نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض كدام بيماران مجاز به سفر با هواپيما نيستند؟

  يك متخصص طب هوافضا با اشاره به وجود محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هايي براي مسافرت‌هاي هوايي بيماران، گفت: مبتلايان به آنفاركتوس ميوكارد (mi) در شش روز نخست بروز بيماري اجازه مسافرت هوايي ندارند و در روز هفتم هم در صورت فقدان مشكل و با مجوز، اجازه پرواز دارند.

  به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر ابوالفضل خامكي در نخستين سمينار جنبه‌هاي پزشكي مسافرت‌هاي هوايي با بيان اين كه افراد مبتلا به ادم پولمونري تا پيش از قطع ادم مجاز به پرواز نيستند، اظهار كرد: به افرادي با جراحي قلب در كمتر از 9 روز اجازه پرواز داده نمي‌شود.

  وي با بيان اين كه در افرادي با تعويض دريچه قلب براي 10 تا 21 روز ممنوعيت مسافرت هوايي وجود دارد، افزود: آنژيوگرافي عروق كرونر تا 24 ساعت و آنژيوپلاستي تا 48 ساعت اجازه پرواز ندارند.

  يك متخصص طب هوافضا با بيان اين كه به افراد مبتلا به ترومبوفلبيت فعال پا تا پيش از برطرف شدن عارضه اجازه پرواز داده نمي‌شود، گفت: مسافرت هوايي براي اين افراد در صورتي بلامانع خواهد بود كه وضعيت جسماني فرد ثابت و نيازي به دريافت داروهاي آنتي كوآگولان نداشته باشند.

  دكتر خامكي، ترومبوز وريد عمقي را ممنوعيتي براي مسافرت‌هاي هوايي تا چهار روز دانست و افزود: پس از پنج روز در صورت ثابت شدن وضعيت بيمار سفر هوايي تحت شرايط خاص نظير به همراه داشتن كپسول اكسيژن و فشار نرمال هوا در هواپيما منعي ندارد.

  وي در ادامه با بيان اين كه آنژين‌هاي ناپايدار به هيچ وجه مجوزي براي پرواز ندارند، يادآور شد: چنانچه آنژين صدري فرد با دريافت دارو تحت كنترل باشد، پرواز بلامانع است.

  اين متخصص طب هوافضا، تروماي ناشي از تغيير فشار را از دلايل برخي ممنوعيت‌هاي مسافرت‌هاي هوايي بيماران عنوان كرد و افزود: در كابيني با پنج تا شش هزار پايي 30 درصد كاهش فشار هوا رخ مي‌دهد. ‌از اين رو مبتلايان به مشكلات گوش مياني به علت بارو تروما( تروماي ناشي از فشار) ممنوعيت پرواز دارند.

  دكتر خامكي، اوتيت، سينوزيت و اعمال جراحي گوشي را از ديگر موارد ممنوعيت پرواز به علت تروماي ناشي از تغيير فشار برشمرد و افزود: پنوموتوراكس هم از خطرناك‌ترين مواردي است كه در صورت اقدام به مسافرت هوايي به مرگ فرد منجر مي‌شود.

  وي با بيان اين كه اجازه پرواز براي بيماران بايد توسط پزشك ايرلاين تاييد شود، افزود: اين در حال است كه پزشك معالج هم بايد گواهي درباره امكان سفر هوايي براي بيمار صادر كند.

  اين متخصص طب هوافضا، افت دانستيه، فشار و دماي هوا در ارتفاعات را عاملي براي نامساعد كردن شرايط براي مسافر بيمار عنوان كرد و يادآور شد: مهم‌ترين عامل خطر افت فشار اكسيژن است كه بر اين اساس مبتلايان به كم خوني با هموگلوبين كمتر از 5/8 اجازه مسافرت هوايي ندارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پاسخ به 3 پرسش هوايي در گفتگو با دکتر افشين اميری متخصص طب اورژانس

  چه کساني منع پرواز دارند؟  به برخي از افراد به علت داشتن بيماري‌هايي خاص يا مشکلاتي اجازه پرواز داده نمي‌شود. مگر اينکه بيماري يا مشکل‌شان رفع شود يا از سوي پزشک خود تاييديه همراه داشته باشند. مثلا کساني که دچار سکته مغزي شده‌اند، ناراحتي قلبي يا ريوي پيشرفته دارند، مبتلا به سل هستند، هموگلوبين خونشان از 5/7 کمتر است يا خانم‌هاي بارداري که بارداري‌هاي مشکل‌دار داشته‌اند تا رفع بيماري‌شان بهتر است براي مسافرت هواپيما را انتخاب نکنند. توصيه مي‌شود که بيماران مبتلا به صرع، اختلالات عصبي و کساني که رفتار تهاجمي دارند حتما با يک همراه مسافرت کنند تا در صورت بروز هرگونه مشکل کسي باشد که بتواند کمکشان کند. کساني که جراحي روده انجام داده‌اند يک تا دو هفته و افرادي هم که کولونوسکوپي يا لاپاروسکوپي شده‌اند، بهتر است 24 ساعت بعد از عمل از مسافرت هوايي پرهيز کنند. به خانم‌هايي هم که سه ماهه سوم بارداري را پشت سر مي‌گذارند پيشنهاد مي‌شود که خيلي اصرار به پرواز و مسافرت هوايي نداشته باشند.


  افرادي که تجربه مسافرت هوايي را داشته‌اند، ديده‌اند که قبل از بلند شدن هواپيما آب‌نباتي به مسافران داده و از آنها تقاضا مي‌شود که هنگام پرواز آن را بمکند. اين کار علت خاصي دارد؟


  دليلش اين است که وقتي هواپيما از زمين بلند مي‌شود و به آسمان مي‌رود اختلاف فشاري به وجود مي‌آيد که باعث اختلال کارکرد شيپوراستاش مي‌شود، وقتي که شما شکلات را مي‌مکيد و آب دهانتان را قورت مي‌دهيد اين کار باعث باز شدن شيپوراستاش و در نتيجه برقراري تعادل در دو طرف پرده گوش مي‌شود که اگر اين کار انجام نشود ممکن است گوش اين اختلاف فشار را تحمل نکند و در موارد نادري حتي پرده گوش پاره شود يا شايد هم فقط باعث شود که شما گوش درد بگيريد. خيلي‌ها ترجيح مي‌دهند که به جاي مکيدن شکلات، آدامس بجوند اما چون در فرآيند جويدن آدامس ما آب دهانمان را قورت نمي‌دهيم پس قطعا آدامس جويدن نمي‌تواند تاثيري به اندازه مکيدن شکلات و آب‌نبات در جلوگيري از ناراحتي‌هاي گوش، هنگام پرواز داشته باشد.


  نوزادان از چه زماني مي‌توانند سفر هوايي داشته باشند و آيا ممکن است در پروازها مشکلي براي آنها به وجود آيد؟


  هرچند که از نظر پزشکي بعد از هفت روزگي منعي براي پرواز نوزادان وجود ندارد اما برخي متخصصان توصيه مي‌کنند که اين کار تا دوسه ماهگي انجام نگيرد چون احتمال دارد نوزاد نتواند اختلاف فشار را تحمل کند و پرده گوشش پاره شود. همچنين توصيه مي‌شود که حتما در هنگام پرواز نوزاد را مجبور به مکيدن شير يا پستانک کنيد تا احتمال آسيب ديدنش به حداقل برسد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ليست «بيماران پرواز ممنوع» منتشر شد


  مركز پزشكي هوايي هواپيمايي جمهوري اسلامي، جديدترين دستورالعمل خود، در خصوص منع پرواز مسافران بيمار را اعلام كرد. بيماراني كه دچار شكستگي فك، خونريزي معده و روده، سكته مغزي و يا مبتلا به رفتارهاي تهاجمي هستند، همچنين مبتلايان به كاهش كاركرد بطن چپ قلب و دردهاي قفسه سينه در حالت استراحت و نيز بيماران ريوي و افرادي كه باردار هستند و سابقه بارداريهاي مشكل و پيچيده دارند و بيماراني كه به علت عفونت، گوش آنها گرفته است؛ تا برطرف شدن كامل علايم مذكور، منع پرواز دارند. اين دستورالعمل شامل كسانيكه هموگلوبين كمتر از ‌7.5 دارند نيز مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0