جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: سفر های هوائی - مشکلات خونی و آمبولی

simin_k آفلاین است تازه وارد

پیشفرض سفر های هوائی - مشکلات خونی و آمبولی

26 ساله و مهماندار هواپيما هستم. اغلب در سفرهاي هوايي طولاني هستم. شنيده‌ام مشکلات خوني و آمبولي ريه در کساني که سفرهاي هوايي دارند، زياد است. آيا صحت دارد؟ من چه اقدام پيشگيرانه‌اي مي‌توانم انجام دهم؟

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

کسي که اين مطلب را به شما اطلاع داده، حتما در مورد پزشکي اطلاعات مختصري داشته است و بايد تاکيد کنم که به هيچ وجه نبايد صحبت‌هاي غيرعلمي افراد غيرکارشناس را جدي بگيريد و خودتان را نگران کنيد. کار خوبي کرديد که با نشريه سلامت تماس گرفتيد و جوياي پاسخ علمي اين موضوع شديد. جهت اطلاع شما بايد بگويم آمبولي ريه در اثر حرکت يک لخته خون و مسدود کردن عروق تغذيه دهنده ريوي ايجاد مي‌شود. اين بيماري خطرناک است و به همين علت همواره به کساني که چاق هستند و به کساني که بيماري‌هاي فشارخون و يا مشکلات قلب و عروق دارند و يا آنهايي که ديواره عروق‌شان به دلايلي شکننده شده است، توصيه مي‌کنم از يک‌جا نشستن طولاني بپرهيزند، چه در مسافرت‌هاي هوايي و چه زميني، اگر اين گروه‌ها بي‌حرکت بمانند، احتمال لخته شدن خون در عروق پاهايشان وجود دارد.

معمولا به اين بيماران توصيه مي‌کنيم تغذيه متناسب و تحرک متناسب با سن‌شان داشته باشند و همواره قبل از سفرهاي طولاني با پزشک خود مشورت کنند. اگر پشت‌ فرمان مي‌نشينند، گاهي توقف کنند و چند قدمي راه بروند و يا در همان حالت نشسته عضلات ساق پاهايشان را منقبض و منبسط کنند تا اين فشار به دريچه‌هاي لانه کبوتري (در ديواره عروق هستند) کمک کند خون را به سمت بالا بفرستد تا حرکت خون مختل نشود. در سفرهاي هوايي هم مي‌توان اين حرکت را انجام داد. البته در بيماران خاص با صلاحديد پزشک براي پيشگيري از احتمال لخته شدن هپارين پروفيلاکسي تجويز مي‌کنيم.

به خاطر داشته باشيد همه اينهايي که گفتيم مربوط به افرادي بود که مستعد تشکيل لخته خون هستند و فاکتورهاي خطري که سلامت عروق را تهديد مي‌کند يا مشکلات خوني را به وجود مي‌آورد، دارند. شما با اين سن کم و قطعا داشتن تناسب اندام (شغل شما طوري است که يقينا يک فرد چاق و داراي اضافه وزن را براي مهمان‌داري استخدام نمي‌کنند) در معرض چنين مشکلات و خطراتي نخواهيد بود. باز هم اگر سابقه خانوادگي مشکلات قلبي عروقي اختلالات خوني، ديابت و فشارخون را در خانواده‌تان داريد، بهتر است با ورزش کردن و داشتن تغذيه مناسب و انجام چکاپ ساليانه نسبت به سلامتي خود دقت کافي داشته باشيد، به اين شرط که صحبت‌هاي افراد غيرکارشناس را جدي نگيريد و اجازه ندهيد اين‌طور روحيه‌تان از نظر رواني تخريب شود.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت