي را به خود اختصاص داده به طوري كه در كشور آلمان اينگونه داروها بدون نسخه و در حجم زيادي استفاده مي‌شود.

  دكتر رضازاده تصريح كرد: با توجه به اين كه داروهاي گياهي در طولاني مدت اثر خود را نشان مي‌دهند و در كنار آن عوارض ديگري ندارند بنابراين در كشورهاي اروپايي و غربي مورد استقبال زيادي قرار گرفته است.

  وي ضمن ابراز تاسف از نحوه پيشرفت داروهاي گياهي دركشور ايران گفت: متاسفانه در كشور ما علي‌رغم ديرينگي بودن اين علم ولي پيشرفت چنداني نداشته و گياهان دارويي به صورت غير منسجم و غير برنامه‌ريزي شده مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

  مدير گروه فارموكوگلوزي پژوهشكده گياهان دارويي ادامه داد: با توجه به اين كه در كشور ما حدود 110 تا 112 نوع فراورده گياهي وجود دارد ولي كشت گياهان دارويي پيشرفت زيادي نداشته و كار زيادي بر روي آن انجام نشده است.


  داروهاي گياهي را نمي‌توان به طور كامل جايگزين داروهايي شيميايي كرد

  دكتر رضازاده در خصوص عوارض داروهاي گياهي نسبت به داروهاي شيميايي به ايسنا گفت: عوارض داروهاي گياهي نسبت به داروهاي شيميايي كمتر است ولي مطلق نيست و تمام داروهاي گياهي بي ضرر نيستند ولي عوارض آن به راحتي توسط بيمار قابل كنترل است.

  وي ادامه داد: با توجه به شرايط موجود نمي‌توان داروهاي گياهي را در تمام موارد جايگزين داروهاي شيميايي كرد ولي مي‌توان به عنوان طب مكمل و همراه ساير داروهاي شيميايي استفاده كرد و به اين ترتيب بخشي از مصرف داروهاي شيميايي را كم كرد.


  در دانشگاه‌ها براي بخش پزشكان واحدي به نام گياهان دارويي تعريف نشده است

  اين دكتراي عمومي داروسازي افزود: با توجه به اين كه در بخش داروهاي شيميايي حدود 1300 تا 1400 نوع داروي گياهي وجود دارد پزشكان نيز تا حدي با آنها آشنايي دارند ولي دامنه كاربرد آن محدود بوده و آشنايي فقط در حد فراورده‌هاي موجود در بازار است.

  وي ادامه داد: در دانشگا‌ه‌ها به صورت كلاسيك و برنامه‌ريزي شده براي پزشكان و دانشجويان رشته پزشكي واحدي به نام گياهان دارويي و داروهاي گياهي تعريف نشده است.

  دكتر رضازاده افزود: چنانچه پزشكان آشنايي با بخش گياهان دارويي نداشته باشند تجويزي هم صورت نمي‌گيرد بنابراين كمتر وارد سيستم درمان مي‌شود.


  سيستمي براي عرضه صحيح و سالم گياهان دارويي در عطاري‌ها نداريم

  دكتر رضازاده در خصوص مشكلات عطاري‌ها در زمينه فروش گياهان دارويي گفت: مشكلات عمده بخش عطاري‌ها مربوط به سيستم آموزش و برنامه‌ريزي كشور است كه بايستي اين مساله حل شود چون كه عدم آموزش باعث شده عطاري‌ها بدون مجوز گياهان دارويي و غير دارويي را به فروش برسانند.

  وي ادامه داد: سيستمي لازم است كه گياهان دارويي به صورت منظم و طبق اصول صحيح بسته‌بندي و توزيع شوند و كنترل‌هاي لازم بر روي آنها انجام شود چون بسياري از گياهان دارويي در عطاري‌ها به لحاظ آلودگي‌هاي ميكروبي،‌ سموم كشاورزي، فلزات سنگين و تاريخ مصرف و توليد استاندارد نبوده و خواص مؤثر خود را از دست داده‌اند.


  عدم نظارت صحيح منجر به عدم مصرف فرآورده‌هاي گياهي مي‌شود

  دكتر رضازاده افزود: وزارت بهداشت بر روي داروهاي گياهي نظارت دارد ولي در مورد عطاري‌ها هنوز متصدي خاصي براي نظارت وجود ندارد كه بر روي اين بخش نظارت كند.

  وي ادامه داد: داروهايي كه در داروخانه‌ها فروخته مي‌شود معتبر و قابل استفاده بوده و مردم مي‌توانند با خيال راحت از آنها استفاده كنند ولي گياهان دارويي كه در عطاري‌ها توزيع مي‌شود بعضا قابل اعتماد نيستند.

  اين دكتراي عمومي داروسازي تصريح كرد: عدم نظارت وزارت بهداشت مي‌تواند به بدتر شدن فرهنگ مصرف فراورده‌هاي گياهي شده و مردم را نسبت به استفاده از اين داروها بدبين كند.


  استقبال مردم از داروهاي گياهي رو به افزايش است

  دكتر رضازاده با اشاره به اين كه ميزان استقبال مردم از داروهاي گياهي در چند سال اخير افزايش يافته به ايسنا گفت:‌خوشبختانه طي چند سال اخير استقبال مردم از داروهاي گياهي افزايش يافته ولي در حال حاضر آمار دقيقي از ميزان مصرف مردم از داروهاي گياهي وجود ندارد چون توزيع داروهاي گياهي از طريق شبكه دارويي كشور انجام نمي‌شود.

  وي ادامه داد: طبق بررسي‌هاي انجام گرفته گرايش مردم به مصرف گياهان دارويي و داروهاي گياهي افزايش يافته است.


  عدم آموزش كلاسيك در بخش درمان يكي از مشكلات موجود در بخش داروهاي گياهي است

  دكتر رضازاده تصريح كرد: عدم وجود يك فرهنگ علمي در كشور باعث شده كه فرآورده‌هاي گياهي نتواند رشد صحيحي داشته باشد.

  وي ادامه داد: در حال حاضر كشور ما در بخش صنعت گياهان دارويي و داروهاي گياهي با كمبود نيروهاي متخصص روبروست و بايستي در دانشكده‌هاي پزشكي و داروسازي آموزش‌هاي لازم ارائه شود تا بتوان اين بخش را تقويت كرد.

  مدير گروه فارماكولوگلوزي پژوهشكده گياهان دارويي خاطرنشان كرد: در حال حاضر كشور ما در زمينه توليد گياهان دارويي نسبت به كشورهاي غرب و شرايط نامساعد آب و هوايي در آن كشورها در وضعيت ضعيفي قرار داريم.

  دكتر رضازاده تصريح كرد: با ارائه سرويس‌هاي مشاوره‌اي در بخش توليد گياهان دارويي علاوه بر افزايش توليد در اين بخش مي‌توان به افزايش صادرات در اين زمينه پرداخت و وضعيت اين بخش را بهبود بخشيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عطاريها مجاز به تشخيص بيماري و تجويز داروي گياهي نيستند

  رييس اداره گياهان دارويي وزارت بهداشت:
  عطاريها مجاز به تشخيص بيماري و تجويز داروي گياهي نيستند


  رييس اداره گياهان دارويي وزارت بهداشت با ابراز نارضايتي از اين كه هم اكنون برخي عطاريها اقدام به تشخيص بيماري و ارائه نسخه به بيماران مي‌كنند، گفت:‌ اين در حالي است كه بر اساس قوانين موجود كشوري حتي داروسازان نيز اجازه تشخيص و تجويز دارو را ندارند.

  دكتر اميرحسين جمشيدي در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به وجود برخي عطاريهاي معتبر در كشور اظهار كرد: با توجه به جو حاصل در جهت تشويق به مصرف داروهاي طبيعي و سنتي، مصرف گياهان دارويي با اقبال عمومي روبرو شده است. اين در شرايطي است كه هيچ دارويي حتي از نوع گياهي بي‌خطر نيست.

  وي با بيان اينكه براي عرضه داروهاي طبيعي (اعم از گياهي، معدني) مراكز تجاري تحت عنوان داروخانه تعريف شده است، افزود: براي اين مراكز وجود شرايطي از قبيل فضاي فيزيكي مناسب، اخذ مجوز از وزار بهداشت و حضور مسئول فني با ميزان تحصيلات دكتراي داروسازي الزامي است.


  رييس اداره گياهان دارويي وزارت بهداشت با بيان اين كه هم اكنون عطاريها مجوزهاي لازم را از وزارت بازرگاني اخذ مي‌كنند، گفت: در حالي كه بسياري از اين عطاريها بدون مجوز و تجربه كافي مشغول به فعاليت هستند.

  دكتر جمشيدي با بيان اينكه حتي برخي از محصولات عرضه شده در عطاريها نظير ترك اعتياد فاقد مجوز هستند، گفت: اين در حالي است كه داروخانه‌ها با مجوز وزارت بهداشت فعاليت و تحت نظارت و بازرسي دوره‌اي آن قرار مي گيرند.

  وي با بيان اينكه بسياري از اين عطاريها با بهره‌گيري از تجارب عملي انتقال يافته و نسل به نسل فعاليت مي‌كنند، ‌گفت: اما بسياري از عطاريها فاقد تجربه و مجوز هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض فعالان عرصه طب سنتي حتماً بايد پزشك باشند

  رئيس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: فعالان عرصه طب سنتي حتماً بايد پزشك باشند و دوره طب سنتي را در مراكز معتبر گذارنده باشند ما هيچ ادعايي را در طب سنتي قبول نداريم مگر اينكه اجماع دانشمندان و نتايج دقيق آزمايش‌هاي علمي را پشت سر خود داشته باشد.

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبري فارس «توانا»، محمدرضا شمس اردكاني در ميزگرد طب سنتي كه در باشگاه خبري فارس (توانا) برگزار شد، اظهار داشت: درمان در طب سنتي و طب جديد 2 مسير متفاوت است. طب قديم طبي كل‌نگر ولي طب جديد، طبي جزء نگر است.

  وي در پاسخ به پرسش حبرنگار فارس مبني بر اينكه برخي افراد ادعا مي‌كنند مي‌توانند برخي بيماري‌ها مانند ايدز را درمان كنند، افزود: ما هيچ ادعايي را در طب سنتي قبول نداريم مگر اينكه اجماع قوي از دانشمندان چند قرن گذشته پشت سر خود داشته باشد ولي اگر غير از اين مطلب باشد، ما قبول نمي‌كنيم.

  رئيس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه كرد: برخي از متخصصان طب سنتي مي‌گويند كه سرطان را مي‌توانند درمان كنند ولي ما داروهايي براي درمان سرطان در طب سنتي نداريم. ما اگر داروهايي براي درمان بيماري‌هاي صعب‌العلاج داشته باشيم بايد در كارآزمايي باليني قرار دهيم و هر موضوعي كه در طب سنتي نيازمند آزمايش باشد، با علم جديد آن را آزمايش مي‌كند.

  درمان، تشخيص و تجويز دارو در عطاري‌ها مورد تأييد دانشكده طب سنتي نيست
  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  شمس اردكاني اضافه كرد: اگر كسي در طب سنتي به درمان مي‌پردازد، حتماً بايد پزشك باشد و دوره طب سنتي را گذرانده باشد. درمان، تشخيص و تجويز دارو در عطاري‌ها مورد تأييد دانشكده طب سنتي نيست و كساني كه در داروسازي طب سنتي وارد مي‌شوند، نيز بايد دوره داروسازي گياهي طب سنتي را گذرانده باشند و بتوانند در اين زمينه كاري انجام دهند.

  وي ادامه داد: برخورد با عطاري‌ها برعهده وزارت بهداشت است و هر كس كه در طب سنتي ادعا كند، دليل بر توانايي شخص در انجام طبابت نيست؛ برنامه دانشكده طب سنتي برنامه‌اي بلند‌مدت و براي هميشه است.

  وي خبر داد: از بهمن امسال 2 واحد درسي طب سنتي به واحدهاي درسي دانشجويان پزشكي اضافه مي‌شود.

  رئيس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: سازمان نظام پزشكي كشور وظيفه دارد كه از پزشكان دفاع كند و اگر ما بخواهيم از پزشكان طب سنتي دفاع كنيم، بر مبناي قانون، آئين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هايي بايد انجام شود؛ حيثيت طب سنتي يك كلمه عام است كه مي‌توانيم به صورت علمي و منطقي با آن برخورد كنيم و در اصل آموزش و پژوهش در طب سنتي وظيفه ماست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دكتر عليرضا مقيمي/دبير كميته فني مركز نظارت و اعتبار بخشي وزارت بهداشت و درمان


  افرادي مي‌توانند براي تاسيس مراكز طب سنتي ايراني اقدام كنند كه فارغ‌التحصيل رشته طب سنتي با مدرك طب سنتي از دانشكده‌هاي قابل تاييد وزارت علوم باشند...

  در غير اين‌صورت هرگونه فعاليت اين افراد غيرقانوني خواهد بود. افرادي كه تمايل دارند مركز طب سنتي تاسيس كنند، بايد قبلا دوره‌هاي مرتبط با اين طب را بگذرانند و مجوز فعاليت در حوزه طب سنتي را از وزارت بهداشت دريافت كرده باشند و مطابق با آيين‌نامه وزارتخانه عمل كنند. بر اساس اين آيين‌نامه، فقط پزشكان و افرادي كه تاليفاتي در حيطه طب سنتي دارند، صلاحيت فعاليت در اين حيطه را دارند ولي فعاليت آنها نيز مشروط به كسب مجوز از وزارت بهداشت و درمان است.درحال حاضر اين مراكز را برخي پزشكان عمومي و افراد ناوارد اداره مي‌كنند و متاسفانه به هيچ‌‌وجه موردتاييد وزارت بهداشت و درمان نيستند. در بسياري موارد با مدعياني كه به نوعي با سلامت مردم بازي مي‌كنند و جان آنها را به خطر مي‌اندازند، برخورد قانوني و قاطع شده اما هنوز اقدامي اساسي انجام نگرفته است.

  افرادي كه در حال حاضر مشغول به طبابت سنتي هستند، فقط در حجامت و برخي ماساژهاي دستي مهارت دارند و اقدام‌هاي ديگر آنها درخصوص معالجه بيماران غيرقانوني است.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 10-May-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  برخورد با عطاری‌هایی كه وارد كار درمان شوند

  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: عطاری‌ها مركز توزیع كالاهای مجاز هستند و اگر وارد حیطه دارو و درمان شوند بر اساس بازرسی‌های اداری یا گزارشهای مردمی پرونده قضایی برای آنها تشكیل می‌شود.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، محمدرضا شمس اردكانی صبح امروز در حاشیه افتتاح ساختمان جدید طب سنتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال 1386 با مصوبه شورای گسترش دانشگاه‌های وزارت بهداشت با تأسیس دانشكده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشكی تهران مورد موافقت شد. اولین دانشكده طب سنتی تأسیس شد و در مقطع phd در رشته داروسازی سنتی و طب سنتی جذب دانشجو كردیم.

  وی افزود: برای رشته طب سنتی از پزشكان عمومی فارغ‌التحصیل و برای داروسازی سنتی از بین داروسازان عمومی فارغ‌التحصیل با امتحانی كه توسط وزارت بهداشت برگزار شد دانشجو انتخاب كردیم و دانشجویان دوره اول طب سنتی در حال فارغ‌التحصیل شدن هستند.

  شمس اردكانی اضافه كرد: همزمان برای گرفتن مجوز در رشته تاریخ پزشكی و همچنین رشته تغذیه در طب سنتی اقدام كردیم. همچنین فعالیت‌های مختلف آموزشی، پژوهش و خدمات دانشكده طب سنتی موجب شده تا طب سنتی را در كنار طب نوین در عرصه سلامت داشته باشیم.

  شمس اردكانی از تأسیس درمانگاه‌های طب سنتی خبر داد و گفت: 5 درمانگاه طب سنتی در تهران دایر كرده‌ایم كه آخرین درمانگاه در بیمارستان سینا هفته قبل به بهره‌برداری رسید.

  وی در مورد افتتاح ساختمان جدید دانشكده طب سنتی گفت: سعی كردیم با دانشگاه‌هایی مانند دانشگاههای چین و هند كه در زمینه طب سنتی قوی بوده و از سطح بین‌المللی برخوردارند وارد مذاكره شده‌ایم و توافقنامه‌ای داشته‌ایم كه بتوانیم به طور مشترك دوره طب سنتی را برگزار كنیم.

  شمس اردكانی در مورد نظارت بر عطاری‌ها گفت: عطاری‌ها مركز توزیع كالای مجاز هستند و اگر وارد حیطه دارو و درمان شوند معاونت غذا و داروی و بهداشتی وزارت بهداشت به جد بر این كار عطاری‌ها نظارت می‌كند و بر اساس بازرسی‌های اداری یا گزارشهای مردمی پرونده قضایی برای آنها تشكیل شده و در حال پیگیری هم هست.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت