آیا می‌دانید چرا در ابتدای پرواز با شكلات از مسافران پذیرایی می‌كنند؟


آیا می‌دانید علت اینكه افراد مبتلا به سرماخوردگی، سینوزیت و آلرژی در سفرهای هوایی دچار گوش درد می‌شوند، چیست؟


آیا می‌دانید هنگام نشستن در فرودهای ناگهانی اگر تمهیدات لازم انجام نشود خطر پارگی پرده صماخ گوش وجود دارد؟


و آیا می‌دانید برای پیشگیری از خطرات احتمالی گوش چه باید كرد؟


در سفرهای هوایی دو بیماری ممكن است به سراغ مسافران بیاید و مشكلاتی ایجاد نماید؛ اول حالت تهوع می‌باشد كه به بیماری سفر معروف است و به علت تغییر ناگهانی ارتفاع پدید می‌آید. این مشكل در مسافرت‌های زمینی و گردنه‌های جاده‌های قدیمی نیز به علت تحریك سیستم تعادلی بعضی افراد ممكن است به وجود آید. اما بیماری دیگر «باروتروما» نام دارد كه بیشتر در مسافران هواپیماها یا شناگران و غواصانی كه به عمق بیشتر از ۴ متر در آب فرو می‌روند دیده می‌شود و عامل آن تورم مختصر شیپور استاش (راه بینی به گوش) می‌باشد یعنی هنگامی كه به علت سرماخوردگی یا حساسیت و سینوزیت و تورم لوزه‌ها، شیپور استاش، مختصری متورم باشد و هوای كافی به داخل گوش میانی فرستاده نشود، تعادل هوای داخلی گوش میانی و هوای محیط بهم خورده و با ایجاد فشار بر روی جدار گوش و شیپور استاش موجب گوش درد می‌گردد. بنابراین مسافرانی كه دارای چنین مشكلی هستند بایستی در موقع بلندشدن هواپیما و فرود آمدن آن مراقب باشند، زیرا هنگام بالا رفتن و پرواز، هوای محیط كم شده و گوش مقداری از هوای خود را بیرون می‌راند تا با محیط متعادل شود با این توصیف اگر شیپور استاش بسته باشد هوا نمی‌تواند به راحتی خارج شود و در نتیجه فشار دردگوش عارض می‌شود.


در هنگام فرود آمدن هواپیما نیز، هرچه به سطح زمین نزدیك می‌شویم فشار هوای محیط افزایش می‌یابد و باید هوا از طریق حلق وارد گوش میانی بشود تا متعادل برقرار شود، در این حالت نیز اگر شیپور استاش بسته باشد یا قادر به بازشدن نباشد هوای گوش میانی كمتر از محیط شده و مثل یك توپ كه هوای داخل آن كشیده شود مچاله می‌شود، و بدین ترتیب ایجاد درد می‌كند.
●تدابیر لازم


با توجه به اینكه عمل بلع موجب باز شدن شیپور استاش شده و هوای داخل حلق را به گوش میانی وارد می‌سازد و در نتیجه به حد طبیعی می‌رسد، لذا در طول مسافرت‌های هوایی هرچند كوتاه پذیرایی در ۲ تا ۳ نوبت انجام می‌شود كه مثلاً پذیرایی با شكلات در ابتدای حركت، پذیرایی با صبحانه، غذا و … بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه و پذیرایی با چای در دقایق پایانی سفر و قبل از نشستن هواپیما به همین علت است، زیرا موجب می‌شود مسافر حالت بلعیدن و جویدن داشته باشد و هوای شیپور استاش تنظیم شود.بنابراین در سفرهای هوایی با استفاده به موقع از یك شكلات ساده تا حدود بسیار زیادی از آسیب‌های جدی به پرده صماخ گوش پیشگیری می‌شود و می‌توان به خاصیت معجزه‌آسای پذیرایی با شكلات در هواپیما پی برد.


باید توجه داشت مسافری كه در طول پرواز بخوابد تعداد بلع او به یك سوم كاهش پیدا می‌كند، به همین نسبت بیشتر در معرض درد گوش قرار می‌گیرد.


البته تدابیری به این منظور به كار گرفته شده است. هوای داخل كابین هواپیما بوسیله پمپاژهای اتوماتیك با فشار هوای سطح زمین مبادله می‌شود كه تا اندازه‌ای موثر واقع شده اما به طور صد درصد بالارفتن سریع و فرود آمدن‌های سریع كارایی ندارد و باز هم ممكن است هوای محیط با هوای داخل گوش متعادل نباشد و مشكلاتی ایجاد نماید. به همین جهت اگر شخص سرماخورده و مبتلا به سینوزیت یا آلرژی با هواپیما سفر كند بایستی قبل از پرواز به پزشك متخصص حلق مراجعه نماید و با مصرف داروهای تجویز شده از بروز مشكلات برای گوش خود جلوگیری نماید، زیرا ممكن است در فرودهای خیلی ناگهانی، درد شدید به گوش وارد و در موقع نشستن هواپیما پارگی گوش ایجاد شود.

آگهي●توصیه‌های لازم برای مسافران هواپیما


▪كسانی كه قصد مسافرت با هواپیما را دارند بهتر است در طول پرواز نخوابند و بیشتر مشغول خوردن باشند تا تعداد بلع افزایش یافته و هوای كافی به داخل گوش میانی راه پیدا كند.▪اگر در طول سفر احساس گرفتگی گوش پیدا كردند، بینی را بگیرند و با باد انداختن به بینی فشار زیاد هوا را داخل گوش‌ها برانند تا راه آن باز شود و هوا تنظیم گردد.


▪چنانچه دچار گرفتگی بینی هستند با تمهیدات لازم كاری كنند كه بینی باز باشد و راه بینی به گوش امكان انتقال هوا را داشته باشد.


▪اگر مبتلا به سرماخوردگی، سینوزیت و آلرژی هستند قبل از پرواز به پزشك متخصص مراجعه نمایند و با مصرف داروهای ضد احتقان نظیر «آنتی هیستامین دكونژ ستانت» قبل از پرواز موجب بازشدن راه بینی و گوش شوند و به این وسیله خود را از خطر گوش درد و پارگی پرده گوش مصون و محفوظ نگه دارند.


▪در نهایت هنگام پذیرایی در هواپیما با شكلات از تعارف بپرهیزند و یا شكلات را در جیب نگذارند و حتماً آن را هنگام بلند شدن و پرواز هواپیما میل كنند.