توصيه یک فارماکولوژیست؛

برای استفاده همزمان داروهای گیاهی و شیمیایی با پزشک خود مشورت کنید

یک فارماکولوژیست گفت: افرادی که تحت درمان داروهای شیمیایی هستند به دلیل تداخل دارویی به هنگام استفاده از داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنند.

دکتر زهرا طیرانی نجاران در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: آمارها نشان می دهد که 90 درصد مردم در درمان سرطان از گیاهان دارویی استفاده می‌کنند و گفته می شود 70 درصد داروهای شیمی درمانی کنونی یا ترکیب گیاهی هستند یا الهام گرفته از ساختار ترکیبات گیاهی هستند.

وی با بیان اینکه اغلب مردم تصورشان بر این است که داروهای گیاهی در درمان بیماری‌های آنها بی‌خطر است، افزود: برخی افراد معمولا به عوارض جانبی و تداخلات دارویی توجه نمی‌کنند که ممکن است برخی داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی تداخل داشته باشد و در یک مرحله‌ای مانع از اثرگذاری دارو شود.

دکتر طیرانی تصریح کرد: افرادی که تحت درمان با داروهای شیمیایی هستند به هنگام استفاده از داروهای گیاهی باید با پزشک خود مشورت کنند. به عنوان مثال زنجبیل به دلیل اثرات استروژنی باید در درمان سرطان پستان وابسته به استروژن با احتیاط مصرف شود زیرا زنجبیل باعث مهار تجمع پلاکتی شده و خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.