بسیاری از ما هنگام پرواز با هواپیما احساس عجیبی در گوش‌های خود داریم. برای کودکان به خصوص کودکان کم سن و سال، این احساس در ابتدا عجیب و ترسناک است، اما شما می‌توانید به کودکتان اطمینان ببخشید که این حالت ضمن پرواز طبیعی و عادی است. این احساس ناخوشایند گاهی اوقات مربوط به تغییرات فشار در فضای پشت گوش میانی است. اما دقیقاً چگونه اتفاق می‌افتد؟ در حالت عادی، ”شیپور استاش“ ـ مسیری که از گوش میانی به عقب گلو در پشت بینی منتهی می‌شود ـ فشار هوا را در گوش میانی با فشار گوش بیرونی از طریق عبور دادن هوا به سوی گویش میانی یکنواخت می‌کند. هنگامی‌که گوش‌های شما ضمن خمیازه کشیدن یا بلعیدن صدا می‌کند، شیپور استاش گوش‌هایتان، فشار هوا در گوش میانی تنظیم می‌کند.


در کودکان، شیپورهای استاش نسبتاً باریک، ممکن است عملکرد مؤثری نداشته باشند، به خصوص اگر به دلیل التهاب و عفونت حاصل از سرماخوردگی یا به وسیلهٔ لوزه‌های سوم بزرگ یا متورم، مسدود شوند. هنگامی که شما پرواز می‌کنید، ورزش کوهنوردی و موج‌سواری انجام می‌دهید یا حتی آسانسور سوار می‌شوید، فشار هوا ضمن بالارفتن‌تان کاهش وهم‌زمان با پائین آمدن‌تان افزایش می‌یابد. اگر فشار یکنواخت نباشد، فشار هوای بیش‌تر روی یک طرف گوش میانی فشار می‌آورد و باعث درد می‌شود.
همین عامل موجب می‌گردد بسیاری از کودکان مدت زیادی پس از پرواز و هم‌زمان با فرود هواپیما که فشار هوای داخل کابین افزایش می‌یابد، به گریه می‌افتند.

اما این درد موقتی است و باعث مشکلات طولانی مدت برای کودک خردسال شما نخواهد شد و اغلب در عرض چند دقیقه هنگامی که شیپور استاش باز می‌شود و فشار هوا را در دو طرف گوش میانی یکنواخت می‌کند، ساکت می‌شود. اگر فرزندتان عفونت گوش دارد، پزشک ممکن است پیشنهاد نماید که در صورت امکان پرواز را به تأخیر بیندازید تا عفونت بهبود یابد.
● نکاتی برای کاهش گوش درد
بعضی اقدامات ساده در حین مسافرت‌های هوائی باعث می‌شوند فشار هوا در گوش‌های کودکتان متعادل شود و درد گوش برطرف شده یا حداقل کاهش یابد. بنابراین کودکتان باید:
▪ در حین پرواز مقدار زیادی مایعات بدون کافئین بنوشد (بهترین مورد آب است)، نوشیدن مایعات زیاد بسیار اهمیت دارد به این علت که باعث می‌شود کودک عمل بلعیدن را ادامه دهد و باعث شود شیپورهای استاش باز بماند و از طرفی هوای داخل هواپیما خشک است و مخاط بینی را غلیظ می‌کند که احتمالاً همین امر موجب مسدود شدن شیپور استاش می‌گردد.
▪ قرص استامینوفن یا ایبوپروفن بخورد.

آگهي

در صورتی‌که کودک حین پرواز گوش‌درد داشته باشد، خوردن یکی از این دو قرص نیم ساعت قبل از بلند شدن یا فرود آمدن هواپیما می‌تواند مفید باشد.
▪ آدامس بجود یا یک آبنبات سفت بمکد (در صورتی‌که کودک بزرگ‌تر یا از ۳ سال باشد.) شیشه شیر، پستانک یا سینه مادر را بمکد.

به‌طور دائم خمیازه بکشد ( در صورتی‌که کودک بتواند این کار را عمداً انجام دهد.) از اسپری‌های رفع احتقان بینی استفاده کند. این کار باید قبل از بلند شدن هواپیما و قبل از این‌که هواپیما آماده نشستن شود، صورت گیرد تا گوش و مسیر بینی را باز کند. کودک باید هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما بیدار باشد ضمن خواب، او نمی‌تواند عمل بلع را انجام دهد، بنابراین، به سختی فشار هوا را در گوش میانی متعادل نگه می‌دارد. اگر کودکتان داروهای حاوی آنتی‌هیستامین مصرف می‌کند، با پزشک او مشورت نمائید که آیا باید ضمن پرواز داروها را ادامه دهد یا خیر.


در بعضی موارد، گوش درد کودک ممکن است مدت زیادی (بیش‌تر از چند ساعت) به‌طول انجامد، که در این صورت باید با پزشکش مشورت نمائید. با کمی صبر و اقدامات احتیاطی شما می‌توانید پروازهای خانوادگی بدون استرس و بسیار راحت همراه با فرزندانتان داشته باشید.