جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: هيپنوتيزم

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض هيپنوتيزم

  هيپنوتيزم نمايشي در بين شيادان مشهدي به شدت رواج يافته است

  همايش هيپنوتيزم به همت انجمن علمي روانشناسي دانشكده علوم تربيتي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر مهدي فتحي رييس انجمن هيپنوتيزم خراسان با هشدار درباره رواج هيپنوتيزم نمايشي در مشهد اظهار كرد: ‌عوارض هيپنوتيزم نمايشي، خمودگي و كرختي بعد از هيپنوتيزم، توهم و فراموشي گذرا و تر‌هاي گذراست. وي افزود: ماندن طولاني مدت در حالت هيپنوتيزم از ديگر عوارض هيپنوتيزم نمايشي است و انجمن هيپنوتيزم وظيفه دارد نسبت به شفاف‌سازي عوارض هيپنوتيزم نمايشي اقدام كند. وي با بيان اينكه هيپنوتيزم كليد درمان هر بيماري نيست، خاطرنشان كرد: هيپنوتيزم براي بيماران افسردگي شديد و مصرف‌كنندگان الكل و داروهاي توهم‌زا كاربرد ندارد. به گزارش ايسنا، دكتر فتحي با بيان اينكه هيپنوتيزم در زمينه شكستگي‌ها به بيماران كمك مي‌كند، خاطرنشان كرد: هيپنوتيزم نقش تسكين دهندگي را نيز ايفا مي‌كند. وي در ادامه به كاربرد هيپنوتيزم در بي‌هوشي‌هاي بدون دارو اشاره كرد و افزود: ايجاد بي حسي به وسيله هيپنوتيزم در جراحي‌هاي كوچك در ناحيه شكم و بازو و جراحي فك، دهان و دندان كاربرد دارد. وي از هيپنوتيزم به عنوان تيغ جراحي ياد كرد و افزود: هيپنوتيزم به عنوان يك ابزار درماني در صورت استفاده درست، خطرناك نيست. فتحي با بيان اين كه هيپنوتيزم بايد در مسيري درست هدايت شود، گفت:‌ ثبات شخصيت براي درمانگر ضروري است. رييس انجمن هيپنوتيزم خراسان، ترس از عدم بيداري دوباره، فاش شدن اسرار و مراجعه افراد با ضريب هوشي پايين به مراكز روان درماني را از عوامل ترس در بين افراد ياد كرد و افزود: اين در حاليست كه افراد با ضريب هوشي بالا براي هيپنوتيزم مناسب‌تر هستند. در ادامه اين همايش، دكتر محمدرضا سرگلزايي عضو هيات مديره انجمن علمي هيپنوتيزم باليني كشور نيز با بيان اينكه ايجاد تعبير بدون آگاهي بيمار تاثير گذارترين نوع هيپنوتيزم است، افزود: تاثيرگذاري مكانيزم‌ها بايد ناخودآگاه، تلويحي و غير مستقيم باشد. وي بهترين معادل فارسي هيپنوتيزم را واژه «جذبه» دانست و گفت: جذبه به معناي مجذوب كردن فرد است و مجذوب كردن در هيپنوتيزم به معناي منحرف كردن فرد از ساير محرك‌هاست

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  هيپنوتيزم در افسردگي ماژور،‌ اختلالات سايكوپاتيك و اختلالات وسواس اجباري اثرات زيانبار دارد

  اگرچه استفاده از هيپنوتيزم در درمان‌ بسياري از بيماريها توصيه مي‌شود اما به كارگيري آن در درمان‌ افسردگي‌هاي ماژور، اختلالات سايكوپاتيك و اختلالات وسواس اجباري زيان‌آور است. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر علي شريفي دبير انجمن علمي هيپنوتيزم باليني ايران در همايش هيپنوتيزم درماني در مشهد با بيان مطلب فوق تصريح كرد: در افسردگي‌هاي ماژور، فرد تمايل به خود كشي دارد، ‌اما به دليل شدت افسردگي‌ قادر به انجام آن نيست؛ در اين شرايط با انجام هيپنوتيزم درجاتي از افسردگي فرد بهتر شده اما تمايل فرد براي خودكشي از بين نمي‌رود و فرد با اين بهبودي نسبي به مرحله‌اي مي‌رسد كه توانايي انجام خودكشي را در خود باز مي‌يابد. وي افزود: به همين دليل استفاده از هيپنوتيزم در اين بيماران ممنوعيت دارد، اما پس از اين كه فرد وارد درمانهاي دارويي و مشاوره قرار گرفت استفاده از درمان هيپنوتراپي بسيار مناسب خواهد بود. دكتر شريفي با بيان اينكه هيپنودرماني در خصوص بيماران مبتلا به اختلالات وسواس اجباري داراي ممنوعيت مطلق نيست، خاطرنشان كرد: ‌با اين حال استفاده از آن در خصوص اين بيماران توصيه نمي‌شود. چرا كه فرد تمايل پيدا مي‌كند كه در يك روز چندين بار مورد هيپنوتيزم قرار بگيرد. به گزارش ايسنا، وي همچنين در خصوص افراد داراي اختلالات سايكوپاتيك اظهار كرد: ترجيحا بايد از بكاربردن هيپنودرماني در خصوص اين دسته افراد پرهيز كرد چرا كه غالبا افراد داراي سايكوز با ورود به مرحله هيپنو در شرايطي از تشخيص و يا بيداري، بيماري فرد قرار مي‌گيرند كه داراي اثرات سويي خواهد بود. وي با تاكيد به استفاده از بكارگيري برخي درمانهاي غلط در بيمارستانها، به دليل عدم آشنايي پزشكان با هيپنوتيزم و شيوه‌هاي ريلكسشن خاطرنشان كرد: متاسفانه هنوز در بيمارستانها به خصوص در افزايش در مواجه با فلج‌هاي روان‌زا، گنگي ناشي از ترس و ساير مسايل جمعي كه ريشه رواني دارند، از روش‌هاي غلطي همچون تزريق آب مقطر زير جلدي، استفاده مي‌شود. دكتر شريفي در پايان خواستار قرار گرفتن واحدهاي درسي هيپنوتيزم در ميان واحدهاي درسي رشته‌هاي پزشكي و پيراپزشكي شد.

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر علي برهاني - دکتر حسين ابراهيمي مقدم روانشناس،به زباني ساده مي‌گويد هيپنوتيزم يعني چه
  هيپنوتيزم شاخ و دم ندارد!

  اصطلاح هيپنوتيزم از هيپنوز، خداي خواب يونان، گرفته شده است؛ چون بين هيپنوتيزم و خواب، شباهت‌هايي وجود دارد. افراد در هر دو حالت، چشمان خود را مي‌بندند و ابتکار عمل را از دست مي‌دهند. هيپنوتيزم‌شده‌ها مانند افرادي که خواب مي‌بينند، اطلاعات متضاد را بدون اعتراض قبول مي‌کنند. با اين حال، افراد هيپنوتيزم‌شده مي‌توانند راه بروند و به محرک‌ها پاسخ بدهند. در گفتگو با دکتر حسين ابراهيمي‌مقدم، روان‌شناس و مدرس دانشگاه، کوشيده‌ايم درباره هيپنوتيزم اطلاعات بيشتري کسب کنيم...

  سلامت : آقاي دکتر! چرا بحث هيپنوتيزم هميشه جالب به نظر مي‌رسد؟

  خب، مثلا در نظر بگيريد که يک هيپنوتيزم‌کننده به شما بگويد که شما 4 ساله هستيد و ناگهان شما مثل يک بچه 4 ساله رفتار کنيد! اگر فرد هيپنوتيزم‌کننده به شما بگويد که عموي خود را مي‌بيند که در صندلي مقابل نشسته است و شما تاکيد کنيد که او را مي‌بينيد، در اين صورت، بار ديگر به عمق هيپنوتيزم شما پي خواهيم برد. اما اگر هيپنوتيزم نشده باشيد و ناگهان مانند يک بچه 4 ساله رفتار کنيد يا اصرار کنيد که کسي را در آن صندلي خالي مي‌بينيد چه پيش مي‌آيد؟ در اين صورت، روان‌شناسان گمان خواهند کرد که شما به يک اختلال روان‌شناختي مبتلا هستيد! در واقع، هيپنوتيزم حالتي موقت ايجاد مي‌کند که گاهي عجيب و غريب است و بنابراين شگفت‌آور نيست که ما آن را اين‌قدر جالب مي‌يابيم.  سلامت : بعضي‌ها از واژه مسمريسم در همان معناي هيپنوتيزم استفاده مي‌کنند. اين‌ها واقعا مترادف‌اند؟

  اجازه بدهيد تاريخچه کوتاهي عرض کنم. هيپنوتيزم اولين بار توسط فيلسوف و پزشک اتريشي (فراتر آنتون مسمر) اجرا شد. او هنگام درمان مشکلات جسماني خاص، يک مغناطيس را در اطراف بدن بيمار پس و پيش ‌برد تا جريان خون، فعاليت عصب و «مايع» نامشخص به‌خصوصي را تغيير جهت دهد. برخي بيماران از منافع چشم‌گير خبر مي‌دادند. بعدها مسمر پي برد که مي‌تواند اين مغناطيس را کنار بگذارد و فقط از دست خود استفاده کند. شما و من در بين مشاهده نتيجه خواهيم گرفت که مغناطيس مهم نبود و اين پديده با نيروي تلقين ارتباط داشت. اما مسمر به اين نتيجه‌گيري غير عادي رسيد که به اين علت به مغناطيس نياز ندارد که خودش مغناطيس بود. او با اين ادعا اصطلاح «مغناطيس حيواني» را وضع کرد. اين حالت به نام مغناطيس حيواني يا مسمريسم نام‌گذاري شد و بعدها به هيپنوتيزم تغييرنام پيدا کرد.  سلامت : همه مي‌توانند هيپنوتيزم ‌شوند؟

  البته برخي افراد را مي‌توان عميق‌تر از ديگران هيپنوتيزم کرد. به عبارت ديگر آنها از تلقين‌هاي بيشتري پيروي مي‌کنند. هيپنوتيزم‌پذيري نوعي صفت فردي پايدار است. به عبارت ديگر اگر شما امروز به خوبي به تلقين‌هاي هيپنوتيزمي پاسخ دهيد، احتمالا فردا يا 3 سال ديگر نيز به آن پاسخ خواهيد داد. با اين حال، هيپنوتيزم‌پذيري تقريبا همان تلقين‌پذيري معمولي است. اگر من از شما بخواهم يک روز روشن و آفتابي را تجسم کنيد، حتي بدون اينکه هيپنوتيزم شده باشيد هم مي‌توانيد آن را تجسم کنيد. اگر به شما بگويم که لطفا بايستيد و دست خود را روي سرتان بگذاريد، بار ديگر بدون اينکه هيپنوتيزم شده باشيد احتمالا اين کار را انجام مي‌دهيد. اگر از شما بخواهم بايستيد، دستان خود را به اطراف باز کنيد و مانند مرغ پرپر بزنيد، شايد اين کار را انجام دهيد يا انجام ندهيد. افراد از نظر اينکه تا چه اندازه‌اي بدون هيپنوتيزم از تلقين‌ها پيروي کنند تفاوت دارند و تلقين‌پذيري بدون هيپنوتيزم دقيقا با تلقين‌پذيري همراه با هيپنوتيزم مطابقت دارد. امکان دارد که با هيپنوتيزم قدري بيشتر از تلقين‌ها پيروي کنيد؛ اما فقط قدري بيشتر. اگر شما خيلي هيپنوتيزم‌پذير و تلقين‌پذير باشيد، احتمالا به فيلم‌هايي که خوب ساخته شده‌اند نيز قويا پاسخ مي‌دهيد و طوري به آنها واکنش‌ هيجاني نشان مي‌دهيد که گويي رويدادهاي فيلم واقعا اتفاق مي‌افتند؛ يعني هيپنوتيزم‌پذيري صرفا شکلي از تلقين‌پذيري معمولي افراد است.  سلامت : استفاده از هيپنوتيزم در چه زمينه‌هايي کاربرد دارد؟

  يکي از تاثيرات ريشه‌دار هيپنوتيزم، جلوگيري از درد است. برخي افراد مي‌توانند فقط با هيپنوتيزم و بدون داروي بي‌حسي، تحت عمل جراحي پزشکي يا دندانپزشکي قرار بگيرند. مزاياي هيپنوتيزم براي دردهاي حاد کاملا به اثبات رسيده است ولي اگر هيپنوتيزم به دقت اجرا شده باشد مي‌تواند به تسکين دردهاي مزمن نيز کمک کند. هيپنوتيزم براي افرادي که به داروهاي بي‌‌حسي واکنش نامطلوب مي‌دهند و کساني که نسبت به مواد افيوني مسکن دچار تحمل شده‌اند، خيلي مفيد است.  سلامت : يعني حس درد با هيپنوتيزم از بين مي‌رود؟

  درد، عناصر حسي و هيجاني دارد. هيپنوتيزم عمدتا عناصر هيجاني را تغيير مي‌دهد. حتي زماني که فرد هيپنوتيزم شده مي‌گويد که احساس درد نمي‌کند ولي با اين حال ضربان قلب و فشارخون او به اندازه افرادي که هيپنوتيزم نشده‌اند به سرعت بالا مي‌رود. فردي که در معرض محرک‌هاي دردناک قرار مي‌گيرد، تحت تلقين هيپنوتيزمي براي احساس نکردن حالت ناخوشايند، در مناطق قشر آهيانه‌اي که به احساس‌هاي بدن پاسخ مي‌دهند اما نه در مناطق قشر پيشاني که به هيجان‌هاي ناخوشايند پاسخ مي‌دهند، انگيختگي زياد خواهد داشت.  سلامت : جايي خوانده بودم که فردي که هيپنوتيزم شده بود، بعد از خارج شدن از حالت هيپنوتيزم، دستورات هيپنوتيزمي را انجام داده است. اين حرف مي‌تواند صحيح باشد؟

  بله، به اين امر تلقين پس‌هيپنوتيزمي گفته مي‌شود. تلقين پس هيپنوتيزمي عبارت است از تلقين براي انجام دادن يا تجربه کردن چيزي بعد از خارج شدن از هيپنوتيزم. براي مثال، افرادي که به آنها گفته شده که آنچه را که در مدت هيپنوتيزم اتفاق افتاده است فراموش کنند اغلب اين کار را مي‌کنند اما بررسي دقيق معلوم مي‌کند که حافظه آن کاملا محو نشده است. افراد همچنين براي تغيير دادن رفتار خود به تلقين‌هاي پس هيپنوتيزمي پاسخ مي‌دهند.

  در يک تحقيق، بزرگسالاني را که معلوم شده بود به راحتي هيپنوتيزم مي‌شوند در گروه‌هاي متفاوتي گماردند. به افراد يک گروه يک دسته 120 تايي کارت پستال تمبر خورده که روي آنها نشاني نوشته شده بود، دادند و از آنها خواستند (بدون اينکه هيپنوتيزم شده باشند) هر روز يکي از آنها را پست کنند. افراد گروه هيپنوتيزم نشده کارت‌هاي بيشتري را پست کردند ولي اين تجربه را به صورت متفاوتي گزارش دادند. افراد هيپنوتيزم نشده گفتند که مجبور بودند هر روز به خودشان يادآوري کنند که کارتي را پست کنند. آنهايي که تلقين هيپنوتيزمي شده بودند، گفتند که هرگز تلاش عمدي به خرج ندادند بلکه فکر پست کردن کارت «به ذهن هجوم مي‌آورد» و بعد آنها به طور بي‌اختيار احساس مي‌کردند که بايد يک کارت را پست کنند.  سلامت : آيا کسي مي‌تواند از تلقين‌هاي پس‌هيپنوتيزمي استفاده عملي هم بکند؟

  خيلي از درمانگران، افراد سيگاري را تلقين پس‌هيپنوتيزمي کرده‌اند که تمايل خود را به سيگار کشيدن از دست بدهند. نتايج تحقيقات در اين‌باره مبهم هستند. تعدادي از تحقيقات از منافع اين روش خبر مي‌دهند ولي اين نتايج عموما ناچيز هستند و از تاثير دارونما بيشتر نيستند.  سلامت : بالاخره ادعاهاي مربوط به تاثيرات هيپنوتيزم درست است يانه؟

  با بررسي دقيق معلوم مي‌شود اغلب ادعاهايي که در مورد قدرت تلقين هيپنوتيزم صورت مي‌گيرند آن چنان صحت ندارند. براي مثال، افرادي که تحت هيپنوتيزم قرار دارند مي‌توانند مانند يک تکه چوب سفت شوند؛ طوري که سر و گردن خود را در يک صندلي و پاهاي خود را در صندلي ديگري قرار داده و تعادل خود را حفظ کنند و حتي اجازه دهند که يک نفر روي بدن آنها بايستد! اين کار با هيپنوتيزم يا بدون آن، ساده‌تر از آن است که به نظر مي‌رسد. خودتان امتحان کنيد! خيلي‌ها سعي کرده‌اند از هيپنوتيزم براي تقويت حافظه استفاده کنند. براي مثال، فرد پريشاني به درمانگر مي‌گويد: «نمي‌دانم چرا اين مشکلات را دارم. شايد زماني که خيلي جوان‌تر بودم تجربه ناگواري داشته‌ام ولي اصلا نمي‌توانم آن را به ياد آورم» يا شاهد جرمي مي‌گويد: «من مجرم را يک يا دو ثانيه ديدم ولي اکنون نمي‌توانم جزييات چهره او را براي شما توصيف کنم.» درمانگران و افسران پليس گاهي به ما مراجعه مي‌کنند تا از هيپنوتيزم استفاده کرده تا بلکه بتوانيم به خاطرات از دست رفته دسترسي پيدا کنيم. اين افراد هيپنوتيزم شده بسيار تلقين‌پذير هستند. حتي زماني که به آنها تلقين‌ نظير اين مي‌شود: «شما مطالب بيشتري از آنچه که قبلا به ما گفتيد به ياد خواهيد آورد» بسياري از افراد هيپنوتيزم شده با اطلاعات نادرست پاسخ مي‌دهند. اگر از آنها سوال‌هاي گمراه کننده‌اي پرسيده شود، مانند اينکه «آن زن يک بچه داشت يا 2 بچه؟» (در حالي که واقعا آن زن بچه‌اي نداشته است)، افراد هيپنوتيزم شده به راحتي تحت تاثير قرار گرفته و اطلاعات غلط مي‌دهند.  سلامت : و بالاخره سوال آخر؛ واقعا چه مي‌شود که هيپنوتيزم اتفاق مي‌افتد؟

  اغلب نظريه‌ها براي توجيه هيپنوتيزم، آن را به نقش بازي کردن يا به تغيير حالت هوشياري (خلسه) نسبت مي‌دهند؛ مثلا ناتواني در يافتن تغييرات فيزيولوژيک خاص که با هيپنوتيزم ارتباط داشته باشد، باعث شده که برخي اين نظريه را مطرح کنند که هيپنوتيزم، نوعي حالت طبيعي هوشياري را ايجاد مي‌کند که طي آن، افراد تلقين‌پذير نقش آزمودني هيپنوتيزم شده را بازي مي‌کنند و طوري رفتار مي‌کنند که تصور مي‌کنند از افراد هيپنوتيزم شده انتظار آن مي‌رود. طبق اين عقيده، به جاي حالت هوشياري خلسه مانند، اين انتظارات نقش آزمودني‌هاست که تاثيرات هيپنوتيزمي را به بار مي‌آورد. با اين وجود هنوز عده‌اي از روان‌شناسان قويا معتقدند که تاثيرات هيپنوتيزمي به حالت خاص و دگرگون هوشياري مربوط مي‌شوند. اين نظريه‌پردازان معتقدند که بعيد است نقش بازي کردن بتواند تمام پديده‌هاي هيپنوتيزمي را توجيه کند. براي مثال، آنها مي‌گويند حتي از ياري‌گرترين آزمودني‌ها بعيد است که بدون داروي بي‌حسي، صرفا براي خوشنود کردن درمانگرشان و اجرا کردن نقشي که از آنها انتظار مي‌رود، عمل جراحي را تحمل کنند. اخيرا با نفوذترين توجيه هيپنوتيزم به عنوان تغيير حالت آگاهي اين طور مطرح مي‌شود که هيپنوتيزم نوعي گسست در هوشياري ايجاد مي‌کند. گسست، تفکيک فرآيندهاي ذهني به دو جريان جداگانه و هم‌زمان آگاهي است. به عبارت ديگر بر اساس اين اعتقاد، هيپنوتيزم هوشياري را به 2 جريان تقسيم مي‌کند. يک جريان با هيپنوتيزم کننده و دنياي بيروني در ارتباط است، در حالي که ديگري «مشاهده‌گر پنهاني» است که تشخيص دادن آن دشوار است. از اين نظر آزمودني هيپنوتيزم شده به اين خاطر مثلا به درد پاسخ نمي‌دهد که درد در قسمتي از هوشياري که با ديگران ارتباط برقرار مي‌کند، ثبت نمي‌شود. البته بد نيست بدانيم که هوشياري تقسيم شده تجربه رايج و طبيعي است! مثلا افراد معمولا فاصله زيادي را رانندگي مي‌کنند. به علايم راهنمايي و خودروهاي ديگر پاسخ مي‌دهند، بدون اينکه به ياد بياورند که هوشيارانه اين کارها را انجام داده‌اند. در اين گونه موارد، هوشياري يبن رانندگي و افکار فرد درباره مسايل ديگر، تقسيم شده است.

  4 اشتباه رايج درباره هيپنوتيزم

  1 هيپنوتيزم اجباري: يکي از متداول‌ترين برداشت‌هاي نادرست در بين مردم اين است که افراد را مي‌توان بر خلاف ميل آنها هيپنوتيزم کرد. در حالي که واقعيت امر اين است که اين کار غيرممکن است چون براي هيپنوتيزم شدن، شخص بايد آگاهانه تصميم بگيرد که کنترل هوشياري خود را به شخص ديگري واگذارد. در حقيقت 8 تا 9 درصد افراد جامعه را نمي‌توان حتي در صورتي که تمايل داشته باشند و تلاش زيادي هم به عمل بياورند، هيپنوتيزم کرد.

  2 رفتار غيراخلاقي: يکي ديگر از برداشت‌هاي نادرست اين است که شخص تحت تاثير هيپنوتيزم رفتارهاي غيراخلاقي يا خطرناکي، برخلاف ميل خويش، انجام مي‌دهد؛ در صورتي که مردم هيچ‌گاه تحت تاثير هيپنوتيزم کاري را که برخلاف اصول ارزشي آنها باشد، انجام نمي‌دهند و قادرند رفتارهايشان را طي هيپنوتيزم کنترل کنند.

  3 قدرت فوق‌انساني: يکي از برداشت‌هاي نادرست ديگر اين است که افراد هيپنوتيزم شده نيروي خارق‌العاده‌اي پيدا کرده و قادر به اعمال خاصي مي‌شوند، در حالي که همان کارها را فرد هيپنوتيزم‌نشده هم مي‌تواند انجام دهد.

  4 حافظه استثنايي: اگر چه يادآوري بعضي خاطره‌ها تحت شرايط هيپنوتيزم بهبود مي‌يابد ولي در عين حال، تعداد خطاها نيز زياد مي‌شود. هيپنوتيزم شونده‌ها هنگامي که براي بازآفريني جزييات يک رويداد تحت فشار قرار مي‌گيرند، به سختي مي‌توانند مرز بين واقعيت و تخيل را از هم تشخيص دهند و به همين دليل معمولا به حدس زدن متوسل مي‌شوند.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کشف فضاهایی از مغز که با هیپنوتیزم فعال می شوند
  محققان انگلیسی فضاهایی از مغز را کشف کردند که وقتی فرد خواب مصنوعی (هیپنوتیزم) را تجربه می کند، فعال می شوند و به همین علت فرد هیپنوتیزم شده برخلاف تصور از بیشترین میزان توجه برخوردار است.
  پژوهشگران دانشگاه هال در انگلیس برای انجام این بررسیها از 17 داوطلب استفاده کردند که از این تعداد 10 نفر برای انجام تجربه خواب مصنوعی بسیار مضطرب بودند و 7 فرد دیگر اضطراب کمتری داشتند اما بیشتر نسبت به این تجربه شکاک بودند.

  سپس این محققان فعالیت مغزی بیماران را زمانی که تحت هیپنوتیزم قرار گرفتند با کمک روزنانس مغناطیسی کنترل کردند.

  با بررسی اطلاعات جمع آوری شده از طریق رزونانس مغناطیسی، این دانشمندان نشان دادند که با قرار گرفتن بیمار در وضعیت خواب مصنوعی، تغییراتی در فعالیت کورتکس جلوپیشانی و آهیانه مشاهده شد این دو ناحیه مغز در فعالیتهای مربوط به "توجه" مشارکت دارند.

  نسبت به گروه افراد "با اضطراب کم"، در گروه افراد "با اضطراب زیاد" حداقل فعالیت مغزی در کورتکس جلوپیشانی و آهیانه مشاهده شد.

  براساس گزارش بی. بی. سی نیوز، به گفته این محققان، نتایج این مطالعات فرضیه ای را تقویت می کند که براساس آن هیپنوتیزم قدرت توجه ذهن را افزایش می دهد زمانی که یک فرد هیپنوتیزم می شود به نظر می رسد که بی اختیار شده است، این درحالی است که در حقیقت برای درک بهتر اطلاعاتی که گوینده به وی می دهد در بیشترین حالت توجه قرار دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت