جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 1 از 1 مجموع

موضوع: عطاري‌ها آزادانه و غير قانوني دارو تجويز مي‌كنند

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عطاري‌ها آزادانه و غير قانوني دارو تجويز مي‌كنند

  عضو انجمن متخصصان گوارش و كبد ايران گفت: عطاري‌ها آزادانه و برخلاف قانون خودسرانه دارو تجويز مي‌كنند و وزارت بهداشت هم برخوردي با اين افراد كه سلامت مردم را تهديد مي‌كنند، برخوردي نمي‌كند.

  رسول ستوده منش در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: در قرص‌هاي شيميايي موجود پزشكان مي‌دانند دقيقاً چند ميلي‌گرم داروي مؤثر وجود دارد و اگر عارضه‌اي پيش آمد مي‌توان آن را شناخت و درمان كرد اما سؤال اين است آيا مي‌توان گفت در يك مشت گياه دارويي چند ميلي‌گرم داروي مؤثر وجود دارد يا دم كرده و غير دم‌كرده‌اش چقدر با هم فرق مي‌كند.

  وي افزود: متأسفانه مردم فكر مي‌كنند چون داروهاي گياهي از گياه تهيه شده‌اند مضر نيست اما بايد در نظر داشت كه ماده مؤثره تمام داروهاي شيميايي هم از گياه توليد مي‌شود.

  ستوده منش تصريح كرد: موارد بسياري در بيمارستان‌ها ديده شده است كه بيماران به علت مصرف بيش از حد و غير قابل كنترل داروهاي گياهي دچار مسموميت با سرب يا نارسايي كبد شده‌اند.

  عضو مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر عطاري‌ها خيلي آزاد مانند افرادي كه قاچاقي طبابت مي‌كنند و پزشك نيستند در اطراف ما فعاليت مي‌كنند، داروهاي متفاوت گياهي كه اصلا مجاز به تبليغ آنها نيستند به عنوان درمان تجويز مي‌كنند اما نظارت جدي روي آنها انجام نمي‌شود.

  ستوده‌منش با بيان اينكه اين نظارت بايد از طرف وزارت بهداشت انجام شود خاطر نشان كرد: در حال حاضر مشكل اين است كه وزارت بهداشت اعلام مي‌كند مسئول نظارت بر عطاري‌ها ما نيستيم كه اين نكته را بايد در نظر داشت نظارت بر عطاري‌ها نه وظيفه نيروي انتظامي است و نه يك كار قضايي بلكه بايد با يك كار علمي و متقن از طرف وزارت بهداشت خطر اين عطاري‌ها به مراكز قضايي و انتظامي تفهيم شود تا جلوي آنها گرفته شود.

  وي يادآور شد: البته پزشكان امروز از داروهاي گياهي غافل نيستند اما اينكه به عنوان مثال برگ اكاليپتوس به صورت خوراكي تجويز مي‌كنند كه با اين وجود به شكل سم مي‌شود يا داروهايي با عوارض بالا تجويز مي‌كنند اصلاً صحيح و علمي نيست.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 06-Dec-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت